Bilety

Tematy związane z zagadnieniami organizacji transportu ludności - dotyczy Częstochowy, b. woj. częstochowskiego.
Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM
Status: Offline

Bilety

Postautor: Piotr Radoliński » 02 sierpnia 2014, 12:17

...zastanawiają mnie te "dziwne okoliczności" w jakich "można zdobyć" skasowany bilet ?

Awatar użytkownika
Bartosz Kowalski
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Bilety

Postautor: Bartosz Kowalski » 02 sierpnia 2014, 12:56

Wiesz w Częstochowie może nie ma z tym takiego problemu bo nie ma biletów czasowych, ale w miastach gdzie są nie ma żadnego problemu by zdobyć bilet czasowy skasowany w innym pojeździe ale tak by się godzina zgadzała. Tu powinna działać taka sama zasada jak w przypadku np dowodu rejestracyjnego pojazdu w czasie kontroli. Nie masz w czasie kontroli tzn że nie masz dowodu to mandat i koniec gadania.

Piotr Skorupa

Bilety

Postautor: Piotr Skorupa » 02 sierpnia 2014, 15:04

Bartosz Kowalski pisze:
Piotr Skorupa pisze:
Bartosz Kowalski pisze:Fajnie. Tylko potem się nie dziwicie że ludzie nie kupują biletów, a jeżdżą.

Nie widzę związku z powyższą sytuacją a jazdą na gapę !

Ja natomiast widzę co za problem jeździć teraz bez biletu w czasie kontroli szukać go nie wiadomo ile, ostatecznie przyjąć mandat, a potem załatwić sobie bilet w jakiś dziwnych okolicznościach i zrobić aferę że się miało bilet tylko nie mogło go znaleźć. Jak się kasuje bilet to się chyba wie gdzie go chowa.

Tu jednak chłopak miał skasowany bilet a zawieruszyć się może każdemu. Jednak to szukanie nie trwało w nieskończoność a kilka minut. Jak się kasuje bilet to się go wkłada do kieszeni. Często jest tak, że w kieszeni są inne bilety więc trzeba trochę poszukać etc. Taka "bezwzględność" napewno nie popłaca. Zresztą tej kobiecie należała się skarga, ponieważ była chamska w podejściu mimo, że miała do czynienia z kulturalnym chłopakiem. A więc z czym do ludzi ?

Ja osobiście raz miałem sytację nieco innego typu (w Waszawie) : kupiłem bilet, wsiadłem do autobusu, chcę skasować a tu komunikat "bilet nieczytelny". No więc idę do innego kasownika - to samo. Trudno, jadę gdzie mam jechać. Oczywiście wsiadło dwóch "kontrolerów", podałem bilet a on mówi: - "nieskasowany". Faktycznie, nie było na nim śladu kasowania. Na co ja mówię : "- kupiłem bilet w kiosku, kasowałem go w różnych kasownikach w tym autobusie, okazuje się że jest nieczytelny."
facet na to "-w takim wypadku trzeba kasować drugi bilet"
Ja mu mówię : - "potrzebny mi jest jeden, jadę jednym autobusem w jedną stronę to kupuję jeden"
kontroler : " - dobra, jak go skasuję i okaże się, że nieczytelny to puszczam Cie wolno ale jak nie to będziemy inaczej gadać"

Skasował, to znaczy nie udało mu się, trochę się zakłopotał (pajac jeden) po czym rzucił "dobra" i poszedł w swoją stronę.

Cóż, puenta niech będzie taka, że nie zawsze "kanar" ma rację. A do tego często jest tępy w obyciu.

Mirek Waga

Bilety

Postautor: Mirek Waga » 02 sierpnia 2014, 15:38

Piotrze S.
Jeżeli ten koleś którego złapał kontroler był taki kulturalny jak Twój ostatni post, a raczej treść jego to naprawdę nie jestem przekonany co do jego kultury.
Inną spawa jest zachowanie, a nad to i sam wygląd i ubiór w jakim przystępują do pracy pozostawia bardzo wiele do życzenie.
Czy nikt z MPK tego nie widzi?
Przecież ci ludzie w jakimś stopniu reprezentują MPK, oraz Częstochowę w oczach ludzi przyjeżdżających, a korzystających ze środków komunikacji.
Czemu w innych miastach kontroler wsiadający do autobusu ma wizytówkę przypiętą na zewnątrz,oraz odpowiednio schludnie ubrany a nie tak jak u nas trzyma w kieszeni wizytówkę i podchodzi do kontroli biletów, czy oni się wstydzą swojej pracy?albo może firmy w której pracują?
Według mnie żadna praca nie hańbi

Piotr Skorupa

Bilety

Postautor: Piotr Skorupa » 02 sierpnia 2014, 16:23

Mirek Waga pisze:Piotrze S.
Jeżeli ten koleś którego złapał kontroler był taki kulturalny jak Twój ostatni post, a raczej treść jego to naprawdę nie jestem przekonany co do jego kultury.
Inną spawa jest zachowanie, a nad to i sam wygląd i ubiór w jakim przystępują do pracy pozostawia bardzo wiele do życzenie.
Czy nikt z MPK tego nie widzi?
Przecież ci ludzie w jakimś stopniu reprezentują MPK, oraz Częstochowę w oczach ludzi przyjeżdżających, a korzystających ze środków komunikacji.
Czemu w innych miastach kontroler wsiadający do autobusu ma wizytówkę przypiętą na zewnątrz,oraz odpowiednio schludnie ubrany a nie tak jak u nas trzyma w kieszeni wizytówkę i podchodzi do kontroli biletów, czy oni się wstydzą swojej pracy?albo może firmy w której pracują?
Według mnie żadna praca nie hańbi

Piszę w takim a nie innym tonie pod wpływem emocji jakie wzbudza we mnie takie podejście do pasażera. Pasażer nie jest agresorem ! Poza nielicznymi wyjątkami. Po prostu nie rozumiem tonu w jakim kontroler sprawdza bilety.

Ubiór i schludność to pobożne życzenia skoro z tego co słyszałem w Częstochowie nawet kierowcy nie są przekonani co do tego aby chodzić do pracy w koszuli, pulowerze, błękitnych polówkach etc.
Są jakieś standardy, które kojarzą się z profesjonalizmem i to są między innymi te wspomniane powyżej, tak dalekie od tego co prezentuje MPK w Częstochowie.

Mateusz Balt
Członek CKMKM

Bilety

Postautor: Mateusz Balt » 02 sierpnia 2014, 18:56

Ubiór i schludność to pobożne życzenia skoro z tego co słyszałem w Częstochowie nawet kierowcy nie są przekonani co do tego aby chodzić do pracy w koszuli, pulowerze, błękitnych polówkach etc.
Są jakieś standardy, które kojarzą się z profesjonalizmem i to są między innymi te wspomniane powyżej, tak dalekie od tego co prezentuje MPK w Częstochowie.

Koszula sztuk 1 w Wólczance albo Vistuli kosztuje około 100 zł. Nie jestem ą ę, że akurat przywołałem te dwie firmy, ale nie założę ani dzisiaj ani jutro tego czegoś co zafundowała nam firma. Chcesz elegancką wizytową koszulę i czarne ze sztucznego materiału na jakieś upalne jak dzisiaj czy w poprzednim tygodniu dni? Nie ma problemu, mogę Ci odstąpić za darmo ze dwie, a dwie sobie zostawię na zimę kiedy musi być ciepło. Odprujesz sobie z łatwością logo firmy i będziesz wyglądał "profesjonalnie", a ja sukcesywnie dokupię sobie koszul spełniających moje wymagania na upalne dni w pojazdach nie wyposażonych w klimatyzację. Nie, nie przyjdzie 10 na kogoś z nas miejsce robić w ciuchach, już nie szalejmy nie wariujmy że jak się nie podoba to się można zwolnić itd. Profesjonalizm jaki rzekomo kuleje na ciuchach - w odpowiednich błękitnych barwach zaznaczam z H&M i innych takich sieciówek - nadrabiać trza czymś innym, np. czekaniem na ludzi, bo po urlopie jakoś jest do tego jeszcze ochota i tego się trzymajmy.

Mandaty. Kolega dostał kilka dni temu, chociaż całkowicie go nie rozumiem z takiego powodu, że on pracuje i ma te pieniądze na ten bilet. Co innego jakby nie miał czy to na bilet czy na kieliszek chleba. On ma. Problem leży w przekonaniach. Nowa Prawica Korwina czy jakoś tak. Zaorać socjalizm, finansowanie MPK, biletów rodzinnych itd. On sądzi, jest przekonany wręcz, że za ten bilet zapłacił już w podatkach, bo zbiorowy transport pasażerski jest finansowany z kasy podatników. Może to i prawda, ale przekonania przekonaniami kiedy jest po to skonstruowany regulamin przewozów i nawet jeżeli kasy na autobusy i tramwaje nie daje święty Mikołaj czy dziadek Mróz to regulamin jest i tam są stawki za przejazd. Takie argumenty nt. podatków chce przedstawić derektorom we wtorek. Szanse takie jak na zwycięstwo reprezentacji Polski z Niemcami w eliminacjach jesiennych, ale będzie miał satysfakcje, że swoje polityczne mongolskie teorie przekazał dalej niż takim jak ja na najniższym szczeblu, no bo będzie o tym gadał przecież z kierownictwem spółki. Jedyne co mogłem poradzić to żeby lepiej zapłacił szybciej i nie marnował czasu na bełkot to wtedy zapłaci mniej. We wtorek zdaje się będzie miał przedostatni - szósty - dzień na zapłatę w promocji licząc od wypisania.

Awatar użytkownika
Bartosz Kowalski
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Bilety

Postautor: Bartosz Kowalski » 02 sierpnia 2014, 19:08

Wspomniałeś o Korwnie i to co mówi Twój kolega o biletach i podatkach. I powiem wam jedno tacy jak Twój kolega szybko się zniechęca do Korwina bo przekonają się że podatków w ogóle zlikwidować nie można i są sektory gospodarki/życia społecznego itd. których wolny rynek nie jest w stanie zapewnić. Tak to pisali wielcy myśliciele liberalni. Tak więc Twój kolega coś tam usłyszał, resztę sobie dopowiedział i najprościej mówiąc bredzi.

Mateusz Balt
Członek CKMKM

Bilety

Postautor: Mateusz Balt » 02 sierpnia 2014, 19:38

No ja to wiem, ale to nie jest za przeproszeniem - ale wśród nich największa popularność podobno - gówniarz co dostał dowód, zdał maturę i głosuje na partię Janusza nie-Palikota. Od dawna, bardzo dawna jest zwolennikiem tego ugrupowania i przede wszystkim takiej konkretnie wizji gospodarki, ale to bez znaczenia. Jedyne co mu mogłem poradzić (pytał czy da się coś zrobić) to zapłacić w 7 dni. Trochę dziwne, bo niby ma przekonania i tych biletów nie kasuje, bo za nie zapłacił w dotacji miasta dla MPK i w związku z tym w nocy już wyskakiwał czemprędzej na Politechnice kiedy wsiadł na Polonii wracając do domu na nogach z wiadomych powodów kiedy była stara taryfa, a z drugiej... "czy da się coś zrobić?" Zwyczajnie, po ludzku po prostu to jest przykro płacić tyle dzieńgów, szczególnie kiedy nie trzeba wybierać czy chce bilet czy Harnasia w promocji po 1,79 plus kaucja. Pójdzie sobie do prezesa, pogada, powie co uważa, że gdzies tam mu kontrolerka nie pokazała legitymacji (wspominane wcześniej, że nie mają tego na wierchu jak w innych miastach) i wyjdzie z niczym, bo gapowicze są na samym dole w hierarchii szacunku szefostwa. Chyba ;)

Mirek Waga

Bilety

Postautor: Mirek Waga » 02 sierpnia 2014, 20:53

Kolego Mateuszu B.
Czyżbyś tu na forum nawet zaczęła swą kompania wyborcza do samorządu, a może i do innych władz samorządowych? :) :P
Jeżeli tak to do jakich ?? :idea: :evil:

Mateusz Balt
Członek CKMKM

Bilety

Postautor: Mateusz Balt » 02 sierpnia 2014, 21:17

Ja? Nigdy do żadnych. Ktoś inny o tym nazwisku, a i owszem, z całą pewnością. Nie wiem co mają poglądy nt. finansowania MPK mojego dobrego bądź co bądź kolegi i jego mandat do tego pytania o jakaś kampanię. Może nie wyczułem żartu zdecydowanie tak, bo nie zauważyłem języka na końcu jak zacząłem pisać.

Łukasz Najman
Kontaktowanie:

Bilety

Postautor: Łukasz Najman » 02 sierpnia 2014, 22:13

Mateuszu, to że twój kolega ma pewne przekonania nie oznacza to, że są to przekonania, idee KNP. A jeśli uważa, że łamanie przepisów (nie uiszczanie opłaty za przejazd) zaczerpnął z programu KNP to jest zwykłym [ŻYCZYMY MIŁEGO DNIA].

Bartoszu, mógłbyś wymienić "sektory gospodarki i życia społecznego, których wolny rynek nie jest w stanie zapewnić" ?

Mateusz Balt
Członek CKMKM

Bilety

Postautor: Mateusz Balt » 03 sierpnia 2014, 05:58

Pojawia się więc pytanie skąd sobie wymyślił, że za bilety już zapłacił w podatkach jakie płaci miastu? Myślę, że stąd iż nie uznaje dotowania jakichkolwiek podmiotów gospodarczych przez państwo lub miasto. Mnie to za specjalnie nie interesuje i w programy wyborcze się nie wczytuję, ale znamy się nie od dzisiaj, chodzi na te wiece i festyny JKM oraz mniejszych partii i jego fascynacja wolnością rynkową jaką dajmy ogranicza umowa MPK z miastem jest mi od daaaawnaa znana. Podkreśla na każdym kroku swoje sympatie, na każdym wyjściu na piwo. Co wiec przeinaczył? Chyba tylko łamanie regulaminu przewozów nie jest wpisane w program KNP.

Awatar użytkownika
Bartosz Kowalski
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Bilety

Postautor: Bartosz Kowalski » 03 sierpnia 2014, 09:58

Oczywiście Łukaszu, są to wszelkie sektory w których nie da się działać rynkowo bo jest to nie opłacalne. Jest to wszelkiego rodzaju transport publiczny, infrastruktura, oświetlanie ulic itd.
Ja myślę że Twój kolega jest (tu niech każdy sobie wstawi co chce) i usłyszał coś o socjalizmie, kapitalizmie płaceniu podatków, tylko nie zagłębiał się w to i wyszły mu takie brednie. Zawsze powtarzam wszystkim zanim zaczniecie krzyczeć jakie państwo jest złe i powoływać się na Korwina i KNP przeczytajcie pierw parę książek myślicieli liberalnych i konserwatywnych. Tak po to żeby wiedzieć co i jak i się nie ośmieszać.

Łukasz Najman
Kontaktowanie:

Bilety

Postautor: Łukasz Najman » 03 sierpnia 2014, 19:42

Mateuszu, to co ktoś głosi, a to co ktoś inny zrozumiał nie zawsze musi się pokrywać. A tutaj mamy tego dobry przykład.

Muszę się z tobą zgodzić Bartoszu. Uwolnienie infrastruktury transportowej przyniosło by efekt odwrotny od zamierzonego.

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Bilety

Postautor: Piotr Radoliński » 15 sierpnia 2014, 20:57

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie Sp. z o.o. wprowadza od dnia 11 sierpnia 2014 roku nową usługę płatności komórką za bilety komunikacji miejskiej w Częstochowie, obsługiwaną przez system płatności mobilnych mPay.
Przez komórkę można zakupić bilety miejskie, podmiejskie oraz nocne.
Więcej informacji na stronie mPay.

Obrazek

Awatar użytkownika
Tomasz Rorat
Członek CKMKM

Bilety

Postautor: Tomasz Rorat » 15 sierpnia 2014, 21:14

A te nocne to na co konkretnie ??

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Bilety

Postautor: Piotr Radoliński » 15 sierpnia 2014, 21:17

Tomasz Rorat pisze:A te nocne to na co konkretnie ??
...to są tylko KODY, żeby móc rozróżnić ile sprzedano biletów nocnych - pewnie do statystyki. Ale nie wiem. Mnie też wydaje się to zbędne.

Maciej Urbaniak

Bilety

Postautor: Maciej Urbaniak » 15 sierpnia 2014, 21:26

Albo żeby nie było problemu z wpisaniem N1 naprzykład :D

Piotr Jeruszka

Bilety

Postautor: Piotr Jeruszka » 15 sierpnia 2014, 23:14

Piotr Radoliński pisze:Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie Sp. z o.o. wprowadza od dnia 11 sierpnia 2014 roku nową usługę płatności komórką za bilety komunikacji miejskiej w Częstochowie(...)

1. Co z dotychczasowym moBiletem?
2. Strona "Kup bilet" powinna pójść (dodatkowo) do kategorii "Dla pasażera" - sam szukałem tej strony parę chwil, zanim spostrzegłem odpowiedni baner. Nie wszystkie urządzenia mobilne mogą wyświetlać grafikę prawidłowo. Sam baner (pomimo tekstu alternatywnego) może być dla takich użytkowników nieczytelny, natomiast odpowiednia strona w sekcji "Dla pasażera" powinna rozwiązać ewentualne problemy z grafiką (użytkownik zobaczy odpowiedni tekst z hiperłączem).

Łukasz Najman
Kontaktowanie:

Bilety

Postautor: Łukasz Najman » 17 sierpnia 2014, 22:59

Podpinam się do pytania. Co dalej z obecną płatnością przez telefon?

Awatar użytkownika
Tomasz Rorat
Członek CKMKM

Bilety

Postautor: Tomasz Rorat » 18 sierpnia 2014, 14:37

Dalej chyba działa.

Łukasz Najman
Kontaktowanie:

Bilety

Postautor: Łukasz Najman » 18 sierpnia 2014, 15:25

W takim razie będziemy mieli dwie platformy do zakupu biletów za pomocą telefonu?

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Bilety

Postautor: Piotr Radoliński » 19 sierpnia 2014, 18:46

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Bilety

Postautor: Piotr Radoliński » 20 sierpnia 2014, 16:58

Piotr Jeruszka pisze:1. Co z dotychczasowym moBiletem?
Łukasz Najman pisze:Podpinam się do pytania. Co dalej z obecną płatnością przez telefon?
...według moich informacji 10 lipca 2014 roku CallPay wypowiedział umowę naszemu MPK, więc nie ma już tej opcji zakupu biletu (poprzez 4 numery telefonów).

Piotr Jeruszka

Bilety

Postautor: Piotr Jeruszka » 20 sierpnia 2014, 21:02

Okej, ale dalej zostają dwa systemy: moBilet (to nie to samo, co CallPay) i mPay. Jeżeli ktoś ma konto na moBilecie, a nasz przewoźnik nagle zrezygnuje z jego usług, to wtedy nie będzie wesoło.

Dodatkowo na stronie MPK nie ma info o tym, że już nie można zakupić biletów w systemie CallPay. Jeżeli w pojazdach są nalepki z informacją na temat tego systemu, to ktoś się może zdziwić...

Łukasz Najman
Kontaktowanie:

Bilety

Postautor: Łukasz Najman » 20 sierpnia 2014, 23:10

Ja posiadam konto w CallPay. Gdzieś widnieje informacja że nie można już kupować biletów przez tą platformę? I co mam zrobić jeśli pozostały tam nie wykorzystane środki?

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Bilety

Postautor: Piotr Radoliński » 21 sierpnia 2014, 07:03

Łukasz Najman pisze:Ja posiadam konto w CallPay. Gdzieś widnieje informacja że nie można już kupować biletów przez tą platformę? I co mam zrobić jeśli pozostały tam nie wykorzystane środki?

Obrazek

Łukasz Najman
Kontaktowanie:

Bilety

Postautor: Łukasz Najman » 22 sierpnia 2014, 12:43

Okej. Dzięki za informację. :)

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

Bilety

Postautor: Michał Grzegorczyk » 28 sierpnia 2014, 23:55

Podwyżka odwołana i... w komunikacji rosną wpływy z biletów
Po siedmiu miesiącach 2014 r. wpływy z biletów są o 13,5 mln zł wyższe niż w tym samym okresie zeszłego roku i sięgnęły 443,5 mln zł. Znowu więcej pasażerów kupuje bilety jednorazowe. Teraz w dodatku są ważne przez 75 minut od skasowania w I strefie, a 90 minut w drugiej i w tym czasie można się przesiadać bez ograniczeń. Poza granicami Warszawy liczba sprzedanych biletów jednorazowych wzrosła aż sześciokrotnie - do 1,8 mln sztuk. - To był dobry pomysł, liczby mówią same za siebie - komentował szef ZTM Wiesław Witek. (...) przybywa kupujących bilety długookresowe: 30-dniowe (tu wzrost o 179 tys.) i 90-dniowe.

Wniosek z tego jest prosty. Do kiosków skierować bilety 45-minutowe w cenie 3,00/1,50, a kierowcom dać do sprzedaży jednorazowe za 3,40/1,70 i sprzedaż wzrośnie. Kto ma odwagę podjąć decyzję?

Awatar użytkownika
Jakub Szymanowski
Kontaktowanie:

Bilety

Postautor: Jakub Szymanowski » 03 września 2014, 17:15

Mógłby ktoś wyjaśnić, o co chodzi z tym zarządzeniem, bo przeczytałem całe i nie zauważyłem, żeby cokolwiek się zmieniło....

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

Bilety

Postautor: Michał Grzegorczyk » 03 września 2014, 17:37

O, właśnie, też nie widzę różnic na pierwszy rzut oka.

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Bilety

Postautor: Piotr Radoliński » 03 września 2014, 17:53

...a macie stare dla porównania ? To zerknijcie... :P

Piotr Jeruszka

Bilety

Postautor: Piotr Jeruszka » 03 września 2014, 18:22

Nie widzę większej różnicy, poza zmianami w stylu zamiany "ilość przystanków" na "liczba przystanków" i "zakupiony przez komórkę" na coś w stylu zakupiony przez telefon komórkowy...

... pomijając to, że zniknął jeden wiersz w "biletach papierowych jednorazowych", co cieszy oko i portfel, zwłaszcza ludzi jeżdżących w nocy ;).

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

Bilety

Postautor: Michał Grzegorczyk » 03 września 2014, 19:58

Piotrze, no oczywiście, zaciemniło nas :D Chociaż wciąż mam nadzieję na pewne zmiany w taryfie...

Piotr Schroder
Kontaktowanie:

Bilety

Postautor: Piotr Schroder » 04 września 2014, 15:16

Chyba chodzi o bilety nocne, bo w załączniku nie ma już osobnej kategorii o biletach nocnych.

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Bilety

Postautor: Piotr Radoliński » 04 września 2014, 15:20

...o to chodzi. :)

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

Bilety

Postautor: Michał Grzegorczyk » 11 września 2014, 18:48

Szkoda, że wciąż ogólne zasady taryfy są te same... ;)

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

Bilety

Postautor: Michał Grzegorczyk » 14 września 2014, 13:58

W Lublinie liczba pasażerów komunikacji miejskiej rośnie lawinowo
W Lublinie dostęp do biletów 30-minutowych po 2,80 zł i jednorazowych po 3,20 zł. Bilety jednorazowe sprzedawane są obecnie głównie przez kierowców, gdyż nie sprzedają oni biletów 30-minutowych. Bilet 30-minutowy wprowadzono 1 września 2011 roku, wtedy miała miejsce ostatnia podwyżka cen biletów, natomiast od 1 października 2008 roku nie było podwyżek cen biletów okresowych. Posiadacze biletów okresowych w Lublinie mogą liczyć na szereg przywilejów, m.in. na zniżki w kilkudziesięciu sklepach i punktach usługowych w mieście, a także na możliwość odtworzenia zgubionego biletu. Podwyżki niosą za sobą spadek zainteresowania lublinian biletami jednorazowymi. Sukcesywnie wzrasta natomiast liczba osób kupujących bilety okresowe. O popularności biletów okresowych świadczy również duża liczba punktów sprzedaży, w których taki bilet można zakodować. W 2009 roku w Lublinie było 75, a obecnie jest 115 mln pasażerów komunikacji miejskiej.

Wniosek: biletomaty, czasówki do kiosków, jednorazowe do kierowców i program benefitowy. No już, nie ma czasu do stracenia!

Awatar użytkownika
Wojciech Liberda
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Bilety

Postautor: Wojciech Liberda » 14 września 2014, 19:50

Michał Grzegorczyk pisze:W Lublinie liczba pasażerów komunikacji miejskiej rośnie lawinowo
W Lublinie dostęp do biletów 30-minutowych po 2,80 zł i jednorazowych po 3,20 zł. Bilety jednorazowe sprzedawane są obecnie głównie przez kierowców, gdyż nie sprzedają oni biletów 30-minutowych. Bilet 30-minutowy wprowadzono 1 września 2011 roku, wtedy miała miejsce ostatnia podwyżka cen biletów, natomiast od 1 października 2008 roku nie było podwyżek cen biletów okresowych. Posiadacze biletów okresowych w Lublinie mogą liczyć na szereg przywilejów, m.in. na zniżki w kilkudziesięciu sklepach i punktach usługowych w mieście, a także na możliwość odtworzenia zgubionego biletu. Podwyżki niosą za sobą spadek zainteresowania lublinian biletami jednorazowymi. Sukcesywnie wzrasta natomiast liczba osób kupujących bilety okresowe. O popularności biletów okresowych świadczy również duża liczba punktów sprzedaży, w których taki bilet można zakodować. W 2009 roku w Lublinie było 75, a obecnie jest 115 mln pasażerów komunikacji miejskiej.

Wniosek: biletomaty, czasówki do kiosków, jednorazowe do kierowców i program benefitowy. No już, nie ma czasu do stracenia!

Zapomniałeś o jednym...

Lublin ? miasto na prawach powiatu, stolica województwa lubelskiego. Położony na Wyżynie Lubelskiej nad rzeką Bystrzycą, historycznie w Małopolsce. Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.

A to oznacza, że jako miasto wojewódzkie... ma więcej miejsc pracy, lepsze szkolnictwo itd. Dostali ostatnio ogromną kasę jako miasto ze wschodniej granicy czy jakoś tak... ale podstawowa sprawa to zakłady pracy. U nas tego prawie nie ma bo zanika, młodzi wyjeżdżają, Huta Częstochowa kiedyś miała 5 tys pracowników, a teraz jest 1500 a ma być 900...

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Bilety

Postautor: Piotr Radoliński » 14 września 2014, 20:04

Wojciech Liberda pisze:Huta Częstochowa kiedyś miała 5 tys pracowników, a teraz jest 1500 a ma być 900...
...kiedys 9 tys pracowników dziś 900 a w przyszłości 600. Choć nie wykluczone, że ruszy STALOWNIA (bo jest problem z dostawami z Ukrainy). Będzie ok. 90 miejsc pracy.

Piotr Jeruszka

Bilety

Postautor: Piotr Jeruszka » 14 września 2014, 20:28

Wojciechu, wszystko co piszesz to prawda (chociaż to "młodzi wyjeżdżają" już słyszę tyle lat, że jeszcze chwila - i na złość sam wyjadę :P), tylko nie bardzo wiem co to ma do biletów okresowych. Koło miejsc pracy są przystanki, jeżdżą autobusy, a mimo to wiele osób, które mogłoby do pracy podróżować tramwajem czy autobusem woli wydawać więcej pieniędzy na benzynę. Skoro jest tak źle, to czemu ludzie w tym biednym mieście wolą płacić więcej za benzynę niż 90 zł za 30 dni beztroskiej jazdy środkami komunikacji miejskiej?

Z powyższych rozważań oczywiście wykluczam osoby, które jadą autem do pracy, bo po drodze trzeba dzieci zawieźć, coś załatwić, czy z innych powodów muszą korzystać z auta. Nie piszę, że samochód w mieście to zło - nie będę hipokrytą ;) Tylko ogólnie trudno mi powiązać kiepską sytuację na rynku pracy z małym zainteresowaniem mieszkańców komunikacją miejską. Może jestem za młody, może za mało wiem - nie wiem, cenię Wasz głos.

O szkolnictwie się nie wypowiem, patrząc na liczbę samochodów, parkującą pod naszymi uczelniami ;).

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Bilety

Postautor: Piotr Radoliński » 14 września 2014, 20:32

Piotr Jeruszka pisze:O szkolnictwie się nie wypowiem, patrząc na liczbę samochodów, parkującą pod naszymi uczelniami ;).
...niższego i wyższego szczebla ! :P

Piotr Jeruszka

Bilety

Postautor: Piotr Jeruszka » 14 września 2014, 21:10

Uczniowie niższego szczebla i tak w zdecydowanej większości muszą korzystać z komunikacji miejskiej/są podrzucani/mieszkają blisko, więc trudno ich zachęcać (lub zniechęcać) cenami biletów.

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Bilety

Postautor: Piotr Radoliński » 14 września 2014, 21:22

Piotr Jeruszka pisze:Uczniowie niższego szczebla i tak w zdecydowanej większości muszą korzystać z komunikacji miejskiej/są podrzucani/mieszkają blisko, więc trudno ich zachęcać (lub zniechęcać) cenami biletów.
...ale mam na myśli szkoły średnie, gdzie uczniowie mający prawo jazdy podjeżdżają "na uczelnię" samochodami lepszymi niż "profesorowie". :)

Piotr Jeruszka

Bilety

Postautor: Piotr Jeruszka » 14 września 2014, 21:33

A, no widzisz - ale to są te przypadki, w których ludzie (chyba) nie narzekają na swoją sytuację życiową.

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Bilety

Postautor: Piotr Radoliński » 14 września 2014, 21:35

Piotr Jeruszka pisze:A, no widzisz - ale to są te przypadki, w których ludzie (chyba) nie narzekają na swoją sytuację życiową.
...za moich czasów, jak tak zrobiłem - podjechałem z "bogatszym" kolegą do "ogólniaka" Fiatem 125 p - to na drugi dzień wylądowaliśmy "na dywaniku" u dyrektora z rodzicami !

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

Bilety

Postautor: Michał Grzegorczyk » 14 września 2014, 22:23

Wojciech Liberda pisze:Lublin ? miasto na prawach powiatu, stolica województwa lubelskiego. Położony na Wyżynie Lubelskiej nad rzeką Bystrzycą, historycznie w Małopolsce. Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego.

A to oznacza, że jako miasto wojewódzkie... ma więcej miejsc pracy, lepsze szkolnictwo itd. Dostali ostatnio ogromną kasę jako miasto ze wschodniej granicy czy jakoś tak... ale podstawowa sprawa to zakłady pracy. U nas tego prawie nie ma bo zanika, młodzi wyjeżdżają, Huta Częstochowa kiedyś miała 5 tys pracowników, a teraz jest 1500 a ma być 900...

Częstochowa ? miasto na prawach powiatu. Położona na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej nad rzeką Wartą, historycznie w Małopolsce. Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego. Wszystko się zgadza? :P

A tak na poważnie to może i Lublin jest miastem wojewódzkim, ale nie trzeba nim być by rozwijać się całekiem nieźle jak to robią miasta w rodzaju Legnicy, Suwałk czy Gliwic. Dostajemy póki co kasę z innych funduszy unijnych. Mamy wciąż te nieszczęsne ambicje wojewódzkie, które się oczywiście nie spełnią. To jednak nie przeszkadza starać się tak i aspirować do takiej pozycji, żeby kiedyś powiedzieć, że województwo nam niepotrzebne. Huta to przeszłość, bo postęp zmniejsza zatrudnienie w takich zakładach, w dodatku unijna polityka dąży do niszczenia ciężkiego przemysłu, bo nieekologiczny. Lepiej, żeby działał u Arabów czy w byłym ZSRR i niech stamtąd smród przylatuje z prądami powietrznymi... Mamy tu różne firmy, choćby od poduszek powietrznych i takich producentów powinniśmy ściągać więcej. Oprócz dobrego dojazdu do miasta, co jest sprawą rządu, powinniśmy zbudować dobrą komunikację w mieście. Im więcej ludzi "włożymy" w komunikację miejską tym miasto będzie czystsze i porządniejsze. Jak dla mnie zmiana taryfy i sprzedanie koncesji na postawienie biletomatów to są sprawy proste i tanie, by nie powiedzieć darmowe. Dlaczego nie możemy wziąć dobrych wzorów i przenieść na nasz grunt? Bo ktoś inny to wymyślił i nam duma nie pozwala? Czy dlatego, że nikogo nic już nie obchodzi, bo i tak "wszyscy stąd wyjeżdżają"?

Piotr Skorupa

Bilety

Postautor: Piotr Skorupa » 14 września 2014, 23:46

Popieram wypowiedź Michała. Status województwa może ma coś do rzeczy ale niewiele. Lublin objęty jest programem Polska Wschodnia, w ramach którego spora kasa idzie z UE na transport (wyświetlacze SIP, infrastruktura). Ten sam program obejmuje Rzeszów i Kielce z tego co wiem. Dlatego w Kielcach już dawno są wyświetlacze na przystankach, nowe wiaty, monitoring etc.

W Częstochowie silny jest sektor prywatnej przedsiębiorczości. Natomiast uczelnie nie starają się sprostać obecnym trendom na studenckim forum oraz zapotrzebowaniom rynku pracy. Jest masa ludzi poza Częstochową, którzy nie mają pojęcia, że w tym mieście są wogóle jakieś uczelnie (tak spotkałem się z tym). Między innymi dlatego jest większy odpływ niż przypływ. No i oczywiscie praca.

Co do Lublina, to będzie kolokwialnie powiedziane ale: "pół Lublina siedzi w Wawie".

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

Bilety

Postautor: Michał Grzegorczyk » 15 września 2014, 00:02

Wystarczy popatrzeć, jakie specjalności są najbardziej potrzebne. Brakuje ludzi w wielu specjalnościach, choćby w mojej branży brakuje lekarzy, fizjoterapeutów i ratowników. Wiele mniejszych miast idzie w budowę infrastruktury i ściąganie ludzi do uruchomienia kierunków medycznych. Już nie tylko wielkie miasta, jak Warszawa mają ten ponoć najbardziej prestiżowy kierunek, ale także mniejsze, jak Olsztyn. W kolejce po odbiór papierów czekają uczelnie w Rzeszowie i Zielonej Górze. Wszystko jest możliwe, na wszystko można zdobyć pieniądze, ale trzeba tylko chcieć i umieć wybrać priorytety.

Wróć do „Organizacja i realizacja komunikacji”