Przyszłe zakupy taboru przez MPK - koncert życzeń...

Awatar użytkownika
Krzysiek Ociepa
Kontaktowanie:
Status: Offline

Postautor: Krzysiek Ociepa » 18 maja 2013, 14:53

A myślisz Piotrze (Radoliński), że o jakich pojazdach ja myślałem, pisząc o przemalowaniu? No przecież nie o Ikarusach, tylko o jakichś konkretnych używkach właśnie w cenie ok. 100 tys. zł za sztukę. No bo przecież chyba o takich w tej chwili dyskutujemy. Chyba, że MPK planuje kupić z Rzeszowa Jelcze PR110M... A co do niegospodarności, to dlaczego MPK przemalowało Ikarusy z Poznania, kupione podobnie jak ex-warszawiaki w cenie złomu? Są ustalone barwy i w takich powinny jeździć wszystkie autobusy. I z całym szacunkiem do Ciebie Piotrze, ale nie wmówisz nikomu, że pomalowanie autobusu kosztuje ok. 15 tys. złotych... Jestem w stanie uwierzyć w ok. 5 tysięcy. Biorę tu pod uwagę fakt, że MPK maluje pojazdy samodzielnie, na dodatek białymi i czerwonymi lakierami, które są generalnie najtańsze. Z resztą, skoro opłacało się przemalować "lewarki" i "migi", to nie uwierzę, że nie będzie się opłacało przemalować "nowych" używek...

Awatar użytkownika
Bartosz Kowalski
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Bartosz Kowalski » 18 maja 2013, 15:37

Piotr Radoliński pisze:...artykuł jest aktualny - do 2018r. MPK POWINNO zakupić co najmniej 50 NOWYCH pojazdów - jednak ja nigdzie nie widziałem określenia "co dwa lata" .
Bartosz Kowalski pisze:To zależy- jak bym kupował pojazdy dla firmy która ma jednakowe barwy to bym przemalował, jak dla siebie szukałbym auta w takim kolorze jak mnie odpowiada.
Co autobusów w cenie złomu- nie orientuje się ko i ile płacił za wozy, więc Ci nie powiem.
..troszkę dyplomatycznie "wymigałeś się" od odpowiedzi. Mnie chodziło o odpowiedź - czy to ma sens. No,ale trudno.

To powiem inaczej- popatrz na wozy DHL- pojazdy należą do kierowców, w bloku mam sąsiada który jeździ dla DHL i szukał żółtego busa ale nie znalazł więc musiał przemalować i firma nie pytała się go czy to auto ma 10 lat czy jest nowe. miało być żółte i tyle.

Piotr Jeruszka

Postautor: Piotr Jeruszka » 18 maja 2013, 15:38

Wydaje mi się, że "lewarki" i "migi" były malowane "przy okazji" grzebania przy nich lub po reklamach - a nie malowane tak same z siebie.

Awatar użytkownika
Mateusz Stacherczak
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Mateusz Stacherczak » 18 maja 2013, 16:46

Krzysiek Ociepa pisze:Nie uważam. Nie róbmy dziadostwa. Skoro autobus ma jeździć u nas co najmniej kilka lat, to zdecydowanie powinien zostać pomalowany w nasze barwy. To nie wypożyczenie, jak w przypadku zatramwajów z 2011 roku. Częstochowa nie jest jakąś wioską i porządek musi być. No, chyba, że kupiliby tak, jak Wrocław, Citaro od EvoBusa. Tam jest jeszcze gwarancja na lakier i dlatego ich nie przemalowali. Ale gwarancji na lakier nie będzie już raczej miał ok. 10-letni autobus.

A ja uważam, że jeżeli jest dobry lakier - a organizator nie wymaga jednolitego malowania - to profanacją jest przemalowywanie. Uczono mnie w samochodówce co wolno, a czego nie. I wiem jedno, jeśli chcesz niszczyć karoserie proszę bardzo ale na własne ryzyko. To tak jak z farbą do włosów. Póki masz dobry własny pigment włosy są trwałe, silniejsze i niezniszczone. Jak tylko zaczniesz majstrować, włosy stają się łamliwe etc. Tak samo jest z lakierem i karoserią. Niech lakier póki dobry chroni nadwozie. Pieniądze można zaoszczędzić i w przyszłości spożytkować na ten cel lub temu podobne.

Piotr Radoliński pisze:...niektórym z Was nadal nie uzmysłowi się, że malowanie pojazdu (Ikarusa 280 - "warszawiaka"), którego koszt wyniósł 15 tys. zł, a koszt pomalowania wynosi PRAWIE tyle samo, jest zwykłym przejawem NIEGOSPODARNOŚCI i kwalifikuje się .. pod prokuratora !

Przy okazji przypomnę, że w żadnym dokumencie zawartym pomiedzy MPK a UM nie figuruje, że MPK MA OBOWIĄZEK zakupić co rok określoną ilość NOWYCH pojazdów.
Jest natomiast określona ilość (min. 50 szt. wymiany taboru w OKREŚLONYM czasie.

No to nic tylko do 2018 roku te 50 nówek być musi :P

Bartosz Kowalski pisze:Piotrze skoro to nie gospodarność i prokurator to wytłumacz dlaczego w innych miastach wozy się przemalowuje i nikt nikogo prokuratorem nie straszy? Jako pasażera i mieszkańca miasta nie obchodzą mnie problemy MPK- trzeba było lepiej zarządzać, ale to chyba przypadłość wielu spółek komunalnych i państwowych że tam zasiadają odpowiedni ludzie na odpowiednich stanowiskach.

Przemalowuje się w innych miastach bo:
1) wymaga tego organizator;
2) powłoka lakiernicza jest w kiepskim stanie;
3) dla zasady;
4) inne.
Nikt nikogo prokuratorem nie straszy, tylko ze spółką komunalną jest jak z jajkiem, trzeba uważać co się robi.
A Piotr tłumaczy Nam jak komu dobremu - bo zapewne wie więcej od Nas - że każdy zły ruch i pętla na gardle się zaciska.
Ponadto jako mieszkaniec danego miasta powinieneś interesować się na co idą Twoje pieniądze, by nie było, że to "złodzieje, nieroby i oszuści" ;)

Piotr Jeruszka pisze:Jeżeli umowa organizatora z przewoźnikiem nie wymaga (choć powinna) wozów pomalowanych w określone barwy, no to trudno wymagać, by przewoźnik z racji swoich problemów finansowych malował ot tak bez wyraźnego powodu. Też bym się trzy razy zastanowił przed umoczeniem "pędzla w farbie" (upraszczam, moją przygodę z farbami zakończyłem na plakatówkach w gimnazjum ;)). Nie zmienia to faktu, że ktoś powinien wymagać jednolitego malowania. Ale nie wymaga, no to cóż - prezydentem jeszcze nie jestem :P.

O widzisz! Organizator nie wymaga, Ci maja problemy finansowe i wszystko jasne.
BTW. Jak będziesz kandydował na prezydenta miasta masz mój głos ;)
Krzysiek Ociepa pisze:A co do niegospodarności, to dlaczego MPK przemalowało Ikarusy z Poznania, kupione podobnie jak ex-warszawiaki w cenie złomu?

To wystosuj oficjalne pismo z zapytanie o udzielenie informacji publicznej - będziesz wiedział.
Są ustalone barwy i w takich powinny jeździć wszystkie autobusy.

Teoretycznie...
I z całym szacunkiem do Ciebie Piotrze, ale nie wmówisz nikomu, że pomalowanie autobusu kosztuje ok. 15 tys. złotych... Jestem w stanie uwierzyć w ok. 5 tysięcy. Biorę tu pod uwagę fakt, że MPK maluje pojazdy samodzielnie, na dodatek białymi i czerwonymi lakierami, które są generalnie najtańsze. Z resztą, skoro opłacało się przemalować "lewarki" i "migi", to nie uwierzę, że nie będzie się opłacało przemalować "nowych" używek...

To ja Ci wmówię, że pojazd osobowy u lakiernika to jest koszt do ok. 5 000, 6 000 PLN, chyba, że kupisz sobie za 1 000 PLN dobrą sprężarkę plus lakier itp. to Cię wyniesie mniej.
Koszt pomalowania autobusu oscyluje w tych granicach. Naprawdę!
Piotr Jeruszka pisze:Wydaje mi się, że "lewarki" i "migi" były malowane "przy okazji" grzebania przy nich lub po reklamach - a nie malowane tak same z siebie.

I tak może być jak prawisz.

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 18 maja 2013, 16:54

...dzięki Mateuszu za wsparcie, bo "nie mam zdrowia" tłumaczyć po sto razy, że "białe jest... białe,a czarne... czarne" ! :)
Krzysiek Ociepa pisze:A myślisz Piotrze (Radoliński), że o jakich pojazdach ja myślałem, pisząc o przemalowaniu? No przecież nie o Ikarusach, tylko o jakichś konkretnych używkach właśnie w cenie ok. 100 tys. zł za sztukę. No bo przecież chyba o takich w tej chwili dyskutujemy....
I ja też jestem za przemalowaniem takiego pojazdu, wcześniej jednak w kontekście zaistniałej dyskusji wspomniałeś chyba "warszawiaki" !
Przy okazji Krzyśku - czerwony lakier jest jednym z najdroższych...
A przy okazji, wiem, że czasami można kupić "używki", które za niewielkie pieniądze zostaną przemalowane przez sprzedającego.

P.S. "Poznaniaki" były malowane za innych rządów ! I być może to była niegospodarność (może było więcej kasy ?). Choć z drugiej strony ich stan był gorszy (pod kątem blach-lak.), gdy były kupione.

Michał Kamiński

Postautor: Michał Kamiński » 18 maja 2013, 18:06

Ciekawy jestem co pójdzie pod palnik jak dotrą nowe wozy ,chociaż za dużo kasować raczej nie mogą bo wozów brakuje

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 18 maja 2013, 18:34

...pytanie - kiedy dotrą ? Bo jest już najwyższa ku temu pora. "Na Herby" (a dokładnie na złom do Zawiercia) najprawdopodobniej "odjadą" #76, #79, #27. Ciężka sytuacja jest z #65.

Awatar użytkownika
Krzysiek Ociepa
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysiek Ociepa » 18 maja 2013, 18:56

Mateusz Stacherczak pisze:To ja Ci wmówię, że pojazd osobowy u lakiernika to jest koszt do ok. 5 000, 6 000 PLN, chyba, że kupisz sobie za 1 000 PLN dobrą sprężarkę plus lakier itp. to Cię wyniesie mniej.
Koszt pomalowania autobusu oscyluje w tych granicach. Naprawdę!

Słowo klucz "u lakiernika". Przecież taki człowiek musi na tym zarobić, a MPK maluje samo i nie robi tego dla zarobku. Na stronie MPK w zakładce dotyczącej reklam jest cennik ewentualnego przywracania pojazdów do barw firmowych. Najwyższa kwota, to 5250 zł za przywrócenie barw na autobusie przegubowym. Czy MPK w takim przypadku dokładałoby 10 tys. zł z własnej kieszeni? Wątpię...

Awatar użytkownika
Mateusz Stacherczak
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Mateusz Stacherczak » 18 maja 2013, 19:09

Czyli Reklamodawca płaci jakąś część. Te 5250 zł to cena netto, doliczyć VAT wychodzi 6457,50 zł. Tak więc wychodzi, że samemu jest na pewno taniej, ale są to duże kwoty.

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 18 maja 2013, 19:23

...zastanawiam się nad tym przywracaniem barw - wg moich informacji chodzi o OCZYSZCZENIE pojazdu z folii rekalmowe, zmycie kleju etc. a nie malowanie całego pojazdu. Spróbujcie porozmawiać z pracownikami lakierni - ile pracy i czasu kosztuje doprowadzenie pojazdu do pierwotnego wyglądu. Niektóre agencje reklamowe same doprowadzaja autobus do porządku, jednak wiele pozostawia tą czynność pracownikom MPK. Przy okazji - autobusy doprowadzone "do porządku" przez firmy reklamowe zazwyczaj wymagają sporych poprawek ze strony MPK.
Przywracanie barw nie oznacza wcale pomalowania od nowa całego pojazdu.

Przypomnę Wam tylko, że gros kosztów malowania pojazdu to ludzka praca. Przecież ona nie jest darmowa. Pojazd trzeba rozbroić, pojazd trzeba przygotować do malowania - szpachla, podkład, oklejanie. To wszystko wymaga czasu. Potem, po pomalowaniu trzeba wszystko złożyć "do kupy". Pracuje przy tym wielu mechaników.

Awatar użytkownika
Krzysiek Ociepa
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysiek Ociepa » 19 maja 2013, 12:03

Wiadomo, że nie jest to pikuś. Kupa roboty, ale moim zdaniem przy zakupie porządnych używek, taka robota powinna być wykonana. Jeszcze raz stwierdzę, nie róbmy dziadostwa. Częstochowa, to nie jakaś wioska, tylko duże miasto. A jeśli chodzi o przywracanie barw na autobusach po reklamie, to na stronie jest napisane: W przypadku, gdy zachodzi konieczność przywrócenia pojazdu do barw MPK w Częstochowie Sp. z o. o. z powodu nieusunięcia reklamy, uszkodzenia lub zmiany parametrów powłoki lakierniczej pojazdu po zakończeniu ekspozycji reklamy zewnętrznej - Reklamodawcę obowiązują kary umowne. Ja rozumiem, że chodzi tu o pomalowanie pojazdu na nowo. Ale może przestańmy już gdybać o malowaniu, bo chyba wszyscy jesteśmy zdania, że jeśli MPK kupi konkretne używane pojazdy, w cenie ok. 100 tys. zł za sztukę, to powinny one zostać przemalowane w obecnie obowiązujący schemat. W przypadku ex-warszawiaków nikt się o to nie pieklił, bo wiadomo, że te autobusy, to "zapchajdziury" kupione za grosze żeby móc się pozbyć kilku trupów.

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 19 maja 2013, 12:42

Krzysiek Ociepa pisze:... bo chyba wszyscy jesteśmy zdania, że jeśli MPK kupi konkretne używane pojazdy, w cenie ok. 100 tys. zł za sztukę, to powinny one zostać przemalowane w obecnie obowiązujący schemat.
...zagdza się, temat kończymy - czekamy na używane autobusy... w barwam miejskich.
Krzysiek Ociepa pisze:W przypadku ex-warszawiaków nikt się o to nie pieklił, bo wiadomo, że te autobusy, to "zapchajdziury" kupione za grosze żeby móc się pozbyć kilku trupów.
...a jednak radziłby Ci wrócić do tematu "warszawiaków" i przekonałbyś się ile było "wrzasku" o to, że nie będą w barwach naszych.

Awatar użytkownika
Krzysiek Ociepa
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysiek Ociepa » 19 maja 2013, 12:54

Przyznam, że sam trochę narzekałem na warszawiaki w swoim malowaniu. Ale to było pisane niestety nieco bezmyślnie, na szybko. Po przemyśleniu całej sytuacji zmieniłem zdanie. Podejrzewam, że reszta forumowiczów miała podobnie. Ale zgadzam się, temat malowania można zamknąć i czekamy na konkrety :)

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

Postautor: Michał Grzegorczyk » 19 maja 2013, 12:59

Myślę, że w momencie kiedy poznaliśmy zarówno ceny tych Ikarusów i koszty przemalowania większość przestała narzekać ;)

Awatar użytkownika
Łukasz Szkurłat

Postautor: Łukasz Szkurłat » 19 maja 2013, 14:53

Piotr Radoliński pisze:zagdza się, temat kończymy - czekamy na używane autobusy... w barwam miejskich.

Miejskich, czy zakładowych? Bo to robi różnicę.

Awatar użytkownika
Tomasz Moszczyński
Kontaktowanie:

Postautor: Tomasz Moszczyński » 19 maja 2013, 22:03

Game Over-))

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 19 maja 2013, 22:10

...jeszcze w temacie barw ZAKŁADOWYCH - mam nadzieję, że jeżeli MPK zakupi już te używki, to od razu będą one ekspediowane na trasy - nie ważne w jakich będą barwach. Natomiast przemalowywanie będzie następpowało sukcesywnie - po jednym pojeździe, bo inaczej to znów pół roku będziemy czekać na wyjazd ich na linie. Myślę, że przemalowanie (profesjonalne) jednego pojazdu to nie mniej niż tydzień pracy.

Awatar użytkownika
Wojciech Liberda
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Wojciech Liberda » 20 maja 2013, 00:04

Do sprzedania idą Solniczki U10 z Mobilisa.... cena jest imponująca... http://otomoto.pl/inny-solaris-urbinetto-10-miejski-T3706413.html

a może MAZ http://otomoto.pl/inny-maz-103-3-dzwiowy-euro-3-T2403869.html

Awatar użytkownika
Krzysiek Ociepa
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysiek Ociepa » 20 maja 2013, 09:43

MAZ-y to sobie może darujmy. One są dobre dla śląskich przewoźników. Co do SU10 z Mobilisu, to niestety nie są one w najlepszym stanie i myślę, że cena jest i tak nieco wygórowana. Choć przyznam, że kilka takich Solarisów by się u nas przydało. Są linie, gdzie nawet 12-metrowy autobus jest za duży, np. 29, 31, 35, 36, 38. Gdyby cena poszła trochę w dół, to propozycja całkiem ciekawa. W przyszłym roku będą w Warszawie łakome kąski w postaci MAN-ów Lion's City G z ITS-u.

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 20 maja 2013, 11:42

Kiedy jechałeś ostatnio 29 ?? Ludzie wiszą czasem jadąc z północy do szpitala na Parkitce.
Jak nie korzystasz, to nie pisz bzdur !!

Damian Włodarczyk

Postautor: Damian Włodarczyk » 20 maja 2013, 11:47

W niedzielę za to można by na 29 osobowki wysyłać :)

Awatar użytkownika
Szymon Kryczka
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Szymon Kryczka » 20 maja 2013, 12:15

Częstochowskie MPK ma dostać od miasta milion złotych na zakup używanych autobusów. - Dzięki temu przynajmniej na jakiś czas będziemy mogli zrealizować komplet przewozów - tłumaczy Robert Madej, zastępca prezesa MPK.

Przetarg na używane autobusy ma zostać ogłoszony po przyjęciu uchwały przez Radę Miasta Częstochowy. Jak przekonuje Madej, autobusy, które kupi MPK, nie będą starsze niż 10-letnie.

(...)

więcej i źródło: http://www.wczestochowie.pl/kategoria/k ... o-ma-braki

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

Postautor: Michał Grzegorczyk » 20 maja 2013, 12:25

ymczasem Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne chce jeszcze przetestować elektryczny autobus. Pojazd był już sprawdzany w Częstochowie. Okazało się jednak, że kosztuje nie 1,5 mln, a 2,5 mln zł.
Haha.

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 20 maja 2013, 12:33

...jeszcze w tym tygodniu powinien zostać ogłoszony przetarg na zakup używanych autobusów. Praktycznie przetarg jest już gotowy, ale wprowadzane są pewne zmiany, które mają na celu ułatwić MPK zakup pojazdów nie tylko z jednego źródła w sytuacji gdyby dostawca nie dysponował określoną ilościa pojazdów. Niestety nie jestem upoważniony do udzielania informacji na temat warunków SWIZ. :(
Natomiast według moich domysłów - pojazdy nie powinny być starsze niż rocznik 2004/5, niskopodłogowe (100%), solówki-trójdrzwiowe. Marki, które bym preferował MAN, Solaris.

Piotr Jeruszka

Postautor: Piotr Jeruszka » 20 maja 2013, 13:04

Przepraszam, naprawdę przepraszam za ton, który się tutaj znajdzie.

Ale jeżeli komuś pożyczam (sponsoruję) milion złotych i słyszę:
Dzięki temu przynajmniej na jakiś czas będziemy mogli zrealizować komplet przewozów.
to zastanawiałbym się nad sensem takich działań. Bo co to znaczy "przynajmniej na jakiś czas"? Umowa podpisana na wiele lat (obydwie strony je podpisały), w którym jedna zobowiązuje się do realizacji przewozów i słowa "przynajmniej na jakiś czas" brzmią bardzo niepokojąco.

Rozumiem, może coś wyciętego z kontekstu, może ja za dużo wyczytałem, może akurat pan wiceprezes tak nie powiedział (i mam nadzieję, że ktoś coś przekręcił) ale mimo wszystko jako pasażer czuję się przestraszony tym "jakimś czasem". A w przypadku tego przewoźnika nie znam dnia ani godziny, w którym "do kompletu przewozów" zabraknie kursu, którym musiałem się wybrać.

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 20 maja 2013, 13:06

A rezerwy kursują jak oszalałe. W ciągu tylko godziny wyjechały m.in. na 28 i 29.

Awatar użytkownika
Krzysiek Ociepa
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysiek Ociepa » 20 maja 2013, 13:51

Teraz jeszcze pytanie, ile autobusów zostanie zakupionych? No i skoro solówki, to żeby chociaż nie były dwudrzwiowe...

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 20 maja 2013, 13:56

...też "lobbowałem" za trzydrzwiowymi... ! :)

Awatar użytkownika
Krzysiek Ociepa
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysiek Ociepa » 20 maja 2013, 14:06

Dwudrzwiowe solówki niestety nie zdają u nas egzaminu. Pasażerowie tłoczą się przy drugich drzwiach i robi się strasznie ciasno. Szkoda, że zostaną zakupione same solówki... Trochę przegubów też by się przydało.

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

Postautor: Michał Grzegorczyk » 20 maja 2013, 14:21

Piotr Radoliński pisze:...jeszcze w tym tygodniu powinien zostać ogłoszony przetarg na zakup używanych autobusów. Praktycznie przetarg jest już gotowy, ale wprowadzane są pewne zmiany, które mają na celu ułatwić MPK zakup pojazdów nie tylko z jednego źródła w sytuacji gdyby dostawca nie dysponował określoną ilościa pojazdów. Niestety nie jestem upoważniony do udzielania informacji na temat warunków SWIZ. :(

Słusznie, podział na mniejsze zadania jak najbardziej jest sensowny :)

Piotr Radoliński pisze:Natomiast według moich domysłów - pojazdy nie powinny być starsze niż rocznik 2004/5, niskopodłogowe (100%), solówki-trójdrzwiowe. Marki, które bym preferował MAN, Solaris.

Okna przesuwane! Czy da się to zapisać? Nie mówię, że to ma być wymóg, ale jakieś dodatkowe punkty...? ;)

Awatar użytkownika
Krzysiek Ociepa
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysiek Ociepa » 20 maja 2013, 15:00

Już prędzej klimatyzacja... Przesuwanych szyb na zachodzie (w Niemczech) i północy nie stosują, a to najczęściej stamtąd można kupić używki.

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 20 maja 2013, 15:06

Piotr Radoliński pisze:Natomiast według moich domysłów - pojazdy nie powinny być starsze niż rocznik 2004/5, niskopodłogowe (100%), solówki-trójdrzwiowe. Marki, które bym preferował MAN, Solaris.
Michał Grzegorczyk pisze:Okna przesuwane! Czy da się to zapisać? Nie mówię, że to ma być wymóg, ale jakieś dodatkowe punkty...? ;)
...oj Michale, gdyby ja -"szara mysz" - miał taką moc, żeby ICH przekonać ! :)

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 20 maja 2013, 15:18

wczestochowie.pl pisze:MPK kupi używane autobusy bo ma braki.
Częstochowskie MPK ma dostać od miasta milion złotych na zakup używanych autobusów. - Dzięki temu przynajmniej na jakiś czas będziemy mogli zrealizować komplet przewozów - tłumaczy Robert Madej, zastępca prezesa MPK.

Przetarg na używane autobusy ma zostać ogłoszony po przyjęciu uchwały przez Radę Miasta Częstochowy. Jak przekonuje Madej, autobusy, które kupi MPK, nie będą starsze niż 10-letnie.

Tymczasem Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne chce jeszcze przetestować elektryczny autobus. Pojazd był już sprawdzany w Częstochowie. Okazało się jednak, że kosztuje nie 1,5 mln, a 2,5 mln zł. - Jeśli otrzymalibyśmy dofinansowanie z prgramu "Gazela", na pewno kupilibyśmy te pojazdy za taką kwotę, w innym przypadku nie będzie to możliwe - twierdzi Madej. - Chcemy jeszcze wypożyczyć ten autobus od firmy z Kutna na dwutygodniowe testy.

Elektryczne pojazdy mają swoje zalety, ale też wady. Są droższe niż te z silnikiem diesla. Dużo mniej kosztuje jednak przejechany kilometr przez autobus elektryczny.

W artykule wkradły się błędy - byłem przy rozmowie - zamiast słowa "NA" powinno być "ZA" oraz drugi błąd - nie chodzi o dofinansowanie z programu "GAZELA" tylko z "PROGRAMU UNIJNEGO". mam nadzieję, że zostanie to poprawione bo inaczej budzi to niezdrowe emocje wśród czytelników.

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 20 maja 2013, 15:29

Czegoś jednak nie rozumiem. Czy "za" czy "na", to jak jest to możliwe, że na dziś MPK nie wykonuje kompletu kursów i nic się z tego powodu nie dzieje ??
Przecież MPK powinno płacić słone kary za coś takiego i "na gwałt" wypożyczać wozy, by mieć nie 10 braków, ale 10 na zapasie w czasie szczytu (mówię o sprawnych).
A przecież nawet jak coś kupią, to trzeba przemalować (lub nie, ale pewnie coś tam podłubać), uzbroić w system itp. To trwa, a do rozkładu wakacyjnego mamy jeszcze 40 dni...

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 20 maja 2013, 15:35

..dlatego padła moja sugestia - pojazdy "z marszu" wchodzą na linie. Uzbrojenie w system i kasowniki i...jazda. Malowanie już w trakcie eksploatacji.

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

Postautor: Michał Grzegorczyk » 20 maja 2013, 15:54

Krzysiek Ociepa pisze:Już prędzej klimatyzacja... Przesuwanych szyb na zachodzie (w Niemczech) i północy nie stosują, a to najczęściej stamtąd można kupić używki.

W sumie dobra sugestia.

Piotr Radoliński pisze:
Michał Grzegorczyk pisze:Okna przesuwane! Czy da się to zapisać? Nie mówię, że to ma być wymóg, ale jakieś dodatkowe punkty...? ;)
...oj Michale, gdyby ja -"szara mysz" - miał taką moc, żeby ICH przekonać ! :)

Coś tam jednak możesz, na pewno więcej niż inni z nas :D

Piotr Radoliński pisze:..dlatego padła moja sugestia - pojazdy "z marszu" wchodzą na linie. Uzbrojenie w system i kasowniki i...jazda. Malowanie już w trakcie eksploatacji.

I to jak najbardziej ma sens. Nikt nie będzie chyba się awanturować, że pojazd jest np. zielono-różowy. ;)

Piotr Jeruszka

Postautor: Piotr Jeruszka » 20 maja 2013, 15:56

To w takim razie odszczekuję to, co napisałem rano. Kierowały mną tylko obawy o zwrot "na pewien czas", bo w takim kontekście ta wypowiedź mnie zaniepokoiła.

Nie mniej jednak, przyłącze się trochę delikatniej do słów Janusza. Mam (znów) nadzieję, że "za pewien czas" nie oznacza wykonywania w 100% obecnego rozkładu jazdy - bo to jest jasne jak Słońce: nie może być dzisiaj tak, że jakieś kursy nie są wykonywane i nic się nie dzieje, a wypowiedź pana wiceprezesa w ten sposób może zostać odebrana. Odbieram te słowa jako to, co napisałem wcześniej, czyli znikają luki na liniach magistralnych, a AzaTy startują natychmiast po stwierdzeniu awarii na linii tramwajowej.

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 20 maja 2013, 16:02

Też chciałbym być optymistą...
Ale ostudzę Twój entuzjazm i stwierdzę, że chyba Robert wiedział co mówi. Nie raz, nie dwa ilość sprawnych wozów na zajezdni = 0, rezerwy wyjechały. A więc w razie kolejnej awarii, wypadku już mamy extra lukę. Co do zatramwajów, to jest tak: nie ma ich długo, bo ... muszą zakończyć trasę na swoich liniach. Nie będę ich wymieniał, ale ostatnio "spadło" trochę kursów z Północy (autobusowych). Tak być nie może, że autobus zjeżdża z podstawowej trasy na zatramwaj !! To powrót do lat 80-ych...

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 20 maja 2013, 16:23

...zastanawia mnie w takim razie jak zabezpieczyć ZATRAMWAJE w momencie awarii na linii tramwajowej. Przecież nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie trzymał codziennie np. 10 kierowców dyżurnych, gotowych na każdy "gwizdek" wyjechać na linię. Chyba, że się mylę to mnie "nawróćcie" (poprawcie).

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 20 maja 2013, 16:40

Przy tej wielkości firmy 10 osób z rezerwy to chyba wypadało by mieć. Bez przesady

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 20 maja 2013, 16:51

...a jeżeli przez miesiąć nic się nie wydarzy - to Ci panowie dostają kasę za nic. Przecież to są kolosalne koszta dla firmy.

Piotr Jeruszka

Postautor: Piotr Jeruszka » 20 maja 2013, 16:57

Czy w takim razie pasażerowie tramwajów mają stać się zakładnikami zdarzeń awaryjnych? Jeżeli komunikacja tramwajowa ma być pewna, szybka i niezawodna (+ inne określenia na stronie przewoźnika), to warto zapewnić zastępczą komunikację. Bo ktoś specjalnie wychodzi na tramwaj, by zdążyć do pracy/na uczelnię i stoi jak pionek przez pół godziny.

Wybacz Piotrze - ale to kwestia przewoźnika. Jeżeli popatrzę na to wszystko z punktu widzenia "miłośnika" - to całkowicie się z Tobą zgadzam, nie polemizuję i rozumiem problem. Ale jak popatrzę na to jako "pasażer", no to oczekuję tego, że dojadę do celu pojazdem, który jest uwzględniony w rozkładzie. Trudno, komunikacja jest dla pasażera i jeżeli trzeba trzymać tych 10 kierowców dyżurnych (chociaż przecież wystarczy mniej - aby od czasu do czasu coś przejechało) - no to nie warto tego zrobić dla "klienta"? Dodam też tylko, że przestałem korzystać z 3 - właśnie z powodu tego, że wychodząc na tramwaj istnieje jakiś % szansy, że niczym nie pojadę. Na 19 jeszcze się nie zawiodłem ;).

Z innej bajki - jak myślisz, co się stanie, jeżeli serwer, na którym są przechowywane Twoje e-maile, ulegnie awarii? Uruchamiany jest zapasowy, a jak i zapasowy się popsuje - to odpalane są kolejne i kolejne. Przy każdym z nich potrzebna jest obsługa, która też bierze kasę za nic, jak nic się nie dzieje. Nie wspominam o marnowaniu energii elektrycznej, która idzie tylko na to, by zapasowy serwer był cały czas na chodzie.

Żeby podsumować moją wypowiedź i zmniejszyć prawdopodobieństwo rozpoznania we mnie schizofrenii ;) - nie wiem, jak rozwiązać podany przez Ciebie, Piotrze, problem. Wypowiadam się tutaj głównie jako "pasażer", dla którego brak komunikacji zastępczej to jest niestety problem.

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 20 maja 2013, 17:02

...spróbowałbym zorientować się jak to jest w innych miastach, ale to TYLKO my mamy tak bezprecedensową linię tramwajową, gdzie w przypadku awarii, kolizji dochodzi do jej paraliżu.
Znam firmy, które swoich parcowników utrzymują "pod telefonem". Jest tak w pogotowiu ratunkowym, w pogotowiu energetycznym...etc. Kierowca czy pracownik (oczywiście sa to ludzie z terenu miasta) "na telefon" zjawia sie w pracy - po prostu jest dyspozycyjny. Ma za to płacony jakiś dodatek do pensji.

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 20 maja 2013, 17:06

Ano właśnie Piotrze. Przykładowo we Wrocławiu uruchamia się (po jakimś czasie) zatramwaj, ale na odcinku gdzie autentycznie nie ma innej komunikacji. Zadanie zatramwajów to dowóz do najbliższego przystanku gdzie już kursuje inny tramwaj lub ten właściwy na trasie awaryjnego objazdu.
Z góry zaznaczam, że mówię to na przykładach sprzed kilku lat. Być może teraz jest inaczej, ale wątpię. Bo w takim układzie gdy mamy pętle awaryjne wystarczą autobusy z rezerwy by kursować jako wahadła na nieczynnym odcinku.

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

Postautor: Michał Grzegorczyk » 20 maja 2013, 17:10

Zasadniczo jest tak samo i teraz Januszu. I znowu wyszedł temat pętli awaryjnych... Mam nadzieję, że coś w temacie się zadzieje niebawem :) A póki co rzeczywiście powinien to być człowiek pod telefonem z dodatkiem do pensji. Wyjdzie taniej niż trzymanie kogoś na zajezdni.

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 20 maja 2013, 17:18

Tak mi się wydawało, aczkolwiek moje wizyty we Wrocku były ostatnio bardziej "autobusowe", przelotowe lub po prostu przyjechałem z kimś samochodem. Za to swojego czasu 700 najeździłem się trochę... (może to akurat zły przykład, bo to linia nie-awaryjna, ale zawsze zatramwaj ;) )

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

Postautor: Michał Grzegorczyk » 20 maja 2013, 17:34

Ale te linie zastępcze działają na tej samej zasadzie: dowożą do miejsca, gdzie można złapać przesiadkę na tramwaj. Pamiętam remont pl. Wróblewskiego, który odciął ul. Krakowską. Jeździło wtedy 703 do Galerii, a nie na całej trasie linii 3 czy 5, a i tak ludzie narzekali, że z dwóch czy trzech linii zdjęto po brygadzie, bo rezerw nie starczyło do obsługi 703.

Zostaje nam czekać na dostawę tych używek, a w perspektywie kilku lat na pętlę awaryjną w centrum. Lepiej obsługiwać zatramwajami 3 km linii niż 8 :)

Awatar użytkownika
Wojciech Liberda
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Wojciech Liberda » 20 maja 2013, 18:25

Moja propozycja dla miasta raczej nie ucieszy wielu, ale trudno. Jak się chce organizować komunikacje dla ludzi to w przyszłym roku miasto bądź MZDiT powinno ogłosić przetarg na autobusy może być nawet 100 nowych (12 i 18 metrowych) do zapewnienia sprawnej komunikacji na terenie miasta.
Padnie pytanie skąd brać kasę... Skoro miast ma podpisaną umowę z MPK to powinno w formie aportu wprowadzić te 100 autobusów. Nie ma kasy... to niech miasto weźmie kredyt albo leasing ... a może na miniratkę w PKO? W sumie to pasażerów g....no obchodzi, płacą jak Janusz więc chcą jeździć.
Jeżeli nic się w przyszłym roku nie zmieni.... to wiecie co z nim zrobić... już to raz przechodziliśmy...

Andrzej Sowa

Postautor: Andrzej Sowa » 20 maja 2013, 18:40

Wojtku ,po co obciążać budżet miasta ? Przetarg , choćby na część linii , załatwia prosto sprawę , pozostawiając koszty organizatora na niezmienionym(lub niższym ) poziomie.
A co do używek to trzymam kciuki za Solarisy niechby były takie jak te nasze 2002 rocznik.

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 20 maja 2013, 18:45

...widziałem Solarisy z tych "powracających z emigracji" - rocznik 2005/6 - cena ich niestety jest zaporowa - tak mi się wydaje - 380 tys. zł ! :(

Wróć do „Tabor”