Dodatkowe przejście na ul. Orkana

Dyskusje nt. rozbudowy częstochowskiej sieci tramwajowej w dzielnicach Wrzosowiak, Błeszno, Raków
Maciej Puszek
Status: Offline

Postautor: Maciej Puszek » 01 grudnia 2011, 18:25

W tej szkole jak i w pozostałych w naszym Świętym Mieście jest obowiązek przyprowadzania i odbierania dziec do lat 10 przez rodziców lub opiekunów prawnych .

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

Postautor: Michał Grzegorczyk » 01 grudnia 2011, 18:33

A myślisz, że dzieci 10+ nie stanowią problemu?

Tomasz Haladyj
Członek CKMKM

Postautor: Tomasz Haladyj » 02 grudnia 2011, 11:25

Nie ma co się rozwodzić nad zwyczajami rodziców. Problem jest i już. Ważne jest co innego: niestety projekty (nie tylko ten) powstają bez analizy potrzeb lokalnej społeczności. Gdyby taka analiza była, to powstałyby zatoki parkingowe. Rozrysowałem trzy teoretyczne, nasuwajace mi się warianty:
W1 - podjazd pod budynek szkolny (minimalna ingerencja w zbudowaną ul. Orkana - inwestycja na terenie szkoły)
W2 - zatoka przyuliczna (przebudowa tego co zbudowano)
W3 - poszerzenie wjazdu na teren szkoły (minimalna ingerencja w to co zbudowano i stosunkowo niewielka w plac szkolny).

Wybór wariantu byłby inny, gdyby rozmawiać na etapie projektowania TnB a inny teraz. Wydaje mi się, że realny jest tylko W3. A i to problemem są jak zwykle pieniądze
Załączniki
orkana-parking-szkola-W1.JPG
Wariant W1
orkana-parking-szkola-W2.JPG
Wariant W2
orkana-parking-szkola-W3.JPG
Wariant W3

Awatar użytkownika
Szymon Kryczka
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Szymon Kryczka » 02 grudnia 2011, 12:26

Ul. Wandy Rutkiewicz jest mega parkingiem gdy rodzice odwożą dzieci do szkoły. Parkowanie na ul. Orkana jest dla mnie niezrozumiałe.

Parking przy kościele św. Urszuli Ledóchowskiej jest pojemny, ale rodzicom się śpieszy do pracy i przejście przez jezdnię jest zbędnym elementem codzienności.

Jeżeli chodzi o parking i zatoczki w tym miejscu, bo z pewnością brakuje ich przy blokach - jednej z ostatnich zim, większość mieszkańców parkowała wzdłuż ul. Orkana - bo wjazd na osiedle groził zakopanie się - ba... było to nawet pewne :)

Wracając do tematu, mamy jakiś plan z przejściem dla pieszych?

Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:

Postautor: Dominik Wójcik » 02 grudnia 2011, 12:33

Wysmarowałem pismo, podsunąłem Tomkowi do zaopiniowania i - co pewne, bo nie znam topografii tamtego terenu, a więc i problemu - korekty.

Tomasz Haladyj
Członek CKMKM

Postautor: Tomasz Haladyj » 02 grudnia 2011, 12:41

Tak, przejście dla pieszych to priorytet i tu można w interesie mieszkańców coś ugrać. Z parkowaniem przy szkole jest trudniej

inż. Wiktor Sołtysiak
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: inż. Wiktor Sołtysiak » 02 grudnia 2011, 13:10

Moim zdaniem najlepszy byłby Wariant I. Można by też, przy pomocy płotków utrudnić dzieciakom wybiegiwanie wprost na ulicę.

Z tym, że trochę bym go zmodernizował. Mianowicie, po co Tomku poszerzenia przejazdu - już na terenie szkoły skoro przed wejście trzeba zwęzić? Moim zdaniem wystarczy jeden ciąg ale coś pomiędzy Twoimi dwiema szerokościami.

I jeszcze jedna wada ale to już odnośnie samej idei. Zapewne w godzinach porannych wszystkie warianty będą ulegały zakorkowaniu, zbyt mała powierzchnia, tak przynajmniej to widać na wstępie.

Więc moje pytanie, czy od tyłu szkoły jest jakiś dojazd do niej? Jeśli tak, to w ten sposób trzeba by to rozwiązać, by korki zniwelować.

Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:

Postautor: Dominik Wójcik » 02 grudnia 2011, 13:21

Jaki I? Tomek przedstawił jeden i dołożył przejście.

Tomasz Haladyj
Członek CKMKM

Postautor: Tomasz Haladyj » 02 grudnia 2011, 14:25

Wiktor mówi o wariantach podjazdu pod szkołę a nie o przejściu

Awatar użytkownika
Szymon Kryczka
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Szymon Kryczka » 02 grudnia 2011, 14:34

Dominiki, Tomku, jeżeli chodzi o przejście i przyda się Wam wsparcie Radnych Dzielnicy Wrzosowiak dajcie tylko znać.

Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:

Postautor: Dominik Wójcik » 02 grudnia 2011, 16:08

Szymon Kryczka pisze:wsparcie Radnych Dzielnicy Wrzosowiak
To mamy jacka Krawczyka. Jesteście członkami Rady Dzielnicy Wrzosowiak - pilnujcie się, bo gdy ja działałem w tym obszarze, to jedna elokwentna osoba w RD Ostatni Grosz działała dynamicznie nawiązując współpracę z lokalnymi przedsiębiorcami na rzecz ubogich mieszkańców jako właśnie Radna Dzielnicy i w pewnym momencie zrobiła się masakryczna afera, bo przedsiębiorcy zrozumieli, że współpracują z Radą Miasta.

Wykorzystamy Was oczywiście, pismo rozdzielnikiem skieruję też do Was - obróbcie go w gremium RD i spowodujcie skierowanie sprawy do stosownych organów, z którymi możecie współpracować.
Szymon Kryczka pisze:Dominiki
Hmmm... Wiedziałem, że jestem obszerny, ale do tego stopnia? ;)

Awatar użytkownika
Wojciech Liberda
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Problemów ciąg dalszy...

Postautor: Wojciech Liberda » 02 grudnia 2011, 16:37

Ja za to zauważyłem inny problem, może nie taki duży...
Mianowicie... obserwowałem ostatnio tramwaje wjeżdżąjące na nowy przystanek al. Pokoju/Niepodległości z Kucelina. W momencie gdy skład stoi na przystanku drugi skład ruszający z pod Sezamu (z kierunku Jagiellońska) nie zmieści się na przystanku wyżej wymienionym, a w dodatku zablokuje nie tylko przejście dla pieszych ale i ulicę.
Według mnie powinno zastosować się na tym przystanku taką mała poczekalnię "tramwajową", która regulowałaby ruch aby na wspólnym odcinku tramwaje nie jeździły stadami ( w godzinach szczytu może to być nawet 3,5 - 5 minut)

Taką "poczekalnię' (czytaj przystanek wyrównawczy) ma Gdańsk przy dworcu głównym, tramwaj tam stoi do czasu jego rozkładowego odjazdu.

Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:

Postautor: Dominik Wójcik » 02 grudnia 2011, 17:51

Według rozkładów (są już gotowe) tramwaje nie będą się spotykać na przystankach.

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

Postautor: Michał Grzegorczyk » 02 grudnia 2011, 18:14

Dominik Wójcik pisze:edług rozkładów (są już gotowe) tramwaje nie będą się spotykać na przystankach.
I nie ma problemu, a w wypadku jakiegoś wypadku po prostu jeden z nich odczeka cykl na przystanku przed skrzyżowaniem.

Awatar użytkownika
Szymon Kryczka
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Szymon Kryczka » 03 grudnia 2011, 10:05

Dominik Wójcik pisze:esteście członkami Rady Dzielnicy Wrzosowiak - pilnujcie się, bo gdy ja działałem w tym obszarze, to jedna elokwentna osoba w RD Ostatni Grosz działała dynamicznie nawiązując współpracę z lokalnymi przedsiębiorcami na rzecz ubogich mieszkańców jako właśnie Radna Dzielnicy i w pewnym momencie zrobiła się masakryczna afera, bo przedsiębiorcy zrozumieli, że współpracują z Radą Miasta.

Nie rozumiem analogii - ale ok :) Radzie Dzielnicy do Rady Miasta jeszcze daleko :)

Przepraszam, "i" z "u" się sparowały na klawiaturze i stąd te przejęzyczenie na ekranie :)

Wracajmy do głównego tematu.

Tomasz Szymczyk

Postautor: Tomasz Szymczyk » 13 grudnia 2011, 15:18

Wg mnie problem wybiegających dzieci z wyjazdu parkingowego przy szkole to sztucznie rozdmuchany problem. Wcześniej również można było tam wybiegać i jak wiadomo - dzieci przechodziły przez ulicę gdzie tylko się dało. Jakoś zbyt często do wypadków nie dochodziło (od zrobienia świateł było tam chyba tylko jedno śmiertelne potrącenie). Nie możemy przesadzać i 'opłotkowywać' całą ulicę. Orkana po przebudowie 'zwolniła', nie zdarza się że samochody się wyprzedzają jak było wcześniej (a przynajmniej po ruszeniu tramwaju raczej takich sytuacji nie będzie), więc nawet przechodząc w miejscu niedozwolonym jest to łatwiejsze niż było wcześniej.
Jeśli już cokolwiek można w tej kwestii zrobić to poprosić policję żeby zrobiła w szkole pogadankę (podstawówka 1-3, bo o te dzieci chodzi). Dzieci w tym wieku czują jeszcze respekt do policji więc taka rozmowa z nimi i wyczulenie, lub nawet postraszenie ewentualnym wypadkiem powinna wystarczyć.

Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:

Postautor: Dominik Wójcik » 13 grudnia 2011, 16:13

Tomasz Szymczyk pisze:Nie możemy przesadzać i "opłotkowywać" całą ulicę.
I o to chodzi. Po co te płotki, jeśli ruch spowolniał? O to właśnie chodzi. Jednocześnie dlaczego też zredukowano ilość przejść? Sprzeczność zaistniała.

Awatar użytkownika
Szymon Kryczka
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Szymon Kryczka » 30 grudnia 2011, 10:01

Dostaliśmy odpowiedź w sprawie przejścia! UM obawia się, że nowe przejście wydłuży czas przejazdu tramwaju, na co nie możemy narazić inwestycji itd... Cała akcja przeprowadzana jest razem z CKMKM! Zapraszam mieszkańców do zainteresowania się całą sytuacją i udzielaniu się w życiu Naszej Dzielnicy!

Wizja lokalna po nowym roku. Pisma i więcej informacji poniżej:
wrzosowiak.info pisze:Otrzymaliśmy odpowiedź z Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych UM Częstochowy na pismo w sprawie dodatkowego przejścia dla pieszych na ul. Orkana w dotychczasowym miejscu. Przejście jest potrzebne, aby uniknąć omijania barierek przez pieszych, tak jak widać to na poniższym zdjęciu.

(...)

Zdjęcie, dokumenty itd na: http://www.wrzosowiak.info/ i https://www.facebook.com/Wrzosowiak

Serdecznie zapraszam
Szymon Kryczka

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 30 grudnia 2011, 14:54

W tym miejscu mogłoby być przejście dla pieszych. Sugerując się także wygrodzonym dojściem do przystanku, które jest na al. Armii Krajowej między jezdnią a torowiskiem po dokonaniu pomiarów tam i tu jest to miejsce, które spełniałoby parametry takie jak na al. Armii Krajowej. Odległość między przejściami na ul. Orkana = 60 m.
Załączniki
orkana przejścieII.JPG
IMGP8622a.JPG
IMGP8624a.JPG

Awatar użytkownika
Szymon Kryczka
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Szymon Kryczka » 31 grudnia 2011, 12:07

Piotr Lubię To! :)

A powiedzcie mi, może warto wystąpić z prośbą o likwidację barierek w tym miejscu?

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 31 grudnia 2011, 12:30

Szymon Kryczka pisze:A powiedzcie mi, może warto wystąpić z prośbą o likwidację barierek w tym miejscu?
...jeżeli będzie nowe przejście to chyba nie ! Po prostu ja patrzę z pozycji kierowcy i niedowierzam tym dzieciaczkom ze szkoły ! :)

Awatar użytkownika
Szymon Kryczka
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Szymon Kryczka » 04 stycznia 2012, 17:37

http://ckmkm.inds.pl/index.php?option=c ... &Itemid=44 miejmy nadzieję, że razem można więcej!

[ Komentarz dodany przez: Dominik Wójcik: 4 Styczeń 2012, 17:41 ]
ubiegłeś mnie ;)

Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:

Postautor: Dominik Wójcik » 04 stycznia 2012, 17:39

Interwencja - „aż” jedno przejście przez orkana
Projektant narysował, budowniczy zrealizowali. Osoby postronne, nawet jeśli mają dostęp do planów budowy, nie są w stanie wykryć wszystkich nieprawidłowości lub niuansów. Tak było w przypadku nadmiernej ilości barierek przy peronie przystanku Estakada, tak też jest w przypadku ilości przejść dla pieszych poprzez ulicę Orkana w ilości... jednego.
WIĘCEJ →

Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:

Postautor: Dominik Wójcik » 05 stycznia 2012, 22:11

Przejścia przez Orkana: odbyła się wizja lokalna, piesi mogą przechodzić
W dniu 5. stycznia 2012r o godzinie 12:00 na ulicy Orkana na wysokości przystanku Orkana-szkoła, odbyła się wizja lokalna z udziałem przedstawicieli CKMKM, Rady Dzielnicy Wrzosowiak, MZDiT, Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych Urzędu Miasta Częstochowy oraz mieszkańców pobliskich rejonów. Nie odbyło się też bez próby zakłócenia wizji przez nietrzeźwego mieszkańca dzielnicy

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 05 stycznia 2012, 22:29

Istnieją jednak obawy o wtracanie prędkości

Chyba "y" brakuje ??
A tak swoją drogą, to ile jest od świateł przy al. Wyzwolenia do wylotu Iwaszkiewicza które przechodzi we wjazd na parking pod M1 ??
Bo ja być może kiedyś słusznie kłóciłem się z policjantką przyjmując ostatecznie mandat 50zł.
A argumenty miałem takie jak dziś przytoczone

Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:

Postautor: Dominik Wójcik » 06 stycznia 2012, 10:14

70 metrów od granicy geometrycznej skrzyżowania
Załączniki
Schowek02.jpg

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 06 stycznia 2012, 10:33

NO tak, ale oczami nie da się okreslić gdzie 70, a gdzie 100. Trudno kasa UW się wzbogaciła o 50zł. Zresztą to było ze 3 lata temu.
Ostatnio i tak nie praktykuję tego, bo cykl świateł jest o tyle dobre, że po zielonym dla autobusów na lewoskręcie w Michałowskiego można spokojnie wysiąść, dojść do zebry i jest akurat zielone w stronę parkingu M1 :)

Awatar użytkownika
Tomasz Rorat
Członek CKMKM

Postautor: Tomasz Rorat » 06 stycznia 2012, 11:38

Janusz Karlikowski pisze:można spokojnie wysiąść, dojść do zebry i jest akurat zielone w stronę parkingu M1

Tak ale co z ludźmi z bloków oni przechodzą tam gdzie jest wjazd na parking M1.
A parę metrów dalej jest wysepka na środku jezdni wystarczy na malować pasy i jedno przęsło zdjąć.
Ale po co, tak policja się chowa na parkingu i czeka na ludzi z bułeczkami z reala.

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 06 stycznia 2012, 11:41

Przy mnie już mieli 4 kolejnych klientów ;)

Awatar użytkownika
Tomasz Rorat
Członek CKMKM

Postautor: Tomasz Rorat » 06 stycznia 2012, 11:46

Ja juz nie przechodze ,nie płaciłem ale widziałem jak się chowają że trudno ich zauważyć ,raz na parking M1 albo pod blokiem ,oczywiście oni widzą ty nie .
A wspomniana wysepka istnieje i po przejściu wychodzi się na chodnik bezpośrednio prowadzony pod budynek M1 z pominięciem parkingu M1 i chodzeniem pomiędzy autami.

Awatar użytkownika
Szymon Kryczka
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Szymon Kryczka » 22 stycznia 2012, 09:24

A oto co znalazłem na komputerze, zdjęcie z września 2011. Widać, że mieszkańcy przechodzili przez ulicę po staremu - w miejscu starego przejścia dla pieszych.

[center]Obrazek
http://img513.imageshack.us/img513/7540/img00964.jpg[/center]

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 22 stycznia 2012, 09:45

Szymon Kryczka pisze:A oto co znalazłem na komputerze, zdjęcie z września 2011. Widać, że mieszkańcy przechodzili przez ulicę po staremu - w miejscu starego przejścia dla pieszych.
..takich zdjęć to mam "setki, a nawet tuziny" ! :D

Awatar użytkownika
Szymon Kryczka
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Szymon Kryczka » 22 stycznia 2012, 19:48

Ja jedno :P Po te setki zdjęć też się upomnę, przyjdzie taki czas :D

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 05 września 2012, 17:26

...a tak rodzice "edukują" dzieci w temacie "przepisów ruchu drogowego" !

Obrazek

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

Postautor: Michał Grzegorczyk » 05 września 2012, 17:27

Czy ktoś tu nie powinien teraz powiedzieć, że a nie mówił?

Tomasz Szymczyk

Postautor: Tomasz Szymczyk » 06 września 2012, 16:51

Nie mozna miec pretensji do dzieci, w tym samym miejscu bardzo czesto przechodza straznicy miejscy stacjonujacy w szkole podstawowej. Sam niejednokrotnie bylem tego swiadkiem jadac samochodem. Jesli dzieci widza panie i panow mundurowych to automatycznie ich nasladuja w kwestii przepisow.

Awatar użytkownika
Mateusz Stacherczak
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Mateusz Stacherczak » 06 września 2012, 17:22

No tak ryba psuje się od głowy...

Wróć do „Tramwaj na Błeszno”