Akcja "Naciśnij ciepły guzik"

Tematy związane z zagadnieniami organizacji transportu ludności - dotyczy Częstochowy, b. woj. częstochowskiego.
Awatar użytkownika
Sebastian Wróbel
Status: Offline

Postautor: Sebastian Wróbel » 20 września 2010, 17:21

Janusz Karlikowski pisze:Pragnę zauważyć, że w wielu innych krajach całkowita obsługa drzwi spoczywa w rękach prowadzącego i jakoś to działa. A myślę, że naszym pasażerom nowinki nie sa potrzebne, tylko sensowny rozkład jazdy, logoczne objazdy w razie potrzeby, taryfa przesiadkowa itd itd
A my tu o fotokomórkach... Dobre do ściemniania. Byle tylko zamydlić ludziom oczy, co to dobrego dla nich się nie robi. Czy ktoś pytał przeciętnego pasażera Kowalskiego czy on chce takie wynalazki ?? Nie. Takie uszczęśliwianie na siłę. A wystarczy, że kierowca nie włączy ogrzewania zimą i dupa. Tak samo będzie zimno

Święta racja. Zgadzam się tutaj w stu procentach. ;)

inż. Wiktor Sołtysiak
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: inż. Wiktor Sołtysiak » 20 września 2010, 17:27

Janusz Karlikowski pisze:
Wiktor S pisze:Ot, trzeba to zrozumieć i zoabczyć jakie to dobre a nie krytykować. Beton.

Może i beton. Ale nie musisz tak ostro. Pragnę zauważyć, że w wielu innych krajach całkowita obsługa drzwi spoczywa w rękach prowadzącego i jakoś to działa. A myślę, że naszym pasażerom nowinki nie sa potrzebne, tylko sensowny rozkład jazdy, logoczne objazdy w razie potrzeby, taryfa przesiadkowa itd itd
A my tu o fotokomórkach... Dobre do ściemniania. Byle tylko zamydlić ludziom oczy, co to dobrego dla nich się nie robi. Czy ktoś pytał przeciętnego pasażera Kowalskiego czy on chce takie wynalazki ?? Nie. Takie uszczęśliwianie na siłę. A wystarczy, że kierowca nie włączy ogrzewania zimą i dupa. Tak samo będzie zimno ;)

Nie no Janusz, wszystko ma być poprawnie wykonane. Nie, że tylko poprawiać rozkłady a reszta to może być z demobilu. Bez przesady tak to nigdzie nie dojdziemy. To tylko POPRAWIA a nie pogarsza a, że do poprawy wiele to już inna sprawa...

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 20 września 2010, 17:44

Wiktor, najpierw zadbajmy o to, aby nie dochodziło do sytuacji, że na niskim rozkładzie jedzie choćby Ik415 czy Conecto. Sam widzialem faceta na wózku, który zrezygnował z jazdy przez coś takiego. A później wynalazki w postaci przycisków. Póki co guziki są tylko powodem sprzeczek między pasażerami a kierowcami

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 20 września 2010, 17:49

Janusz Karlikowski pisze:guziki są tylko powodem sprzeczek między pasażerami a kierowcami

...krótko mówiąc - guzik się naciska i guzik z tego wychodzi ! :D

inż. Wiktor Sołtysiak
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: inż. Wiktor Sołtysiak » 20 września 2010, 22:21

Janusz Karlikowski pisze:Wiktor, najpierw zadbajmy o to, aby nie dochodziło do sytuacji, że na niskim rozkładzie jedzie choćby Ik415 czy Conecto. Sam widzialem faceta na wózku, który zrezygnował z jazdy przez coś takiego. A później wynalazki w postaci przycisków. Póki co guziki są tylko powodem sprzeczek między pasażerami a kierowcami

Ale o wszystko nie dbają te same osoby (a przynajmniej nie powinny)!. Podział obowiązków konieczny!

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

Postautor: Michał Grzegorczyk » 20 września 2010, 22:57

Janusz Karlikowski pisze:Wiktor, najpierw zadbajmy o to, aby nie dochodziło do sytuacji, że na niskim rozkładzie jedzie choćby Ik415 czy Conecto. Sam widzialem faceta na wózku, który zrezygnował z jazdy przez coś takiego.

Gdyby wszystko było u nas normalnie, MZDiT waliłby kary za coś takiego, w końcu to oni (podobno) ustalają rozkład, a litera "D" jest częścią rozkładu.

Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:

Postautor: Dominik Wójcik » 20 września 2010, 23:04

Kierowcy wolą zamykać drzwi sami
Zamykają, a fotokomórka nie pozwala na zamknięcie drzwi, kiedy w ich miejscu stoją barany

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 21 września 2010, 12:56

Niestety regulamin przewozowy tego nie zabrania, a jedynie:
jazda na stopniach lub innych zewnętrznych częściach autobusu lub tramwaju,

Tomasz Sałata

Postautor: Tomasz Sałata » 21 września 2010, 14:18

Sbrother pisze:
Janusz Karlikowski pisze:Pragnę zauważyć, że w wielu innych krajach całkowita obsługa drzwi spoczywa w rękach prowadzącego i jakoś to działa. A myślę, że naszym pasażerom nowinki nie sa potrzebne, tylko sensowny rozkład jazdy, logoczne objazdy w razie potrzeby, taryfa przesiadkowa itd itd
A my tu o fotokomórkach... Dobre do ściemniania. Byle tylko zamydlić ludziom oczy, co to dobrego dla nich się nie robi. Czy ktoś pytał przeciętnego pasażera Kowalskiego czy on chce takie wynalazki ?? Nie. Takie uszczęśliwianie na siłę. A wystarczy, że kierowca nie włączy ogrzewania zimą i dupa. Tak samo będzie zimno

Święta racja. Zgadzam się tutaj w stu procentach. ;)

Również się zgadzam ;)

Tomasz Sałata

Postautor: Tomasz Sałata » 21 września 2010, 14:38

Dominik Wójcik pisze:
Kierowcy wolą zamykać drzwi sami
Zamykają, a fotokomórka nie pozwala na zamknięcie drzwi, kiedy w ich miejscu stoją barany

Dokładnie tak. W nowych Mercedesach kierowca ma władzę nad wszystkimi drzwiami ale fotokomórka czuwa przy zamykaniu...

Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:

Postautor: Dominik Wójcik » 21 września 2010, 15:37

W starych też ma władzę przy zamykaniu. Wystarczy, że wyłączy "zezwolenie" i drzwi się zamkną bez czekania 5. sekund, ale pod warunkiem, że w drzwiach nie stoją młokosy, które z uwielbieniem jeżdżą z uchem przyklejonym do drzwi.

Krystian Kukuła
Członek CKMKM

Postautor: Krystian Kukuła » 21 września 2010, 22:08

Dzisiaj rano w 24, jakiś najnowszy Citaro G, chyba #194 ale nie jestem pewien kierowca na co którymś przystanku nie włączał tego sytemu samodzielnego otwierania drzwi i ludzi robił w balona, naciskali przycisk od zewnątrz a tu się nie otwierały...

Awatar użytkownika
Sebastian Wróbel

Postautor: Sebastian Wróbel » 21 września 2010, 22:36

Krystian Kukuła pisze:Dzisiaj rano w 24, jakiś najnowszy Citaro G, chyba #194 ale nie jestem pewien kierowca na co którymś przystanku nie włączał tego sytemu samodzielnego otwierania drzwi

Ja jechałem nim ok. 07:30. Były problemy z drzwiami na przystanku Galeria Jurajska. Nie bardzo mnie sprawa interesowała. Wolałem posłuchać sobie muzy z słuchawek. :P

Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:

Postautor: Dominik Wójcik » 22 września 2010, 00:30

Widocznie z jakiegoś starszego wozu był. Zapomniał pstryczek w lewo dać :)

Tomasz Sałata

Postautor: Tomasz Sałata » 22 września 2010, 08:44

Ja się domyślam który to kierowca. Robi tak zawsze jak jeździ Citaro G. Jak jeździ innym wozem to zamyka drzwi w sposób agresywny... Człowiek nie zdąży do autobusu dobrze wsiąść a drzwi już zamknięte ;)

inż. Wiktor Sołtysiak
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: inż. Wiktor Sołtysiak » 22 września 2010, 10:10

o to chyba kolega ze #102.

Tomasz Sałata

Postautor: Tomasz Sałata » 22 września 2010, 11:29

Wiktor S pisze:o to chyba kolega ze #102.

Z tego co się domyślam kiedyś miał wóz #35 ;)

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 22 września 2010, 12:25

Tomasz Sałata pisze:Z tego co się domyślam kiedyś miał wóz #35

Jedno jest pewne, że ten co miał #35 do dziś chyba nie może się pogodzić z tym, że nie ma już zasady pierwszych drzwi. Poza tym potrafi wywalić kogoś, bo nie skasował biletu. Owszem ma prawo do kontroli, ale nie w ten sposób, że pół dzielnicy go słyszy. Poza tym często otwiera tylko przód gdzie trzeba się przepychać przez przystanek. acet z innej bajki. Na #102 to ja go chyba osobiście nie widziałem jednak

Tomasz Sałata

Postautor: Tomasz Sałata » 22 września 2010, 13:02

Janusz Karlikowski pisze:Jedno jest pewne, że ten co miał #35 do dziś chyba nie może się pogodzić z tym, że nie ma już zasady pierwszych drzwi.

Chyba tak :P

Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:

Postautor: Dominik Wójcik » 23 września 2010, 12:31

Czy wszyscy, którzy zgłosili się do mnie mailowo podtrzymują swój aneks?

Awatar użytkownika
Tomasz Moszczyński
Kontaktowanie:

Re: Akcja "Naciśnij ciepły guzik"

Postautor: Tomasz Moszczyński » 28 września 2010, 20:26

Dominik Wójcik pisze:Z racji tego, że na polu działania CKMKM, a więc komunikacji, włączyłem CKMKM (odpowiem za to ewentualnie za rok przy wewnętrznych wyborach) w akcję[center]Naciśnij "Ciepły guzik"[/center]Polegać ona będzie na:
- zamieszczeniu czytelnych piktogramów na drzwiach
- zamieszczeniu ulotek na pojazdach
- rozdawaniu ulotek na węzłach komunikacyjnych

Potrzebuję chętnych do kolportażu. Niedużej ilości, bo wydanej nakładem gospodarczym MPK.

Celem akcji jest nauczenie pasażerów korzystania z przycisku otwierania drzwi zimą. Będąc dzisiaj w MPK ustaliliśmy trójstronnie, że w ciepłe dni kierowcy będą otwierać sami wszystkie drzwi celem przewietrzenia wozu. Zimą będą to robić pasażerowie celem rozsądnego gospodarowania ciepłem.

Podobną akcję postulował niegdyś Wiktor S.

Akcja współorganizowana wspólnie przez
MPK w Częstochowie sp. z o.o.
Stowarzyszenie LOKALNI
Częstochowski Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej

Szkoła nie przeszkadza, mogę wystawić stosowne zaświadczenie, jeśli ktoś z młodszych tutaj forumowiczów potrzebuje do szkoły do oceny, dyplomu, czy wyróżnienia "Primus Inter Pares"
To jest gazetka informacyjna MPK Czestochowa tak?cos na zasadzie Tygodnika PKM Katowice

Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:

Postautor: Dominik Wójcik » 28 września 2010, 23:06

MPK, CKMKM i Lokalnych. Taka koalicja. MPK sfinansuje nakład, a stowarzyszenia dadzą siłę roboczą. MPK też...
bartolini1245 pisze:cos na zasadzie Tygodnika PKM Katowice
Raczej ulotka informacyjna, jak te przy wprowadzaniu kart miejskich.

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 28 września 2010, 23:16

Mogę rozdawać na trasach mniej uczęszczanych niz inni z forum, czyli Kucelin itp

Bartosz N.

Postautor: Bartosz N. » 29 września 2010, 08:26

usunięty

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 29 września 2010, 11:36

To tak jakby mieli je w dupie

Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:

Postautor: Dominik Wójcik » 29 września 2010, 15:14

Janusz Karlikowski pisze:Mogę rozdawać na trasach mniej uczęszczanych niz inni z forum, czyli Kucelin itp
Przyjmuję, to dobry pomysł.

Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:

Postautor: Dominik Wójcik » 29 września 2010, 15:15

Janusz Karlikowski pisze:Mogę rozdawać na trasach mniej uczęszczanych niz inni z forum, czyli Kucelin itp
Przyjmuję, to dobry pomysł.
Bartosz N. pisze:Kierowcy dostali informacje o akcji na odwrocie swoich grafików.
Czy można jakiś skan?

Tomasz Sałata

Postautor: Tomasz Sałata » 29 września 2010, 16:06

Bartosz N. pisze:Kierowcy dostali informacje o akcji na odwrocie swoich grafików.

Dokładnie ;)
Czy można jakiś skan?

Niestety nie mam jak zeskanować :-/

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 29 września 2010, 16:06

Tomasz Sałata pisze:Niestety nie mam jak zeskanować

...to zrób fotkę (nawet telefonem) !!

Bartosz N.

Postautor: Bartosz N. » 29 września 2010, 16:47

usunięty

Tomasz Sałata

Postautor: Tomasz Sałata » 29 września 2010, 20:45

Piotr Radoliński pisze:
Tomasz Sałata pisze:Niestety nie mam jak zeskanować

...to zrób fotkę (nawet telefonem) !!

No tak... Nie pomyślałem :P

Piotr Dawidowicz

Postautor: Piotr Dawidowicz » 30 września 2010, 10:19

W akcje ciepły guzik trzeba aktywnie zaangażować media a także przeszkolić kierowców i założyć sztywne normy np że jak temperatura spadnie poniżej jakieś temperatury to kierowcy przechodzą na system ręczny czyli pasażerowie sami otwierają drzwi.

Awatar użytkownika
Szymon Kryczka
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Szymon Kryczka » 30 września 2010, 11:23

Piotr Dawidowicz pisze:jak temperatura spadnie poniżej jakieś temperatury to kierowcy przechodzą na system ręczny czyli pasażerowie sami otwierają drzwi.

Taka pogoda jak dziś powinna wystarczyć do tego, aby nie wietrzyć całego autobusu, a obsługa była wyłącznie automatyczna, otwieranie guzikiem, zamykanie auto.

Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:

Postautor: Dominik Wójcik » 30 września 2010, 15:06

Pierwsze autobusy w ogóle drzwi nie miały, tylko jakieś pomosty. Postęp robi swoje.

ropax

Postautor: ropax » 30 września 2010, 16:10

Bez drzwi, bez klamek , to musiały do Lublińca jeździć ...
A poważnie i innej beczki.Może ja jestem już przyzwyczajony do zapachu wozów z GZK ale w mpkowskich jak dla mnie po prostu śmierdzi : smarami ,olejami i ch..wie czym jeszcze. Dużo jeździłem GZKowskimi ale tak nie wali ,czemu?

Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:

Postautor: Dominik Wójcik » 01 października 2010, 00:34

Marcin -Rędziny pisze:Bez drzwi, bez klamek , to musiały do Lublińca jeździć ...
Tam chyba nie, ale do Kłobucka jeździł chyba jakiś Fiacik przed wojną. Protoplasta busiarstwa - 16-miejscowy :)
Marcin -Rędziny pisze:śmierdzi : smarami ,olejami i ch..wie czym jeszcze.
Z nastalgią wspominam praktykę w AZ-2 za każdym razem, kiedy poczują zapach towotu, zagazowanej chłodnicy w dieslu, czy spalin powstałych w wyniku pracy palnika acetylo-tlenowego...

ropax

Postautor: ropax » 01 października 2010, 13:34

Rędzińskie Jelcze są stare ale nie odrzuca człowieka(no chyba że czasem troche spalin sie dostanie do środka z tyłu spod siedzienia;) mdły zapach jak tylko otworzy drzwi nawet nowszy wóz z mpk...

Piotr Dawidowicz

Postautor: Piotr Dawidowicz » 01 października 2010, 15:55

Rędzinskie nie mają takiej ilości pasażerów a tu na jednym kursie linii mpk jest wiecej ludzi niż w ciągu godziny na redzinach ilość ludzi plus zapachy plus ogrzewanie i syf w grzejnikach robi swoje :)

Awatar użytkownika
Mateusz Stacherczak
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Mateusz Stacherczak » 01 października 2010, 15:58

Piotr Dawidowicz pisze:Rędzinskie nie mają takiej ilości pasażerów a tu na jednym kursie linii mpk jest wiecej ludzi niż w ciągu godziny na redzinach ilość ludzi plus zapachy plus ogrzewanie i syf w grzejnikach robi swoje :)

Jesteś pewny?

Piotr Dawidowicz

Postautor: Piotr Dawidowicz » 01 października 2010, 16:09

Do rędzinskich wsiada na piułsudzkiego na raz 30 osób troche na starym rynku i do rędzin praktycznie jest 0 wsiadających i wysiadających czyli przez ok 15- 20 minut siedzą w tym samym czasie na tym samym odcinku w MPK ponad połowa pasażerów się wymienia i 30% z nich stoi bo zaraz wysiada.

ropax

Postautor: ropax » 01 października 2010, 16:41

Nie mówie żeby zawsze pachniało lawendą , ale nie może też powodować mdłości.Tu chyba bardziej o samą eksploatacje chodzi , o odpowiednie utrzymanie w czystości i przewietrzanie pomieszczenia...

Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:

Postautor: Dominik Wójcik » 01 października 2010, 18:58

inż. Wiktor Sołtysiak
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: inż. Wiktor Sołtysiak » 01 października 2010, 23:01

Dobre, choć też miałem osobiście zamotke kiedy miałem dokładnie jedną minute na przesiadke a obudziłem sie na 30 sekund przed dojazdej do stacji :P

Ale jakoś zauważyłem i otworzyłem przyciskiem drzwi, i nawet sie udało przesiąść :-D

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 02 października 2010, 10:42

A'propos "ciepły guzik" - juz 40 lat temu nad drzwiami Ikarusów (w Jelczach MEX 272 - nie) istniał taki guzik (+charakterystyczna tabliczka: "PRZED WYSIADANIEM NACISNĄĆ GUZIK") - wprawdzie cel działania był podobny ale nie taki sam. Sygnalizowało się nim, które drzwi kierowca powinien otworzyć (np. w przypadku przystanku n/ż). Fakt faktem, że nikt tego na ówczas nie stosował. Jednak zawsze takie "przyciski" w Ikarusach montowano...i w Ik 556, i w Ik 260 i 280 !

Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:

Postautor: Dominik Wójcik » 02 października 2010, 18:18

No i ten układ odbudowano. Wzorcowo w 280.02 #288. Choć w ostatnim 260 #207 były jeszcze starsze wystające oryginały

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 02 października 2010, 18:26

Dominik Wójcik pisze:Choć w ostatnim 260 #207 były jeszcze starsze wystające oryginały

,,,dokładnie ! W pierwszych egzemplarzach były to takie same podświetlane, okrągłe (wystające ) przyciski, jak w kabinie kierowcy do otwierania (biały) i do zamykania (zielony, później pomarańczowe) drzwi. Póxbniejsze wersje miałyobudowę prostokątną z lekko wklęsłym białym przyciskiem a nad nim prostokątną zieloną kontrolkę !
Stare Ikarusy 620, 630, 556 miały natomiast zwykły, okrągły przycisk typu "dzwonkowego" ! :-D

Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:

Postautor: Dominik Wójcik » 03 października 2010, 20:45

Piotr Radoliński pisze:prostokątną zieloną kontrolkę
Nie czerwoną. W #288 wstawili czerwoną.

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 04 października 2010, 13:25

Dominik Wójcik pisze:Nie czerwoną. W #288 wstawili czerwoną.

W nowszych Ik 260 były czerwone (pomarańczowe) ! ;)

Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:

Postautor: Dominik Wójcik » 10 października 2010, 19:30

Dla uczestników akcji negocjowana jest nagroda:
[center]wejście na teren zajezdni MPK w Częstochowie.[/center]

http://cieplyguzik.prv.pl

Awatar użytkownika
Sebastian Wróbel

Postautor: Sebastian Wróbel » 10 października 2010, 19:38

Dominik Wójcik pisze:Dla uczestników akcji negocjowana jest nagroda:
wejście na teren zajezdni MPK w Częstochowie.

:( No to już się nie załapię. Szkoda.

Wróć do „Organizacja i realizacja komunikacji”