Pierwszy przejazd Pendolino przez Częstochowę

Awatar użytkownika
Łukasz Szkurłat
Status: Offline

Postautor: Łukasz Szkurłat » 19 września 2013, 21:43

Dziś niektórzy z nas dostali informację od Mikołaja z TPKWW, że w sobotę (21.09.13) przez Częstochowę przejedzie podsył "Galaktycznego Dziobaka" do Warszawy. Podaję planowe przejazdy przez poszczególne stacje:
Blachownia 16.16
Gnaszyn 16.22
Stradom 16.30
Osobowa 16.55
Wyczerpy 17.03
Rudniki 17.09

Ładujcie kliszę i ćwiczcie refleks, żeby nam nie przemknął, nim zdążymy mrugnąć okiem. :D

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 19 września 2013, 21:44

25 ze Stradomia na Osobową ?? No to na pewno nam przemknie, ale chyba przez Poraj :P

Awatar użytkownika
Wojciech Liberda
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

pp

Postautor: Wojciech Liberda » 20 września 2013, 09:08

W sobotę będzie holowany nowe Pendolino. Szczegółowy plan poniżej...
Rozkład jazdy Pendolino - 21.09.2013 r.
Dodam tylko, że ma być między 16.30 a 17.20 przez Stradom i Osobową do Warszawy :)

Awatar użytkownika
Wojciech Liberda
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Wojciech Liberda » 20 września 2013, 09:21

Dodałem odpowiedni post w Polskie Koleje Państwowe http://ckmkm.inds.pl/forum/viewtopic.php?f=14&t=1448&view=unread#unread

Awatar użytkownika
Mateusz Stacherczak
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Polskie Koleje...

Postautor: Mateusz Stacherczak » 20 września 2013, 18:56

Link nie działa! :(

Awatar użytkownika
Tomasz Rorat
Członek CKMKM

Polskie Koleje...

Postautor: Tomasz Rorat » 20 września 2013, 19:48

.. bo to tajne !!

Tomasz Kozerawski
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Polskie Koleje...

Postautor: Tomasz Kozerawski » 20 września 2013, 20:07

Już działa :).

inż. Wiktor Sołtysiak
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Polskie Koleje...

Postautor: inż. Wiktor Sołtysiak » 21 września 2013, 03:49

Mateusz Stacherczak pisze:Link nie działa! :(
Działa ?
Załączniki
rjgd.pdf
(32.05 KiB) Pobrany 115 razy

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 21 września 2013, 11:31

Tomasz Rorat pisze:.. bo to tajne !!
...był źle załączony ! :P Już poprawiłem. Przedtem trzeba było go skopiować i wkleić.

Częstochowa Stradom: P - 16:38 ; O - 16:48
Częstochowa Osobowa: P - 16:54 ; O - 16:55

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 21 września 2013, 14:30

Informacja z ostatniej chwili:
Przejazd Pendolino ODWOŁANY ! Z informacji jakie otrzymałem - nie wjechał na terem Polski !!

Awatar użytkownika
Sebastian Struski
Kontaktowanie:

Postautor: Sebastian Struski » 25 września 2013, 12:52

Pendolino jest już w Gdyni, tam przygotują go Trako na którym pojawi się jutro. Transport odbył się nocą, wracać z Trako będzie do Warszawy również nocą, potem ponownie jedzie na tor doświadczalny.

info z :froumkolejowe.pl
jak by ktoś chciał na bieżąco śledzić link do tematu : http://www.forumkolejowe.pl/alstom-etr- ... 81,315.htm

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 25 września 2013, 13:36

...a przyczyny NOCNEGO (niezapowiadanego) przejazdu były banalne - obawa o zdewastowanie go "po drodze". Przez Częstochowę jechał w nocy z wtorku na środę !!

Awatar użytkownika
Szymon Kryczka
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Szymon Kryczka » 25 września 2013, 13:40

Ciekawe czy podczas przejazdów z pasażerami za rok, też będzie jeździł wg. tylko sobie znanego rozkładu ;-)

Ludzie całymi dniami będą czekać na peronach na Pendolino ;-)

A tak na poważnie, szkoda, ale pojawi się i w Częstochowie na Stradomiu :)

Awatar użytkownika
Sebastian Struski
Kontaktowanie:

Postautor: Sebastian Struski » 25 września 2013, 14:18

W sumie co się dziwić było do przewidzenia że pojedzie nocą i tak żeby nikt nie wiedział o tym przejeździe ;)

Awatar użytkownika
Wojciech Liberda
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Wojciech Liberda » 25 października 2013, 09:17

Mam złe wieści... drugie Pendolino, jechało wczoraj w nocy o północy do Warszawy przez Stradom (postój techniczny 5 minut) i przelot przez Osobową. SMS przeczytałem dopiero rano :/ Ale jest szansa, a nawet 18 szans bo tyle zostało jeszcze do przewiezienia :)

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 25 października 2013, 09:23

...wiedziałem o nim, ale nie chciało mi sie jechać o ok. 23.00 ! :P

Andrzej Czerwik
Członek CKMKM

Postautor: Andrzej Czerwik » 25 października 2013, 12:13

Piotr Radoliński pisze:...wiedziałem o nim, ale nie chciało mi sie jechać o ok. 23.00 ! :P

Szkoda Piotrze że nie dałeś "znaku" bo wczoraj wracałem pózniej z pracy tj. po 23.00 i może udało by się coś sfocić.

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 25 października 2013, 12:25

...nie wiem czy byś zdążył. :)

Awatar użytkownika
Wojciech Liberda
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Wojciech Liberda » 25 października 2013, 16:19

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 25 października 2013, 17:02

Być może to innego tematu, ale skoro poruszany jest temat KSP, to szlag mnie trafia, bo nikt nie zauważa jednego: dawniej bez Pendolino, bez tzw. lepszych torów, pociąg z Częstochowy do Gdyni jechał: 22:00 - 06:56. Dane dotyczą R-45513. Inne pociągi osiągają podobny przebieg, a dziś przez stolycę ?? Porażka

Andrzej Sowa

Postautor: Andrzej Sowa » 25 października 2013, 17:23

O zakupie Pendolino mam takie same zdanie jak autorzy artykułów podanych przez Piotra. Pytanie podstawowe: czy tych pieniędzy nie można było wydać na produkty polskich producentów?

Awatar użytkownika
Tomasz Rorat
Członek CKMKM

Postautor: Tomasz Rorat » 25 października 2013, 17:28

... bo podobno polskie firmy nie wystartowały, lub przetarg był napisany nie pod Polskie firmy.

inż. Wiktor Sołtysiak
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: inż. Wiktor Sołtysiak » 25 października 2013, 20:07

A znacie jakąś polską firmę produkującą takie składy?

Awatar użytkownika
Bartosz Kowalski
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Bartosz Kowalski » 25 października 2013, 20:31

To że nie produkują nie znaczy że nie są w stanie wyprodukować.

Awatar użytkownika
Sebastian Wróbel

Postautor: Sebastian Wróbel » 25 października 2013, 21:24

inż. Wiktor Sołtysiak pisze:A znacie jakąś polską firmę produkującą takie składy?

PESA, Newag...

inż. Wiktor Sołtysiak
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: inż. Wiktor Sołtysiak » 25 października 2013, 21:28

Sebastian Wróbel pisze:
inż. Wiktor Sołtysiak pisze:A znacie jakąś polską firmę produkującą takie składy?

PESA, Newag...

Jaki konkretnie model?

Krzysztof Lewicki
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysztof Lewicki » 25 października 2013, 21:42

Z tego co się orientuje to te firmy nawiązywały współpracę z zagranicznymi firmami, i mimo ogłoszenia przetargu jakoś nie wystartowały. To chyba coś znaczy.

EDIT. http://www.rynek-kolejowy.pl/48207/pend ... polski.htm - tutaj jest to opisane.

Awatar użytkownika
Bartosz Kowalski
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Bartosz Kowalski » 25 października 2013, 21:45

Ale co znaczy że przetarg ustawiony, czy że jednak nie dali by rady zrobić?Pytam się bo nie wiem.

Krzysztof Lewicki
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysztof Lewicki » 25 października 2013, 21:47

Moim zdaniem że mogli ale nie chcieli. Widocznie nie czuli się na siłach.

inż. Wiktor Sołtysiak
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: inż. Wiktor Sołtysiak » 25 października 2013, 22:14

Doszliście do dobrego wniosku - nie wystartowali bo nie mogli (nie mieli z czym). Z racji, że mam do czynienia praktycznie na co dzień z zamówieniami publicznymi - jeśli tylko jest to możliwe to startuje się do danego przetargu. Zlekceważenie przetargu na kilkaset mln zł to od razu pewne zwolnienie prezesa zarządu.

Awatar użytkownika
Wojciech Liberda
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Wojciech Liberda » 25 października 2013, 22:44

Lubię osoby, które wszystko wiedzą najlepiej. Mamy 40 mln fachowców.
Przypominam, że do przetargu nie stanęła ani Pesa ani Newag, ponieważ nie mieli pojazdu typu haid speed w swojej ofercie. A skoro nie startowali to nie narzekajcie, że nie wzięli tego czy innego. Druga sprawa to przetarg, był? Ano był wygrał Alstom i z tego trzeba się cieszyć. Więc najpierw trzeba się przejechać, a potem porównywać czy składy wagonowe z Husarzem na czele nie byłby lepszym wyjściem. Ponieważ ja jechałem w Czechach to śmiało mogę wam powiedzieć, że będziecie zadowoleni.
To tak jakby z dużego fiata przesiąść się do Ferrai. Jest różnica i z momentem zakończenia większości remontów będzie się można o tym przekonać.
Janusz pisze, że 25 lat temu jeździło się szybciej. Przypomnę i tu mi Wiktor przyklaśnie, że w tamtych czasach linie były młodsze a co za tym idzie szybciej się jeździło, jeździło dużo i to najkrótszą trasą, a po za tym w PKP działały grupy szybkiego reagowania w PLK. Czyli jak coś się popsuło to zaraz jechali naprawić, a dzisiaj jak zlikwidowali miejscowe zakłady to aby coś więcej naprawić to trzeba przetarg ogłaszać... a do tego czasu to się ograniczenia wstawia... i tak z Wrocławia do Legnicy na 160 jest już parę ograniczeń. Takie rzeczy kiedyś były nie do pomyślenia. Ale jak się wszystko sprywatyzowało to się teraz tak ma.

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 26 października 2013, 08:38

No dobrze Wojtek. Ale remonty torów powinny być niejako standardem na szlakach kolejowych.
Z tego co usłyszałem, to moja mama w latach 1967-1972 podróżowała EX "ODRA" do Wrocławia w 2 godz. 40 min. A przecież ciągnął parowóz...
I w zasadzie nie ma w tym nic specjalnego, gdyż rok temu jechałam "Baczyńskim" - wyjechał 12:20 z Wrocławia, a ok. 14:45 mijałem Trzepizury. Da się !!
Obrazek

inż. Wiktor Sołtysiak
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: inż. Wiktor Sołtysiak » 26 października 2013, 10:58

Wojciech Liberda pisze:Lubię osoby, które wszystko wiedzą najlepiej. Mamy 40 mln fachowców.
Przypominam, że do przetargu nie stanęła ani Pesa ani Newag, ponieważ nie mieli pojazdu typu haid speed w swojej ofercie. A skoro nie startowali to nie narzekajcie, że nie wzięli tego czy innego. Druga sprawa to przetarg, był? Ano był wygrał Alstom i z tego trzeba się cieszyć. Więc najpierw trzeba się przejechać, a potem porównywać czy składy wagonowe z Husarzem na czele nie byłby lepszym wyjściem. Ponieważ ja jechałem w Czechach to śmiało mogę wam powiedzieć, że będziecie zadowoleni.
To tak jakby z dużego fiata przesiąść się do Ferrai. Jest różnica i z momentem zakończenia większości remontów będzie się można o tym przekonać.
Janusz pisze, że 25 lat temu jeździło się szybciej. Przypomnę i tu mi Wiktor przyklaśnie, że w tamtych czasach linie były młodsze a co za tym idzie szybciej się jeździło, jeździło dużo i to najkrótszą trasą, a po za tym w PKP działały grupy szybkiego reagowania w PLK. Czyli jak coś się popsuło to zaraz jechali naprawić, a dzisiaj jak zlikwidowali miejscowe zakłady to aby coś więcej naprawić to trzeba przetarg ogłaszać... a do tego czasu to się ograniczenia wstawia... i tak z Wrocławia do Legnicy na 160 jest już parę ograniczeń. Takie rzeczy kiedyś były nie do pomyślenia. Ale jak się wszystko sprywatyzowało to się teraz tak ma.

Jestem podobnego zdania. Oczywiście stricte kolejarze również chcą jak najlepiej dla kolei, chcieliby mieć utrzymanie na wysokim poziomie tak, aby nie eksploatować toru do końca. Dlaczego tak nie jest? Brak funduszy od ministra. Proste.

Awatar użytkownika
Wojciech Liberda
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Wojciech Liberda » 26 października 2013, 18:17

inż. Wiktor Sołtysiak pisze:
Wojciech Liberda pisze:Lubię osoby, które wszystko wiedzą najlepiej. Mamy 40 mln fachowców.

Jestem podobnego zdania. Oczywiście stricte kolejarze również chcą jak najlepiej dla kolei, chcieliby mieć utrzymanie na wysokim poziomie tak, aby nie eksploatować toru do końca. Dlaczego tak nie jest? Brak funduszy od ministra. Proste.

Zacznijmy od początku. Do roku 1990 czyli do przełomu na kolej przekazywano dużo pieniążków, co równocześnie przekładało się na lepsze czasy. Gdy spytasz starych emerytowanych kolejarzy to każdy Ci to powie, że kiedyś można było ustawiać zegarki na przyjazd pociągów. Po 1990 roku zaczęła się pewna era nic nie robienia, bo prywatyzacja, bo nie ma pieniędzy bo trzeba zlikwidować itd. Przemiany ustrojowe doprowadziły do tego, że społeczeństwo nie mogło się pogodzić z obecnym stanem (likwidacja bądź sprzedaż wielu dużych zakładów pracy) i w pewien sposób zaczęli stawiać powiedzmy to na karierę (stołki) czy jak to wolisz bo znajomości spowodowały, że możesz mieć lepiej nie gorzej. Każdy kolejny minister czy prezes pogarszał sprawę kolei jako całości. W 2001 PKP zlikwidowało ostatnie wąskotorówki, które jeździły pod logiem PKP. Degradacja zaczęła się dużo wcześniej, przykład Częstochowy i remont torów tramwajowych po 500 metrów rocznie na 14km!!!
Nikt tak naprawdę nie liczył się z tym, że będzie brakować pieniążków, każdy powie że za socjalizmu wszystko było.... Było dużo zakładów tzn IZ, które naprawiały i remontowały wszystko co było trzeba na daną chwilę.
Rozmawiałem z monterem, który mówił mi, że kiedyś mieli magazyny, a teraz nie może się nowej śruby doprosić bo nic na magazynie nie można trzymać. Era która nas dosięgła powoduje, ze liczy się każdy pieniądz... tylko czemu np. tacy Czesi umieli sobie z tym poradzić? Jako kraj byliśmy zawsze kopani w d...pę i raczej nic nie wskazuje, że może się coś zmienić. Może odbiegam od tematu ale po to jest forum aby sobie coś wyjaśniać.
Jak pisali na RK, beton nie może bądź nie chce zrozumieć, że między prędkością konstrukcyjną 120 a 160 km/h można puszczać pociągi np. z prędkością 140 tam gdzie jest to możliwe... ale beton nie może tego zrozumieć i blokuje pewne tematy... a pasażer cierpi.

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

Postautor: Michał Grzegorczyk » 26 października 2013, 20:43

Jeśli u nas na wszystkie, nawet najdrobniejsze naprawy zarządca chce uruchamiać procedurę przetargową, to wiadomo, że nic z napraw nie będzie prowadzone, nawet jeżeli byłyby na to jakieś pieniądze. Sensowne są dwa wyjścia: trzymać własne brygady z zapasami lub ogłosić przetarg na utrzymanie linii w prędkości itd przez okres np. trzech lat. Nie jest to nie wiadomo jak genialne rozwiąznie. Gdyby w mojej ochronie zdrowia każdy szpital ogłaszał przetarg na jednorazowe sprzątanie szpitala to też odbywałoby się ono co pół roku. Tymczasem wiadomo, że pewne prace trzeba wykonywać w sposób ciągły. I jeśli kiedyś znajdą się pieniądze na ochronę linii przed degradacją, czyli po prostu na bieżące utrzymanie, to trzeba zrobić przetarg na bieżące utrzymanie jakiejść części sieci i tylko pilnować, żeby wykonawca nie odwalał syfu.

Awatar użytkownika
Wojciech Liberda
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Wojciech Liberda » 26 października 2013, 23:27

Michał Grzegorczyk pisze:Jeśli u nas na wszystkie, nawet najdrobniejsze naprawy zarządca chce uruchamiać procedurę przetargową, to wiadomo, że nic z napraw nie będzie prowadzone, nawet jeżeli byłyby na to jakieś pieniądze. Sensowne są dwa wyjścia: trzymać własne brygady z zapasami lub ogłosić przetarg na utrzymanie linii w prędkości itd przez okres np. trzech lat. Nie jest to nie wiadomo jak genialne rozwiąznie. Gdyby w mojej ochronie zdrowia każdy szpital ogłaszał przetarg na jednorazowe sprzątanie szpitala to też odbywałoby się ono co pół roku. Tymczasem wiadomo, że pewne prace trzeba wykonywać w sposób ciągły. I jeśli kiedyś znajdą się pieniądze na ochronę linii przed degradacją, czyli po prostu na bieżące utrzymanie, to trzeba zrobić przetarg na bieżące utrzymanie jakiejść części sieci i tylko pilnować, żeby wykonawca nie odwalał syfu.

I to jest najgorsze... dość, że podzielili PKP na 20 ileś tam firemek to teraz się okazało, że PKP S.A. myśli teraz jako zarządca (a raczej spadkobierca) o połączeniu (tak mają zrobić perony+tablice+zapowiadanie- wszystko pod PLK). W tym roku ogłosili przetarg i w sumie już chyba wykonali na utrzymanie linii 701,702 (łącznice Towarowa - podg Kucelin) i 155 (Mirów - Poraj). Każdy do 200 tys za powiedzmy to "linie".

Andrzej Sowa

Postautor: Andrzej Sowa » 27 października 2013, 11:52

Przypominam, że do przetargu nie stanęła ani Pesa ani Newag, ponieważ nie mieli pojazdu typu haid speed w swojej ofercie. A skoro nie startowali to nie narzekajcie, że nie wzięli tego czy innego.
.

Na tej samej zasadzie u nas oferty składał wyłącznie Mercedes- nie widzisz Wojtku pewnego podobieństwa?
Polskie firmy też nie miały odpowiedniej oferty?

Awatar użytkownika
Wojciech Liberda
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Wojciech Liberda » 21 grudnia 2013, 12:00

Uwaga.

Dzisiaj po 11 przejechał 4 Pendolino. Jechał od strony Herbów przez Stradom, Osobową wiedeńką do Warszawy. Ponieważ info dostałem na mieście więc nie dało się dalej przekazać... a i tak się okazało, że miał godzinę w plecy.. a swoją drogą to miał być w nocy o 4!
Fotki wkrótce :)

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 21 grudnia 2013, 12:28

Ale jak możesz, to wrzuć linki do fotek w wielkości chociaż 1024. Z góry dzięki :)

Awatar użytkownika
Wojciech Liberda
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Wojciech Liberda » 21 grudnia 2013, 22:06

Awatar użytkownika
Sebastian Struski
Kontaktowanie:

Postautor: Sebastian Struski » 21 grudnia 2013, 23:53

Norma żeby mieć wyłaczność na focenie

Awatar użytkownika
Mateusz Stacherczak
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Mateusz Stacherczak » 22 grudnia 2013, 09:34

Ja też mam zdjęcia tego składu jak stoi na Osobowej ;)

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 22 grudnia 2013, 09:49

...widocznie masz BARDZO dobre kanały informacyjne ! :P

Awatar użytkownika
Mateusz Stacherczak
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Mateusz Stacherczak » 22 grudnia 2013, 09:55

Raczej dużo szczęścia :P W każdym bądź razie się udało. ;)

Awatar użytkownika
Sebastian Struski
Kontaktowanie:

Postautor: Sebastian Struski » 22 grudnia 2013, 11:36

Jednym słowem ustawka, tak jak to bylo z pierwszym który jechał zeby wywołać szum ze jedzie za dnia a pozniej w nocy móc spokojnie go sfocic

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 22 grudnia 2013, 11:48

Sebastian Struski pisze:Jednym słowem ustawka, tak jak to bylo z pierwszym który jechał zeby wywołać szum ze jedzie za dnia a pozniej w nocy móc spokojnie go sfocic
...Sebastianie, muszę "wziąć w obronę" (przed Twoimi słowami) Mateusza. Akurat w tym czasie przyjechał pociągiem ze swojego miejsca zamieszkania, na nasze (CKMKM) spotkanie. :P Tak więc radziłbym być ostrożny w pewnych stwierdzeniach i... uogólnieniach.

Awatar użytkownika
Mateusz Stacherczak
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Mateusz Stacherczak » 22 grudnia 2013, 16:52

Sebastian Struski pisze:Jednym słowem ustawka, tak jak to bylo z pierwszym który jechał zeby wywołać szum ze jedzie za dnia a pozniej w nocy móc spokojnie go sfocic

Zgadza się! Ustawka jak nic! Mechanika z Elfa poprosiłem, żeby przyspieszył, bo zdjęcie Pendolino chce zrobić... :P

Awatar użytkownika
Wojciech Liberda
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Wojciech Liberda » 22 grudnia 2013, 20:27

Info poszło o 9.20 od kolegi Duala z południa województwa, że Pendolino będzie o 9.40 na Stradomiu, a że byłem na Osobowej to sobie poczekałem, aż zrezygnowałem bo miał być o 10 a o 10.15 Lotos z paliwem na jednotor wjechał, więc olałem sprawę. Jadę Twistem po samochód na Jagiellońską, a tu sms, że przez Gnaszyn jedzie... więc rura po samochód potem na Stradom i w ostatniej chwili pstryk i już w archiwum. A swoją drogą to miał być o 4 rano z piątku na sobotę :lol:

Awatar użytkownika
Sebastian Struski
Kontaktowanie:

Postautor: Sebastian Struski » 22 grudnia 2013, 23:00

Pozostaje podziękować Wojtkowi za powiadomienie naprawdę dzięki. Jak Kuba bogu tak Bóg Kubie

Wróć do „Inne”