Aleje - komunikacja i nie tylko...: co dalej ?

Tematy związane z zagadnieniami organizacji transportu ludności - dotyczy Częstochowy, b. woj. częstochowskiego.
Awatar użytkownika
Łukasz Szkurłat
Status: Offline

Komunikacja w Alejach: co dalej? LIST

Postautor: Łukasz Szkurłat » 29 czerwca 2012, 20:49

No właśnie, tereny są malownicze i szkoda byłoby je poddawać pod budowę autostrady. Chociaż z drugiej jednak strony ja nie musiałbym się martwić o wzmożony ruch pod oknem. Zachodnie tereny też mają swoją urodę, choć może mniej docenianą. Że pospolitą? Jeszcze kwestia, jacy inwestorzy. Bo nie każdy chciałby pracować w sąsiedztwie koksowni, skąd wali odór zgniłych jaj. Biurowiec zawsze można wybudować, jeśli taka firma by zechciała, mały problem. Aj tam! Tylko troszkę...

Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:

Postautor: Dominik Wójcik » 29 czerwca 2012, 21:45

Skupmy się na III Alei może.
Przypominam, wysyłamy przypadkowo zbieżne postulaty z tymi "miejskimi". Podpowiedź w felietonie.

Zbigniew, polecam zaznajomić się z tematem. W dużej pigułce opisałem to w ostatnim felietonie, to jest sześć lat do opisania, od początku nie będę niczego referował.

Piotr - maila przyjąłem do wiadomości, ale nie wiem, czy go zachowałem, bo mam w zwyczaju usuwać wszystkie.

Termin - bez zwłoki, ale i nie na wariata ;)

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 30 czerwca 2012, 07:57

O czym tu w ogóle mowa. 5 lat nie wjedzie tam nic z KM jeśli nie autobusy. I o nie należy walczyć.
To powinien być koniec tej dyskusji.
Jakie linie i ile, to temat do innej dyskusji.

Łukasz Najman
Kontaktowanie:

Postautor: Łukasz Najman » 30 czerwca 2012, 12:56

Może zacznijmy się skupiać na tym co ważne? Np. pomijając niektóre posty w tym temacie...

Piotr Skorupa

Postautor: Piotr Skorupa » 30 czerwca 2012, 14:23

CHOCAJ ZBIGNIEW pisze:BIEDNE MIASTO.I biedna komunikacja w alejach.

byłem przedwczoraj na krakowskim przedmiesciu i ryk ruszajacego autobusu przerywał kazda rozmowę, pojawienie się tego cudu techniki na tzw salonie w- wy robiło z niego podmiejską uliczkę.
w naszych alejach autobusy odgrywaja podobna rolę , potęgującą jeszcze przez niska zabudowę.

Masz problem. W roku akademickim korzystam z KP niemal codziennie a zwłaszcza dzięki temu, że jest tam komunikacja, dzięki temu również mam jak dojechać na 7:30 na uczelnię z odległej Chomiczówki. Ryk ruszającego autobusu ? jeszcze czegos takiego tam nie słyszałem a mam dobry słuch. Próbujesz bojkotować sobą najlepsze rozwiązania bo masz w głowie tramwaj ale halo ZIEMIA !!

Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:

Postautor: Dominik Wójcik » 30 czerwca 2012, 16:25

Zbigniew, odsyłam po zarys problematyki alej w bieżącym, 2012 i 2013 roku, a brzmi to następująco:
może nie być nic, jest możliwość uratowania komunikacji realizowanej przez autobusy. Nie ma alternatywy. Co wybierasz?

Awatar użytkownika
Bartosz Kowalski
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Bartosz Kowalski » 30 czerwca 2012, 20:12

No jak to co trzeba myśleć przyszłościowo. Ja chce tramwaj w alejach to będzie racjonalne i podatnik się obrazi a nie tak że podatnik wyłożył kasę na aleje a teraz mu autobusy zafundujemy.
A na poważenie ja wybieram autobus, lepsze to niż nic...

Zbigniew Chocaj

Postautor: Zbigniew Chocaj » 30 czerwca 2012, 21:53

czy alternatywą nie jest to co jest teraz?

Awatar użytkownika
Tomasz Rorat
Członek CKMKM

Postautor: Tomasz Rorat » 30 czerwca 2012, 22:12

A co to że skrzyżowania Wolności al.NMP trzeba iść od 2km lub więcej na najbliższy autobus !! ( oczywiście nie mówię o dzielnicach np. Północ i np. Raków) To Ja dziękuje za taka komunikacje, bo wole przyjechać do centrum sam. os. przynajmniej ma dużo miejsca na zaparkowanie.

Awatar użytkownika
Tomasz Rorat
Członek CKMKM

Postautor: Tomasz Rorat » 30 czerwca 2012, 22:47

... a autobus przejedzie nie wiadomo kiedy.

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

Postautor: Michał Grzegorczyk » 01 lipca 2012, 23:40

Wszycy wiemy o potrzebie przebudowy sieci ulic. Problem przejścia przez tory innego niż Aleje jest od stu lat i ciągle brakuje środków. Oprócz tego trzeba by też usunąć auta z Wolności przez domknięcie "obwodnicy śródmiejskiej" Pułaskiego-Popiełuszki-JP-WP i zbudowanie czegoś na przedłużeniu Orzechowskiego do Alej przy uszczupleniu terenów kolejowych. Tylko to jest niewyobrażalnie drogie i nas na to nie stać. Zostaje czekać na złoty meteoryt.

Piotr Skorupa

Postautor: Piotr Skorupa » 02 lipca 2012, 09:23

Rafał Lamch pisze: Nie no, życie w tym gównianym mieście to naprawdę jest przekleństwo.

Doskonale rozumiem Twoją irytację ale miasto nie jest temu winne tylko jacyś ludzie, którzy dorwali się do stołka przy komunikacji.

Piotr Skorupa

Postautor: Piotr Skorupa » 02 lipca 2012, 12:48

to mamy odpowiedź czemu jest jak jest - komunikacją w Częstochowie zajmują się osoby, które nie pasjonują się tym co robią i nie kochają Częstochowy. Cóż- nieporozumienie, które może kiedys zostanie zweryfikowane. Grunt to się nie poddawać.

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 02 lipca 2012, 17:41

Rafał Lamch pisze:Jest sporo racji w tym, co piszesz. Gdyby robili pasjonaci, miałbyś jak na Industriadzie. (...)
...a na Industriadzie zdarzały się sytuacje, że PASJONACI (nie bedę pisał, że ja bo skromność to moje drugie imię, ale także inni członkowie CKMKM) koordynowali przejazd "eNki" z przejazdem "Jelcza-ogórka" przez telefon ! :P Żebyś Rafale widział miny tych ludzi chcących skorzystać z przejazdu w obu pojazdach - bezcenne ! :D

Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:

Postautor: Dominik Wójcik » 02 lipca 2012, 18:11

I tak ma być!

Może kiedyś, tak jak Strabag przejmie MZD, tak CKMKM przejmie "iT", pewni zaprzyjaźnieni dwaj Panowie będą mieli pełną swobodę działania, a wozy będą koordynowane radiowo? Tak mi się marzy ;)

Awatar użytkownika
Tomasz Rorat
Członek CKMKM

Postautor: Tomasz Rorat » 02 lipca 2012, 19:58

Widzę że nikt nie zauważył że rozebrali torowisko w al. Armii Krajowej od skrzyżowania z al. J.Pawła II w kierunku 1000-lecia do ul. Worcella.
Ale do wymiany kwalifikuje się jeszcze za Worcella do Dekabrystów co któryś podkład (drewniany) się rozpada !!

Patryk Hartman
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Patryk Hartman » 02 lipca 2012, 19:59

Kol. Maciej U. wspominał w temacie o objazdach/remontach itd. :)
Pytanie czemu to Tomku, dałeś to do tematu o komunikacji w alejach?

Awatar użytkownika
Tomasz Rorat
Członek CKMKM

Postautor: Tomasz Rorat » 02 lipca 2012, 20:09

Bo Rafał przypomniał o remontach i o nie otwarciu krzyżówki NMP z Wolności, a czytałem ten pierwszy temat po wysłaniu skapłem się że kolega Maciej mnie uprzedził.

Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:

Postautor: Dominik Wójcik » 10 października 2012, 11:55

W II Alei koło cukierni Jałowca zamontowano słupek przystankowy ? jednak radość z powrotu autobusów na główną oś komunikacji publicznej Częstochowy jest przedwczesna, bo ruchu na tym przystanku wcale nie będzie
http://komunikacja.czest.cz/?p=806

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

Postautor: Michał Grzegorczyk » 10 października 2012, 12:32

A najgorsze, że winnemu nie można już zrobić żadnej krzywdy :evil:

Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:

Postautor: Dominik Wójcik » 10 października 2012, 15:01

Można jak za wojny - spalić mu kamienicę :P Żart

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

Postautor: Michał Grzegorczyk » 10 października 2012, 15:10

Zostaje tylko ułożyć nowy układ komunikacyjny i patrzeć, jak wymierają Aleje. Za 5 lat pewnie nie będzie już do czego wracać.... A Aleje były świetnym punktem przesiadkowym pomiędzy wieloma liniami. Moim zdaniem zostaje nam tylko walczyć o stowrzenie nowego węzła przesiadkowego, żeby ludzie nie musieli biegać kilkaset metrów między przystankami. Może przy energetyku? Da się tak stworzyć układ komunikacyjny, żeby zbiegały się tam prawie wszystkie linie. Wtedy trzeba zrobić, który pomieści naraz dwa przeguby.

Może tak?
Obrazek

Awatar użytkownika
Sebastian Wróbel

Postautor: Sebastian Wróbel » 10 października 2012, 15:52

Mnie najbardziej podniósł ciśnienie ten fragment: :evil:
PS Tymczasem indywidualny ruch kołowy odbywać się będzie będzie na całej długości Alej.

Ponoć deptak to takie miejsce, gdzie nie ma ruchu samochodowego, albo jest bardzo ograniczony a tu nic się zmieni (nadal będziemy wdychali smród spalin i oglądali korek samochodów osobowych zaś nie będzie można już dojechać tu autobusami).No ale zbędni i niepotrzebni dla miasta pielgrzymi są ważniejsi niż komunikacja publiczna !!

Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:

Postautor: Dominik Wójcik » 10 października 2012, 16:04

I znowu brak wiedzy...
Sebastian przeczyta felieton: http://czewa.tv/news/484/w-alejach-moze ... -dlaczego-
Później odpowie na wyrywki

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

Postautor: Michał Grzegorczyk » 10 października 2012, 18:45

Mimo wszystko nie rozumiem logiki działania marszałka. Było ustne umówienie, że komunikacja w Alejach zostanie mniej więcej bez zmian. Potem przyszła nowa władza do Częstochowy i zaczęła bezskutecznie promować osobówki, więc marszałek na złość uderzył w nielubianą przez miasto komunikację publiczną... Gdzie tu sens?

Piotr Skorupa

Postautor: Piotr Skorupa » 10 października 2012, 19:21

:evil: porażka i amatorszczyzna. Ci ludzie nie są kompetentni do sprawowania władzy w mieście, do pilnowania go by żyło jak inne, większe. Zamiast rozwoju jest zwijanie i to szybkie.

Mam nadzieję, że to jeszcze okaże się nieprawdą ale czuję z drugiej strony, że trzeba szykować się na najgorsze.

Piotr Jeruszka

Postautor: Piotr Jeruszka » 10 października 2012, 19:28

A może złośliwie zrobić coś takiego:
zauważyłem, że na północnej nitce II Alei, od "Kwadratów" do pl. Biegańskiego widnieje znak "strefa zamieszkania" - tej, na której od niedawna można jeździć. Może napiszę dokładniej - na "wylocie" w Kilińskiego widnieje znak "koniec strefy zamieszkania", więc wnioskuję, że na pewnym odcinku tej nitki taka strefa istnieje.

Z tego co kojarzę - w takiej strefie pieszy może pałętać się do woli, a pojazdy zobowiązane są do ustępowania mu pierwszeństwa. I dodatkowo - pojazdy mają ograniczenie do "dwudziestki". Może w jakiś delikatny sposób "zachęcić" ludzi do potraktowania właśnie tej nitki jako "przedłużenia chodnika". A nawet zachęcając do fotografowania aut, których kierowcy (nieświadomi przepisów) w "kulturalny" sposób poganiają/odstraszają pieszych, trąbią, wyzywają, pokazują ręką "znak pokoju" itp. Może to dałoby jakiś "bodziec" do odstraszenia samochodów osobowych z tego odcinka?

Wiem - to nie do końca jest to, o co jako Klub walczymy, ale być może jak ktoś się zniechęci do korzystania z osobówki w tym rejonie - to będzie chciał tam dojechać autobusem. Im więcej takich ludzi - tym lepiej.

Piotr Skorupa

Postautor: Piotr Skorupa » 10 października 2012, 19:48

że niby co chwila ktoś miałby chodzić po parkingu / jezdni i przeszkadzać samochodom ? Ulica zmieni swoje oblicze z miejskiej arterii na osiedlowy pasaż.

Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:

Postautor: Dominik Wójcik » 10 października 2012, 20:44

Michał - w pełni logiczne. Ci nasi orły pojechali, zaczęli szczekać, wymądrzać się, może jakieś słowa jeszcze poszły, to ten się wkur... i powiedział "Basta! Będzie tak, jak ściśle jest w projekcie i wypier... mi stąd". Pamiętajcie, że nasi, to SLD, a tamten, to PO - polityka. Wcześniej było na gębę, tamci udawaliby, że jest OK, nasi też i wszystko by grało.
Piotr & Piotr - tak, genialnie. Jezdnia przeznaczona jest dla pieszych.ja tak robię w III alei niekiedy przyspieszając kroku, żeby pod lamerką brykę się władować i jeszcze stukam się w czoło do kierowcy perswadując mu popełniony PRZEZ NIEGO błąd. Ulica ta jest ulicą w centrum. W ogóle nie powinno być na niej samochodów. Przydałby się ktoś z jajami u sterów. Mamy XXI wiek!

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

Postautor: Michał Grzegorczyk » 10 października 2012, 20:48

Cóż, jeśli ten znak tam jest, bo był w projekcie to już tam zostanie. Marszałek przypilnuje, żeby go nie ruszać. A wtedy możemy chodzić po jezdni i nikt nam nie powie, że robimy źle.

Polityka polityką, a prostego człowieka **** strzela!

Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:

Postautor: Dominik Wójcik » 10 października 2012, 20:54

Znak zostanie. Problemem jest I aleja.

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

Postautor: Michał Grzegorczyk » 10 października 2012, 20:56

W sensie objazdów czy tego, że tam takiego znaku nie ma?

Awatar użytkownika
Łukasz Szkurłat

Postautor: Łukasz Szkurłat » 10 października 2012, 21:15

To i po Kossak-Szczuckiej można w ten sposób zachodzić drogę. Ale czasem się zdarzy, że wariat przeciśnie trzy razy szybciej, niż powinien, to wtedy pierwszeństwo do mnie nie przemawia. Bo "pierwszeństwo ma ten, kto ma autokasco". :D Może jakaś pikieta, spacery po jezdniach?

Piotr Skorupa

Postautor: Piotr Skorupa » 10 października 2012, 22:20

Dominik Wójcik pisze:Znak zostanie. Problemem jest I aleja.

Nie byłbym tego taki pewny - problemem największym jest właśnie II Aleja bo to najważniejsza część całych Alej. Parkujące samochody zniszczą słupki i płyty chodnikowe paskudząc je tłustymi plamami. To tędy przechodzi najwięcej ludzi czy to w wakacje czy w dzień powszedni. Z samochodami wygląda to komicznie i ohydnie, wręcz niepoważnie !!! Powinien być na to jakiś alarm ( na estetyczną znieczulicę i prowincjonalne myślenie władz miasta ) - w końcu od czegoś jest to nagłośnienie w Alejach...Tak nie może być. Aleje to dziedzictwo, bez którego Częstochowa będzie o 50% uboższa a każdy niepoprawny krok degradujący je, narażający na ośmieszenie to jawne robienie sobie żartów z miasta, mieszkańców i przyjezdnych.

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

Postautor: Michał Grzegorczyk » 10 października 2012, 23:02

A czy zmiana sposobu parkowania w tym miejscu jest uzgodniona?

Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:

Postautor: Dominik Wójcik » 11 października 2012, 01:43

Probleme jest pierwsza aleja! Trzeci raz felietonu nie podlinkuję. To tam ma nie być autobusów i to jest problem! W II mogą jeździć, bo projektant nie dał dupy.
Obecność samochodów, to sprawa w tym momencie drugorzędna, choć też ważna

Awatar użytkownika
Tomasz Stefaniak

Postautor: Tomasz Stefaniak » 11 października 2012, 19:02

Myślę, że powinno się przeprowadzić taką akcję, jak swego czasu przeprowadzili właściciele kamienic. Mam na myśli zebrać określoną ilość podpisów i uderzyć na rozmowy do marszałka z pokojowym nastawieniem, albo lepszy pomysł zaprosić go do nas i pogadać jak chłop z chłopem :) . Przecież to też jest człowiek. Nie mamy nic do stracenia, zyskać można zawsze coś. Sukcesem mogło by być nawet większa częstotliwość tej linii niż obecna.

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 11 października 2012, 19:14

...a marszałek woj. śląskiego, pan Mariusz Kleszczewski* był niedawno wśród nas...

Obrazek

* - wicemarszałek odpowiedzialny m.in. za komunikację i transport w regionie.

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

Postautor: Michał Grzegorczyk » 11 października 2012, 19:30

Tomasz Stefaniak pisze:Myślę, że powinno się przeprowadzić taką akcję, jak swego czasu przeprowadzili właściciele kamienic. Mam na myśli zebrać określoną ilość podpisów i uderzyć na rozmowy do marszałka z pokojowym nastawieniem, albo lepszy pomysł zaprosić go do nas i pogadać jak chłop z chłopem :) . Przecież to też jest człowiek. Nie mamy nic do stracenia, zyskać można zawsze coś. Sukcesem mogło by być nawet większa częstotliwość tej linii niż obecna.

Teraz to można pójść do właścicieli kamienic :P Jak znikną autobusy, to wszyscy tam handlujący stracą mnóstwo klientów. A mówiąc serio, to nawet zebranie podpisów na przystanku nie byłoby problemem. Przecież ludzie narzekają na to, że są objazdy omijające Aleje. Natomiast jak się im powie, że to na stałe, to chętnie podpiszą żeby to zmienić.

Beniamin Wójcik
Kontaktowanie:

Postautor: Beniamin Wójcik » 11 października 2012, 19:45

Czytałem wczoraj komentarze na waszym serwisie... Niektóre ciekawe. Inne trafne - niestety. Bo z tego miasta to wioska się robi.
A sytuacja skończy się tym, że mieszkańcy z komunikacją miejską zostaną na przynajmniej 5 lat w czarnej du**e. Z tym, że jedynie władza się zmieni.

Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:

Postautor: Dominik Wójcik » 11 października 2012, 20:21

Grunt, że wioska się cieszy, że samuchłodem byndzie mużna podjechać do kawiurenki...

Piotr Skorupa

Postautor: Piotr Skorupa » 11 października 2012, 23:35

Dominik Wójcik pisze:Grunt, że wioska się cieszy, że samuchłodem byndzie mużna podjechać do kawiurenki...

Założę się, że takich cepów jest niewiele ale są skuteczni. To przykre, że ludzie, którzy tego miasta nie kochają i nie chcą jego rozwoju mają najwięcej do powiedzenia. Potrzebna jest sonda na szeroką skalę obejmująca młodzież, mieszkańców śródmieścia i odległych dzielnic o największym zaludnieniu. Nawet nie wiem czy sonda jest potrzebna bo pewne rzeczy są oczywiste.

Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:

Postautor: Dominik Wójcik » 11 października 2012, 23:49

Samo sedno Piotrze!

Krystian Kukuła
Członek CKMKM

Postautor: Krystian Kukuła » 12 października 2012, 12:01

Prosiłbym o łopatologiczne wyjaśnienie, bo się trochę pogubiłem. Którymi odcinkami autobusy mogą jeździć bez limitów, którymi co 20 min a którymi wcale?

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

Postautor: Michał Grzegorczyk » 12 października 2012, 12:12

Pułaskiego-Biegańskiego: bez ograniczeń
Biegańskiego-Wolności: co 20 minut
Wolności-Piłsudskiego: bez ograniczeń
Piłsudskiego-Daszyńskiego: zakaz

Krystian Kukuła
Członek CKMKM

Postautor: Krystian Kukuła » 12 października 2012, 12:43

A czy autobusy będą mogły przecinać I aleje na skrzyżowaniu Piłsudskiego - Wilsona?

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

Postautor: Michał Grzegorczyk » 12 października 2012, 13:20

Tak, w końcu to skrzyżowanie będzie objęte normalnym ruchem na trzech wlotach.

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 12 października 2012, 13:46

Z tego co pamiętam, to w projekcie było przesunięcie wlotu Piłsudskiego, tak by wpasowywał się w Wilsona.
Kiedyś nawet mówiło się o sygnalizacji na Wilsona/JP2 z możliwością lewoskrętów, ale...

Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:

Postautor: Dominik Wójcik » 12 października 2012, 14:53

Krystian, odpowiadam:
- Pułaskiego - Biegańskiego - bez ograniczeń;
- Biegańskiego - Piłsudskiego - bez ograniczeń;
- Piłsudskiego - Daszyńskiego - do czterech linii o sumarycznej częstotliwości 20min

Piotr Skorupa

Postautor: Piotr Skorupa » 12 października 2012, 17:44

Prezes zorientowany w temacie ale w tekście p. Haładyja wygląda to trochę inaczej. I teraz znowu pytania jak to będzie, kto ma rację tak naprawdę...

Wróć do „Organizacja i realizacja komunikacji”