Kultura w komunikacji. MPK,PKS. Pasażer vs. kierowca

Awatar użytkownika
Łukasz Szkurłat
Status: Offline

Postautor: Łukasz Szkurłat » 13 stycznia 2014, 19:58

Dzisiaj kierowca na przystanku Al. Bohaterów Monte Cassino zachował się PIĘKNIE stojąc w zatoce z otwartymi wszystkimi drzwiami czekając tylko na dobiegającą od tyłu wozu kobietę, a mężczyźnie biegnącemu tuż za nią, który już stał przy drzwiach czekając, aż zwolni się pierwszy schodek zatrzasnął drzwi, jakby na przekór, bo 5 sekund go zbawiło. Gratulacje!

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 02 lutego 2014, 09:19

WARSZAWA: Kierowca miejskiego autobusu "pozdrawia" środkowym palcem
rzecznik MOBILIS pisze:Nie tolerowaliśmy i nie będziemy tolerować braku kultury naszych pracowników wobec innych użytkowników drogi, niezależnie od zaistniałych okoliczności. Z kierowcą zostanie przeprowadzona rozmowa dyscyplinująca, zostaną także wyciągnięte wobec niego konsekwencje służbowe.

Awatar użytkownika
Łukasz Szkurłat

Postautor: Łukasz Szkurłat » 02 lutego 2014, 12:04

Pewnie słoik.

Awatar użytkownika
Kamil Ociepa
Członek CKMKM

Postautor: Kamil Ociepa » 30 marca 2014, 13:38

Co prawda nie w Częstochowie, ale ...
Gazeta.pl: Kierowca zatrzymał się i wyprosił śmierdzącego pasażera

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 30 marca 2014, 13:42

...podobną sytuację zaobserwoał niedawno nasz klubowy koega. Nawet napisał do MPK pochwałę pod adresem kierowcy, który w kuklturalny acz zdecydowany sposób wyprosił takiego osobnika.

Awatar użytkownika
Łukasz Szkurłat

Postautor: Łukasz Szkurłat » 10 kwietnia 2014, 20:40

Michał Kamiński

Postautor: Michał Kamiński » 11 kwietnia 2014, 08:24

Myślę ,że ciekawszy ,byłby materiał pod tytułem ''Do czego są zdolni pasażerowie KM''

Awatar użytkownika
Zbigniew Hoffer

Postautor: Zbigniew Hoffer » 11 kwietnia 2014, 11:35

Szkoda 10 minut na oglądanie takich bzdur. Materiał nic ciekawego nie wnosi, kilku nieudaczników narzeka tak naprawdę nie wiadomo na co. Jeden się spóźnił na autobus i ma pretensje że nie dojechał na kolokwium. Taki poziom myślenia większości dzisiejszych studentów.

Awatar użytkownika
Krzysztof Basiukiewicz
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysztof Basiukiewicz » 11 kwietnia 2014, 11:40

W programie z góry założono iż kierujący pojazdami komunikacji miejskiej to ludzie pozbawieni kultury oraz umiejętności prowadzenia. Ich rekrutacja zapewne odbywa się z łapanki.
To opinie mająca często bardzo niewiele wspólnego z rzeczywistością. Owszem w każdej profecji znajdą się czarne owce i ludzie którzy się do tego nie nadają. Jednak znakomita większość tych osób wykonuje rzetelnie bardzo trudną i odpowiedzialną prace ,choć służba była by tu odpowiedniejszym określeniem. Praca od godziny 3:45 do 24 a w weekendy nawet w nocy. Duże natężenie ruchu ,prowadzenie pojazdu gabarytowego, setki przewiezionych pasażerów i niemały stres , a kroci się nie zarabia. Albo się to lubi albo szuka nowego zajęcia.
Inną sprawą jest że my Polacy kochamy narzekać , jakże łatwo jest wieszać psy na innych. Że kierowca uciekł z przystanku , że przyjechał 2 min po czasie itd. Ale czemu tak rzadko mówi się o pozytywnych zachowaniach : poczekania na pasażera mimo drobnego opóźnienia, pomoc matką z wózkami czy też osobą z ograniczaniami ruchowymi oraz innych zjawiskach które sprawiają iż oblicze komunikacji jest bardziej przyjazne. Ideałem było by kiedy kierowcy i pasażerowie wzajemnie się szanowali i nie utrudniali pracy/podroży drugiemu człowiekowi.

Jakub Siadlak

Postautor: Jakub Siadlak » 11 kwietnia 2014, 12:14

Bardzo mądry post Krzysztofie :> Ano tak to już jest w naszym pięknym kraju,że pozytywów się nie widzi,za to negatywy zawsze.

Awatar użytkownika
Zbigniew Hoffer

Postautor: Zbigniew Hoffer » 11 kwietnia 2014, 13:50

Przystanek Raków Dworzec PKP, linia 32, godzina 15:30 (odjazd 15:31), wchodzą dwie baby do autobusu i "drą ryja" na kierowcę: "zmiana rozkładów była?" "już dawno pan powinieneś jechać", (przyszły na przystanek około 15:05).

Awatar użytkownika
Łukasz Szkurłat

Postautor: Łukasz Szkurłat » 11 kwietnia 2014, 19:15

Pecha miała "kierowczyni", którą wystawiono do programu jako kozła ofiarnego muszącego się tłumaczyć za wszystkich i za wszystko, bo z góry została ukazana jako winna z przynależności do środowiska. Chociaż tyle, że wysłannik ZTM bronił jej strony. W sumie początkowo czytając tytuł nie wiadomo, czego się można spodziewać: czy rzeczywiście chodzi i zdolności w kierowaniu i innych, czy jednak o złe praktyki. Ja byłem jednak skłonny do tej drugiej opcji, co się sprawdziło. W sumie taka ironia - pokrzywdzony studencik, co się na autobus spóźnił nie zdążył też na czas do programu, co można było wykorzystać w obronie. Na kolokwium też by się tłumaczył korkami? A, czyli przesiadka do samochodu niczego nie zmieniła. W przypadku tego przytrzaśniętego wózka na przystanku też wstrząsająca krew w żyłach historia. Niektórzy ludzie z tej histerii i delikatności to już w ogóle się z domów nie powinni ruszać, bo są delikatni, jak galareta. Albo tu chodzi tylko o szukanie problemu. Moja ciocia kilka lat temu została w pół zamknięta drzwiami w autobusie i została przewieziona w ten sposób przez jakiś dystans, aż wreszcie kierowca zauważył. Kierowca nie zachował jakiejkolwiek ostrożności i rozwagi. Całe szczęście nic się nie stało, a ciocia dalej jeździ autobusami nie rozgłaszając wszem, jaki miała przypadek. Inni będą mieć traumę do końca życia, że im kierowca drzwi nie otworzył...

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 25 kwietnia 2014, 11:54

Awatar użytkownika
Mateusz Stacherczak
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Mateusz Stacherczak » 25 kwietnia 2014, 21:38

Pasażerowie są coraz bardziej aroganccy i wredni. Sam miałem w ostatnim czasie do czynienia z podobnym zachowaniem wracając do Katowic. Na całe szczęście "siła perswazji" przekonała młodych osobników w ilości sztuk: 5 do opuszczenia składu - chociaż mogli postąpić inaczej ;). To samo miałem w autobusie jadąc do Chorzowa w jedną z kwietniowych sobót. Tam trzeba było użyć już mocniejszego kalibru niż w w/w przypadku co do jednego z mężczyzn...

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 16 czerwca 2014, 15:57

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 10 lipca 2014, 17:40

GW: Kierowca MPK zagroził pasażerom: Ma być cisza, bo dalej nie pojadę! [FELIETON]
...czyli historia o kierowcy z dzisiejszej I zmiany w autobusie linii 19 - nr boczny #138

Awatar użytkownika
Tomasz Rorat
Członek CKMKM

Postautor: Tomasz Rorat » 10 lipca 2014, 18:15

... bez komentarza !! :evil:

Awatar użytkownika
Zbigniew Hoffer

Postautor: Zbigniew Hoffer » 11 lipca 2014, 00:27

Zabieram głos jako pasażer.

Nie widzę w tym nic złego, że nie poczekał. Jeśli ktoś nie potrafi przyjść punktualnie, to dlaczego ja, jako pasażer przychodzący punktualnie mam co 3-4 przystanki czekać na dobiegających? Jeśli ja dobiegam na opóźniony autobus nie mam żadnych żali ani pretensji do kierowcy że nie poczekał. Większość ludzi jeżdżących autobusami ma dużo czasu, więc prowokują takie niepotrzebne dyskusje. Brawa dla kierowcy ze #138.

Michał Kamiński

Postautor: Michał Kamiński » 11 lipca 2014, 08:57

Zbigniew Hoffer pisze:Zabieram głos jako pasażer.

Nie widzę w tym nic złego, że nie poczekał. Jeśli ktoś nie potrafi przyjść punktualnie, to dlaczego ja, jako pasażer przychodzący punktualnie mam co 3-4 przystanki czekać na dobiegających? Jeśli ja dobiegam na opóźniony autobus nie mam żadnych żali ani pretensji do kierowcy że nie poczekał. Większość ludzi jeżdżących autobusami ma dużo czasu, więc prowokują takie niepotrzebne dyskusje. Brawa dla kierowcy ze #138.

Szkoda też ,że w artykule jest ta sytuacja przedstawiona tylko z punktu widzenia pasażera .

Awatar użytkownika
Łukasz Szkurłat

Postautor: Łukasz Szkurłat » 11 lipca 2014, 09:35

Zbigniew Hoffer pisze:Zabieram głos jako pasażer.

Moim zdaniem z czystej przyzwoitości, by zapracować plusa na konto przewoźnika mógł poczekać. Aczkolwiek o flaszkę się zakładam, że wtedy artykuł nawet by nie powstał. A w sumie, to nie wycieczka na Karaiby. Pasażerka "następnego autobusu" mogła być blisko, a turlanie zajęłoby jej jeszcze sporo czasu. A wtedy nie ma czasu na życzliwości. Tym bardziej, jak autobus jechał opóźniony. Czasem jak jadę do szkoły i jest zły dzień, to co drugi przystanek potrafi się jakiś biegacz, albo busostopowicz znaleźć. :P Wychodzę z takiego samego założenia - nie zdążyłem dobiec, moja wina.
W Warszawie jak pamiętam z wywiadu jednej kierowczyni przysługuje kierowcom prawo do zatrzymania pojazdu, gdy ten się czuje zdenerwowany.

Mateusz Balt
Członek CKMKM

Postautor: Mateusz Balt » 11 lipca 2014, 15:33

Był już artykuł o tym, że motorniczowie-chamy na linii nr 3 nie chcą otwierać drzwi stojąc na światłach jakieś 10 metrów - bardzo niefortunna lokalizacja - za przystankiem PZU, a przed przystankiem Estakada w kierunku Fieldorfa? Jeżeli nie, to najwyższy czas aby ktoś wracający z zakupów, zwykły ignorant jaki nie wie gdzie jest przystanek, o której odjazd itd. taki list napisał do jakiegoś lokalnego medium. Przecież to jest skandal, że stojąc pomiędzy przystankami (tak samo np. jak przed Halą Polonia) nie otworzy jeden z drugim. W drugą stronę też byłoby o czym pisać - pionowa belka i odjazd z przystanku Estakada na PZU, a nie raz i nie dwa lecą z siatami pasażerowie. Pytałem kiedyś czy czekać, dawałem film wideo. Wiadomo ile się czeka na kolejny cykl świateł tamże i poświęca się interes już jadących jacy nie chcą dojechać 4 minuty po czasie do celu dla interesu spóźnialskich. Nie każdy potrafi ocenić trafnie co jest chamstwem, gburstwem i buractwem, a co koniecznością w takich sytuacjach. Stąd takie, a nie inne komentarze także ja bym się wstrzymał z osądami przed poznaniem wersji drugiej strony lub innych szczegółów sprawy. Gdzieś podskórnie czuję (stwierdzenie "wiem" zachować wolę na później), że niekoniecznie było to tak dramatyczne i wydarzenie jak w relacji pasażerów na stronie Gazety.

Michał Kamiński

Postautor: Michał Kamiński » 12 lipca 2014, 10:38

Mateusz Balt pisze:Był już artykuł o tym, że motorniczowie-chamy na linii nr 3 nie chcą otwierać drzwi stojąc na światłach jakieś 10 metrów - bardzo niefortunna lokalizacja - za przystankiem PZU, a przed przystankiem Estakada w kierunku Fieldorfa? Jeżeli nie, to najwyższy czas aby ktoś wracający z zakupów, zwykły ignorant jaki nie wie gdzie jest przystanek, o której odjazd itd. taki list napisał do jakiegoś lokalnego medium. Przecież to jest skandal, że stojąc pomiędzy przystankami (tak samo np. jak przed Halą Polonia) nie otworzy jeden z drugim. W drugą stronę też byłoby o czym pisać - pionowa belka i odjazd z przystanku Estakada na PZU, a nie raz i nie dwa lecą z siatami pasażerowie. Pytałem kiedyś czy czekać, dawałem film wideo. Wiadomo ile się czeka na kolejny cykl świateł tamże i poświęca się interes już jadących jacy nie chcą dojechać 4 minuty po czasie do celu dla interesu spóźnialskich. Nie każdy potrafi ocenić trafnie co jest chamstwem, gburstwem i buractwem, a co koniecznością w takich sytuacjach. Stąd takie, a nie inne komentarze także ja bym się wstrzymał z osądami przed poznaniem wersji drugiej strony lub innych szczegółów sprawy. Gdzieś podskórnie czuję (stwierdzenie "wiem" zachować wolę na później), że niekoniecznie było to tak dramatyczne i wydarzenie jak w relacji pasażerów na stronie Gazety.

Popieram Cię kolego w 100%

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 17 lipca 2014, 17:04

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 04 sierpnia 2014, 18:39

Mateusz Balt
Członek CKMKM

Postautor: Mateusz Balt » 04 września 2014, 17:21

IDEALNIE!

Na końcu jeszcze bym dodał, że spóźnialscy są pierwszymi pasażerami wsiadającymi do następnego pojazdu, ale może i lepiej, że tego nie wstawił, bo i tak już nie polepszy to wizerunku chama i prostaka z MPK nawet jeżeli takie ulotki by rozdawać:

Obrazek

Prędzej czy później kolega uchwyci też PZU w stronę miasta i dobijanie się do drzwi POZA PRZYSTANKIEM. Ja mam to szczęście (bo to jest szczęście brak takich konfrontacji), że coś mi ostatnio do drzwi tam nie walą, dobre rozdanie na światłach itd. Może w końcu zostanie on przeniesiony pod same światła czy nie wiem co z nim zrobią, ale niech nie dają - z wyjątkiem tych jacy zaryzykują życie przebiegając na czerwonym aby zdążyć - tym ludziom szansy na przykre "pocałowanie klamki" kiedy tramwaj odjedzie już z przystanku i czeka pomiędzy de facto przystankami na pionową belkę. O ile w Twistach sytuacja jest komfortowa, bo dajesz zezwolenie albo nie i jesteś dobrze zakamuflowany w obniżonej szoferce przed spojrzeniami jak kot ze Shreka, a także i wulgaryzmami na materiale (mowa o PZU w stronę miasta) to już w starych konstrukcjach jak poczciwe Tupolewy 105Na nie ma takiego luksusu :idea:

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 25 października 2014, 19:43

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 06 lutego 2015, 12:55

Awatar użytkownika
Wojciech Liberda
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Wojciech Liberda » 06 lutego 2015, 14:12

Piotr Radoliński pisze:...ale jazda z... MOBILIS-em !

TVNWarszawa: Szalona jazda kierowcy autobusu. "Ludzie latali jak worki z ziemniakami"

Normalnie bym napisał... jest ku... zabawa :/ Przerażające...

Andrzej Rybak

Postautor: Andrzej Rybak » 21 lutego 2015, 09:54

Awatar użytkownika
Zbigniew Hoffer

Postautor: Zbigniew Hoffer » 21 lutego 2015, 09:59

Andrzej Rybak pisze:Postawa godna naśladowania

Dlaczego na 29 podjechał wysoki?

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 21 lutego 2015, 10:08

Andrzej Rybak pisze:Postawa godna naśladowania
Zbigniew Hoffer pisze:Dlaczego na 29 podjechał wysoki?
...widocznie brakło taboru niskopodłogowego !

Łukasz Najman
Kontaktowanie:

Postautor: Łukasz Najman » 21 lutego 2015, 11:06

Możliwe. Albo któryś z niskaczy jeździł na wysokiej brygadzie.

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 21 lutego 2015, 12:11

Możliwe...

Awatar użytkownika
Tomasz Rorat
Członek CKMKM

Postautor: Tomasz Rorat » 21 lutego 2015, 13:43

Andrzej Rybak pisze:ŻCz: Postawa godna naśladowania

Jest nas coraz więcej ;)

Ja już pomagałem wsiąść niepełnosprawnemu z wózkiem do Ikarusa, czekałem na pasażerkę która biegła z wózkiem i też wysiadłem aby pomóc włożyć wózek dziecięcy.

Normalna sprawa, niby dal wielu kierowców sprawa oczywista, ale zawsze znajdzie się ten który nie poczeka itd.

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 21 lutego 2015, 14:04

....MPK z ludzką twarzą i... nadludzką siłą

https://www.youtube.com/watch?v=GdZWTck7x60

Awatar użytkownika
Tomasz Rorat
Członek CKMKM

Postautor: Tomasz Rorat » 21 lutego 2015, 14:22

Kilkadziesiąt ludzi w tramwaju, klika osób przechodzących obok, samochody stojące za karetką !!
A tylko jeden motorniczy plus jeden przechodzień pomógł przepchnąć.
Brawo dla motorniczego, minus dla reszty będących w pobliżu.

Awatar użytkownika
Wojciech Liberda
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Wojciech Liberda » 22 lutego 2015, 11:36

bardzo dla motorniczego :):D:P

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 22 lutego 2015, 11:52

Wojciech Liberda pisze:bardzo dla motorniczego :) :D :P
Co "bardzo" ? :P

Awatar użytkownika
Wojciech Liberda
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Wojciech Liberda » 22 lutego 2015, 19:39

Piotr Radoliński pisze:
Wojciech Liberda pisze:bardzo dla motorniczego :) :D :P
Co "bardzo" ? :P

Powiedzmy, że kończyłem słowa Tomka... brawa dla motorniczego :)

Awatar użytkownika
Zbigniew Hoffer

Postautor: Zbigniew Hoffer » 23 lutego 2015, 00:03

Piotr Radoliński pisze:....MPK z ludzką twarzą i... nadludzką siłą

Obejrzałem kilka filmików Mateusz Tomasz, nie dość że gościu ma spóźnioną reakcję to przyśpiesza widząc przechodzących pieszych.

Awatar użytkownika
Krzysztof Basiukiewicz
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysztof Basiukiewicz » 25 lutego 2015, 21:41

Tomasz Rorat pisze:Kilkadziesiąt ludzi w tramwaju, klika osób przechodzących obok, samochody stojące za karetką !!
A tylko jeden motorniczy plus jeden przechodzień pomógł przepchnąć.
Brawo dla motorniczego, minus dla reszty będących w pobliżu.

Ludzka natura Tomku ! Wynika to niestety z uwarunkowań psychologicznych i niestety solciologicznych.
Człowiek z reguły pomoże innemu jeśli to tylko on widzi dane zdarzenie, w przypadku kiedy są inni świadkowie odpowiedzialność za reakcję rozłoży się na wiele osób. Wtedy prawdopodobieństwo pomocy spada.

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 23 marca 2015, 10:45

Oto przykład jak kierowca może "bawić się" z pasażerami w autobusie...

https://www.youtube.com/watch?v=__eHdPk9dwE

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 23 marca 2015, 20:46

...no i okazało się, że niektórym się niepodoba ! :P

WARSZAWA: Wesoły kierowca "na dywaniku" ZTM. Nie podobają się jego żarty.

Jakub Siadlak

Postautor: Jakub Siadlak » 25 marca 2015, 08:31

Eeech,smutny ten nasz kraj...

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 28 marca 2015, 20:02

Łukasz Najman
Kontaktowanie:

Postautor: Łukasz Najman » 28 marca 2015, 20:36

"Wniosek z obserwacji - ma rację czytelnik, przed Wielkanocą linię 31 powinny obsługiwać autobusy przegubowe.

- Ale nie mamy ich tyle, żeby wystarczyło. Te, które są, wypuszczamy na o wiele bardziej zatłoczone trasy - mówi wiceprezes częstochowskiego MPK Robert Madej."

Kto ostatnio mówił, że mamy za dużo przegubowców?

Awatar użytkownika
Tomasz Rorat
Członek CKMKM

Postautor: Tomasz Rorat » 28 marca 2015, 20:47

... więcej sprawnych przegubów niż solówek.

Piotr Jeruszka

Postautor: Piotr Jeruszka » 28 marca 2015, 22:09

Dobra, dobra, a czy korzystający z komunikacji miejskiej na tej linii płacą dodatkowo za przewóz bagażu, zgodnie z cennikiem opłat za usługi przewozowe lokalnym transportem zbiorowym? Być może po jednej dokładnej kontroli biletów okaże się, że w ogóle nie trzeba poruszać tematu puszczania autobusów przegubowych.

Jakub Siadlak

Postautor: Jakub Siadlak » 10 kwietnia 2015, 18:10

Wróć do „Inne”