Siła przyzwyczajenia ?

Wszystko to, co nie mieści się gdzie indziej. Także tematy banalne.
Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:
Status: Offline

Strefa kibica

Postautor: Janusz Karlikowski » 31 maja 2012, 09:05

Nie wiem o co Ci chodzi. Przystanek tramwajowy nosi nazwę DWORZEC PKP. Nie inaczej. O to miejsce mi chodzi. A poza tym dworzec - jako budynek i teren - należy do PKP. Podobnie dworzec PKS należy do PKS Częstochowa, a to że zatrzymują się tam jakieś Veolie czy inne, to jest inna sprawa.
Mnie chodziło problem, a Ty robisz problem z nazwy. Choćbyś nie wiem ile edukował, to ludzie za 50 lat będą mówić: "koło PKP, koło pekaesu...."

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Strefa kibica

Postautor: Piotr Radoliński » 31 maja 2012, 09:17

...to tak jak na radio CB kierowcy notorycznie mówią np. : "Muszę zjechać "na CePeeN"" , albo "koło "CePeeN-u" dajesz w lewo" - (dawniej CPN - Centrala Produktów Naftowych - w 1999 r. wchłonięta przez PKN ORLEN)). Oczywiście w rozumieniu kierowców chodzi o stację benzynową.

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Strefa kibica

Postautor: Piotr Radoliński » 31 maja 2012, 10:54

...a może to po prostu tak mocno zakorzeniona jest w nas "siła przyzwyczajenia" ? Jakże często w Częstochwie mówiło się na skrzyżowanie al. Wolności/Kościuszki z al. NMP - skrzyżowanie koło "Bata" ! A na lody np. chodziło się do Coctail-Baru nazywanego cały czas "kacem" ! Buty kupowało się często "u Warszawianek" na ul Wilsona. A "pl. Czerwony" a "pl. Balcerowicza" ? Jakże często mówiono w Częstochowie (i nie tylko) np. "koło Rady Narodowej" - choć od wielu lat w tym miejscu był już Urząd Miasta. Pewne nazwy zapadają w pamięć i są potem używane w obiegu nawet jak dany obiekt czy instytucja nie istnieją. Co do określenia :"ciemny naród" - wstrzymam się od komentarza. Wiem Rafale czym dla Ciebie jest Częstochowa - rozumiem, że masz inne ideały !

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

Strefa kibica

Postautor: Michał Grzegorczyk » 31 maja 2012, 11:01

Ale Piotrze nie tylko takie rzeczy. Nazwy ulic są trochę inną rzeczą, bo urzędowo są ustalane i ostatnio trochę się zmieniły, a wiele starszych osób używa tych poprzednich: Lenina, ZWM, Deglera. To tyle co pamiętam i czasami jak się jedzie do różnych dziadków, wujków itp to trzeba sobie starą mapę miasta odświeżyć ;)

Awatar użytkownika
Sebastian Wróbel

Strefa kibica

Postautor: Sebastian Wróbel » 31 maja 2012, 11:29

Rafał Lamch pisze:Dziwne że Auchana nie nazywają "Społem".

Ponieważ lepszą "furorę" robi nazwa OSZOŁOM. :P
Michał Grzegorczyk pisze:Ale Piotrze nie tylko takie rzeczy. Nazwy ulic są trochę inną rzeczą, bo urzędowo są ustalane i ostatnio trochę się zmieniły, a wiele starszych osób używa tych poprzednich: Lenina, ZWM, Deglera. To tyle co pamiętam i czasami jak się jedzie do różnych dziadków, wujków itp to trzeba sobie starą mapę miasta odświeżyć ;)

Moi dziadkowie do dziś używają takich nazw jak "Plac Nowotki", "Puchatek" etc.

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Strefa kibica

Postautor: Janusz Karlikowski » 31 maja 2012, 12:06

Chciałem zauważyć, że założyłem temat nie po to by dyskutować o d. M.
Mieszkańcy okolic Sobieskiego wciąż chodzą na przystanek k/zjednoczenia, a mnie zapadła w pamięci nazwa Budex i czasem w rozmowach z niektórymi używam pojęcia "przystanek pod Budexem". Wszyscy wiedzą o jaki chodzi (oczywiście w tamtym rejonie)

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Siła przyzwyczajenia ?

Postautor: Janusz Karlikowski » 31 maja 2012, 14:29

Nie każdy kierowca korzystał z zapowiedzi o zawieszeniu przystanków !!
Poza tym autobusy powinny się zatrzymywać na pl. Orląt Lwowskich, Kucelinie i WtiE - jak to było przy poprzednim razie (objazd przez Guardiana). To co zrobili teraz to był idiotyzm i robienie z ludzi kretynów. Nie każdy czyta co jest napisane na żółtych karteczkach, anie nie grzebie po necie

Awatar użytkownika
Wojciech Liberda
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Strefa kibica

Postautor: Wojciech Liberda » 31 maja 2012, 19:44

Piotr Radoliński pisze:...a może to po prostu tak mocno zakorzeniona jest w nas "siła przyzwyczajenia" ? Jakże często w Częstochwie mówiło się na skrzyżowanie al. Wolności/Kościuszki z al. NMP - skrzyżowanie koło "Bata" ! A na lody np. chodziło się do Coctail-Baru nazywanego cały czas "kacem" ! Buty kupowało się często "u Warszawianek" na ul Wilsona. A "pl. Czerwony" a "pl. Balcerowicza" ? Jakże często mówiono w Częstochowie (i nie tylko) np. "koło Rady Narodowej" - choć od wielu lat w tym miejscu był już Urząd Miasta. Pewne nazwy zapadają w pamięć i są potem używane w obiegu nawet jak dany obiekt czy instytucja nie istnieją. Co do określenia :"ciemny naród" - wstrzymam się od komentarza. Wiem Rafale czym dla Ciebie jest Częstochowa - rozumiem, że masz inne ideały !

To ja mam zagadkę... z Częstochowy wyjeżdżasz i jedziesz w kierunku Śląska... na CB mówią musisz jechać starą 50-ką... Jaka to trasa? Nie mogę powiedzieć w którym kierunku bo każdy by już wiedział :P

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

Siła przyzwyczajenia ?

Postautor: Michał Grzegorczyk » 31 maja 2012, 19:52

Przez Rększowice? ;)

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Siła przyzwyczajenia ?

Postautor: Piotr Radoliński » 31 maja 2012, 20:14

...pierwsze słyszę o "starej 50-tce" ! Chyba, że miałeś na myśli "starą 15-tkę" - dziś S1 - wschodnią obwodnicę GOP. Bardzo stara "pięćdziesiątka" była nad morzem! Dziś przebiega w okolicach Mińska Maz. :P
Michał ! Droga z oznaczeniem jedno lub dwucyfrowym to droga krajowa. W Częstochowie spotkać możemy DK 43, DK 46 i DK 91. Przez Rększowice przebiega droga wojewódzka 904 i 908 !

Patryk Hartman
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Siła przyzwyczajenia ?

Postautor: Patryk Hartman » 31 maja 2012, 20:21

Senior, zgubiłeś krajową "jedynkę" ! :D

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Siła przyzwyczajenia ?

Postautor: Piotr Radoliński » 31 maja 2012, 20:27

Pominąłem ją po prostu - bo to się wie samo przez sie, że "jedynka" przecina Częstochowę ! :P

Awatar użytkownika
Tomasz Rorat
Członek CKMKM

Siła przyzwyczajenia ?

Postautor: Tomasz Rorat » 31 maja 2012, 20:46

Ale senior nie ma ośmiu lat aby gubić Jedynkę. :D
A DK 1 to E16 prawdaż.

Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:

Siła przyzwyczajenia ?

Postautor: Dominik Wójcik » 31 maja 2012, 21:00

Jak ta trasa teraz się nazywa? Podobno już nie DK1
Ojciec, gdy żył, mówił o niej E-16

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Siła przyzwyczajenia ?

Postautor: Piotr Radoliński » 31 maja 2012, 21:02

Tak Tomku ! Tylko, że oznaczenie E 16 to oznaczenie międzynarodowe - teraz to jest E 75 ! :P W systemie oznaczeń krajowych to DK 1 !

Awatar użytkownika
Tomasz Rorat
Członek CKMKM

Siła przyzwyczajenia ?

Postautor: Tomasz Rorat » 31 maja 2012, 21:20

Dla mnie E 16 ale już się przyzwyczaiłem do DK 1.

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Siła przyzwyczajenia ?

Postautor: Piotr Radoliński » 31 maja 2012, 21:30

Wiesz ile lat temu zniknęło oznaczenie E16 ? :P Okolo 25 ! :)

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Siła przyzwyczajenia ?

Postautor: Janusz Karlikowski » 31 maja 2012, 21:33

To chodziło o to, że "16" jest parzyste co nie pasuje do europejskiego układu numeracji. Drogi północ-południe powinny mieć numer nieparzysty. Tak pokrótce, bo szczegółów nie pamiętam

Awatar użytkownika
Wojciech Liberda
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Siła przyzwyczajenia ?

Postautor: Wojciech Liberda » 31 maja 2012, 21:37

Piotr Radoliński pisze:...pierwsze słyszę o "starej 50-tce" ! Chyba, że miałeś na myśli "starą 15-tkę" - dziś S1 - wschodnią obwodnicę GOP. Bardzo stara "pięćdziesiątka" była nad morzem! Dziś przebiega w okolicach Mińska Maz. :P
Michał ! Droga z oznaczeniem jedno lub dwucyfrowym to droga krajowa. W Częstochowie spotkać możemy DK 43, DK 46 i DK 91. Przez Rększowice przebiega droga wojewódzka 904 i 908 !

Tfu... dokładnie stara 15 to obecna trasa S1 od Pyrzowic przez Podwarpie do Tych?

Awatar użytkownika
Mateusz Stacherczak
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Siła przyzwyczajenia ?

Postautor: Mateusz Stacherczak » 31 maja 2012, 22:47

Janusz Karlikowski pisze:To chodziło o to, że "16" jest parzyste co nie pasuje do europejskiego układu numeracji. Drogi północ-południe powinny mieć numer nieparzysty. Tak pokrótce, bo szczegółów nie pamiętam

Wszystkie szlaki komunikacyjne, które na mapie są pionowo (czyli linia północ-południe), są numerownae nieparzyście, analogicznie do szlaków poziomych (wschód-zachód). Tak więc DK1 -> E 75 ;)
Wojciech Liberda pisze:do Tych

A czemu nie do Tamtych? :P

Piotr Schroder
Kontaktowanie:

Siła przyzwyczajenia ?

Postautor: Piotr Schroder » 31 maja 2012, 23:10

Jeżeli na CB mówi się o S1 można również usłyszeć o pięćdziesiątce a nawet trzech, chodzi o ograniczenie prędkości na 3 skrzyżowaniach (chyba pierwszych) po zjeździe z DK1 w kierunku Tych/Tychów (obie formy są poprawne) może stąd pomyłka 50. z 15.

Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:

Siła przyzwyczajenia ?

Postautor: Dominik Wójcik » 01 czerwca 2012, 11:35

A czy "jedynka" nie ma czegoś z "eSką" w oznaczeniu jeszcze?

Rafale! Apeluję o niestosowanie inwektyw. To jednak o ludziach piszesz. Mnie się wydaje, że "ekspediowanie", to archaizm, a ja lubię archaizmy. Wszystkie notatki służbowe sporządzam z użyciem archaizmów, żeby piękno naszego języka nie zaginęło.

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

Siła przyzwyczajenia ?

Postautor: Michał Grzegorczyk » 01 czerwca 2012, 11:45

S1 łączy Pyrzowice z Siewierzem i dalej idzie jako wschodnia obwodnica GOP. Jest jeszcze chyba w okolicach Świecia pod Bydgoszczą ;). No i będzie jeszcze A1 ;)

Andrzej Sowa

Siła przyzwyczajenia ?

Postautor: Andrzej Sowa » 01 czerwca 2012, 14:00

Dominik Wójcik pisze:A czy "jedynka" nie ma czegoś z "eSką" w oznaczeniu jeszcze?

Generalnie litera "S" oznacza drogę ekspresową. Np. odcinek Piotrków-Radziejowice zmieni po obecnym remoncie oznaczenie z 8 na S8.

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Siła przyzwyczajenia ?

Postautor: Piotr Radoliński » 01 czerwca 2012, 20:11

Piotr Schroder pisze:Jeżeli na CB mówi się o S1 można również usłyszeć o pięćdziesiątce a nawet trzech, chodzi o ograniczenie prędkości na 3 skrzyżowaniach (chyba pierwszych) po zjeździe z DK1 w kierunku Tych/Tychów (obie formy są poprawne) może stąd pomyłka 50. z 15.
....dokładnie Piotrze ! Częste pytanie na CB: "Pięćdziesiątki na Tychy czyste ?" :P

Wróć do „Hyde Park i przedszkole”