Ruszył "Tramwaj na Błeszno" IV kw.2012

Dyskusje nt. rozbudowy częstochowskiej sieci tramwajowej w dzielnicach Wrzosowiak, Błeszno, Raków
Awatar użytkownika
Konrad Machura
Kontaktowanie:
Status: Offline

Ruszył "Tramwaj na Błeszno" !!

Postautor: Konrad Machura » 28 października 2012, 15:36

Ale ja na serio pisałem :)

Awatar użytkownika
Sebastian Wróbel

Postautor: Sebastian Wróbel » 28 października 2012, 15:54

Nie żartuj. ;)

Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:

Postautor: Dominik Wójcik » 28 października 2012, 20:59

Aparat nie ma znaczenia. Ważne tylko, żeby to był aparat, a nie telefon. Ja nigdzie nie widzę różnicy w fotografiach wykonanych aparatem kompaktowym i tzw. lustrzanym. Przy kliszach to mogło mieć znaczenie, teraz już nie

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 28 października 2012, 21:05

Nawet nie ma znaczenia czy telefon czy aparat. Tylko snobistyczne zapędy nie pozwalają wrzucać na galerie fotek z komórki. A to jest wielki błąd, bo czasem komórką można uchwycić coś czego nie zdąży się zrobić aparatem. Pragnę zauważyć, że z jednym z kolegów z tego forum (jak też z samego Klubu) zrobiłem całą serię zdjęć na szlaku Mirów -> Jaskrów swoja komórką mimo, że on miał swój aparat.
Czy robimy zdjęcia na wystawy, czy żeby coś uwiecznić ??

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

Postautor: Michał Grzegorczyk » 28 października 2012, 21:08

Prawda, cała rzecz w dobrym ustawieniu parametrów. Mój kompakt niestety nie ma trybu ręcznego, czego bardzo żałuję. A na nowy nie ma pieniedzy.

Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:

Postautor: Dominik Wójcik » 28 października 2012, 21:55

Janusz wrócił uwagę na bardzo ważną kwestię - fotografię dokumentalną! W niej uwieczniamy fakt, a nie kompozycję.

Awatar użytkownika
Wojciech Liberda
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Wojciech Liberda » 29 października 2012, 04:34

Nawet nie wiecie jaka jest różnica między cyfrówką a lustrzanką. To przepaść... tego może tak bardzo nie widać na fotach z galerii (kwestia programu do obróbki), ale za to widać po wywołaniu na papierze. Druga sprawa, to możliwość zrobienia fotki w każdych warunkach, słońce, deszcz, pochmurno, świt itd. lustrzanka spokojnie da sobie radę, małpa ma z tym wielkie problemy.
Co do komórek... każda szanująca się galeria unika takich fotek z prostej przyczyny... czemu? Bo fotografia to dzieło sztuki, trzeba to umieć sprzedać pokazać coś więcej niż tylko autobus wciśnięty w kadr, lecz także otoczenie, kolory itd. Czy widzieliście fotografa na ślubie, który robi fotki na ślubie z komórki?
Kiedyś miałem cyfrówkę i też mówiłem, ze jest najlepsza... zmieniłem zdanie gdy pewnego dnia kupiłem sobie lustrzankę cyfrową :P To tak jak samochodem, jeździsz maluchem i nagle kupujesz jaguara... czy widać różnicę?

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 29 października 2012, 09:25

Zgadza się, ale ja odniosłem się do kwestii tego, czy komórką czy też zwykłym "idiotoaparatem" można zrobić dobre zdjęcie. I twierdzę, że tak. Nie muszą to być zdjęcia na wystawy czy galerie. Jak pewnie wielu zauważyło zdjęć z udziałem komunikacji potrafię zrobić w miesiącu 200, a na galerię wysyłam kilka i pewne odpadają. Chodzi o to, że gdy chcemy "złapać" coś szybko albo nie jesteśmy przygotowani, nie mamy aparatu (tak było z wyjazdem na Mirów - pomysł powstał na szybko już w centrum miasta), to spokojnie można zrobić sobie fajne zdjęcia. I wierzcie mi, że w papierowych albumach wyglądają całkiem fajnie. Ale taki album służy do tego, by ogladali go znajomi, rodzina, a nie oceniali specjaliści fotografowie :)

Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:

Postautor: Dominik Wójcik » 29 października 2012, 10:52

Bo chłpaki mówicie o dwu różnych aspektach i rzeczach:
- Wojtek - fotografia artystyczna (fotografika)
- Janusz - fotografia dokumentalna
Tzw. lustrzanka do dokumentalnej nadaje się tak, jak przegubowiec do obsługi dzielnic peryferyjnych - niby pojedzie, ale po co...

Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:

Postautor: Dominik Wójcik » 29 października 2012, 14:37

Rafale, próbowałem już kiedyś to wytłumaczyć i poległem.
Jeśli chodzi o jakość (ziarnistość) fotografii, to owszem - drogie kloce mają lepsze matryce, w końcu za coś ci ludzie płacą. Ale sama logika stosowania luster, ruchomych, jak w analogach, tutaj jest już... nielogiczna.

W lustrzankach analogowych było lustro, które obraz z obiektywu odbijało do wizjera. Dzięki temu fotograf mógł dobrać parametry obrazu, bo manipulował tym, co później padnie na kliszę. W chwili zwolnienia spustu migawki lustro było unoszone i obraz z obiektywu padał na kliszę. W pozostałych aparatach fotograf patrzył przez dodatkowy lufcik i parametry dostrajał na słowo honoru.

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 29 października 2012, 14:45

Dominik Wójcik pisze:(...)W lustrzankach analogowych było lustro, które obraz z obiektywu odbijało do wizjera. Dzięki temu fotograf mógł dobrać parametry obrazu, bo manipulował tym, co później padnie na kliszę. W chwili zwolnienia spustu migawki lustro było unoszone i obraz z obiektywu padał na kliszę. W pozostałych aparatach fotograf patrzył przez dodatkowy lufcik i parametry dostrajał na słowo honoru.
Dominiku ! Ta sama zasada stosowana jest w lustrzankach cyfrowych. (piszę nie dlatego, że sam jestem właścicielem takowej). Kiedyś pisałem, że aparat to nie jest recepta na dobre zdjęcie. Czasami wystarczy "małpiatka" i zdjęcie będzie super. No i najważniejsze - kto stoi z drugiej strony aparatu. :D Bo "fajans" można robić też lustrzanką. (Mnie tez nieraz takowy wychodzi). :P

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 29 października 2012, 15:37

Dominik Wójcik pisze:W pozostałych aparatach fotograf patrzył przez dodatkowy lufcik i parametry dostrajał na słowo honoru.
Ja długie lata robiłem aparatem FED (mam go do dziś) i to nie było tak do końca na słowo honoru jak np. w SMENIE. Aparat miał zamontowany światłomierz i odpowiednio dobierało się przesłonę do czasu. Oczywiście im czas krótszy tym lepiej dla fotografa, bo mniejsza szansa na "poruszenie". Ja jednak w słoneczne dni starałem się robić na czasie 1/125 s. Przy gorszych warunkach schodziło się do 1/30. Dalej groziło to już rozmazaniem jak nie miało się statywu. Ale na 1/30 należało zawsze robić zdjęcia przy użyciu flesza (osobne ustrojstwo zakładane na aparat ;) ). Aparat miał jeszcze jedno udogodnienie: patrząc przez "lufcik" jak to nazwałeś widziało się żółta plamkę w środku dzięki której ustawiało się ostrość. A głębia ostrości zależała od przesłony.
I jakoś się zdjęcia robiło. Problemem był dostęp do dobrych negatywów i dobrych zakładów fotograficznych.
Ale mam takie odczucie, że kiedyś już o tym pisaliśmy...

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 29 października 2012, 15:59

...no to byłeś "burżuj" ! Ja szkoliłem się na AMI 66 (dostępny był nawet w kioskach RUCH), później SMIENA 8M. A FED, ZORKA czy... KIJEV to już marzenie, że nie wspomnę o ZENITH-ach. No, ale kiedyś w końcu dorobiłem się ZENITH-a (od turystów-handlarzy z ZSRR).

Andrzej Czerwik
Członek CKMKM

Postautor: Andrzej Czerwik » 29 października 2012, 17:01

Panowie dzisiaj wracając około 14.30, czekając na skrzyżowaniu w Al. Niepodległości w kierunku Al. 11-go Listopada zobaczyłem coś co mnie bardzo ucieszyło (myślałem że mam przywidzenia) 105-ka w kierunku Błeszna ruszając z przystanku Niepodległości (pierwszy sygnalizator - pałka pionowa) poszła jak burza bez żadnego stopu (drugi sygnalizator - pałka pionowa), a z drugiej strony Twist w kierunku centrum też, przy czym wszystkie światła dla samochodów były na czerwono. Wygląda na to że coś zostało zmienione na lepsze.

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 29 października 2012, 17:03

Wczoraj identycznie przejechałem w stronę Kucelina. I jakby motorniczy wiedział o jakiejś zmianie, bo po przejechaniu rozjazdu nawet nie hamował przed estakadą, a włączyło mu się zielone (pionowa). Przypadek czy ... ??

Andrzej Czerwik
Członek CKMKM

Postautor: Andrzej Czerwik » 29 października 2012, 17:08

Januszu, to nie przypadek. Przyglądałem się chwilę ponieważ miałem czerwone. Obserwowałem 105-ki jak po zamknięciu drzwi ruszył do skrętu jak by wiedział że przed drugim sygnalizatorem nie musi się zatrzymywać. A w tym momencie na całym skrzyżowaniu światło czerwone dla samochodów. Czyli coś jednak majstrowali przy oprogramowaniu.

Awatar użytkownika
Marcin Strzelecki
Kontaktowanie:

Postautor: Marcin Strzelecki » 29 października 2012, 17:09

Może i na lepsze ... mam jednak inne zdanie, wczoraj po 16 motorniczy twista na estakadzie stracił 2 minuty

Andrzej Czerwik
Członek CKMKM

Postautor: Andrzej Czerwik » 29 października 2012, 17:14

A może dzisiaj dopiero nowy program wgrali.

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 29 października 2012, 17:24

Albo nie załapał się na pierwszy impuls. Ja opisuję sytuację z wczoraj z godz. ok. 11:25

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 29 października 2012, 17:29

Panowie ! Andrzej pisze o kierunku: Stadion Raków a Janusz o kierunku Kucelin. Podejrzewam, że Andrzejowi chodziło o BEZWZGLĘDNY priorytet dla tramwaju w kierunku "TnB".

Awatar użytkownika
Marcin Strzelecki
Kontaktowanie:

Postautor: Marcin Strzelecki » 29 października 2012, 17:39

U mnie zielone światło dostały najpierw wszystkie samochody potem dopiero tramwaj.
Kurs z 16.24 PZU > Fieldorfa

Andrzej Czerwik
Członek CKMKM

Postautor: Andrzej Czerwik » 29 października 2012, 17:53

Dokładnie Piotrze o to chodziło, BEZWZGLĘDNY priorytet dla tramwaju w kier. "TnB "

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 29 października 2012, 17:55

...ale kol. Marcin trochę nas schłodził !

Piotr Jeruszka

Postautor: Piotr Jeruszka » 29 października 2012, 18:32

Jak dzisiaj jechałem na uczelnię, to skręt z Jagiellońskiej do Niepodległości był "po staremu" -
tramwaj podjeżdża pod sygnalizator,
zostaje "złapany",
zapala się czerwone dla jadących z Jagiellońskiej w Al. Pokoju,
potem idzie cały ruch na osi Niepodległości - 11 Listopada,
zielone (razem z lewoskrętem) z kierunku Al. Pokoju w Jagiellońską,
zielone dla Jagiellońskiej na wprost,
krótki moment zielonego lewoskrętu z Jagiellońskiej w Niepodległości,
i dopiero potem ruszamy.

W drugą stronę - z przystanku Estakada rusza, przejeżdża przejście dla pieszych, hamuje, zatrzymuje się i czeka (na "pionową" pałkę tuż przed samym skrzyżowaniem).

Ale nie wątpię, że coś się może poprawiło - sprawdzę jutro.

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

Postautor: Michał Grzegorczyk » 29 października 2012, 20:05

Może jest jakiś nowy program testowy i czasem działa, a czasem nie.

Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:

Postautor: Dominik Wójcik » 29 października 2012, 21:11

Potwierdzam obserwację Andrzeja. Kiedy jechałem na ślub Szymona, to na przystanku Estakada stałem tyle, ile trwała wymiana pasażerów. Wszystko zepsuł motorniczy, który jechał chyba do Tesco...

Piotr Jeruszka

Postautor: Piotr Jeruszka » 31 października 2012, 12:06

Na stronie MZDiT zaktualizował się rozkład dla 3 (i przy okazji dla 68). Faktycznie - wychodzi pi razy drzwi 6 niskopodłogowych pojazdów.

Znalazłem tylko jeden problem - wszystkie przystanki są zaktualizowane, prócz przystanku Wrzosowiak w kierunku centrum. Po kliknięciu na niego jest nadal stary rozkład.

Piotr Jeruszka

Postautor: Piotr Jeruszka » 02 listopada 2012, 22:28

Jak ktoś może zauważył - Dominik popełnił artykuł "Jazda na kawędzi, czyli siedem Twistów w rozkładzie" na stronę klubową (http://komunikacja.czest.cz/?p=929). Słuszny zresztą, polecam przeczytać, bo już wczoraj coś mi nie pasowało.

Tylko teraz tak. Nie jestem "rozkładowcem", nie znam nawet brygad w liniach autobusowych (wtedy ratuję się oznaczeniami wozów wysokopodłogowych - potrafię sobie wtedy wyliczyć czas kolejnego przyjazdu tego samego wozu). Ale nie jestem do końca pewien, czy faktycznie w rozkładzie jest wyszczególnionych wszystkie siedem Twistów.

Popatrzmy na przystanek "Stadion Raków". Zakładamy że czas potrzebny na zrobienie "kółka" to 1 godzina 40 minut. Moim punktem odniesienia, które mi mocno burzy myślenie, jest "para stopiątek", które wykonują kursy o 7:11 i 7:21, 8:51 i 9:01, 10:31 i 10:41 itd. Popatrzyłem i wyliczyłem, że pomiędzy nimi jest 6 kursów obsługiwanych przez Twisty i 2 przez 105. Razem z dwoma, które robią za punkty odniesienia - daje 6 Twistów i 4 "105".

Tylko że mi się coś psuje, jak spojrzę na kursy poranne. Wedle tego, kurs o 6:01 i o 7:31 powinien wykonywać ten sam tramwaj. Albo mamy krótszy postój na Rakowie, a potem "wpycha" się dodatkowa "stopiątka", albo rano faktycznie jeździ 7 Twistów. Niestety - w tej chwili sam nie wiem jak jest naprawdę.

Prosiłbym "rozkładowców", jak znajdą chwilkę czasu, o wyjaśnienie - czy faktycznie na "trójce" ujawniono siedem Twistów, czy też może jestem głąb i nie zauważyłem czegoś oczywistego - co jest całkiem prawdopodobne ;).

Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:

Postautor: Dominik Wójcik » 03 listopada 2012, 00:57

Piotrze, to - że sparafrazuję Kabaret Starszych Panów - ma być, dopiero :)

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 03 listopada 2012, 09:45

W rozkładzie jest ujawnionych tylko 6 Twistów. Po 8 rano dochodzi jedna stopiątka.

Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:

Postautor: Dominik Wójcik » 03 listopada 2012, 09:48

Ma być dopiero siedem - Soborak podpisał pismo z "IZ"

Piotr Jeruszka

Postautor: Piotr Jeruszka » 03 listopada 2012, 10:44

Tak to jest, jak się najpierw czyta, potem pisze, a na końcu myśli ;).

Bóg zapłać za wyjaśnienia.

Mirek Waga

Postautor: Mirek Waga » 03 listopada 2012, 11:39

Piotr Jeruszka pisze:Tak to jest, jak się najpierw czyta, potem pisze, a na końcu myśli ;).

Bóg zapłać za wyjaśnienia.

Piotrze, z tym myśleniem u niektórych to bym się bardzo spierał

Awatar użytkownika
Marcin Biś
Kontaktowanie:

Postautor: Marcin Biś » 05 listopada 2012, 10:34

Dziś rano ok godziny 9.00 na północy jeden z twistów miał problem z zamknięciem drzwi, ponieważ nie mógł ruszyć z miejsca tymczasowo została uruchomiona linia AzT.

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 05 listopada 2012, 10:56

Ale chyba nie trwała długo, bo do godz. 10 nie zauważyłem by tramwaje na Kucelin docierały nie planowo.

Awatar użytkownika
Marcin Biś
Kontaktowanie:

Postautor: Marcin Biś » 05 listopada 2012, 11:18

Awaria trwała max 30-40 minut, nie wiem czy skład został scholo wany do zajezdni czy awarie usunięto na miejscu gdyż spieszyłem się na zajęcia, ale dobrze że przy takiej pogodzie wyjątkowo szybko została uruchomiona linia AzT żeby nie dać ludziom kolejnego powodu do narzekań na mpk.

Tomasz Haladyj
Członek CKMKM

Postautor: Tomasz Haladyj » 05 listopada 2012, 11:58

Ponoć motorniczy wyszedł z twista i jak chciał wrócić, to nie mógł z jakiegoś powodu drzwi otworzyć

Przemysław Jaskurzyński

Postautor: Przemysław Jaskurzyński » 05 listopada 2012, 12:11

Było tak jak pisze Tomek - byłem przy tym jak motorniczy szarpał się z zamknięciem - ok. 8:20.

Awatar użytkownika
Wojciech Liberda
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Wojciech Liberda » 05 listopada 2012, 12:42

Przemysław Jaskurzyński pisze:Było tak jak pisze Tomek - byłem przy tym jak motorniczy szarpał się z zamknięciem - ok. 8:20.

Tak bywa jak się zostawia kluczyki w tramwaju :P :roll:

Mój kolega zatrzasnął sobie w Matizie... a byli na fotkach... 2 godziny im zajęło... a wystarczyło jeden kluczyk zostawić pod wycieraczką :)

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 05 listopada 2012, 13:08

Przecież taka sama historia była na Rakowie podczas pierwszego przejazdu Twista 28.04. Dobrze, że w tramwaju zostały jakieś osoby co nie poszły na fotki i ktoś podał przez szybę.

Awatar użytkownika
Konrad Machura
Kontaktowanie:

Postautor: Konrad Machura » 05 listopada 2012, 13:26

A na zajezdni nie mają zapasowych?

Tomasz Haladyj
Członek CKMKM

Postautor: Tomasz Haladyj » 05 listopada 2012, 13:38

Mają, ale trzeba dowieźć

Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:

Postautor: Dominik Wójcik » 05 listopada 2012, 13:49

Wniosek - zamontować zewnętrzne ukryte przyciski serwisowe do otwierania drzwi, jak w Ikarusach 280, czy Mercedesach Citaro

Tomasz Haladyj
Członek CKMKM

Postautor: Tomasz Haladyj » 05 listopada 2012, 13:52

Albo wieszać kartę na smyczy na szyi

Awatar użytkownika
Filip Kłyszejko
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Filip Kłyszejko » 05 listopada 2012, 14:21

Tylko będzie problem kto smycze kupi :D

Tomasz Szymczyk

Postautor: Tomasz Szymczyk » 05 listopada 2012, 16:05

Coś musiało się też dziać pół godziny temu - ok 15:30 na Orkana jechały 3 tramwaje w kierunku Rakowa - skład 105, minute później Twist, i ok 30 sekund dalej kolejny Twist. Jakiś przestój musiał być.

Awatar użytkownika
Tomasz Rorat
Członek CKMKM

Postautor: Tomasz Rorat » 05 listopada 2012, 17:04

Trzeba wziąć kluczyki albo wcisnąć ( albo wyłączyć) czasówkę i wtedy drzwi można otworzyć z zewnątrz.
Jeden z motorniczych mi to wszystko tłumaczył, czyli byli szkoleni z takich przypadków.

Rafal Kosakowski
Członek CKMKM

Budowa linii "TnB" - III kw. 2012r.

Postautor: Rafal Kosakowski » 06 listopada 2012, 08:17

Chciałem zwrócić uwagę na zniszczony przycisk do świateł na ul. Niepodległości. Zdjęcia zrobione wczoraj wieczorem.
https://picasaweb.google.com/1096953722 ... 5628215634
https://picasaweb.google.com/1096953722 ... 1818672370

Mirek Waga

Budowa linii "TnB" - III kw. 2012r.

Postautor: Mirek Waga » 06 listopada 2012, 10:32

Rafał Kosakowski pisze:Chciałem zwrócić uwagę na zniszczony przycisk do świateł na ul. Niepodległości. Zdjęcia zrobione wczoraj wieczorem.
https://picasaweb.google.com/1096953722 ... 5628215634
https://picasaweb.google.com/1096953722 ... 1818672370

Wczoraj przechodziłem prze te skrzyżowanie i nie zwróciłem uwagi na coś takiego.zy nikt tego nie widział jak coś takiego robiono?
Ze takiemu [ŻYCZYMY MIŁEGO DNIA] łapa nie uschnie!!

Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:

Postautor: Dominik Wójcik » 06 listopada 2012, 17:32

Odkąd tramwaj ruszył, budowy już nie ma.Wszelka dyskusja dotycząca infrastruktury ogólnie - tutaj.
Szczególnie - założyć stosowny watek, żeby łatwiej było znaleźć.

Wróć do „Tramwaj na Błeszno”