Wizyta miłośników KM z Czech (DPO Ostrava) w MPK.

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM
Status: Offline

Postautor: Piotr Radoliński » 20 października 2012, 14:24

Dzisiaj ok. godz. 9:30 w zajezdni MPK zjawiła się kilkunastoosobowa grupa miłośników komunikacji z Ostrawy w Czechach. Grupa przyjechała firmowym (DPO* #6529) autobusem komunikacyjnym m-ki KAROSA C934. Klub Miłośników Komunikacji w Ostrawie zrzesza ponad 100 członków. W Klubie istnieje podział na "młodych" i "starych" miłośników. "Młodzi" to grupa do 15 roku życia. "Starzy" to grupa powyżej 15 roku życia. Najstarszy miłośnik komunikacji w ostrawskim klubie liczy sobie 75 lat. Spora grupa miłośników komunikacji to ludzi dojrzali, po pięćdziesiątce. Prezesem i założycielem jest pan Jiri Bohacek.
Grupa z Ostrawy zwiedziła pod opieką przewodnika (pracownika MPK - pana Janusza G.) a także dwóch członków CKMKM (Andrzeja Cz. i piszącego te słowa) teren zajezdni MPK. Obejrzała pojazdy szynowe - spore zainteresowanie wzbudziła nasz "eNka" a także doczepa "eNdek". Muszę przyznać, że niektórzy o niej wiedzieli bardzo dużo. Jednak największym zainteresowaniem cieszył się najnowszy nabytek MPK czyli TWIST. Uczestnicy wycieczki zadawali przewodnikowi wiele - czasami trudnych dla niego - pytań. Wspólnie z Andrzejem staraliśmy się wspomagać pana Janusza w odpowiedziach na te trudne pytania. Po obejrzeniu tramwajów i wydziału remontowo-naprawczego grupa udała się do wydziały autobusowego. Tutaj spore zainteresowanie wzbudziły strasze pojazdy - typu Jelcz M11 czy Ikarus 280. Podobały się Solarisy SU12. Również nasze biało-czerwone barwy przypadły gościom do gustu. W przeciwieństwi do pojazdów w barwach "biskupich". Goście z dużym zainteresowaniem zwiedzili hale naprawczą w wydziale autobusowym. Udało nam sie zademonstrować pojazd z napedem gazowym, który u nas jest na jazdach testowych. Chodzi oczywiście o Solbusa Solcity. Goście obejrzeli także bezobsługową stacje paliw. Jednak największym hitem był moment kiedy wspólnie z Andrzejem wskazaliśmy im miejsce pobytu naszej "kochanki" - tak w żargonie pracowników MPK nazywa się ciągnik balastowy TATRA 813. Od tego momentu hala wulkaznizacji stała się przebojem. Cała grupa spowodowała spory tłok na małej hali. Miłośnicy z sentymentem opowiadali o tym co zobaczyli - byli naprawdę bardzo pozytywnie zaskoczeni, robi masę zdjęć. W międzyczasie na terenie zajezdni zjawił się wiceprezes MPK - pan Robert Madej, który przywitał się z uczestnikami wycieczki i... dołączył do grupy.
Po zakończeniu zwiedzania zajezdni MPK miłośnicy komunikacji z Ostrawy zapragnęłi przejechać się TWIST-em. W tym momencie wyniknął problem - bo trzeba było zakupić bilety. Jednak dzięki staraniom i zabiegom Andrzeja Cz. u pana Prezesa Roberta Madeja... wszyscy wspólnie "zapakowalismy się" do nadjeżdżającego TWIST-a #623 i "na gapę" (za odpowiednią aprobatą) przejechalismy trasę "TnB". Tu muszę napisać tez o przykrej sytuacji, jaka miała miejsce - otóż MPK wiedząc wcześniej o przyjeździe gości z Czech wystosowało do MZDiT pismo z prośbą o udostepnienie na przejazd "dodatkowego" pojazdu - niestety, spotkało to się z odmową.
W tym miejscu powinienem także napisać, że goście z Czech chętnie zaprosili nas do złożenia wizyty w Ostrawie. Padła też deklaracja, że nawet jabyśmy przyjechali tylko dwaj - to są skłonni przygotować dla nas atrakcyjne przejażdżki po mieście - autobusem, tramwajem lub trolejbusem.
Nasze spotkanie zakończyło się ok. godz. 13:00. Chętnie zostaliby dłużej, jednak w planach mieli jeszcze zwiedzanie zajezdni trolejbusowej w Tychach.
PR

* - DPO - Dopravni Podnik Ostrava (odpowiednik MPK Cz-wa)

Awatar użytkownika
Tomasz Rorat
Członek CKMKM

Wizyta miłośników KM z Czech (Ostrava) w MPK.

Postautor: Tomasz Rorat » 20 października 2012, 16:48

Ja kto tylko dwaj ??
A reszta klubu to już nie !!
Piotrze ma nadzieje że źle przetłumaczyłeś wypowiedź.

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 20 października 2012, 17:18

Tomasz Rorat pisze:Ja kto tylko dwaj ??
A reszta klubu to już nie !!
Piotrze ma nadzieje że źle przetłumaczyłeś wypowiedź.
Piotr Radoliński pisze:Padła też deklaracja, że nawet jakbyśmy przyjechali tylko dwaj - to są skłonni przygotować dla nas atrakcyjne przejażdżki po mieście - autobusem, tramwajem lub trolejbusem.
...Tomku, źle interpretujesz moją wypowiedź - chodziło mi o to, że gdyby TYLKO dwóch ludzi z CKMKM pojawiło się w Ostrawie to oni zrobią tyle samo co dla 30 osób.

Awatar użytkownika
Tomasz Rorat
Członek CKMKM

Postautor: Tomasz Rorat » 20 października 2012, 17:39

Teraz rozumiem, czyli kamień serca.
Fajnie że im się podobało, to co nie którym miejscowym nie !!
A znowu CKMKM wykonał zadanie, Brawo dla:
Piotra
Andrzeja

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 20 października 2012, 19:04

Grupa miłośników komunikacji z Ostrawy (Czechy).
Obrazek

Piotr Jeruszka

Postautor: Piotr Jeruszka » 20 października 2012, 19:09

Poczytałem o klubie, a zwłaszcza o liczbie, za przeproszeniem, członków, którzy autobusem z własnego miasta przyjechali aż do Częstochowy. Fajnie że zareklamowaliście nasze zaplecze techniczne ;).

Tak jakoś prymitywnie mi przyszedł do głowy cytat z "Kilera", ale ze względu na brzydkie (i dosyć głupie w tym kontekście) słowo - zamilczę.

Andrzej Sowa

Postautor: Andrzej Sowa » 20 października 2012, 19:17

Ostrava to na naszą skalę unikatowe miasto, w 1990 roku pracowałem tam miesiąc , nie mogąc się nadziwić ,że miasto tej wielkości(wtedy chyba poniżej 500Tyś) miało i autobusy ,i tramwaje, i trolejbusy. W Polsce żadne już tak nie ma.

Awatar użytkownika
Bartosz Kowalski
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Bartosz Kowalski » 20 października 2012, 19:22

Panowie to może zamiast imprezy taki wyjazd?

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 20 października 2012, 19:27

Andrzej Sowa pisze:Ostrava to na naszą skalę unikatowe miasto, w 1990 roku pracowałem tam miesiąc , nie mogąc się nadziwić ,że miasto tej wielkości(wtedy chyba poniżej 500Tyś) miało i autobusy ,i tramwaje, i trolejbusy. W Polsce żadne już tak nie ma.
...dokładnie Andrzeju ! Ostrawa liczy ok. 350 tys. mieszkańców - taką liczbę wymienił Jiri w rozmowie. A na dobitkę podam dane z pieknego wielostronicowego kolorowego katalogu, dotyczącego pojazdów zabytkowych - mają 21 pojazdów szynowych (tramwaje), 5 trolejbusów, 4 autobusy i dwie przyczepy (autobusową - polska z Jelcza PO1 i trolejbusową. Aha - maja tez wóz techniczny na bazie Skody 706 RTH.

Okładka 50 stronicowego katalogu (papier kredowy)
Obrazek

Jedna ze stron
Obrazek

Awatar użytkownika
Mateusz Stacherczak
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Mateusz Stacherczak » 20 października 2012, 19:29

Ja do Ostravy mam tyle samo km co do Częstochowy, także w moim przypadku jestem po środku ;)
Wracając do tematu to gratulację za tak dobre (polskie) przyjęcie gości z Czech ;)

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 20 października 2012, 19:48

...dorzucę jeszcze fragment folderu reklamowego.

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 20 października 2012, 19:55

Mateusz Stacherczak pisze:Ja do Ostravy mam tyle samo km co do Częstochowy, także w moim przypadku jestem po środku ;)
Wracając do tematu to gratulację za tak dobre (polskie) przyjęcie gości z Czech ;)
...jeszcze o 8:00 rano nie miałem nic takiego w planach (podobnie Andrzej) - wszystko przyszło spontanicznie - godz. 9:25 telefon do Andrzeja (dzwoniłem wprawdzie w innym - prywatnym celu) - godz. 9:50 jesteśmy w zajezdni !! Wyszło tak jak wyszło - jak opisałem.
Wstyd tylko, że MZDiT tak potraktowało taką poważną wycieczkę -powąznych było nie było osób. Jednak honor MPK został uratowany - i przejazd doszedł do skutku. Wszyscy byli bardzo zadowoleni.
A tak na marginesie - dzięki naszemu przejazdowi udało nam (bardziej Andrzejowi) się wykryć uszkodzenie w TWIŚCIE.

Awatar użytkownika
Tomasz Rorat
Członek CKMKM

Postautor: Tomasz Rorat » 20 października 2012, 19:58

w #622 ?? bo pisałeś że jechaliście #623.

Andrzej Czerwik
Członek CKMKM

Postautor: Andrzej Czerwik » 20 października 2012, 20:12

Piotrze dzięki za współpracę i dobre słowo. Co mogłem to zrobiłem dla dobra Klubu. Mam nadzieję że Miłośnicy z Ostravy
też są zadowoleni z naszego ciepłego przyjęcia i odpowiedzi na pytania które zadawali.
Jak zawsze takie spotkania "spontaniczne " wypadają najlepiej. Może kiedyś będziemy mieli okazję wyskoczyć do nich na zwiedzanie.
A jeśli chodzi o Twista #623 to już myślałem że jestem przewrażliwiony i przesadzam ale jednak, czwarty wózek,pierwsze lewe koło
i przewód hamulcowy który nie miał uchwytu dystansowego i ocierał się o piastę koła, przez przypadek zauważyłem na pętli Raków
zaraz po tym jak Twist wjeżdżał na pętlę i było widać koła.

Awatar użytkownika
Wojciech Liberda
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Wojciech Liberda » 20 października 2012, 20:52

Ostrava fajne miasto, byłem tam już 3 razy i chętnie bym, pojechał... nie jest daleko :)

A to z dni otwartych na depo w 2009 roku... ilość osób mnie przeraziła... nie mogłem zrobić zdjęcia...
http://www.czgk.pl/details.php?image_id=10052
http://www.czgk.pl/categories.php?cat_id=1365
http://www.czgk.pl/details.php?image_id=8400
http://www.czgk.pl/details.php?image_id=14326
http://www.czgk.pl/details.php?image_id=9439

Wielkie brawa dla naszych oldbojów :P

Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:

Postautor: Dominik Wójcik » 21 października 2012, 04:16

Piotr Radoliński pisze:MPK wiedząc wcześniej o przyjeździe gości z Czech wystosowało do MZDiT pismo z prośbą o udostepnienie na przejazd "dodatkowego" pojazdu
Że niby w ramach czego? Po co? Bez sensu... MPK samo deleguje pojazd na "przejazd "okolicznościowy" na własny koszt, ewentualnie na koszt zainteresowanych. Nie można ciągnąć od miasta kasy (zapewne o to chodziło) tylko dlatego, że wycieczka przyjeżdża. To taj, jakbyś zamówił kafelkarza, on Ci zgodnie z umową kładzie kafelki w łazience. Ale do kafelkarza przyjeżdża jego szwagier, przed którym to kafelkarz chce się popisać, więc żąda on od Ciebie, abyś zlecił mu wykafelkowanie kuchni. A więc co zrozumiałe...
Piotr Radoliński pisze:spotkało to się z odmową.
Piotr Radoliński pisze:Wstyd tylko, że MZDiT tak potraktowało taką poważną wycieczkę
Wybacz, ale dla jednostki budżetowej !! to wycieczka, jak każda inna, w dodatku wizytująca spółkę prawa handlowego. Piernik niewiele ma tu do wiatraka. Obiektywnie oceniam. To są finanse publiczne. A wycieczek do miasta przybywa sporo...
Tomasz Rorat pisze:A znowu CKMKM wykonał zadanie, Brawo dla: Piotra, Andrzeja
Tak jest !! :D

Awatar użytkownika
Tomasz Rorat
Członek CKMKM

Postautor: Tomasz Rorat » 21 października 2012, 23:02

Andrzej czy o ten przewód chodziło w Twist #623 ??
Obrazek

Andrzej Czerwik
Członek CKMKM

Postautor: Andrzej Czerwik » 22 października 2012, 08:12

Dokładnie Tomaszu ten. Wygląda to tak że nie ma tego uchwytu podtrzymującego.
Otarcie było jeszcze na tyle małe że nie został przetarty, ale ślady przetarcia na piaście koła już są.

Awatar użytkownika
Tomasz Rorat
Członek CKMKM

Postautor: Tomasz Rorat » 22 października 2012, 10:05

Dzięki za wyjaśnienie.

Wróć do „Inne”