Zmiana granic dzielnic

Awatar użytkownika
Szymon Kryczka
Członek CKMKM
Kontaktowanie:
Status: Offline

Zmiana granic dzielnic

Postautor: Szymon Kryczka » 18 grudnia 2012, 11:28

Jak Marcin wrzuci link to będzie taki na mapie, bo tekstowy jest tutaj: http://www.czestochowa.pl/rada_miasta/r ... 9897560389 pod opisem każdej z dzielnic jest Obszar.

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Zmiana granic dzielnic

Postautor: Janusz Karlikowski » 18 grudnia 2012, 11:30

Tak tak. Ale kiedyś przypadkiem trafiłem na taką mapkę przedstawiającą Częstochowę całą z podziałem na dzielnice oznaczone różnymi kolorami. Coś na wzór mapy Polski z podziałem na województwa. Szukam czegoś takiego :)

Awatar użytkownika
Szymon Kryczka
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Zmiana granic dzielnic

Postautor: Szymon Kryczka » 18 grudnia 2012, 11:35

Awatar użytkownika
Szymon Kryczka
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Zmiana granic dzielnic

Postautor: Szymon Kryczka » 18 grudnia 2012, 11:38

Teraz tak patrzę i Ostatni grosz ma dwie części :D

Awatar użytkownika
Marcin Biś
Kontaktowanie:

Zmiana granic dzielnic

Postautor: Marcin Biś » 18 grudnia 2012, 13:41

Szymon Kryczka pisze:I widzisz Marcinie, zaskoczyłeś mnie :D

Widzisz Szymonie jak to człowiek cały czas się uczy :-D. Tak na przyszłość na Fotoczewie piszemy tylko prawdziwe i sprawdzone informacje :P. Przepraszam, że wam nie wysłałem wcześniej linka do tej mapy, ale dopiero teraz wróciłem z Pcz, ale widzę, że sobie poradziliście.

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Zmiana granic dzielnic

Postautor: Piotr Radoliński » 18 grudnia 2012, 17:02

Janusz Karlikowski pisze:A zna może ktoś adres strony, gdzie jest dokładny podział całej Częstochowy ?? Bo jakoś na stronie UM nie mogę znaleźć (może źle szukam)
...może być Janusz to ?
Mapa Dzielnic Częstochowy

Andrzej Czerwik
Członek CKMKM

Zmiana granic dzielnic

Postautor: Andrzej Czerwik » 18 grudnia 2012, 17:07

Piotrze, mapy aktualne ale reszta to by się wstydzili, nawet nie zmienili danych do Rad Dzielnic - dawno nieaktualne.

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Zmiana granic dzielnic

Postautor: Piotr Radoliński » 18 grudnia 2012, 17:16

...zerknij na komunikację - jakie tam linie wypisano.

Andrzej Czerwik
Członek CKMKM

Zmiana granic dzielnic

Postautor: Andrzej Czerwik » 18 grudnia 2012, 17:21

Bez komentarza. Przydało by się "im" przypomnieć że taka strona istnieje a chyba nikt tego nie nadzoruje.
A tytuł mówi: "CZĘSTOCHOWSKI SERWIS INFORMACYJNY" - chyba sprzed dwóch lat.

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Zmiana granic dzielnic

Postautor: Janusz Karlikowski » 18 grudnia 2012, 17:23

@Piotrze mapa super. Szkoda, że interaktywna, ale właśnie o coś takiego mi chodziło. Dzięki :)
Ale powiem szczerze, że jestem zdumiony iż zaraz po przejściu mostka na Mirowie jestem już w dzielnicy Wyczerpy. To wynikało by z tego, że skałki nie są na Mirowie, lecz na Wyczerpach :lol:

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

Zmiana granic dzielnic

Postautor: Michał Grzegorczyk » 18 grudnia 2012, 17:39

Awatar użytkownika
Szymon Kryczka
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Zmiana granic dzielnic

Postautor: Szymon Kryczka » 19 grudnia 2012, 11:35

Piotr Pyrkosz
Kontaktowanie:

Zmiana granic dzielnic

Postautor: Piotr Pyrkosz » 03 marca 2013, 20:31

Beniamin Wójcik pisze:Budynek po PZU urodą nie grzeszy. Aczkolwiek mam do niego sentyment. Pamiętam go jeszcze z czasów wczesnego dzieciństwa, tak jak globus w postaci utworzonej z południków i równoleżników wraz z kontynentami ażurowej konstrukcji.
Raczej nikt budynku nie wyburzy, ponieważ jakichkolwiek inwestorów w naszym mieście brak, a inwestycja jest bardzo kosztowna.

Biurowiec PZU jest faktycznie jedną z ikon Rakowa. Niestety, wszystko się zmienia, czy tego chcemy, czy nie. Mnie natomiast zastanawia inna rzecz. Jeśli firma PZU wyprowadziła z rzeczonego biurowca, to może należałoby zmienić nazwę przystanków autobusowych i tramwajowych? Moim zdaniem, najbliższym i równie dobrze rozpoznawalnym obiektem jest Dom Handlowy Sezam. Co sądzicie?
(Jeśli ta dyskusja toczy się już gdzieś na forum, to przepraszam - nie znalazłem odpowiedniego wątku.)

Piotr Jeruszka

Zmiana granic dzielnic

Postautor: Piotr Jeruszka » 03 marca 2013, 20:44

Dlatego jestem przeciwny nazywania przystanków od nazw instytucji/firm/zakładów itp., przy których powstają (pisał o tym m.in. Rafał L.). Bo mamy taką sytuację, że PZU się wyprowadza - i nagle przystanek przestaje mieć nazwę adekwatną do lokalizacji, bazując jedynie na pamięci ludzi. Dlatego też w sprawie "Sezamu" jestem na nie - bo co, jeżeli Sezam się wyniesie z obecnej lokalizacji? Nie, abym tego chciał, bo jednak czasem do niego zaglądam po bułki ;).

Tak samo trochę nie pasują mi przystanki m.in. Montex, Berger, D.H. Centrum, Guardian itp. Rozumiem, że dla tubylców są one znane z nazwy, niekoniecznie z zakładów, które siedzą obok. Ale dla turysty przystanek "Montex" brzmi trochę abstrakcyjnie - jak chce mniej więcej zgadnąć lokalizację, to korzysta z Google Maps czy Zumi, które pozostawiają czasem wiele do życzenia, jeżeli chodzi o lokalizację.

Mirek Waga

Zmiana granic dzielnic

Postautor: Mirek Waga » 03 marca 2013, 20:47

Piotr Pyrkosz pisze:Biurowiec PZU jest faktycznie jedną z ikon Rakowa. Niestety, wszystko się zmienia, czy tego chcemy, czy nie. Mnie natomiast zastanawia inna rzecz. Jeśli firma PZU wyprowadziła z rzeczonego biurowca, to może należałoby zmienić nazwę przystanków autobusowych i tramwajowych? Moim zdaniem, najbliższym i równie dobrze rozpoznawalnym obiektem jest Dom Handlowy Sezam. Co sądzicie?
(Jeśli ta dyskusja toczy się już gdzieś na forum, to przepraszam - nie znalazłem odpowiedniego wątku.)

Może by i należało zmienić nazwę, ale trzeba wsiąść jeszcze jeden aspekt pod uwagę, ze przyzwyczajenie to tak jak druga natura i ciężko by było przyzwyczaić się do nowej nazwy.
A po drugie jest to pewna historia, której my nie jesteśmy zmienić

Krystian Kukuła
Członek CKMKM

Zmiana granic dzielnic

Postautor: Krystian Kukuła » 03 marca 2013, 20:59

Do nazwy można się przyzwyczaić. Mieszkam na Rakowie i kiedyś o przystanku przy skrzyżowaniu Al. WP i Al. Pokoju mówiło się "przy alei Pokoju", nikt nie mówił na to "przy estakadzie", a już mniej więcej rok po zmianie nazwy na Estakada, tej nazwy używa 80% mieszkańców tych rejonów niezależnie od wieku.

Nie mniej z przystankiem PZU może być problem, bo trudno znaleźć dobrą nazwę. Nasuwa mi się jedynie Al. 11 Listopada, ale to chyba zbyt mało mówiąca nazwa dla tak ważnego przystanku.

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Zmiana granic dzielnic

Postautor: Janusz Karlikowski » 03 marca 2013, 21:02

A co jest złego w DH Sezam ?? Chyba każdy wie gdzie to jest (przynajmniej częstochowianin). A jak chcecie mnie za chwilę zjeść, to pytam czy obcy wie gdzie M1, gdzie OBI itd. ??

Krystian Kukuła
Członek CKMKM

Zmiana granic dzielnic

Postautor: Krystian Kukuła » 03 marca 2013, 21:08

Tylko błagam, niech nikt mi nie wyjeżdża z propozycją "Plac Hutników" ;)
D.H. Sezam wydaje mi się najlepszą nazwą, bo gdyby się uprzeć i nie nazywać przystanków nazwami instytucji/firm, to przystanek Jagiellończycy, Galeria Jurajska, Archiwum Państwowe, Urząd Skarbowy (przykład tego z Rolniczej który zmienia siedzibę), też powinny iść do kosza.

Piotr Pyrkosz
Kontaktowanie:

Zmiana granic dzielnic

Postautor: Piotr Pyrkosz » 03 marca 2013, 21:12

Piotr Jeruszka pisze:Dlatego jestem przeciwny nazywania przystanków od nazw instytucji/firm/zakładów itp., przy których powstają (pisał o tym m.in. Rafał L.).

Teoretycznie masz rację. W praktyce jednak nazywanie przystanków od nazw pobliskich sklepów/instytucji jest bardzo powszechne. Można podawać setki przykładów z Polski i zagranicy. Ot choćby "Dom Handlowy Smyk" w Warszawie. Poza tym nic tak naprawdę nie jest niezmienne. Dotyczy to także nazw ulic. Wystarczy, że do władzy dojdzie opcja bliżej związana z kościołem, a znów z jakiegoś generała zrobi nam się święty... Nawet nazwy takie jak PKS, czy PKP wiszą na włosku. Idąc dalej tym tokiem myślenia dojdziemy do wniosku, że najbezpieczniej nadawać przystankom numery ewidencyjne i nimi się posługiwać - tylko że to absurd!
Reasumując. Nadawanie nazw przystanków od instytucji/firm uważam za coś zupełnie naturalnego i sprawdzonego. W krytycznych sytuacjach należy po prostu nazwy te korygować, by nie wprowadzały ludzi w błąd. Pozostawienie danej nazwy tylko ze względu na przyzwyczajenie uważam za nieodpuszczalne.

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Zmiana granic dzielnic

Postautor: Janusz Karlikowski » 03 marca 2013, 21:22

Ale my gnamy z absurdu w absurd. O ile mamy Skrzyneckiego i Stadion CKS ... to mamy także dwa przystanki Kopernika nie mające nic wspólnego. A było prościej. Skoro na Dąbrowskiego jest główne wejście na stadion, to niech tak zostanie, ale przystanek pod II LO przystanek powinien mieć nazwę od tej szkoły. Tak samo jest z Kopernika: LO im. Kopernika i Śląska-poczta. Tak samo absurdalny jest przystanek Mielczarskiego skoro jest tam LO im. Mickiewicza. To obiekty w miarę stałe. A boczne uliczki czasem nic nikomu nie mówią i nie wiem czemu było tu tylu zwolenników tej metody. Nasze rozkłady nie są dokładne i nie uwzględniają ulicy głównej + nazwa przystanku w spisie. Wiadomo, że Sezam może stać się Skarbkiem kiedyś, ale to jest normalne. Tak jak piszesz ulica też z generała może stać się jakiegoś świętego, o którym nikt nie słyszał.

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

Zmiana granic dzielnic

Postautor: Michał Grzegorczyk » 03 marca 2013, 23:55

Też mam takie zdanie, że należy nazywać od charakterystycznych obiektów, takich jak wspomniane licea, dworce, urzędy, domy handlowe. One równie łatwo mogą zmienić nazwę jak ulica. Ważne, żeby nadążać w nazewnictwie przystanków za zmianami w otoczeniu. A wspomniane przystanki przy Skrzyneckiego i Kopernika rażą mnie swoją niekonsekwencją. Albo nazywamy oba odnośne przystanki tą samą nazwą albo osobnymi. Dlaczego raz jest tak, a raz inaczej?

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Zmiana granic dzielnic

Postautor: Janusz Karlikowski » 04 marca 2013, 09:17

Oba przystanki to chybione oznaczenia. Ani to, ani to jest węzłem. To przystanki w przeciwnych kompletnie kierunkach na ulicach oddalonych o kilkadziesiąt metrów od siebie. I nie łączy tych miejsc żaden wspólny plac. Co do przystanku koło stadionu, to chętnie widziałbym tu nazwę DĄBROWSKIEGO-POLITECHNIKA, bo głównie studenci korzystają z tego przystanku. Nie wiem czy działa tu jeszcze Dom Aktora, ale ewidentnie przystanek jest "pod nim". Natomiast II LO chyba nie planuje wyprowadzki, więc także jest to punkt odniesienia. Dlaczego mamy ORKANA-SZKOŁA. Przecież można było samo ORKANA albo ORKANA-KOŚCIÓŁ (bardziej na czasie ;) ).
Co do Kopernika, to rzeczywiście jest to ulica znana w odróżnieniu od jakiejś tam Skrzyneckiego. Ale także ludzie mówią w autobusie: "wysiądę pod liceum", "wsiądę pod pocztą".
Reasumując: nazwa od ulicy poprzecznej jak najbardziej, ale tylko wtedy gdy na skrzyżowaniu nie ma jakiegoś placu, nie ma żadnego obiektu o charakterystycznej nazwie, nie ma urzędu o jednoznacznej nazwie. Takie jest moje zdanie.

Awatar użytkownika
Sebastian Wróbel

Zmiana granic dzielnic

Postautor: Sebastian Wróbel » 20 marca 2013, 18:29

Piotr Jeruszka pisze:Dlatego jestem przeciwny nazywania przystanków od nazw instytucji/firm/zakładów itp., przy których powstają (pisał o tym m.in. Rafał L.). Bo mamy taką sytuację, że PZU się wyprowadza - i nagle przystanek przestaje mieć nazwę adekwatną do lokalizacji, bazując jedynie na pamięci ludzi.

Ale z drugiej strony nie ma po co szukać tragedii. Zmieni się nazwa przystanka która wymusi jedynie "odświeżenie" rozkładów. Tak przecież było z przeprowadzką I rzędu skarbowego z Rolniczej. I nikt z tego powodu na zawał nie "zszedł". :P
Piotr Jeruszka pisze:Ale dla turysty przystanek "Montex" brzmi trochę abstrakcyjnie - jak chce mniej więcej zgadnąć lokalizację, to korzysta z Google Maps czy Zumi, które pozostawiają czasem wiele do życzenia, jeżeli chodzi o lokalizację.

Turysta raczej nie zapuściłby się w te tereny (jeśli już to nieświadomie). Poza tym jaką byś zaproponował alternatywną nazwę dla przystanka Montex ??
Fakt, że nazwy niektórych przystanków biorą nazwy od obiektów handlowych i tym samym zapewniają im swego rodzaju promocję, ale takie nazwy są przyjazne pasażerom i turystom. Poza tym są znacznie lepsze niż nazwy małych przybocznych uliczek.
Zmiana nazwy przystanka GJ na np. Kanał Kohna II byłoby niezłym absurdem.

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Zmiana granic dzielnic

Postautor: Piotr Radoliński » 20 marca 2013, 21:38

Sebastian Wróbel pisze:Ale z drugiej strony nie ma po co szukać tragedii. Zmieni się nazwa przystanka która wymusi jedynie "odświeżenie" rozkładów. Tak przecież było z przeprowadzką I rzędu skarbowego z Rolniczej. I nikt z tego powodu na zawał nie "zszedł". :P
...czy czegoś nie wiem, coś mnie ominęło - to I Urząd Skarbowy już nie mieści się na ul. Rolniczej ? :shock:

Awatar użytkownika
Krzysztof Basiukiewicz
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Zmiana granic dzielnic

Postautor: Krzysztof Basiukiewicz » 20 marca 2013, 21:52

...czy czegoś nie wiem, coś mnie ominęło - to I Urząd Skarbowy już nie mieści się na ul. Rolniczej ? :shock:
Piotrze jeszcze kilka dni temu dalej mieścił się na ulicy Rolniczej i nic mi nie wiadomo aby go przenieśli. Budynek nowej siedziby jeszcze nie jest gotowy.

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Zmiana granic dzielnic

Postautor: Piotr Radoliński » 20 marca 2013, 21:55

..no właśnie to o czym pisze Sebastian ?

Awatar użytkownika
Sebastian Wróbel

Zmiana granic dzielnic

Postautor: Sebastian Wróbel » 20 marca 2013, 22:00

Czepiacie się szczegółów. Sam fakt, że niebawem zostanie przeniesiony na Filomatów. Zresztą już od dawna wg MPK nie ma go na Rolniczej...

Awatar użytkownika
Krzysztof Basiukiewicz
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Zmiana granic dzielnic

Postautor: Krzysztof Basiukiewicz » 20 marca 2013, 22:05

Sebastian Wróbel pisze: Zresztą już od dawna wg MPK nie ma go na Rolniczej...
skąd takie twierdzenie? Przecież linie 15 oraz 16 mają kieszonkowy wjazd na ul Rolniczą do przystanku "I Urząd Skarbowy".

Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:

Zmiana granic dzielnic

Postautor: Dominik Wójcik » 20 marca 2013, 23:30

Sebastianie! Mamy marzec 2013 r. Podaj numery totolotka z jutra i zdradź, co z tymi alejami wyjdzie :)

Awatar użytkownika
Szymon Kryczka
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Zmiana granic dzielnic

Postautor: Szymon Kryczka » 21 marca 2013, 08:56

To ja chcę tylko totka na sobotę :D

Piotr Jeruszka

Zmiana granic dzielnic

Postautor: Piotr Jeruszka » 21 marca 2013, 19:49

Miałem przygotowanego posta na Twoją odpowiedź, Sebastianie, ale uznałem ją za krzykliwą i słabą merytorycznie, więc odpowiem skrótem.

W przypadku Monteksu - punkt dla Ciebie, bo sam miałbym problem ze zmianą nazwy przystanku. Tylko zawsze mogą się podnieść głosy przedstawicieli firmy/instytucji Y "czemu nazwaliście przystanek nazwą firmy X, a nie naszej, Y"? Jak wiecie - krzykaczy i posiadaczy namiotów w ogródku nie brakuje ;).

Mnie osobiście nazwy przystanków u nas w mieście nie przeszkadzają w jakimś wielkim stopniu. Właściwie z tej prostej przyczyny, że mniej więcej wiem gdzie znajdują się wszystkie, mniej więcej pamiętam trasy wszystkich linii... chociaż niedawno wsiadłem w 26 i zacząłem się zastanawiać czy dojadę tym na Wrzosowiak ;). Tylko odrobinkę razi mnie oddalenie nazwy przystanku od faktycznej "zawartości" okolicy przystanku, takie jak PZU czy w przyszłości I Urząd Skarbowy. Albo nazwa typu Estakada. Wiem, że w przypadku częstochowian to nazwa niemal dzielnicy :P, ale w przypadku turystów trochę ciężka do zlokalizowania na mapie.

Awatar użytkownika
Szymon Kryczka
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Zmiana granic dzielnic

Postautor: Szymon Kryczka » 22 marca 2013, 09:15

Pamiętajcie jeszcze o jednym, jeżeli już prowadzimy temat odnośnie nazw przystanków w temacie o granicach dzielnic :)

Przystanku typu I Urząd Skarbowy, PZU itp. są swoistym systemem powiadamiania pasażera "gdzie jest/gdzie się znajduje".

W Gdańsku w Swingach są ekrany, które pokazują jakie firmy czy instytucje znajdują się w obrębie przystanku. U nas tego brakuje, także nazwy tego typu są dla mnie zrozumiałem w 100%.

I pytam o konsekwencję, zmieniajmy nazwy przystanków, ale kiedy MZDiT/MPK/UM wprowadzi system informowania na monitorach w pojazdach MPK?

Nie zachowujmy się jak włodarze miasta, którzy na HURAAAA pozamykali Aleje i je remontują, wciskają tam miejsca parkingowe itp. - zamiast stworzyć alternatywę dla ruchu kołowego, a Aleje oddać pieszym i KM. Od tej dyskusji jest już temat i nie kontynuujmy go tutaj. Poprostu przytoczyłem argument.

Wróć do „Inne”