Jakie busy kursują i obsługują region Częstochowy ?

Jan Malowicz
Status: Offline

Postautor: Jan Malowicz » 23 października 2012, 08:09

witam
zamierzam zrobić rozkład jazdy na komórkę java i android
wszystkie busy obsługujące region, okręgu Częstochowy.

na dzień dzisiejszy znam
===============
-- http://busexpres.pl/
-- http://www.janow.pl/index...&t=1&m=86&i=317
-- http://www.travel-bus.com.pl/
-- http://www.gepard-bus.pl
-- http://www.king-mar.pl/
-- http://www.busylancut.pl/
===============
czy oprócz wyżej wymienionych przewoźników busów
są jakieś inne busy, które kursują okręgu Częstochowy
jak można prosić o strony www i nazwę firmy

dziękuje za informacje

Piotr Jeruszka

jakie kursują busy region częstochowy?

Postautor: Piotr Jeruszka » 23 października 2012, 08:27

Tak z czystej ciekawości - będzie Pan ręcznie tworzyć pliki rozkładów, czy posiada Pan jakieś zautomatyzowane narzędzie do "wyciągania" danych?

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 23 października 2012, 08:51

Awatar użytkownika
Bartosz Kowalski
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Bartosz Kowalski » 23 października 2012, 09:35

Travel Bus już nie jeździ do Częstochowy.

Awatar użytkownika
Marcin Strzelecki
Kontaktowanie:

Postautor: Marcin Strzelecki » 23 października 2012, 15:01

Krystian Kukuła
Członek CKMKM

Postautor: Krystian Kukuła » 23 października 2012, 15:31

Przyłączam się do pytania Piotrka.
A, i jeszcze: Czy będziesz występował do każdej firmy o zgodę na przetwarzanie ich rozkładów, nazw firm itd?
Tworzę obecnie portal komunikacyjny który zawierać będzie rozkłady jazdy wszystkich regionalnych przewoźników, i póki co na przykład PKS Częstochowa nie wyraża zgody na przetwarzanie swoich rozkładów. Tak tylko mówię, bo głupio by było gdybyś się napracował a ktoś by Ci sądem zaczął straszyć, żeby było śmieszniej de facto za robienie dobrej reklamy...
Chętnie również nawiążę z Tobą współpracę dot. wzajemnego promowania aplikacji, jeśli byłbyś zainteresowany.

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

Postautor: Michał Grzegorczyk » 23 października 2012, 16:37

Krystian Kukuła pisze:PKS Częstochowa nie wyraża zgody na przetwarzanie swoich rozkładów. Tak tylko mówię, bo głupio by było gdybyś się napracował a ktoś by Ci sądem zaczął straszyć, żeby było śmieszniej de facto za robienie dobrej reklamy...
Nasz kraj zawsze był śmieszny i straszny.

Awatar użytkownika
Sebastian Wróbel

Postautor: Sebastian Wróbel » 23 października 2012, 16:49

I zawsze pełny pieniaczy, którzy chcą dodatkowo zarobić na wygranych procesach (jakby mieli za mało pieniędzy). Strach wyrazić swoje zdanie, bo zaraz ktoś straszy sądem za "naruszenie dóbr osobistych". Dziecinada.

Awatar użytkownika
Bartosz Kowalski
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Bartosz Kowalski » 23 października 2012, 19:03

Dobra panowie to teraz postawcie na miejscu zarządu PKS, pisze do Was jakaś osoba której nie znacie że ona chce przetworzyć wasze rozkłady bo tworzy jakiś tam portal. Jaką macie pewność że ta osoba nie podszywa się przez portal, i jest z konkurencyjnej firmy i tylko dlatego chce wasze rozkłady? Było mówione i Krystian o tym wie że jak coś to napisze jako klub i wtedy się załatwi.

Awatar użytkownika
Mateusz Stacherczak
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Mateusz Stacherczak » 23 października 2012, 19:08

Przedstawia sie dokładne dane oraz plan działania, a każda z zainteresowanych stron może zaglądać w projekt kiedy chce.

Awatar użytkownika
Wojciech Liberda
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Wojciech Liberda » 23 października 2012, 19:34

Dobra... wystarczy...
Idę na dworzec PKS i spisuje wszystko z tablicy (ewentualnie kopiuje sobie) i co teraz do sądu mnie podacie... dajcie sobie spokój... ta spółka działa na warunkach ogólnych, wykorzystuje rozkład dla dobra ludzi... ogółu, więc nie jest to w żaden sposób karany... chcą założyć sprawę nie ma problemu... niech tak zrobią... Pamiętajcie, bo to samo tyczy się zdjęć, możecie robić spisywać itd pod warunkiem, że nie wykorzystujecie tego przeciw tej osobie, firmie itd. Coś co jest ogólnodostępne nie może być zabronione. Dla dobra można podać źródło i to wszystko. Jeżeli macie z tym problem proponuje napisać do radcy prawnego... zresztą jutro sam zadzwonię bo mam inna sprawę.

Awatar użytkownika
Tomasz Rorat
Członek CKMKM

Postautor: Tomasz Rorat » 23 października 2012, 20:15

Jest dużo konkurencji wokół PKS, a PKS się troche broni aby tak łatwo potencjalnemu konkurentowi nie dać fory.
Dokładnie jest ogólnodostępne więc możesz sobie spisać i podać że źródło to strona PKS www.PKS .....

Awatar użytkownika
Tomasz Dudek

Postautor: Tomasz Dudek » 23 października 2012, 21:18

Zgadzam się zarówno z Bartkiem, jak i Tomkiem.
Nie wiem jak jest teraz ale do niedawna było tak że około 5 minut przed PKSem jechał bus, który zbierał pasażerów - no a PKS potem powietrze przewozi. Muszą na siebie zarabiać - czysta ekonomia, brak zysku księgowego będzie skutkował upadłością. Każdy teraz ogląda każdą złotówkę z dwóch stron, więc działanie jest w pełni uzasadnione, tym bardziej że PKS Częstochowa ma rozkłady na swojej oficjalnej stronie zarówno w formie wyszukiwarki(o czym pisał Tomek), jak i instalki w formacie .jar (na starsze telefony). Warto zauważyć również że PKS Częstochowa jako jedyny PKS w Polsce udostępnia aplikację na Androida w Google Play(sam mam i póki co nie narzekam - bardzo przydatna aplikacja). Prócz własnych rozkładów są wszystkie przyjazdy i odjazdy z dworca w Częstochowie, więc zamiast narzekać na kierownictwo i ich niechęć do powielania rozkładów, warto spojrzeć na ilość możliwych sposobów na sprawdzenie rozkładów PKSów, i na to że w jakimś sensie są pionierami (google play) :)

Krystian Kukuła
Członek CKMKM

Postautor: Krystian Kukuła » 24 października 2012, 01:39

Tak Bartku, wiem że jest możliwość próby załatwienia zgody przez Klub, tak tylko poruszyłem kwestie zezwolenia na przetwarzanie, żeby autor wątku się przez przypadek w coś nie wpakował.
Tomasz Dudek pisze:Każdy teraz ogląda każdą złotówkę z dwóch stron, więc działanie jest w pełni uzasadnione, tym bardziej że PKS Częstochowa ma rozkłady na swojej oficjalnej stronie zarówno w formie wyszukiwarki (...)

No taki sam punkt widzenia ma PKS, bowiem odpisali mi jednoznacznie że nie wykorzystam sobie ich rozkładu bo oni mają u siebie i rozkład, i wyszukiwarkę, które w pełni zadowalają ich pasażerów. Nie widzę jednak tutaj powiązania z oszczędnościami, bo z mojego punktu widzenia umieszczenie ich rozkładów na portalu (z podaniem źródła, adresu strony, a nawet proponowałem darmowy baner reklamowy) stanowi pewnego rodzaju promocje ich usług. Ja nie jestem ani za ani przeciw PKS, zależy mi aby portal prezentował jak najobszerniejszą ofertę dla pasażera, tak więc jeśli PKS nie będzie sobie życzył to pojawią się wszystkie możliwe busy.

Awatar użytkownika
Bartosz Kowalski
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Bartosz Kowalski » 24 października 2012, 08:34

Tylko oni dalej nie maja pewności czy Ty robisz portal czy jesteś konkurencją. A coś musieli odpisać żeby nie było nie, bo nie.

Jan Malowicz

Postautor: Jan Malowicz » 24 października 2012, 09:32

Witam
dziękuje za informacje firmy które państwo podaliście, wyśle emaile do przewoźników busów i w emailu zapytam się, czy zgadzają się na publikacje swoich rozkładów jazdy po przez telefony komórkowe.

na marginesie chciałem zrobić rozkład jazdy GZK Rędziny, więc wysłałem emaila z zapytaniem czy jest możliwość ogłoszenia rozkładu jazdy GZK Rędziny na telefony komórkowe, plus tego na ich stronie internetowej doszukałem się błędów w rozkładzie jazdy (za dużo godzin odjazdu na jednym przystanku, w trzech miejscach znalazłem błędy), o którym też poinformowałem ich z jednoczesnym zapytaniem czy na tym przestanku kursują naprawdę tyle autobusów, czy to jest błąd, ale od wysłania emaila do GZK Rędziny minęło ponad 4 miesiące i do dnia dzisiejszego odpowiedzi nie otrzymałem. Dodatkowo poprawki na swojej stronie internetowej GZK Rędziny nie wprowadzilii od dnia wysłania mojego emaila.
na chwilę obecną zastanowię się czy robić ale jak nie będzie odpowiedzi i zgody to tylko na swój własny użytek.

na marginesie
zrobiłem rozkład jazdy Tesco Cz-wa, Auchan Cz-wa po zrobieniu programu zaraz wysłałem emaila do Tesco Cz-wa, jak i do Auchan Cz-wa, że zrobiłem rozkład jazdy na telefony komórkowe jar. (na androidzie jestem fazie tworzenia, dopiero zaczynam zabawę z androidem) z podaniem mojej strony internetowej. po zrobieniu programu na telefony komórkowe rozkładu jazdy Tesco Cz-wa, Auchan Cz-wa minęło dokładnie nie pamiętam, ale rok, czy prawie dwa lata i od wysłania emailu do dnia dzisiejszego odpowiedzi nie otrzymałem, że publikuje ich rozkłady jazdy Tesco Cz-wa, Auchan Cz-wa. Co prawda muszę co jakiś czas sprawdzać czy zmienił się rozkład jazdy Tesco Cz-wa, Auchan Cz-wa lub czasem jechać do Tesco Cz-wa, Auchan Cz-wa, żeby wziąć wyciąg rozkładów jazdy, żeby uaktualnić rozkład, bo z informacją o zmianie rozkładów jazdy nie otrzymuje od Tesco Cz-wa, Auchan Cz-wa.
to tyle co chciałem dodać

Krystian Kukuła
Członek CKMKM

Postautor: Krystian Kukuła » 24 października 2012, 13:13

Mnie GZK też na wstępnego maila nie odpisał. Ale posłucham tym razem Bartka i najpierw skończę portal a potem zwrócę się do nich jeszcze raz (i do PKS), aby mieli pewność że nie jestem konkurencją która... no właśnie, sam nie wiem co mogłaby im zrobić mając zezwolenie na przetwarzanie rozkładów do określonych celów, no ale niech im będzie.

A odnośnie darmobusów to oni ogólnie są mało zainteresowani czymkolwiek... Tu bym może spróbował napisać do firmy obsługującej te kursy a niż do marketu.

Awatar użytkownika
Marcin Strzelecki
Kontaktowanie:

Postautor: Marcin Strzelecki » 24 października 2012, 14:22

Tu bym może spróbował napisać do firmy obsługującej te kursy a niż do marketu.

Market tylko płaci za wykonanie przewozów więc im raczej obojętne czy ktoś zrobi ich rozkład na telefon. Oni się raczej martwią żeby przyciągnąć klientów.

Awatar użytkownika
Bartosz Kowalski
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Bartosz Kowalski » 24 października 2012, 15:21

Dla marketu darmobusy są stratą więc im to zwisa czy ludzie mają rozkład na telefon czy nie.

Awatar użytkownika
Tomasz Rorat
Członek CKMKM

Postautor: Tomasz Rorat » 24 października 2012, 19:37

A co do busów to życzę powodzenia bo większość firm co chwile zmienia czas odjazdu, na rozkładzie jest 11:45 a odjeżdża 0 11:55 bo PKS jedzie o 12:00, dla mnie bus to nie autobus a rozkład mają tylko po to bo muszą mieć w zezwolenie, a stosowanie się do niego jaki i do sprzedawania biletów mają praktycznie zerowe.
A jeszcze początkowy jest gdzieś w okolicy Dworca PKS ale czy bliżej czy dalej zależy gdy ich ktoś nie przegoni z obecnego miejsca staną jutro gdzie indziej i tak dalej i tak dalej ...

Awatar użytkownika
Tomasz Dudek

Postautor: Tomasz Dudek » 24 października 2012, 19:57

Tomasz Rorat pisze:A co do busów to życzę powodzenia bo większość firm co chwile zmienia czas odjazdu, na rozkładzie jest 11:45 a odjeżdża 0 11:55 bo PKS jedzie o 12:00, dla mnie bus to nie autobus a rozkład mają tylko po to bo muszą mieć w zezwolenie, a stosowanie się do niego jaki i do sprzedawania biletów mają praktycznie zerowe.
A jeszcze początkowy jest gdzieś w okolicy Dworca PKS ale czy bliżej czy dalej zależy gdy ich ktoś nie przegoni z obecnego miejsca staną jutro gdzie indziej i tak dalej i tak dalej ...

No i busy jak nie mają pasażerów to nie jadą dalej, więc kurs się nie odbywa - tak często bywa np. w niedzielę.
PS. Siedząc na RDA czasem obserwuję busiarzy, i rzadko kiedy widzę żeby bilety sprzedawali komukolwiek. Sprawa dla US jak nic. Ale wiadomo lepiej jest doczepić się do PKSu że drukują biletów pracowniczych.
Przepraszam za lekki OT :)

Awatar użytkownika
Tomasz Rorat
Członek CKMKM

Postautor: Tomasz Rorat » 24 października 2012, 20:12

Wiesz PKS każdy wie gdzie jest siedziba ( dworzec )
A bus nigdy nie wiesz gdzie masz złożyć skargę, reklamacje. A jak masz nawet jakiś adres to nikt nieodpowie.

Awatar użytkownika
Bartosz Kowalski
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Bartosz Kowalski » 24 października 2012, 21:08

Panowie nie wrzucajcie wszystkich busiarzy do jednego wora są takie firmy jak Szwagropol. Ale oni nie zaczynali od Sprineterów przerobionych z ziemniakowozów na busy.

Awatar użytkownika
Tomasz Rorat
Członek CKMKM

Postautor: Tomasz Rorat » 24 października 2012, 21:10

Bartek busiarz to ten co ma więcej Sprinterów niż autobusów, taki jest moje zdanie.

Awatar użytkownika
Tomasz Dudek

Postautor: Tomasz Dudek » 24 października 2012, 21:24

I znów zgadzam się z Tomkiem. Ta definicja busiarza jest jak najbardziej (w moim mniemaniu) poprawna. Szwagropol to zdecydowanie nie busiarz, to przedsiębiorstwo którego autobusy nie prezentują się tak jakby na przestrzeni najbliższych 100 km miały się rozlecieć. No i zdecydowanie to nie 'firma-krzak' :)

Wróć do „Inne”