GAZELA: Przetarg na 40 autobusów hybrydowych

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM
Status: Offline

Re: GAZELA: Przetarg na 40 autobusów hybrydowych

Postautor: Piotr Radoliński » 11 grudnia 2015, 14:12

Andrzej Pionka pisze:Standardowo na pełnych butlach będzie mógł przejechać 500km, a standardowy autobus może przejechać 200-250km. Spalanie gazu dopiero wyjdzie w praktyce, (...)
Dobra kol. Andrzeju - mnie chodziło o bardziej obrazowe. W taki razie odpowiem.
Jeden autobus hybrydowy zużyje dziennie tyle gazu co jeden średnio (czteropietrowy; czteroklatkowy) blok mieszkalny (ok. 60 mieszkań) na... MIESIĄC ! :P

Andrzej Pionka

Postautor: Andrzej Pionka » 11 grudnia 2015, 14:34

A skąd ja mam wiedzieć ile spala się gazu w mieszkaniach? :P ja ostatnio miałem rachunek na 17dm3 na miesiąc, czyli tyle, ile około solówka potrzebuje na 100km, ale jest to mój szacunek.

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 11 grudnia 2015, 14:47

Andrzej Pionka pisze:A skąd ja mam wiedzieć (...)
....pytanie było lekko "z przymrużeniem oka". A informacje na których je oparłem były od przedstawiciela PGNiG obecnego przy tankowaniu pojazdu. :)

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 11 grudnia 2015, 15:16

Czy pełne tankowanie wystarczy w takim razie by autobus jeździł cały dzień na takich liniach jak 19, 25, 30 (tu od pętli do pętli w najdłuższych wariantach jest dobrze ponad 20km)?

Andrzej Pionka

Postautor: Andrzej Pionka » 11 grudnia 2015, 15:37

Tak, IMHO żadna brygada nie robi więcej niż 400km podczas jednego dnia.

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 11 grudnia 2015, 15:45

No tak: w sumie na 19 około 8 kółek, co daje ok. 370

Awatar użytkownika
Tomasz Rorat
Członek CKMKM

Postautor: Tomasz Rorat » 11 grudnia 2015, 17:44

Ja tylko usłyszałem że autobus hybrydowy na CNG będzie przejeżdżał 100km za ok. 50zł taniej niż autobus standardowy np. Citaro.

Awatar użytkownika
Krzysiek Ociepa
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysiek Ociepa » 12 grudnia 2015, 18:09

Solówki mamy już zarejestrowane i pooznaczane, stąd moje pytanie. Czy i kiedy planowane są jakieś jazdy próbne na mieście? No i czy wiadomo co z przegubami? Czy mają już homologacje, kiedy przyjadą? No i co z dieslowskimi solówkami?

Awatar użytkownika
Krzysiek Ociepa
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysiek Ociepa » 13 grudnia 2015, 03:18

No, dzięki, że mi odpowiedzieliście...

Awatar użytkownika
Tomasz Rorat
Członek CKMKM

Postautor: Tomasz Rorat » 13 grudnia 2015, 06:02

Krzysiek Ociepa pisze:No, dzięki, że mi odpowiedzieliście...

Po nowy roku. :D

Awatar użytkownika
Krzysiek Ociepa
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysiek Ociepa » 16 grudnia 2015, 20:58

Ciekawe, czy razem z przegubami, przyjadą 3 solówki z dieslem? W sumie to już dawno powinny...

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 16 grudnia 2015, 21:33

Krzysiek Ociepa pisze:Ciekawe, czy razem z przegubami, przyjadą 3 solówki z dieslem? W sumie to już dawno powinny...
Zaspokoję Twoją ciekawość - nie spodziewałbym się ich w tym roku ! :)

Awatar użytkownika
Sebastian Wróbel

Postautor: Sebastian Wróbel » 17 grudnia 2015, 10:32

Skoro nic się nie mówi o dieslach, to zapewne nie przyjadą. Może unieważniono dostawę? Ale co z karami w takim razie?

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 17 grudnia 2015, 11:16

Sebastian Wróbel pisze:Skoro nic się nie mówi o dieslach, to zapewne nie przyjadą. Może unieważniono dostawę? Ale co z karami w takim razie?
Sebastian ! Masz dziś "trudne dni" czy wpadłeś w jakąś depresję ?
Co do kar... będą naliczane. Za każy dzień zwłoki jest to ok. 1 800 zł od jednego pojazdu.
Podobnie jak w przypadku kar za nieterminową dostawę hybryd. Jednak w tym wypadku, pieniądze muszą potem zostać przekazanez MPK do NFOŚiGW.

Awatar użytkownika
Sebastian Wróbel

Postautor: Sebastian Wróbel » 17 grudnia 2015, 13:27

Moje zdrowie psychiczne ma się całkiem dobrze Piotrze! :-/
Czasem trzeba użyć "drastycznych metod" aby sprowokować do dyskusji. :) Dzięki temu dowiedziałem się o rzeczach, o których nikt tu jeszcze nie wspominał. I za to dziękuję.

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 17 grudnia 2015, 14:12

Sebastian Wróbel pisze:Moje zdrowie psychiczne ma się całkiem dobrze Piotrze! :-/
Przypomnę Ci tylko, że to nie ja sugerowałem coś pod kątem Twojego "zdrowia psychicznego". Wspomniałem tylko o"trudnych dniach", bo nie sądzę, żeby to była ANDROPAUZA ! :P

Awatar użytkownika
Tomasz Rorat
Członek CKMKM

Postautor: Tomasz Rorat » 20 grudnia 2015, 11:06

Na zajezdni są już przegubowe hybrydy w ilości ok 2-5 szt. ;)

Awatar użytkownika
Wojciech Liberda
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Wojciech Liberda » 20 grudnia 2015, 12:34

:)

Patryk Hartman
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Patryk Hartman » 21 grudnia 2015, 06:50

Przegubowe hybrydy nocą... :)
Obrazek

Awatar użytkownika
Tomasz Rorat
Członek CKMKM

Postautor: Tomasz Rorat » 22 grudnia 2015, 15:58

Na zajezdni jest już 7 przegubowych hybryd, a na mieście dzisiaj pojawiła się kolejna hybryda (jazda testowa).

Patryk Hartman
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Patryk Hartman » 24 grudnia 2015, 09:28

Krzysiek Ociepa pisze:Heh... Niech debiutują. Oby te debiuty przeżyły, jak José Arcadio Morales :D Ewentualne awarie są wpisane w takie debiuty. Jednak reszta objeździła zmiany. A wiadomo ile przegubów już dojechało?

Na stan z wczoraj było 9 przegubów. :)

Awatar użytkownika
Tomasz Rorat
Członek CKMKM

Postautor: Tomasz Rorat » 24 grudnia 2015, 12:21

Na godzinę 4 rano zwiększył sie do 10 ;)

Awatar użytkownika
Tomasz Rorat
Członek CKMKM

Postautor: Tomasz Rorat » 29 grudnia 2015, 14:56

Solbus SM12 Hybrid #016
Dzisiaj miałem przyjemności jedzenia hybrydą na linii 26.

Moim skromnym zdaniem kierowcy:
- autobus prowadzi się wspaniale
- przyspiesza bardzo szybko ( przyspieszenie jest porównywane z Mercedesem Integro z PKS Cz-wa, kto ze mną jechał ten wie jaki był szybki)
- hamulce są mocne, ale bardzo łatwo można je wyczuć i zatrzymać się bez np. wylania kropelki wody z pełnego kubka
- zawieszenie pracuję dobrze, mogło być miększe ale po co ?? to autobus a nie limuzyna
- hałas w środku jest normalny, Ja słyszałem o czy rozmawiają panie siedzące za środkowymi drzwiami
- a wjazd pod górę, Przeprośną Górkę, nigdy tak szybko nie wjechałem na szczyt tej góry !!
- każdy kierowca musi się przystosować do innej pracy silnika, niż w zwykłym dieslu
- można narzekać, ale jak by ktoś wsiadł z zamkniętymi oczami, to nie odróżnił by Solbus-a hybrydowego od innego autobusu
- a zapach gazu ?? nie wiem ja nic nie wyczułem, może część osób podświadomie czuję gaz widzą ze wsiada do takiego typu samochodu. ( bardziej i mocniej czuję się gaz LPG w samochodach osobowych).

Ja jestem pod ogromnymi wrażeniami jazdy i wykonalności całego pojazdu przez Solbus-a ( a jeździłem poprzednimi modelami i wiem o czym mówię).

Jakub Siadlak

Postautor: Jakub Siadlak » 29 grudnia 2015, 15:25

A jak stałeś pod górkę i puściłeś nogę z hamulca,to nie zjeżdżał Ci do tyłu? Na to najbardziej narzekają kierowcy-nawet jak się błyskawicznie przełoży nogę z hamulca na gaz,to auto zdąży stoczyć się kilkadziesiąt centymetrów :shock: Może to być niebezpieczne.

Awatar użytkownika
Filip Kłyszejko
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Filip Kłyszejko » 29 grudnia 2015, 15:52

Około godziny 00:20 właśnie widziałem nową hybrydę przegubową jadącą w kierunku zajezdni po DK-1 - tudzież chyba tą 10 sztukę.
Jeśli chodzi o staczający się autobus, to zawsze można użyć hamulca przystankowego wg. mnie jeśli się tak rzeczywiście dzieje.

Edit:
Tudzież tą kolejną sztukę - sorki potraktowałem post Tomasza z 24 jako post pisany na chwilę przed jego kolejnym postem.

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 29 grudnia 2015, 15:57

Jakub Siadlak pisze:...nawet jak się błyskawicznie przełoży nogę z hamulca na gaz,to auto zdąży stoczyć się kilkadziesiąt centymetrów :shock: Może to być niebezpieczne.
...to już jest SPORA odległość !
Filip Kłyszejko pisze:Około godziny 00:20 właśnie widziałem nową hybrydę przegubową jadącą w kierunku zajezdni po DK-1 - tudzież chyba tą 10 sztukę.
...dziś rano - według informacji Zarządu MPK - w zajezdni było 12 szt. SOLBUSÓW SM 18HL Hybrid

Awatar użytkownika
Wojciech Liberda
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Wojciech Liberda » 29 grudnia 2015, 17:13

Jeśli chodzi o dieslowskie 3 zaległe Solbusy SM12 to będą w.... lutym 2016!!! Jak se tak przeliczę ile kasy trzeba wyłożyć za opóźnienie dostawy... a nie powiem wam...

Awatar użytkownika
Jakub Szymanowski
Kontaktowanie:

Postautor: Jakub Szymanowski » 29 grudnia 2015, 17:38

Tomasz Rorat pisze:Solbus SM12 Hybrid #016
- a zapach gazu ?? nie wiem ja nic nie wyczułem, może część osób podświadomie czuję gaz widzą ze wsiada do takiego typu samochodu. ( bardziej i mocniej czuję się gaz LPG w samochodach osobowych).

Ja (i nie tylko ja) pisałem o zapachu gazu wyłącznie jeśli chodzi o #018... W innych nic nie było, pewnie dlatego nie czułeś...

Awatar użytkownika
Tomasz Rorat
Członek CKMKM

Postautor: Tomasz Rorat » 29 grudnia 2015, 18:09

Jakub Siadlak pisze:A jak stałeś pod górkę i puściłeś nogę z hamulca,to nie zjeżdżał Ci do tyłu? Na to najbardziej narzekają kierowcy-nawet jak się błyskawicznie przełoży nogę z hamulca na gaz,to auto zdąży stoczyć się kilkadziesiąt centymetrów :shock: Może to być niebezpieczne.

A wiesz dlaczego autobus stacza po rozłączeniu hamulca przystankowego i czym to jest spowodowane !!
Bo większość kierowców diesla z automatem przyzwyczajona jest że po rozłączeniu hamulca przystankowego, automat cały czas dodaje minimalnie za ciebie pedał gazu i bez dotykania pedału przyspieszenia przez kierowcę autobus jedzie.
A w hybrydzie po zwolnieniu hamulca przystankowego, przez pedał przyspieszenia, trzeba góra po 1-2sek. wciskać ten pedał, a jak tylko wciśniesz w celu rozłączenia hamulca przystankowego, a noga dale nie będzie wciskała pedału przyspieszania, autobus stojąc pod górkę zacznie się staczać.

Jakub Siadlak

Postautor: Jakub Siadlak » 30 grudnia 2015, 10:15

Mnie nie chodzi o żaden przystankowy. Widziałem hybrydę #14 stojącą w korku i dwa razy jak autobus ruszał,to stoczył się do tyłu jakieś 30-40cm przed ruszeniem. W takiej sytuacji o przystankowym nie ma mowy,kierman po prostu trzymał nogę na hamulcu,a potem przekładał ją na gaz.Rozmawiałem 2 dni później z tym kierowcą i stwierdził,że jazda hybrydą jest do D... Miał stres właśnie o to staczanie się wozu ruszając pod górkę,nawet jak nogę z hamulca na gaz przekładał błyskawicznie. Nie wiem czy wszystkie tak mają,ale jak tak,to ciekaw jestem czy da się coś z tym zrobić,bo tak nie powinno być.Prędzej czy później dojdzie do kolizji. Mamy za każdym razem ruszać z hamulca ręcznego??? :-/

Jakub Blukacz

Postautor: Jakub Blukacz » 30 grudnia 2015, 14:31

Temperatura spadła i pojawił się problem... z przyciskami STOP które nie "czują" dotyku przez rękawiczki (to oczywiście naturalne). Obrywa się więc kierowcom gdy aktywując "ciepły guzik" drzwi pasażerów nie otwierają się. Tylko czekać aż kierowca nie zatrzyma się na przystanku bo przycisk nie wyczuje dotknięcia...

Awatar użytkownika
Tomasz Rorat
Członek CKMKM

Postautor: Tomasz Rorat » 30 grudnia 2015, 15:14

Jakub Siadlak pisze:Mnie nie chodzi o żaden przystankowy. Widziałem hybrydę #14 stojącą w korku i dwa razy jak autobus ruszał,to stoczył się do tyłu jakieś 30-40cm przed ruszeniem. W takiej sytuacji o przystankowym nie ma mowy,kierman po prostu trzymał nogę na hamulcu,a potem przekładał ją na gaz.Rozmawiałem 2 dni później z tym kierowcą i stwierdził,że jazda hybrydą jest do D... Miał stres właśnie o to staczanie się wozu ruszając pod górkę,nawet jak nogę z hamulca na gaz przekładał błyskawicznie. Nie wiem czy wszystkie tak mają,ale jak tak,to ciekaw jestem czy da się coś z tym zrobić,bo tak nie powinno być.Prędzej czy później dojdzie do kolizji. Mamy za każdym razem ruszać z hamulca ręcznego??? :-/

Ale o to chodzi że hamulec przystankowy załącza się za każdym razem gdy pojazd się zatrzyma (po 2-3sek). Tak jak jest np. w turkach. A to że autobus jedzie do tyłu jest tylko przez to, że kierowca przyzwyczaił się że w automacie-diesel skrzynia biegów podaje cały czas jazdę, czyli po wciśnięciu przycisku D autobus jedzie do przodu ( gdy nie ma zaciągniętego żadnego hamulca ręcznego/roboczego itd.), a w hybrydzie nie ma skrzyni biegów, jest tam silnik elektryczny działa inaczej niż skrzynia automatyczna.
ps. Jakub przyjdź to ci wytłumaczę albo sam się przejedziesz to zobaczysz o czym mówię ;) pozdrawiam

Awatar użytkownika
Wojciech Liberda
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Wojciech Liberda » 30 grudnia 2015, 19:36

Szkolenie ważna rzecz, widać nie wszyscy rozumieją powagę sytuacji ;)

Mariusz Sośniak

Postautor: Mariusz Sośniak » 30 grudnia 2015, 20:26

Tramwaj też ma silnik elektryczny a jednak nie widziałem żeby przy ruszaniu pod górkę zdarzyło mu się cofać i chodzi o to że pomimo naciskania pedału przyspieszenia potrafi cofnąć ❕

Awatar użytkownika
Tomasz Rorat
Członek CKMKM

Postautor: Tomasz Rorat » 30 grudnia 2015, 21:04

Mariusz Sośniak pisze:Tramwaj też ma silnik elektryczny a jednak nie widziałem żeby przy ruszaniu pod górkę zdarzyło mu się cofać i chodzi o to że pomimo naciskania pedału przyspieszenia potrafi cofnąć ❕

Ale w tramwajach podczas przesuwania dźwigni do przodu puszcza hamulec szynowy i tramwaj rusza, ale dźwignia zostaje cały czas w położeniu do przodu. Tak samo trzeba zrobić w hybrydzie, przesuwasz dźwignie/pedał przyspieszenia do przodu rozłącza się hamulec przystankowy i dalej trzymasz w tej samej pozycji i jedziesz ( autobus wtedy nie ma prawa się cofnąć !! ) Ale jak dotkniesz pedał przyspieszenia i cofniesz nogę to wtedy autobus może się cofnąć. Ale gdy tylko rozłączasz hamulec przystankowy pedałem przyspieszenia, a nie dodajesz "gazu" to nie dziw się ze autobus nie jedzie, a cofa się na wzniesieniu :P

Kamil Ślęzak

Postautor: Kamil Ślęzak » 30 grudnia 2015, 22:00

Tomasz Rorat pisze:A to że autobus jedzie do tyłu jest tylko przez to, że kierowca przyzwyczaił się że w automacie-diesel skrzynia biegów podaje cały czas jazdę, czyli po wciśnięciu przycisku D autobus jedzie do przodu ( gdy nie ma zaciągniętego żadnego hamulca ręcznego/roboczego itd.), a w hybrydzie nie ma skrzyni biegów, jest tam silnik elektryczny działa inaczej niż skrzynia automatyczna.
ps. Jakub przyjdź to ci wytłumaczę albo sam się przejedziesz to zobaczysz o czym mówię ;) pozdrawiam

Nie znam zasady działania Solbusów ale w/g Twogo opisu to napęd jest elektryczny a silnik spalinowy jest prądnicą ?

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 31 grudnia 2015, 06:33

Kamil Ślęzak pisze:Nie znam zasady działania Solbusów ale w/g Twogo opisu to napęd jest elektryczny a silnik spalinowy jest prądnicą ?
Tak, dokładnie tak jest ! :)

Awatar użytkownika
Filip Kłyszejko
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Filip Kłyszejko » 31 grudnia 2015, 06:59

Mariusz Sośniak pisze:Tramwaj też ma silnik elektryczny a jednak nie widziałem żeby przy ruszaniu pod górkę zdarzyło mu się cofać i chodzi o to że pomimo naciskania pedału przyspieszenia potrafi cofnąć ❕

To się zdarza.

Awatar użytkownika
Wojciech Liberda
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Wojciech Liberda » 31 grudnia 2015, 09:47

Kamil Ślęzak pisze:
Tomasz Rorat pisze:A to że autobus jedzie do tyłu jest tylko przez to, że kierowca przyzwyczaił się że w automacie-diesel skrzynia biegów podaje cały czas jazdę, czyli po wciśnięciu przycisku D autobus jedzie do przodu ( gdy nie ma zaciągniętego żadnego hamulca ręcznego/roboczego itd.), a w hybrydzie nie ma skrzyni biegów, jest tam silnik elektryczny działa inaczej niż skrzynia automatyczna.

Nie znam zasady działania Solbusów ale w/g Twogo opisu to napęd jest elektryczny a silnik spalinowy jest prądnicą ?

Na tej samej zasadzie działa lokomotywa spalinowa SM42.... silnik tylko napędza generator/prądnica, a ta zapodaje prąd do silników umieszczonych w osiach. Kiedyś mechanik mówił, że na wolnych obrotach SM42 spala 7-9 litrów na godzinę!

Jakub Siadlak

Postautor: Jakub Siadlak » 31 grudnia 2015, 16:42

Dobra,ja się na razie wstrzymuję od komentowania hybryd,dopóki się nie przejadę :>

Awatar użytkownika
Konrad Machura
Kontaktowanie:

Postautor: Konrad Machura » 02 stycznia 2016, 00:12

Będąc we środę na krótkich odwiedzinach w Częstochowie nie mogłem odpuścić sobie zobaczenia na żywo tego o czym się tutaj pisze od dłuższego czasu jak i wypróbowania jednego z nowych nabytków oczywiście jako pasażer. Zaznaczam, że nie jestem zaawansowany tak jak Wy w te wszystkie klocki, więc patrzę na pojazdy pod kątem pasażera. Akurat na pierwszy ogień z samego rana napatoczył się #018 czyli jeżdżąca komora gazowa, tak wnioskuje po tym jak opisywaliście jego problem. Wizualnie pojazd prezentuje się lepiej niż na zdjęciach. Oczywiście rzuca się w oczy zabudowa na dachu, ale do tego można się przyzwyczaić. Przynajmniej moja mama była wstanie wywnioskować, że jechała czymś nowym bo miał coś dziwnego na dachu :D Gazu od niego nie wyczułem, ale faktycznie z zewnątrz wydaje inne dźwięki niż reszta floty. Myślałem, że będzie głośniejszy, ale nie ma źle :) Po krótkim spacerze udało mi się zauważyć jeszcze kilka sztuk, i naprawdę fajnie się prezentują. W międzyczasie udało mi się przejechać #008 i tutaj niespodzianki nie miałem, gdyż mam niemal 15 identycznych Solarisów.. Niestety na minus są te twarde siedzenia. Ale plusem dla Częstochowskich jest kolorystyka wnętrza. Osobiście wolę czerwone rurki i niebieską tapicerkę, bo żółte są już zbyt oklepane. W południe udało mi się wreszcie przejechać #033. Jak wrażenia? Ogólne jest ok, wnętrze ładne, siedzenia wygodniejsze niż w Solarisach, ale nie dorównują tym z Citaro :) okna duże więc dobra opcja dla braku klimatyzacji. pojazd wydaje się ciasny, może to przez brak tylnej szyby, miałem wrażenie jakbym wsiadł do Urbino10. Na minus głośny silnik, myślałem, że skoro z zewnątrz nie ma tragedii w środku będzie też w miarę, a tu klops. Plastiki strasznie trzeszczały, no i nie pachniało nowością jak w Citaro po dostawach :D Ogólnie jestem zadowolony z pojazdu, mimo tego że głośno chodzi czy coś trzeszczy jednak to jest coś nowego. Dla pasażerów mimo kilku minusów i tak zapewne lepiej będzie rokował Solbus gdyż nie ma co go porównywać z Ikarusem czy Jelczem. Inny, lepszy świat, przynajmniej wizualnie i jeśli chodzi o komfort. Technicznie się jeszcze zobaczy :) Uważam iż należy cieszyć się z tego co dostaliśmy bo pamiętajmy, że darowanemu koniowi... no :)

Awatar użytkownika
Wojciech Liberda
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Wojciech Liberda » 02 stycznia 2016, 08:39

Solbus zawsze trzeszczał... ale w tych gazowych podobno dobrze był spasowany... Koleżanka też jechała i mówi, że nie słyszała jakiś dziwnych odgłosów z silnika (czytaj głośnej pracy)... jeszcze mi się nie trafił egzemplarz...

Awatar użytkownika
Krzysiek Ociepa
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysiek Ociepa » 02 stycznia 2016, 10:08

Tak, jak pisali w "Gazecie", próbują zoptymalizować obroty i to faktycznie słychać, bo w pierwszych dniach kursowania hybrydy były głośniejsze, niż teraz. Silniki może znowu nie są aż takie bardzo głośne, ale wydają z siebie bardzo dudniący, basowy dźwięk i przez to są to dosyć donośne odgłosy. Ja mieszkam centralnie na przeciwko przystanku i mi to zupełnie nie przeszkadza. Jak będą jakieś skargi, to skarżących się zapraszam do przeprowadzki na wieś...

Awatar użytkownika
Tomasz Rorat
Członek CKMKM

Postautor: Tomasz Rorat » 03 stycznia 2016, 15:51

Na zajezdni są już wszystkie hybrydy, czyli:
25 - SM12 :)
15 - SM18 :)
czekamy na 3 diesel ;)

Awatar użytkownika
Filip Kłyszejko
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Filip Kłyszejko » 03 stycznia 2016, 16:28

Tego który zapłonął z miłości do jazdy wymienili na nowy pojazd tj. zbudowali nowy czy po prostu przeszedł kapitalny remont ?

Awatar użytkownika
Tomasz Rorat
Członek CKMKM

Postautor: Tomasz Rorat » 03 stycznia 2016, 16:47

Filip Kłyszejko pisze:Tego który zapłonął z miłości do jazdy wymienili na nowy pojazd tj. zbudowali nowy czy po prostu przeszedł kapitalny remont ?

A tego to ci nikt nie powie !!
Najważniejsze są już wszystkie ;)

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 03 stycznia 2016, 17:16

W jakiejś publikacji prasowej zauważyłem wpis w rodzaju "dotarł także nadpalony", ale nie potrafię podać dokładnego cytatu ani źródła. Jednak chyba nie zbudowany od nowa ;)

Awatar użytkownika
Filip Kłyszejko
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Filip Kłyszejko » 03 stycznia 2016, 17:18

W sumie to nie istotne, najważniejsze, że wszystkie dotarły i odświeżamy naszą flotę, osobiście czekam na dzień w którym, kiedyś jakiegoś upoluję, żeby się przejechać - oczywiście przy okazji :)

Awatar użytkownika
Sebastian Wróbel

Postautor: Sebastian Wróbel » 03 stycznia 2016, 17:31

Tomasz Rorat pisze:A tego to ci nikt nie powie !!
Najważniejsze są już wszystkie ;)

A więc coś jest na rzeczy. Swoje myśli zachowam dla siebie. Ale Filip zadał istotne i dość niewygodne pytanie. :)
Cóż... Najważniejsze, że wszystkie autobusy są już w Częstochowie. Z małym opóźnieniem, ale wszystkie. Teraz trzeba liczyć na to, że będą sprawować się bardzo dobrze, w końcu Solbus błysnął innowacyjnością i niech mu się wiedzie tak dobrze, jak Solarisowi. Oby Hybrydy nie łapały zbyt wielu awarii i płonęły jak samochody w Paryżu.

Awatar użytkownika
Tomasz Rorat
Członek CKMKM

Postautor: Tomasz Rorat » 03 stycznia 2016, 17:55

Może i nie wygodne, dla mnie !! bo ja nie mam zielonego pojęcia który to ?? i czy zrobili go całego od nowa, czy częściowo - dlatego nie wygodne.
Ale po co to wam wiedzieć, ważne że są i będą jeździć.

Wróć do „Tabor”