ZIELONA GÓRA

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM
Posty: 21389
Rejestracja: 21 kwietnia 2010, 19:25
Lokalizacja: CZĘSTOCHOWA
Status: Offline

ZIELONA GÓRA

Postautor: Piotr Radoliński » 01 sierpnia 2015, 11:43

W Zielonej Górze przygotowywany jest powoli przetarg na potężny kontrakt - dostawę autobusów elektrycznych (84-86 szt.) wraz z całą infrastrukturą zabezpieczającą eksploatację tych pojazdów. Kontrakt wart jest ok. 215 mln złotych.
W przetargu zapewne weźmie udział jeden z czołowych, polskich producentów autobusów. Poza tym firmy ze Szwecji (VOLVO), z Belgii (VDL) i z inni producenci europejscy, a także przedstawiciele... Chin.
Ciekawostką jest to, że wkład własny miasta Zielona Góra ma wynieść tylko 10-12% - reszta będzie pochodzić z zasobów Unii Europejskiej.
O elektrycznych autobusach w Zielonej Górze mówi się od kilku lat. Miasto liczy, że 84-86 szt pojazdów uda się kupić za kwotę 160 mln zł. Jednak to nie koniec wydatków: budowa stacji ładowania pochłonie 25 mln zł, modernizacja zajezdni MZK przy ul. Chemicznej 35 mln zł, a na szkolenia pracowników miasto wyda okrągły 1 mln zł.
Nowe pojazdy zastąpiłyby obecny mocno wysłużony tabor. Większość jeździłaby w Zielonej Górze i okolicach. Trwają rozmowy z dostawcami autobusów.
Nie tylko elektryczne autobusy MZK będą nowością w Zielonej Górze. MZK jako pierwsze w Polsce umieściło w zamówieniu wymóg zamontowania w pojazdach defibrylatorów AED, niewielkich skrzynek z małym komputerem i elektrodami. Aparat ma jedno zadanie - uratować życie osobie, u której wystąpiło zatrzymanie akcji serca. Defibrylatory AED na Zachodzie są tak popularne, jak gaśnice przeciwpożarowe.

Awatar użytkownika
Wojciech Liberda
Członek CKMKM
Posty: 3817
Rejestracja: 17 lutego 2008, 21:10
Lokalizacja: Częstochowa
Kontaktowanie:
Status: Offline

ZIELONA GÓRA

Postautor: Wojciech Liberda » 02 sierpnia 2015, 06:27

Tak się zastanawiam.... wiele miast na świecie dopiero testuje autobusy, sprawdza je w różnych warunkach... a Ci od razu chcą się rzucić na głęboką wodę i wymienić prawie wszystko. Dla mnie to delikatnie mówiąc nierozważne, biorąc pod uwagę fakt jakie że potrafią u nas być srogie zimy co spowoduje spadek pojemności baterii. No ale kto biednemu zabroni. My jesteśmy trochę w podobnej sytuacji z drobnymi szczegółami.

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM
Posty: 21389
Rejestracja: 21 kwietnia 2010, 19:25
Lokalizacja: CZĘSTOCHOWA
Status: Offline

ZIELONA GÓRA

Postautor: Piotr Radoliński » 02 sierpnia 2015, 09:29

...to jest program unijny. Unia od kilku lat szukała chętnego miasta w Polsce. Warszawa, Kraków, Gdańsk i inne większe miasta odmówiły. Wtedy zgłosiła się Zielona Góra. Jest to projekt pilotażowy.
Pozostaje czekać, co z tego wyniknie. Przecież podobnie jest u nas... !


Wróć do „Tabor”Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości