Autobusy hybrydowe na liniach

Awatar użytkownika
Kamil Ociepa
Członek CKMKM
Status: Offline

Re: Autobusy hybrydowe na liniach

Postautor: Kamil Ociepa » 25 marca 2016, 13:12

Panowie !! Prywatne konflikty proszę wyjaśniać przez PW/mail. Nie na forum publicznym !!

Marian Cichur

Postautor: Marian Cichur » 25 marca 2016, 15:32

Awatar użytkownika
Krzysiek Ociepa
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysiek Ociepa » 25 marca 2016, 16:09

A nie wiem, czy czasami jakaś sztuka nie jeździ już dzisiaj. Słyszałem charakterystyczny dźwięk silnika, ale nie mogłem akurat podejść do okna zobaczyć...

Łukasz Najman
Kontaktowanie:

Postautor: Łukasz Najman » 25 marca 2016, 16:15

Piotrze, napiszę jeszcze raz. MPK DOBRZE zrobiło pozyskując gazelę. To jest kwestia niepodważalna. Jedyne niedociągnięcie tego przedsięwzięcia to fakt, że nie przygotowali się na masowe uziemienie tych autobusów (np. poprzez nie kasowanie starych autobusów przez, powiedzmy pierwszy rok hybryd).
Co do dziennikarzy, nie wrzucaj mnie do jednego worka ze "hienami", bo zauważ że nie popełniłem żadnego artykułu na tematy komunikacyjne, a szczególnie z Twojego źródła. Koniec offtopu.

Awatar użytkownika
Tomasz Sałata

Postautor: Tomasz Sałata » 25 marca 2016, 16:17

#014 w roli rezerwy na linii 23.

Awatar użytkownika
Wojciech Liberda
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Wojciech Liberda » 25 marca 2016, 16:26

MPK na pewno ma problem podobno jak Solbus, teraz to pozostała kwestia naprawy pojazdu wyciągnięcia wniosków, poprawy buczących silników i w trasę, bo inni patrzą :D

Patryk Hartman
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Patryk Hartman » 25 marca 2016, 16:39

012 na linii 31 (16:15 Estakada kier. Cmentarz Komunalny)

Andrzej Rybak

Postautor: Andrzej Rybak » 25 marca 2016, 17:27

#012 stał na awaryjnych na przyst. Pusta. Podmienił go #15

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 25 marca 2016, 17:52

Zaczyna się stara śpiewka. Hybrydy wyjadą, ale nie długo nie pojeżdżą.
Niech oni je uziemią na miesiąc-dwa, wymienią co trzeba, MPK niech wypożyczy kilka wozów, jak swoje skasowało. Bo dla mnie to marna pociecha, że jutro wyjadą, skoro zaraz zjadą. Wolę sprawne Ikarusy 280 !! Czy ktoś tego w MPK nie rozumie, że pasażerowie nie mają ochoty na zabawę w kotka i myszkę. To wygląda tak, jakby komuś na siłę zależało, by pojazdy były w ruchu (bo pewnie jeszcze więcej osób by poleciało, a może kary się posypały). A co tam pasażer, a niech tam autobusy płoną. Kiedyś mogliśmy się chwalić tym, że takich incydentów prawie u nas nie było. Teraz możemy wyjść na prowadzenie, tylko - co pisałem wyżej - komuś na tym zależy. Jednak osobiście uważam, że głowy powinny równo polecieć.

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 25 marca 2016, 20:00

Łukasz Najman pisze:Piotrze, napiszę jeszcze raz. MPK DOBRZE zrobiło pozyskując gazelę. To jest kwestia niepodważalna. Jedyne niedociągnięcie tego przedsięwzięcia to fakt, że nie przygotowali się na masowe uziemienie tych autobusów (np. poprzez nie kasowanie starych autobusów przez, powiedzmy pierwszy rok hybryd).
...może się zdziwisz, ale od września 2015 roku namawiałem Zarząd MPK na niekasowanie starych pojazdów z dn. 31 grudnia 2015 roku, ze względu na to iż hybrydy wymagają okresu "aklimatyzacji". Co do dziennikarzy - jak to określiłeś - HIEN -zdania nie zmienię. Właśnie tacy robią innym "dobry" pijar. Jeżeli poczułeś się urażony - przepraszam, ale żenujące jest to, że wszyscy tak najeżdżają na firmę, która naprawdę bardzo się zmieniła w ciągu ostatnich 4 lat. Szkoda, ze nie widzieli, nie pamiętają) ludzie zajezdni z roku 2011-12 i teraz. :(
Janusz Karlikowski pisze:Zaczyna się stara śpiewka... .
Janusz - nerw Ci puszcza ?

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 25 marca 2016, 20:11

Puszcza, jak widzę co jeździ (czyt. to co jest / albo nie ma nic) za hybrydy.
Ale cenię własne życie ponad postanie na przystanku nawet 30 minut dłużej. Nie wierzę w żaden "papier" od Solbusa i na każdy zły dźwięk wydany w "gazowybuchu" będę powiadamiał kierowcę, a jak on nie zareaguje, to 998. Bo ja w cuda nie wierzę - te autobusy sprawią nam więcej trudności jak PR110 (które nie udźwignęły ciężaru potoków pasażerskich). A i mieszkańcy są coraz bardziej sceptyczni, i ja ich nie będę pocieszał, że to nowe autobusy. Moim zdaniem, to jeżdżące bomby !!

Przemysław Jeż

Postautor: Przemysław Jeż » 25 marca 2016, 20:32

Andrzej Rybak pisze:#012 stał na awaryjnych na przyst. Pusta. Podmienił go #15

A propo tego #015 to był uziemiony przed zatrzymaniem wszystkich hybryd przez to,że do silnika dostał się olej takie info otrzymałem od jednego z kierowców

Awatar użytkownika
Wojciech Liberda
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Wojciech Liberda » 25 marca 2016, 21:08

Pamiętajcie, że z Twistami też były problemy... co to nie jeden hejtował, że na niskim jedzie 105Na itd, więc poczekajmy na na finał sprawy. Bo widać, że każdy z nas jest fachowcem w tej dziedzinie. Daj jeden z drugim 66 baniek to pogadamy! Tak jak napisane u góry, wciąż wgrywają oprogramowanie i mam nadzieję, że to buczenie silnika zaniknie.

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 25 marca 2016, 21:33

To nie jest hejt, to są obawy. Gdyby MPK nie wzięło tych 40 wozów, to ma w planie 30 w tym roku. I czy było by źle ?? 30 nowych w tym roku, a za 2-3 lata może coś. A póki co Ik280 świetnie sobie radzą. I nic mnie nie obchodzi co mówią w Polsce, bo pomijając właśnie hybrydy, to mamy najbardziej sprawny tabor - bo mamy te ikarusy.
I zdania tu są podzielone: brać, nie brać. Tylko po co brać, jak z tym tylko mogą być problemy ?? A pojeżdżą pewnie 5-10 lat, jak Bozia da...

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 25 marca 2016, 22:26

Janusz Karlikowski pisze:To nie jest hejt, to są obawy. Gdyby MPK nie wzięło tych 40 wozów, to ma w planie 30 w tym roku. I czy było by źle ?? 30 nowych w tym roku, a za 2-3 lata może coś. A póki co Ik280 świetnie sobie radzą. I nic mnie nie obchodzi co mówią w Polsce, bo pomijając właśnie hybrydy, to mamy najbardziej sprawny tabor - bo mamy te ikarusy.
I zdania tu są podzielone: brać, nie brać. Tylko po co brać, jak z tym tylko mogą być problemy ?? A pojeżdżą pewnie 5-10 lat, jak Bozia da...
....według moich wyliczeń, te 30 nowych pojazdów będzie pewnie na wiosnę 2017. Policzmy - do sierpnia potrwają pewnie formalności papierkowe dotyczące projektu. Potem przetarg - powiedzmy min. 4-5 tygodni (z uprawomocnieniem - bez odwołań).W połowie września - podpisanie umowy z producentem. Czas na produkcje ok. 150 dni. Co nam wychodzi ? Łatwo policzyć - i to w tym najbardziej optymalnym przypadku.

Sebastian Panowicz

Postautor: Sebastian Panowicz » 25 marca 2016, 22:30

Podobne obawy powinieneś Januszu mieć jadąc Solarisem, ponieważ zdarzały się przypadki, że autobus tej marki się zapalił. Nie mam oczywiście nic przeciwko tej marce autobusów, ale też do kwestii Solbusów gazowo-elektrycznych podchodzę z nadzieją, że są to choroby wieku dziecięcego, jak z każdym novum. Historia komunikacji pokazuje nam, że dawniej też były problemy z nowymi konstrukcjami, vide: Konstal 13N w Warszawie na początku eksploatacji też sprawiały mnóstwo problemów, ale z czasem je wyeliminowano i tu myślę też tak będzie.

A nowe autobusy jak najbardziej mile widziane.

Awatar użytkownika
Krzysiek Ociepa
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysiek Ociepa » 26 marca 2016, 03:17

Swoją drogą to wyjechała dziś jakaś przegubowa hybryda ma 16-02...

Marian Cichur

Postautor: Marian Cichur » 26 marca 2016, 08:24

Chyba jakaś hybryda jest też na 13 (8:25 ze Stadionu Miejskiego); słyszałem charakterystyczny dźwięk silnika.

Andrzej Rybak

Postautor: Andrzej Rybak » 26 marca 2016, 09:15

Przemysław Kozłowski pisze:
Andrzej Rybak pisze:#012 stał na awaryjnych na przyst. Pusta. Podmienił go #15

A propo tego #015 to był uziemiony przed zatrzymaniem wszystkich hybryd przez to,że do silnika dostał się olej takie info otrzymałem od jednego z kierowców

Dobrze jest jak olej jest w silniku ;) Wg. moich informacji to #15 miał wyciek oleju spod koła pasowego, dlatego był uziemiony już wcześniej .Widać wizyta czeskiego serwisu pomogła,

Łukasz Najman
Kontaktowanie:

Postautor: Łukasz Najman » 26 marca 2016, 09:49

Piotrze, czyli w wielu kwestiach się zgadzamy. MPK z brzydkiego kaczątka powoli, ale jednak zmienia się na lepsze.

Awatar użytkownika
Wojciech Liberda
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Wojciech Liberda » 26 marca 2016, 10:09

Dzisiaj na pewno jeden przegub na 19 i krótki na 13 :)

Awatar użytkownika
Krzysiek Ociepa
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysiek Ociepa » 26 marca 2016, 10:37

11 - #202

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 26 marca 2016, 12:01

Wojciech Liberda pisze:Dzisiaj na pewno jeden przegub na 19 i krótki na 13 :)
Są co najmniej trzy, m.in. #029 na 13-03. Dwa są na 28, plus jest #007. Także jakiś na 10-01, 31-02 (krótkie) i 11-03 (przegub)

Awatar użytkownika
Sebastian Wróbel

Postautor: Sebastian Wróbel » 26 marca 2016, 13:00

Janusz Karlikowski pisze:To nie jest hejt, to są obawy. Gdyby MPK nie wzięło tych 40 wozów, to ma w planie 30 w tym roku. I czy było by źle ?? 30 nowych w tym roku, a za 2-3 lata może coś. A póki co Ik280 świetnie sobie radzą. I nic mnie nie obchodzi co mówią w Polsce, bo pomijając właśnie hybrydy, to mamy najbardziej sprawny tabor - bo mamy te ikarusy.

Januszu, każda krytyka ostatnio nazywana jest na forum hejtem. To znak na to, że nie ma się kontrargumentów. :) A tak abstrahując do jeżdżących bomb gazowo-elektrycznych, to internauci prawdopodobnie niezwiązani z grupą MKM zauważyli fakt, że Częstochowa nadal ma flotę jeżdżących Ikarusów i na próżno dopatrywać się krytyki tych poczciwych madziarów. KLIK
Nie zmieniam zdania w ich sprawie. Zawsze chciałem i chcę, żeby flota naszego MPK była nowoczesna, niskopodłogowa i "ekologiczna", ale na dzień dzisiejszy dla bezpieczeństwa i utrzymania rozkładu wolę przejechać się Ikarusem niż hybrydową bombą z opóźnionym zapłonem.

Sebastian Panowicz

Postautor: Sebastian Panowicz » 26 marca 2016, 20:16

I tu Sebastianie się zgadzamy, żeby autobusy w Częstochowie były nowoczesne i ekologiczne, na plus oczywiście niska podłoga.
Problemem Solbusów jest to, że praktycznie bez testów i prosto z linii produkcyjnej SM12 Hybrid i SM18 Hybrid trafiły do eksploatacji. To jest tzw. operacja na żywym organizmie niestety. Jednak jestem optymistą i po początkowych trudnościach i obawach pasażerów owe autobusy nie będą sprawiać trudności eksploatacyjnych.

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 26 marca 2016, 20:27

Sebastian Panowicz pisze:Problemem Solbusów jest to, że praktycznie bez testów i prosto z linii produkcyjnej SM12 Hybrid i SM18 Hybrid trafiły do eksploatacji. To jest tzw. operacja na żywym organizmie niestety.
...dokładnie, Sebastianie P. - trafiłeś w "dychę". Gdy rozmawiałem z przedstawicielami producentów INNYCH marek... usłyszałem: "nam na taki projekt potrzeba co najmniej 2 do 3 lat" !!

Awatar użytkownika
Bartosz Kowalski
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Bartosz Kowalski » 26 marca 2016, 20:29

I dlatego że Solbusy są prototypami to dochodzimy do kolejnej sprawy. Odstawienie ich na np 2 miesiące jak postulował Janusz nic nie da, bo poprzez eksploatację wychodzą usterki. Ba wystarczy popatrzeć na inne pojazdy jak samochody osobowe, które przechodzą masę testów przed wprowadzeniem do produkcji a potem i tak w pierwszych egzemplarzach wychodzą jakieś usterki. W testach też nie wszystko wyjdzie.
Piotrze obawiam się że nawet gdyby inni producenci zrealizowali taki projekt w te 2-3 lata to też na początku by wychodziły jakieś bolączki. Wszystkiego się nie przewidzi a w testach nie wszystko wychodzi.

Sebastian Panowicz

Postautor: Sebastian Panowicz » 26 marca 2016, 20:36

Racja. W przypadku Solbusa to jest/była* szansa na pozostanie na rynku autobusów. Podjęli jakby nie było ogromne ryzyko, oby im się wreszcie powiodło. Wówczas będą mieli swoją niszę.

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 26 marca 2016, 21:09

Bartosz Kowalski pisze:a w testach nie wszystko wychodzi.
Ale właśnie chodzi o to, że te autobusy praktycznie nie miały testów. MZDiT zbyt szybko polikwidował znak "*", licząc na nowy tabor. A należało go właśnie testować, testować itd. A może od wakacji (kiedy jest mniej kursów), usankcjonować 90% hybryd stale w ruchu.
Posunięcie częstochowskie jest dla mnie poniżej krytyki i poczucia własnych możliwości.
A jeśli jakieś zapisy wymuszają na nas uruchomienie wszystkich hybryd w określonym terminie (pr. Gazela), to czemu nie wysyłać ich na trasy rotacyjnie?
Jakoś MPK uwielbiało w grudniu wypuszczać codziennie cuchnący gazem #018...
I gdzie tu logika ??
Tu są inne moce, które być może rozgryzą media (jak nie są p*****).

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 26 marca 2016, 21:17

Janusz Karlikowski pisze:Jakoś MPK uwielbiało w grudniu wypuszczać codziennie cuchnący gazem #018...
I gdzie tu logika ?? Tu są inne moce, które być może rozgryzą media (jak nie są p*****).
...możesz jaśniej ? Co w ogóle sugerujesz ? Jeżeli powiedziałeś "A" - powiedz też "B".

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 26 marca 2016, 21:35

#018 był autobusem - moim zdaniem - zbyt często wypuszczanym na pierwsze kursy w grudniu. Mimo, iż wiele osób skarżyło się na zapach gazu w pojeździe, to dopiero po wpisie Wojtka L. coś z tym zrobiono.
Moje prywatne zdanie jest takie (poparte zdaniem moich znajomych), że nikt z nas nie życzy sobie hybryd na ulicach, ale życzy sobie sprawnych i planowo realizowanych kursów. I nawet jeśli Ik280. A hybrydy niech jeżdżą jak ekologi zaniemogą. Póki co nie mam żadnych środków ku temu, ale byłbym za tym aby hybrydy wyjechały w 20% swojej ilości (zakała Cz-wy), a reszta po staremu. Koniec kropka !!

Andrzej Pionka

Postautor: Andrzej Pionka » 27 marca 2016, 00:32

I oczywiście fakt, że Częstochowa:
1) eksploatuje największą liczbę Ikarusów w Polsce
2) eksploatuje najprawdopodobniej ostatniego w UE ikarusa ze skrzynią Csepel
3) ma najstarszy liniowy autobus w Polsce
nie daje Ci nic do myślenia? Czas ikarusów minął! Są to autohusy zaprojektowane 40 lat temu i należy się ich jak najszybciej pozbyć, aby nie być komunikacyjnym zaściankiem Polski.

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 27 marca 2016, 09:51

Daje, ale pozytywnie. A dziś to już bardzo :P

Marian Cichur

Postautor: Marian Cichur » 27 marca 2016, 11:56

Andrzej Pionka pisze:I oczywiście fakt, że Częstochowa:
1) eksploatuje największą liczbę Ikarusów w Polsce
2) eksploatuje najprawdopodobniej ostatniego w UE ikarusa ze skrzynią Csepel
3) ma najstarszy liniowy autobus w Polsce
nie daje Ci nic do myślenia? Czas ikarusów minął! Są to autobusy zaprojektowane 40 lat temu i należy się ich jak najszybciej pozbyć, aby nie być komunikacyjnym zaściankiem Polski.

Sądzę, że Ikarusy ze skrzynią Csepel są eksploatowane jeszcze na Węgrzech, więc nie jest tak źle ;)

Łukasz Najman
Kontaktowanie:

Postautor: Łukasz Najman » 27 marca 2016, 13:07

Hybrydy powinny byc normalnie eksploatowane, ale póki co nie możemy nic kasować. Potrzebna nam jest spora rezerwa taborowa na wypadek jakichś usterek.

Mikołaj Krupski

Postautor: Mikołaj Krupski » 27 marca 2016, 17:22

Wiadomo, że są to nowe autobusy więc nie da się ukryć, że im dłużej będą eksploatowane tym więcej usterek uda się wykryć i zneutralizować. Solbus problemy miał od samego początku testów, łącznie oprócz Częstochowy były jeszcze dwa pożary - na terenie fabryki oraz w drodze do Częstochowy!

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 27 marca 2016, 17:25

Mikołaj Krupski pisze:łącznie oprócz Częstochowy były jeszcze dwa pożary - na terenie fabryki oraz w drodze do Częstochowy!
To były trzy, bo jeden był przecież na obrzeżach Bydgoszczy...
A czemu nikt nie pyta, dlaczego dziś na ulicach nie ma ani "pół hybrydy" ??

Mikołaj Krupski

Postautor: Mikołaj Krupski » 27 marca 2016, 17:32

Janusz Karlikowski pisze:To były trzy, bo jeden był przecież na obrzeżach Bydgoszczy...

Ten przegub jechał na testy już do Częstochowy!

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 27 marca 2016, 19:24

Mikołaj Krupski pisze:Ten przegub jechał na testy już do Częstochowy!
...nie jechał na testy do Częstochowy, był testowany na DK 10 między Bydgoszczą a Toruniem. To taki nieoficjalny "tor testowy" Solbusa. "Wokół komina ! "

Andrzej Pionka

Postautor: Andrzej Pionka » 28 marca 2016, 07:23

Marian Cichur pisze:Sądzę, że Ikarusy ze skrzynią Csepel są eksploatowane jeszcze na Węgrzech, więc nie jest tak źle ;)

Tam mają ZFy z naszego Tczewa, czyli to co #288 miał dawniej. Ale skoro hybrydy już jeżdzą, to ta dyskusja w tym wątku jest nie na miejscu.

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 28 marca 2016, 09:43

Andrzej Pionka pisze:Ale skoro hybrydy już jeżdzą, to ta dyskusja w tym wątku jest nie na miejscu.
Jesteś pewien, że jeżdżą ??
Ta dyskusja ma jak najbardziej sens !!

Andrzej Pionka

Postautor: Andrzej Pionka » 28 marca 2016, 11:27

W weekendy często nie kursują, więc poczekajmy do jutra.

Andrzej Pionka

Postautor: Andrzej Pionka » 29 marca 2016, 06:46

Hybrydy znów uziemione, za to z krzaków wyciągnęli 351 i chyba jest gotowy do pracy :)

Marian Cichur

Postautor: Marian Cichur » 29 marca 2016, 22:09

GW: MPK Częstochowa. Autobusy hybrydowe znów zostały uziemione - GW, artykuł o uziemieniu hybryd, niestety nie mam dostępy do strony (wykorzystałem już limit bezpłatnych artykułów)

Mirek Waga

Postautor: Mirek Waga » 29 marca 2016, 22:49

Marian Cichur pisze:GW: MPK Częstochowa. Autobusy hybrydowe znów zostały uziemione - GW, artykuł o uziemieniu hybryd, niestety nie mam dostępy do strony (wykorzystałem już limit bezpłatnych artykułów)

Pobierz że sklepu Pley aplikacje " Gazeta .pl i problem z głowy.

Awatar użytkownika
Krzysiek Ociepa
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysiek Ociepa » 04 kwietnia 2016, 18:21

Coś się strasznie cicho w tym temacie zrobiło. Minął kolejny tydzień, a hybrydy nadal w komplecie w zajezdni. Wiadomo coś więcej? Co się dzieje? Jaka znowu awaria? Czy i kiedy wyjadą znowu na miasto?

Patryk Hartman
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Patryk Hartman » 04 kwietnia 2016, 18:40

Awatar użytkownika
Krzysiek Ociepa
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysiek Ociepa » 05 kwietnia 2016, 16:47

Coś się chyba ruszyło z hybrydami, bo kilka minut temu przejechał mi pod oknami #034. Widocznie jakaś jazda próbna.

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 05 kwietnia 2016, 18:04

Krzysiek Ociepa pisze:Coś się chyba ruszyło z hybrydami, bo kilka minut temu przejechał mi pod oknami #034. Widocznie jakaś jazda próbna.
...zależy gdzie masz okna ! :D

Awatar użytkownika
Krzysiek Ociepa
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysiek Ociepa » 05 kwietnia 2016, 22:19

Na Sobieskiego, na przeciwko przystanku Skwer Sokołów w kierunku Cmentarza św. Rocha, Gnaszyna-Dospelu, Kukuczki, itd. Autobus jechał w drugą stronę. I muszę przyznać, że jechał dość cicho, bo usłyszałem, że to hybryda chyba tylko dzięki otwartemu oknu. Faktem jest, że jechał powoli, ale przed ostatnimi awariami, mimo wolnej jazdy, hybrydy były dużo głośniejsze. Popieram, żeby przy okazji postoju hybryd dopracować także inne mankamenty, niż wadliwe membrany, przewody i obejmy. Cichsze hybrydy na pewno będą bardziej komfortowe, zarówno dla pasażerów, jak i dla mieszkańców okolic przystanków. Szkoda tylko, że na postoju hybryd tracą pasażerowie linii, do których hybrydy są przypisane. Widzę, że na brygadach, które powinny obsługiwać hybrydy, jeżdżą głównie autobusy, które miały iść w odstawkę, czyli "ekologi" z Poznania i Warszawy, Ik415 oraz MAN-y z demobilu. Moim zdaniem, przynajmniej na kwiecień powinny być zmienione rozkłady. I nie chodzi o godziny odjazdów a o brygady niskopodłogowe w rozkładach, które w tej chwili i tak są obsługiwane autobusami wysokopodłogowymi.

Wróć do „Tabor”