Reforma taryfy biletowej w Częstochowie - propozycje

Tematy związane z zagadnieniami organizacji transportu ludności - dotyczy Częstochowy, b. woj. częstochowskiego.
Awatar użytkownika
Marcin Strzelecki
Kontaktowanie:
Status: Offline

Postautor: Marcin Strzelecki » 29 czerwca 2013, 20:08

Kiedy to wchodzi w życie ??

Awatar użytkownika
Jakub Szymanowski
Kontaktowanie:

Postautor: Jakub Szymanowski » 30 czerwca 2013, 12:21

"Całkiem nową alternatywą jest ulgowy bilet 24-godzinny, za który pasażerowie zapłacą tylko 5 zł."
Jaką całkiem nową alternatywą?? Przecież już jest i kosztuje 6 zł........

Piotr Jeruszka

Postautor: Piotr Jeruszka » 06 lipca 2013, 13:13

A ja mam takie głupie pytanie.

Jak jadę 69 do Brzezin, to jaki bilet powinienem skasować? Bo 25 od miesiąca (prawie) kursuje w tamtych rejonach tak, jak "po staremu" jeździło 69 (i odwrotnie). Jednak na stronie MZDiT nie ma informacji o tym, że na linii 69 w Brzezinach obowiązuje bilet miejski.

Michał Kamiński

Postautor: Michał Kamiński » 07 lipca 2013, 10:39

niby bilet podmiejski był zawsze od Sobuczyny

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 29 lipca 2013, 17:54

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 29 lipca 2013, 18:16

Wszystko fajnie, tylko w tym artykule nie ma pewnych szczegółów, a są ważne:
- ważność biletu w strefie podmiejskiej (nawet gdyby tego nie dopowiedziano, to 4,60 to więcej jak 4,20);
- jakie bilety będą sprzedawać kierowcy ?? Czy nie będzie przypadkiem zamieszania o to, że ktoś chciał godzinny, a dostał 45-minutowy ?? Ja postulowałem jednoczesne zlikwidowanie tego za 3,40...

I jeszcze tytułem podsumowania: te zmiany nie wprowadzają nic dla posiadaczy okresówek na kartach. Znowu nikt nie porusza tematu ważności w nocnych. A także zlikwidowania taryfy nocnej w ogóle.

Awatar użytkownika
Pracownik

Postautor: Pracownik » 29 lipca 2013, 18:25

Janusz Karlikowski pisze:- jakie bilety będą sprzedawać kierowcy ??

Z poziomu kasy będzie można wydrukować poprzez odpowiednią kombinację guzików poza obecnymi biletami także dwa nowe - normalny i ulgowy godzinny. Tak to zrozumiałem, bo nic o kasacji tego za 3,40/1,70 nie było.

Patryk Hartman
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Patryk Hartman » 29 lipca 2013, 18:31

I bardzo dobrze, że są 2 wersje do wyboru. Kto będzie chciał np. linią 25 dostać się z Kontkiewicza do Pl. Biegańskiego, kupi bilet za 3,40zł który jest ważny przez 45 minut od momentu wydrukowania, ten który chce jechać na Sobuczynę, kupi za 4,6zł gdzie 60 minowy bilet wystarczy na pokonanie tego odcinka. Chore byłoby likwidować ten "rarytas", bo tak to zaraz wszyscy by pomyśleli, że wzrosły ponownie ceny biletów, z 3,40zł na 4,60zł to było by dość dużo. Gdyby tak było, można by się poczuć jak w Warszawie, gdzie tam są większe ceny biletów.

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 29 lipca 2013, 18:32

Także odebrałem to tak, że bilet 4,60/2,30 jest tylko nową ofertą. Jednak do 1.08 mamy tylko 3 dni, czy więc na szybach pojazdów pojawią się odpowiednie informacje ?? Zwyczajnie boję się bałaganu i to w tym momencie zarówno pasażer jak i kierowca mogą mieć powody do nerwów.
Z drugiej strony bywając w Jeleniej Górze kupuję u kierowcy bez problemu np. dobowy na 2 strefy... :)
Tu obawiam się tego, że ktoś może odejść od "kramiku" prowadzącego z wyrzutem: "ale to nie taki chciałem". Dziś przecież bierzesz "cały" albo "połówkę", a pytania pojawiają się dopiero na liniach podmiejskich, bo tu przecież nie każdy w takim 67 jedzie do Olsztyna ;)

A co na to kioski ?? Pewnie gotowe będą na pierwszego .. września. Jak ktoś kupi w czwartek taki bilet w kiosku to czekam na skan. Bez złośliwości staram się być realistą. "Mało casu" - taki cytat ze znanej polskiej komedii.....

Kierman

Postautor: Kierman » 30 lipca 2013, 09:17

Kierowcy są już poinformowani o reformie i nie widzę żadnego problemu tak jak piszę wyżej jeden z kolegów wciskając kombinacje dwóch przycisków będzie możliwość wydrukowania tego nowego biletu godzinnego...A jak pasażer nie umie się wysłowić i powiedzieć proszę godzinny to chyba już nie nasza wina.....

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 30 lipca 2013, 09:32

Właśnie o to chodzi, czy pasażer będzie wiedział. Nie każdy czyta GW (czy to na papierze czy na Necie).
Z drugiej strony istnienie naklejek przy kabinach niczego nie załatwia, bo co drugi, trzeci dzień słyszę pytanie do kierowcy: "ile kosztuje?"

Awatar użytkownika
Szymon Kryczka
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Szymon Kryczka » 30 lipca 2013, 09:47

Naklejki z ofertą biletową kiedyś były przy każdym kierowcy na szybce- może warto wrócić do tego?

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 30 lipca 2013, 09:49

I są Szymon. Tylko wiszą trochę z boku. Może powinny tuż nad okienkiem do sprzedaży. I to z jeszcze większym napisem "TYLKO ZA ODLICZONĄ KWOTĘ".
Poza tym mamy w mieście trochę wiat. Dlaczego wzorem innych miast w zamykanych galotach tychże wiat nie ma aktualnych schematów (przynajmniej z zasadniczymi trasami autobusów), obok wyraźny cennik, a do tego ogłoszenia od objazdach ??

Awatar użytkownika
Szymon Kryczka
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Szymon Kryczka » 30 lipca 2013, 10:11

Janusz i jest to jakiś pomysł!

Może MZDiT przeprowadzi akcję informacyjną na przystankach - wszak to koszt wykonania, druku i rozwiezienia z zawieszeniem. Nie jest to kampania na bilbordach :)

Krystian Kukuła
Członek CKMKM

Postautor: Krystian Kukuła » 30 lipca 2013, 10:46

Janusz: Dlatego że MZDiT/MPK (nie chcę pokazywać palcem kto, bo nie wiem, i chyba wolę nie wiedzieć) nie ma czasu powiesić zerwanego rozkładu. Na rozkład tramwajowy z Żareckiej czekam od 1 lipca (30 dni!), a co dopiero jakieś schematy czy cenniki...

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 30 lipca 2013, 13:01

Pisałem powyżej o niewiedzy ludzi. I dziś padłem. Otóż na przyst. WOLNA wsiada kobieta ok. 30 lat, idzie do kierowcy, kładzie gotówkę i mówi: "normalny, 2,50 taaak ?? ". Kierowca spojrzał jak na ufo, ale zapytał o jaki bilet chodzi. Pani potem szukała przez cały przystanek reszty kasy. Pewnie jeździ busem - tam chyba są bilety po 2,50 :P
Co do samych naklejek w autobusach, to autentycznie są w złym miejscu. Wsiadający ich nie widzi wsiadając przodem. Uważam, że nowe należy nakleić bezpośrednio nad okienkiem.

Co do rozkładów, to pod OBI w kier. Parkitki także od prawie miesiąca są braki, a co kilka dni ubywa powoli tego co się ostało od "pierwszego ataku".

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 30 lipca 2013, 13:53

...a'propos rozkładów jazdy - od kilku dni ekipa z MPK rozwiesza nowe rozkłady 21 linii - być może i okolica OBI wzbogaci się o nowe a także te miejsca na które zwracałem uwagę w MZDiT ! :P
Aha - w temacie chwalenia KZK GOP za BŁYSKAWICZNE zmiany rozkładów (elektronicznych i papierowych) - tam pracuje nad tym POTĘŻNY sztab ludzi. Ale nie wiem czy to coś da - takie moje tłumaczenie ! :(
Zastanawiam się tylko nad tym jakby ktoś z Was znalazł się po drugiej stronie i stanął nagle pod pręgierzem uwag od członków naszego Forum (CKMKM i niezrzeszonych) ! :P Zawsze się mówi: "Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia" !

TV ORION: Nowe bilety.

Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:

Postautor: Dominik Wójcik » 30 lipca 2013, 23:40

??

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

Postautor: Michał Grzegorczyk » 07 grudnia 2013, 22:36

inż. Wiktor Sołtysiak
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: inż. Wiktor Sołtysiak » 07 grudnia 2013, 23:00

Oczywista sprawa. Pomimo tego, że mam tramwaj pod blokiem w którym mieszkam to jeżdżę samochodem gdyż po prostu wychodzi taniej. Amatorem marznięcia na przystankach też nie jestem. Niestety ale u nas nie warto korzystać z KM.

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

Postautor: Michał Grzegorczyk » 07 grudnia 2013, 23:36

Oczywiście, w naszych warunkach za cenę jednego biletu 45-minutowego można pokonać w mieście autem klasy B ok. 9 km. Przypuszczam, że większość ludzi ma do pracy bliżej, więc zwyczajnie im się opłaca jechać autem.

Awatar użytkownika
Krzysztof Basiukiewicz
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysztof Basiukiewicz » 08 grudnia 2013, 09:59

Piotr Radoliński pisze:...a'propos rozkładów jazdy - od kilku dni ekipa z MPK rozwiesza nowe rozkłady 21 linii

Czy nowe rozkłady zawierają korektę czasu przejazdu? Z tego co słyszałem czas przejazdu jest nierealny.

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

Postautor: Michał Grzegorczyk » 08 grudnia 2013, 12:41

Na stronie ZDiT oczywiście ani słowa...

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 08 grudnia 2013, 12:59

Piotr Radoliński pisze:...a'propos rozkładów jazdy - od kilku dni ekipa z MPK rozwiesza nowe rozkłady 21 linii
Krzysztof Basiukiewicz pisze:Czy nowe rozkłady zawierają korektę czasu przejazdu? Z tego co słyszałem czas przejazdu jest nierealny.
...odgrzewasz temat z przed prawie pół roku !! :shock:

Awatar użytkownika
Tomasz Rorat
Członek CKMKM

Postautor: Tomasz Rorat » 08 grudnia 2013, 15:52

... za oknem zimno, trzeba coś odgrzać/podgrzać. :D
Michał Grzegorczyk pisze:Oczywiście, w naszych warunkach za cenę jednego biletu 45-minutowego można pokonać w mieście autem klasy B ok. 9 km. Przypuszczam, że większość ludzi ma do pracy bliżej, więc zwyczajnie im się opłaca jechać autem.

... oj zdaje mi się że, za 3,40 zł to góra 5km zrobisz jadąc po mieście.

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 08 grudnia 2013, 15:59

Ale Wy dyskutujecie w kontekście ceny tylko.
Przypomnijcie sobie czasy ok. 15 lat temu jak PKS Opole podkradł pasażerów MZK oferując cenę 2zł....
A u nas mimo podobnej promocji kierowcy PKS mieli w d*** pasażerów, bo nie zatrzymywali się na przystankach :(

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

Postautor: Michał Grzegorczyk » 08 grudnia 2013, 21:42

Tomku, zależy od auta. Micry, maluchy i tego typu palą w mieście po 7-8 litrów. Chyba, że ktoś ma duże auto, które pali 15. Nawet te 5 km to sporo dla miasta naszego typu. Z wielu dzielnic do centrum jest góra 5 km.

Awatar użytkownika
Krzysztof Basiukiewicz
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysztof Basiukiewicz » 08 grudnia 2013, 22:23

[/quote]...odgrzewasz temat z przed prawie pół roku !! :shock:[/quote]
Piotrze daty mi się pomyliły, zamiast 30 lipca to odczytałem 30 listopada :D

Michał Kamiński

Postautor: Michał Kamiński » 09 grudnia 2013, 08:40

Na pewno za cenę biletu miesięcznego nie dacie rady najbardziej ekonomicznym samochodem dojechać przez miesiąc do pracy !Za cenę normalnego miesięcznego kupi się około 17 l paliwa.Wątpliwa sprawa żeby dojechać na tym w jedną i drugą stronę przez około 20 razy .

Awatar użytkownika
Krzysztof Basiukiewicz
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysztof Basiukiewicz » 09 grudnia 2013, 11:07

Użytkowanie samochodu to nie tylko koszta paliwa, należy doliczyć również eksploatacje. Wymiany płynów, oleju, koszta napraw.
Jeszcze nie tak dawno , pracując w poprzedniej firmie mając do wyboru samochód czy komunikacje miejską wybrałem tą drugą. Nie miałem bardzo daleko także samochód mógłbym zatankować za podobną kwotę, jednak mając bilet miesięczny mogłem więcej podróżować. Nie samą pracą przecież żyje człowiek.
Druga sprawa cena 90 zł nie jest wygórowana to jedynie 3 zł dziennie za nieograniczoną liczbę przejazdów.

Michał Kamiński

Postautor: Michał Kamiński » 09 grudnia 2013, 11:21

dokładnie 12X90=1060 za rok jazdy KM
własny wozem 1060-460 koszty OC i przeglądu zostaje 600 -100za oleje i filtry , na paliwo zostaje 500 co dzieląc przez 12 miesięcy daje na miesiąc ok 42 zł czyli jakieś 8litrów paliwa .To wyliczenie nie zawiera napraw ,które mogą wypaść w ciągu roku.Jak ktoś dalej chce mi wciskać kity ,że własnym samochodem jest taniej to gratuluje poczucia humoru .

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 09 grudnia 2013, 12:20

No ale tu nie ma o czym medytować.
90zł na 30 dni to 15 dni po trzy kursy.
Jeśli jadę 4-6 razy, to ... wiadomo :)

Ale jak patrzę na uczniaków na Dąbrowskiego (może studentów), to żal mi tych fajsusów kupujących bilety u kierowcy... Ulga powinna być jak za PRL - tylko na legitymację i za poświadczeniem szkoły na dojazd do szkoły

Awatar użytkownika
Krzysztof Basiukiewicz
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysztof Basiukiewicz » 09 grudnia 2013, 21:49

Janusz Karlikowski pisze:Ale jak patrzę na uczniaków na Dąbrowskiego (może studentów), to żal mi tych fajsusów kupujących bilety u kierowcy... Ulga powinna być jak za PRL - tylko na legitymację i za poświadczeniem szkoły na dojazd do szkoły

Już dzisiaj był taki jegomość ( ponoć wcięty ) któremu bardzo się nie podobało iż kierowca sprzedaje bilety a to daje opóźnienia. Dzwonił do dyspozytora i się żalił.
W takich sytuacjach zastanawia mnie jaki cel ma taki człowiek który z byle powodu dzwoni do dyspozytora. Że np kierowca spóźnił się 5 min, że wozi w kabinie jeździ... uczeń, takich spraw dziennie są dziesiątki.

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 10 grudnia 2013, 01:34

@Krzysku: po pierwsze, to już jako nie-klubowicz mam prawo dzwonić, bo nawet wyświetlacze do tego zachęcają. A na tym przystanku zawsze będę tak reagować. Jeśli chcę jechać 22-06 o 14:27, to nie mam ochoty wsiadać do niego o 14:34. Jak będę miał taką potrzebę, to wybiorę się na 15-03 albo 25-04...
Ponieważ kupuję bilet miesięczny i przedpłacam 90zł, to nie akceptuję ani sekundy zwłoki z powodu sprzedaży biletów, bo jest to ewidentny biznes kierowcy (prowizja), na co ja ZGADZAM SIĘ TYLKO W PRZYPADKU JAZDY O CZASIE. W innym przypadku trzeba interwencji.

Ale widzę, że trzeba innych działań.... Jak zobaczę opóźniony pojazd to nie zadzwonię do tego ..... ale gdzie indziej...

Awatar użytkownika
Zbigniew Hoffer

Postautor: Zbigniew Hoffer » 10 grudnia 2013, 11:02

Krzysztof Basiukiewicz pisze:W takich sytuacjach zastanawia mnie jaki cel ma taki człowiek który z byle powodu dzwoni do dyspozytora. Że np kierowca spóźnił się 5 min, że wozi w kabinie jeździ... uczeń, takich spraw dziennie są dziesiątki.

Celu nie ma żadnego. To jest po prostu frustracja, alkoholizm, nieudane życie.

Awatar użytkownika
Bartosz Kowalski
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Bartosz Kowalski » 10 grudnia 2013, 13:16

Taka osoba dzwoni, ośmiesza się tylko składając skargę na to że kierowca sprzedaje bilety. Wedle polskiego prawa sprzedawca (a kierowca w takim wypadku nim jest) nie może odmówić sprzedania towaru klientowi(pasażer) jeśli takowy towar posiada. Tak więc taka osoba może sobie dzwonić i mówić że kierowca sprzedaje bilety, ale kierowca ma obowiązek sprzedać ten bilet. Tak samo jeśli ktoś dzwoni bo autobus ma opóźnienie spowodowane korkami. Pytam się co kierowca ma tankować autobus redbullem i latać? Taka osoba dzwoniąca z takimi błahostkami powoduje tylko że w momencie kiedy faktycznie ktoś będzie dzwonił w ważniej sprawie zostanie olany.

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 10 grudnia 2013, 16:20

A u nas jeździ MPK Częstochowa czy MPK Radomsko ??

Awatar użytkownika
Tomasz Rorat
Członek CKMKM

Postautor: Tomasz Rorat » 10 grudnia 2013, 17:08

Janusz Karlikowski pisze:@Krzysku: po pierwsze, to już jako nie-klubowicz mam prawo dzwonić, bo nawet wyświetlacze do tego zachęcają. A na tym przystanku zawsze będę tak reagować. Jeśli chcę jechać 22-06 o 14:27, to nie mam ochoty wsiadać do niego o 14:34. Jak będę miał taką potrzebę, to wybiorę się na 15-03 albo 25-04...
Ponieważ kupuję bilet miesięczny i przedpłacam 90zł, to nie akceptuję ani sekundy zwłoki z powodu sprzedaży biletów, bo jest to ewidentny biznes kierowcy (prowizja), na co ja ZGADZAM SIĘ TYLKO W PRZYPADKU JAZDY O CZASIE. W innym przypadku trzeba interwencji.

Ale widzę, że trzeba innych działań.... Jak zobaczę opóźniony pojazd to nie zadzwonię do tego ..... ale gdzie indziej...

- wyświetlacze zachęcają, ale nie że autobus jest opóźniony !!
- kierowca może sprzedawać bilety nawet jak jest na minusie !!
- za co przedpłacasz te 90zł ?? i tak przesiadasz się co parę przystanków i tak kilkanaście razy dziennie, to raczej oszczędzasz !!

i na koniec dyspozytor ma ważniejsze sprawy niż słuchanie o opóźnieniu -7 i sprzedaży biletów
a chyba nietrzeźwym pasażerom nie wolno korzystać z komunikacji publicznej ( od tego są TAXI), bo taki pasażer stwarza większe zagrożenie, takie samo jak kierowca pędzący przez miasto aby nadrobić opóźnienie dla jednego pasażera, który nie spieszy się do pracy !!

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 10 grudnia 2013, 17:32

Tomasz Rorat pisze:- za co przedpłacasz te 90zł ?? i tak przesiadasz się co parę przystanków i tak kilkanaście razy dziennie, to raczej oszczędzasz !!
Płacę z góry... Jak za ten bilet co mam zwrócą mi, bo takie 22-06 było na opóźnieniu, to OK. Płacę za 100% realizację kursów. I to nie byle g***m, tylko komfortowymi autobusami. Czyli na 22 nie jakiś złom typu #105...

Awatar użytkownika
Tomasz Rorat
Członek CKMKM

Postautor: Tomasz Rorat » 10 grudnia 2013, 17:41

... jak znajdziesz w regulaminie zwrot za opóźnienie to będziemy dalej rozmawiać !!
Ja nie mam więcej ochoty słuchać od osoby nie pracującej, nie mającej prawa jazdy ( choćby kat. B ), itd.

przestań się ośmieszać

Michał Kamiński

Postautor: Michał Kamiński » 10 grudnia 2013, 18:16

Janusz jakiś czas nie mąciłeś na forum ,był spokój nawet cie tolerowałem ,myślałem że zmieniłeś się, zmądrzałeś trochę(szkoda że się myliłem) .Jak masz misje w naprawianiu świata to są ważniejsze sprawy niż kilka minut opóznienia !

Awatar użytkownika
Bartosz Kowalski
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Bartosz Kowalski » 10 grudnia 2013, 20:10

Janusz Karlikowski pisze:A u nas jeździ MPK Częstochowa czy MPK Radomsko ??

Może sobie jeździć nawet firma M. czy Pan Józek z Koziej Wólki. Dopóki kierowca ma bilety to ma prawny obowiązek jest sprzedać nie zależnie od tego czy jedzie na opóźnieniu czy nie. Więc się nie wymądrzaj, jak się nie znasz.

Sebastian Panowicz

Postautor: Sebastian Panowicz » 11 grudnia 2013, 11:22

Bartosz Kowalski pisze: Dopóki kierowca ma bilety to ma prawny obowiązek jest sprzedać nie zależnie od tego czy jedzie na opóźnieniu czy nie.

W naszych warunkach dopóki ma rolkę fiskalną :D

Sprzedaż biletów u kierowcy powinna być tylko za odliczoną kwotą (czyli tak jak jest napisane w cenniku).
Jeżdżąc autobusami PKS staram się mieć odliczoną kwotę na bilet albo chociaż drobną końcówkę ceny biletu. Wiem, że często kierowcy nie mają wydać i stąd taka moja postawa.

Mateusz Balt
Członek CKMKM

Postautor: Mateusz Balt » 12 grudnia 2013, 11:56

Kawałek historii:

"Masztalski staje przed sądem oskarżony o to, że w autobusie uderzył w twarz starszą kobietę. Bez powodu!
-Bez powodu ? - dziwi się Masztalski. Niech wysoki sąd mnie wysłucho, a potym powie!
-Prosze mówić! - nakazuje sędzia.
-Wchodza do autobusu, a ona przede mną. Prosi o bilet do Warszawy. Otwiero tasza, wyjmuje bojtlik, zamyko tasza, otwiero bojtlik,
wyciągo sto złotych, zamyko bojtlik, otwiero tasza, wkłodo bojtlik, zawiero tasza i daje kierowcy te sto złotych. Kierowca jej godo, co
bilet kosztuje sto dwadzieścia złoty. To ona zaś otwiero tasza, wyjmuje bojtlik, zamyko tasza, otwiero bojtlik, wyciągo pięćdziesiąt złotych, zamyko bojtlik, otwiero tasza, wkłodo bojtlik, zawiero tasza i daje kierowcy te pięćdziesiąt złoty. A kierowca ją prosi, coby mu dała jeszcze dziesięć złoty bo nie mo jak wydać. To ona zaś otwiero tasza, wyjmuje bojtlik, zamyko tasza, otwiero bojtlik, wyciąga dziesięć złoty, zamyko bojtlik, otwiero tasza, wkłodo bojtlik, zawiero tasza i daje kierowcy te dziesięć złoty. A kierowca bierze te dziesięć złoty i daje jej bilet. To ona zaś otwiero tasza...
Masztalski spojrzał uważnie na sędziego, który coraz bardziej wiercił się na krześle i opowiada dalej:
-...wyjmuje bojtlik, zamyko tasza, otwiero bojtlik, wkłodo bilet, zawiero bojtlik, otwiero tasza, wkłodo bojtlik, zawiero tasza. A kierowca podaje jej czterdzieści złoty reszty. To ona zaś otwiero tasza, wyjmuje bojtlik, zawiero tasza, otwiero bojtlik...
-Przestanie pan wreszcie! - krzyczy sędzia. - Bo jak nie, to dostanie pan w gębę...
Masztalski przerywa:
-A widzicie, wysoki sądzie? To nie godejcie, że jo jej doł bez powodu."

To była historia, teraz współczesność.

Ja bym tragedii nie robił z wydawania 30 gr do ulgowego. Całkowite zaniechanie wydawania reszty też będzie słabym ruchem marketingowym. Z problemów współczesnych to mamy głównie to, że nie stosuje się gros pasażerów do zapisu o odliczonej gotówce (2 zł to umówmy się gotówka) oraz fakt iż często ktoś mówi jaki bilet i dopiero wtedy zaczyna jak w sytuacji Masztalskiego rzeźbić, nierzadko w złocie kwotę. Ja mam zawsze wydać - z 2, 5, 10, 20 czy 50. Trochę może uczy się tak pasażerów dziadostwa, bo zapominają iż cały czas odliczona gotówka obowiązuje i to tylko grzeczność tego chama i prostaka, którego żona i pięciorga dzieci jeździ za darmo autobusami na koszt podatnika, że wydaje 18,3 zł do ulgowego. Społeczeństwo polskie jest społeczeństwem trudnym. Dla pasażera kierowca zawsze będzie chamem, burakiem, prostakiem, wieśniakiem ponieważ nie chce wydawać z papieru. Dlatego daleko nam do takiej Norwegii czy Szwajcarii. Zarobki raz, mentalność dwa. Nie trzeba zmian wielkich - wystarczy kampania informacyjna, że gotówka odliczona czyli prastary i troszku jednak zapomniany przepis. Gotówka oczywiście nie w złocie czy innym nominale ze świnki skarbonki i będzie żyło się lepiej. Wszystkim. Represje o całkowitym braku wydawania reszty by sprawę zakończyły raz na zawsze, ale to chyba za ostre rozwiązanie.

Maciej Urbaniak

Postautor: Maciej Urbaniak » 12 grudnia 2013, 12:47

Prawda jest taka, że żadne przepisy nie były by potrzebne i problem by nie istniał gdybyśmy posiadali biletomaty w większej ilości już nie wspominając o takowych w pojazdach...

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

Postautor: Michał Grzegorczyk » 12 grudnia 2013, 16:21

Kiedyś regulamin policji zabronił im posiadania banknotów większych niż 10 zł, bo to zapobiegnie korupcji. Oczywiście wiemy, że wyszła z tego kpinia, ale gdyby tak wpisać do regulaminu MPK, że kierowca może przyjmować tylko monety? I wtedy takie nalepki dać na każdej kabinie kierowcy?

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 12 grudnia 2013, 16:25

...a może pasażerom posiadającym TYLKO banknoty zabronić wsiadania do pojazdów KM ? :P

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

Postautor: Michał Grzegorczyk » 12 grudnia 2013, 16:26

Piotrze, jak zwykle żartujesz, a ja tu próbuję być poważny :P

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 12 grudnia 2013, 16:31

...czy będziemy tworzyć kolejny "martwy" przepis ? Przecież w tej chwili obowiazuje już taki jeden: "Pasażer winien mieć odliczoną kwotę gotówki na zakup biletu" !

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

Postautor: Michał Grzegorczyk » 12 grudnia 2013, 16:48

I ten o odliczonej gotówkę jest właśnie przedobrzony! Dlatego nikt go nie stosuje.

Wróć do „Organizacja i realizacja komunikacji”