Zmiany w komunikacji miejskiej - 2019r

Tematy związane z zagadnieniami organizacji transportu ludności - dotyczy Częstochowy, b. woj. częstochowskiego.
Mirek Waga
Status: Offline

Re: Zmiany w komunikacji miejskiej - 2019r

Postautor: Mirek Waga » 02 września 2019, 21:50

Piotr Radoliński pisze:
Mirek Waga pisze:Inną sprawą że 12 czy 34 to 80% trasy się pokrywa i niech mi nikt nie mówi że jest to niemożliwe, aby autobusy nie jechały stadami.
Linia "12" i "34" raczej nie powinny się spotkać, gdyż linia "34" to po prostu mutacja (co drugi kurs wydzielony z linii "12") linii "12" (95% trasy pokrywa się) i linia ma "naprzemienny" rozkład.
Numeracja została wprowadzona na życzenie pasażerów (szczególnie z rejonu ul. Tatrzańskiej).

Przepraszam miałem uwadze linie 32,co do 34 to nie ma problemu,

Andrzej Pionka

Postautor: Andrzej Pionka » 02 września 2019, 22:12

Przystanek Hubermana kierunek Centrum
5:11 - 17
5:12 - 14
5:14 - 20.

Awatar użytkownika
Łukasz Szkurłat

Postautor: Łukasz Szkurłat » 03 września 2019, 16:55

Grunt, że 18 i 27 (poza tym, że 18 tylko do Hektarowej) nietknięte. Tam najwięcej pasażerów jeździ. Na innych liniach mogą być dziury. Nawet 2 godzinne.

Mirek Waga

Postautor: Mirek Waga » 03 września 2019, 19:11

Łukasz Szkurłat pisze:Grunt, że 18 i 27 (poza tym, że 18 tylko do Hektarowej) nietknięte. Tam najwięcej pasażerów jeździ. Na innych liniach mogą być dziury. Nawet 2 godzinne.

Może lepiej nie komentować tego wpisu, bo co by nie powiedział to wszystko za mało. :evil: :lol:
Jak najmniej takich użytkowników forum

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 03 września 2019, 20:11

Mirek Waga pisze:Może lepiej nie komentować tego wpisu, bo co by nie powiedział to wszystko za mało. :evil: :lol:
Jak najmniej takich użytkowników forum
....szkoda, że niektórym brak poczucia humoru a może inaczej... nie potrafią "odczytać" SARKAZMU ! :P

Mirek Waga

Postautor: Mirek Waga » 04 września 2019, 12:19

Kolego Piotrze.
Gdzie można mówić o poczuciu humoru, a może o ,,SARKAZMIE", to można, ale sprawy TRANSPORTU PUBLICZNEGO winny być jedne z PRIORYTETOWYCH spraw i żarty w tym miejscu nie mają miejsca.
Dla kogo ten temat jest humorystyczny to trudno, a kto traktuje to poważnie to inna sprawa.

Andrzej Pionka

Postautor: Andrzej Pionka » 04 września 2019, 13:32

Priorytetowe dla kogo?
Dzieci jadących do szkoły?
Staruszek z ryneczku?
Gdyby nagle w Częstochowie przestała działać Komunikacja Miejska obawiam się, że żadna tragedia się by nie stała.
Znalazłeś gdzieś jakikolwiek głos oburzonego pasażera, że przez dwie godziny szczytu nie ma żadnego autobusu linii 17 na Liszce Dolnej?
Albo może widziałeś pikietę pasażerów linii 24 pod siedzibą MZDiT?
Tyle właśnie obchodzi ludzi KM w Częstochowie. Nawet bez tramwajów potrafią wytrzymać.

Awatar użytkownika
Łukasz Szkurłat

Postautor: Łukasz Szkurłat » 04 września 2019, 13:38

Tak wracając do tematu na poważnie żeby już kolega Mirek się nie musiał specjalnie przeze mnie denerwować, to na 17 od dzisiaj weszła korekta rozkładów. I jednak się okazało, że autobus do Liszki w godzinach 13-15 jest potrzebny. A kursów jest nawet więcej w ciągu dnia. Że też od początku nie można było rzetelnie podejść do sprawy, tylko się pokpić po najmniejszej linii oporu. Oj nieładnie organizatorze!

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 04 września 2019, 14:52

Panowie - Mirek Waga, Andrzej Pionka, Marian Cichur i Patryk Harman - napinacie się, denerwujecie - może niepotrzebnie - a może takiego ruchu wymagała sytuacja ? Myślę, że wkrótce na liniach 17, 24 i 30/33 wróci do normy... i będzie funkcjonowało przynajmniej tak jak... przed wakacjami.

Marian Cichur

Postautor: Marian Cichur » 04 września 2019, 16:14

Jaki jest sens skracania tylko jednego kursu o 17:57 tylko w niedzielę do Kawodrzy?

Andrzej Pionka

Postautor: Andrzej Pionka » 04 września 2019, 20:51

Zjazd do zajezdni.

Awatar użytkownika
Łukasz Szkurłat

Postautor: Łukasz Szkurłat » 05 września 2019, 10:44

Wcześniej ten kurs i tak był tylko do Al. Bohaterów Monte Cassino.

Andrzej Pionka

Postautor: Andrzej Pionka » 05 września 2019, 10:52

Piotr Radoliński pisze:Panowie - Mirek Waga, Andrzej Pionka, Marian Cichur i Patryk Harman - napinacie się, denerwujecie - może niepotrzebnie - a może takiego ruchu wymagała sytuacja ? Myślę, że wkrótce na liniach 17, 24 i 30/33 wróci do normy... i będzie funkcjonowało przynajmniej tak jak... przed wakacjami.

Piotrze, piszesz prawie zawsze jako apologeta MPK i MZDiT. Naprawdę uważasz, że wszystko jest w porządku? Że organizacja komunikacji jest świetna, a jeśli nie jest to wymaga tego "sytuacja". Moim zdaniem, MZDiT nie ma fachowców od planowania komunikacji i albo powinien takich zatrudnić, albo wynająć (np. firmę Trako z Wrocławia). Nawet malutki Strzelin korzysta z ich usług. Wydawanie pieniędzy na komunikację w takim stanie, to marnotrawstwo.

Mirek Waga

Postautor: Mirek Waga » 05 września 2019, 14:08

Andrzej Pionka pisze:Piotrze, piszesz prawie zawsze jako apologeta MPK i MZDiT. Naprawdę uważasz, że wszystko jest w porządku? Że organizacja komunikacji jest świetna, a jeśli nie jest to wymaga tego "sytuacja". Moim zdaniem, MZDiT nie ma fachowców od planowania komunikacji i albo powinien takich zatrudnić, albo wynająć (np. firmę Trako z Wrocławia). Nawet malutki Strzelin korzysta z ich usług. Wydawanie pieniędzy na komunikację w takim stanie, to marnotrawstwo.

kolego Anddrzeju jeżeli ktoś będzie Twoim chlebodawcą to choć po części będziesz chociaż udawał że go bronisz

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 05 września 2019, 15:10

Mirek Waga pisze:kolego Anddrzeju jeżeli ktoś będzie Twoim chlebodawcą to choć po części będziesz chociaż udawał że go bronisz
...czy kol. MIREK sugeruje, że MPK lub MZDiT lub któraś z tych firm jest moim "chlebodawcą" ? Od razu odpowiem - z żadną z tych firm nie jestem związany UMOWĄ O PRACĘ. Myślę, że to ukróci te dziwne insynuacje... pod moim adresem.

Awatar użytkownika
Tomasz Rorat
Członek CKMKM

Postautor: Tomasz Rorat » 05 września 2019, 16:15

Każdy mądry za klawiatury !!
Masz np. 150 autobusów i nagle okazuję się że brakuję ci 10-12 autobusów (oczywiście też kierowców) bo opóźnił się remont torów tramwajowych.
I co robicie ??
Znajdziecie w ciągu 7-10 dni dodatkowe autobusy plus kierowców do nich ?? na dwa tygodnie i początek roku szkolnego !!
Dlatego zrobiono to co zrobiono, ucięto autobusy tam gdzie jechało najmniej pasażerów, fakt może nie potrzebnie na Liszce ale tak naprawdę tam jedzie góra dwie-trzy osoby od pętli Kawodrza Górna.

Awatar użytkownika
Łukasz Szkurłat

Postautor: Łukasz Szkurłat » 05 września 2019, 16:59

Na dwóch wspomnianych wcześniej przeze mnie liniach czasem tyle osób przewinie się przez cały kurs.

Marian Cichur

Postautor: Marian Cichur » 05 września 2019, 17:07

[
Mirek Waga pisze:kolego Anddrzeju jeżeli ktoś będzie Twoim chlebodawcą to choć po części będziesz chociaż udawał że go bronisz
Piotr Radoliński pisze:...czy kol. MIREK sugeruje, że MPK lub MZDiT lub któraś z tych firm jest moim "chlebodawcą" ? Od razu odpowiem - z żadną z tych firm nie jestem związany UMOWĄ O PRACĘ. Myślę, że to ukróci te dziwne insynuacje... pod moim adresem.

Każdy wie jak jest.

Marian Cichur

Postautor: Marian Cichur » 05 września 2019, 17:08

Łukasz Szkurłat pisze:Na dwóch wspomnianych wcześniej przeze mnie liniach czasem tyle osób przewinie się przez cały kurs.

Na 27 to nic dziwnego, skoro jedzie równocześnie z linią 11, a przebieg ich tras jest niemal identyczny.

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 05 września 2019, 17:10

Piotr Radoliński pisze:...czy kol. MIREK sugeruje, że MPK lub MZDiT lub któraś z tych firm jest moim "chlebodawcą" ? Od razu odpowiem - z żadną z tych firm nie jestem związany UMOWĄ O PRACĘ. Myślę, że to ukróci te dziwne insynuacje... pod moim adresem.
Marian Cichur pisze:Każdy wie jak jest.
...jak mam to rozumieć ?

Marian Cichur

Postautor: Marian Cichur » 05 września 2019, 17:12

Piotr Radoliński pisze:
...jak mam to rozumieć ?[/quot
Piotr Radoliński pisze:
...jak mam to rozumieć ?

Chodziło mi o to, że każdy wie, czym Kolega się zajmuje i w jaki sposób na zlecenie MZDiT.

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 05 września 2019, 17:18

Marian Cichur pisze:Chodziło mi o to, że każdy wie, czym Kolega się zajmuje i w jaki sposób na zlecenie MZDiT.
...proszę w takim razie napisać - co robię ?
P.S. Pracuje w firmie outsourcingowej - nie podlegam ani pod MZDiT ani MPK. Wykonuje tylko czynności, które kiedyś wykonywała ekipa MPK.

Marian Cichur

Postautor: Marian Cichur » 05 września 2019, 17:23

Piotr Radoliński pisze:
Marian Cichur pisze:Chodziło mi o to, że każdy wie, czym Kolega się zajmuje i w jaki sposób na zlecenie MZDiT.
...proszę w takim razie napisać - co robię ?
P.S. Pracuje w firmie outsourcingowej - nie podlegam ani pod MZDiT ani MPK. Wykonuje tylko czynności, które kiedyś wykonywała ekipa MPK.

Z informacji, które posiadam jesteście zatrudnieni w przedsiębiorstwie świadczącym usługi utrzymania infrastruktury przystankowej w należytym stanie na terenie Gminy Miasta Częstochowy.

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 05 września 2019, 18:11

Marian Cichur pisze:Z informacji, które posiadam jesteście zatrudnieni w przedsiębiorstwie świadczącym usługi utrzymania infrastruktury przystankowej w należytym stanie na terenie Gminy Miasta Częstochowy.
....no i jasne wszystko - nie podlegam pod MPK ani pod MZDiT... mam SWOJE szefostwo...! :P

Mirek Waga

Postautor: Mirek Waga » 05 września 2019, 19:35

Piotr Radoliński pisze:
Marian Cichur pisze:Z informacji, które posiadam jesteście zatrudnieni w przedsiębiorstwie świadczącym usługi utrzymania infrastruktury przystankowej w należytym stanie na terenie Gminy Miasta Częstochowy.
....no i jasne wszystko - nie podlegam pod MPK ani pod MZDiT... mam SWOJE szefostwo...! :P

Panowie!!!
Wimy się tu,tłumaczy .Nic tu dodać nic ująć. !! !! !! :idea: :lol:

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 05 września 2019, 21:37

Mirek Waga pisze:Panowie!!!
Pan coś sugeruje, panie Mirku ?

Marian Cichur

Postautor: Marian Cichur » 06 września 2019, 08:55

Piotr Radoliński pisze:
Mirek Waga pisze:Panowie!!!
Pan coś sugeruje, panie Mirku ?

Panowie, przypominam, że jest to FORUM KOMUNIKACYJNE. Dyskutujemy tutaj o problemach KM w Częstochowie i regionie, a nie miejscach i formach zatrudnienia członków. Bardzo proszę o szanowanie Regulaminu oraz zakończenie tego tematu.

Andrzej Pionka

Postautor: Andrzej Pionka » 06 września 2019, 10:04

Tomasz Rorat pisze:Każdy mądry za klawiatury !!
Masz np. 150 autobusów i nagle okazuję się że brakuję ci 10-12 autobusów (oczywiście też kierowców) bo opóźnił się remont torów tramwajowych.
I co robicie ??
Znajdziecie w ciągu 7-10 dni dodatkowe autobusy plus kierowców do nich ?? na dwa tygodnie i początek roku szkolnego !!
Dlatego zrobiono to co zrobiono, ucięto autobusy tam gdzie jechało najmniej pasażerów, fakt może nie potrzebnie na Liszce ale tak naprawdę tam jedzie góra dwie-trzy osoby od pętli Kawodrza Górna.

A to nie było tak, że to wykonawca remontu miał zapewnić komunikację zastępczą?
Skoro tramwaje nie jeżdżą, to nie mamy przez to więc kierowców?
Ja bym zrobił to tak:
1. Zawieszam linię 27
2. Zawieszam linię 18, zamiast tego zwiększam takt na 26 o kursy na Hektarową lub przez Hektarową.
3. Nie wiem czy by się udało - wynajmuję PKS do obsługi linii podmiejskich (oprócz 69).
4. Zastanawiam się nad podwykonawcą.
5. Nie ruszam linii 24.

Marian Cichur

Postautor: Marian Cichur » 06 września 2019, 11:05

A czy to nie jest tak, że organizator układa rozkład, a wykonawca ma go wykonać? A jeśli wykonawca się nie sprawdza, to wybieramy innego?

Andrzej Pionka

Postautor: Andrzej Pionka » 06 września 2019, 11:16

Marian Cichur pisze:A czy to nie jest tak, że organizator układa rozkład, a wykonawca ma go wykonać? A jeśli wykonawca się nie sprawdza, to wybieramy innego?

Niestety w miastach z jednym miejskim organizatorem i jednym miejskim wykonawcą nie jest już tak różowo. Wszyscy wykonują czyjeś polecenia. Niestety nie licząc się przy tym z klientami, czyli pasażerami.

Awatar użytkownika
Bartosz Kowalski
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Bartosz Kowalski » 06 września 2019, 13:23

Tomasz Rorat pisze:Każdy mądry za klawiatury !!
I co robicie ??

Ale że remont się opóźni to chyba wiadomo ciut wcześniej a nie na ostatnią chwilę. Jak wiadomo wcześniej to zawsze można się ratować podwykonawstwem.

Andrzej Pionka

Postautor: Andrzej Pionka » 06 września 2019, 13:29

To, że remont się opóźni wiadomo było od jego początku.
Remont al. Pokoju trwa od marca i końca nie widać.

Mirek Waga

Postautor: Mirek Waga » 06 września 2019, 16:41

Ponoć 16.09.2019r tramwaje mają ruszyć, o ile ponownie MPK nie zgodzi się na wniosek wykonawcy o przesunięcie terminu oddania torowiska, jak to miało miejsce do tej pory.

Marian Cichur

Postautor: Marian Cichur » 06 września 2019, 16:46

Mirek Waga pisze:Ponoć 16.09.2019r tramwaje mają ruszyć, o ile ponownie MPK nie zgodzi się na wniosek wykonawcy o przesunięcie terminu oddania torowiska, jak to miało miejsce do tej pory.

A w jakim kierunku miałyby ruszyć? Na Północ czy Raków? Bo ten drugi kierunek to baaardzo cienko widzę.

Awatar użytkownika
Tomasz Rorat
Członek CKMKM

Postautor: Tomasz Rorat » 06 września 2019, 17:38

Na Północ ale chyba tylko do pętli Promenada bo po zakończeniu przy zajezdni pracę mają ruszyć na pętli Fieldorfa-Nila.

Piotr Jeruszka

Postautor: Piotr Jeruszka » 07 września 2019, 09:22

Marian Cichur pisze:(...)A w jakim kierunku miałyby ruszyć? Na Północ czy Raków? Bo ten drugi kierunek to baaardzo cienko widzę.
Może na trasie Zajezdnia MPK (Źródlana) - Zajezdnia MPK (Niepodległości)? Przesiadka przy jednej bramie, szybko tramwajem (złączy się je "tyłkami", to będą dwukierunkowe) i myk, przesiadka przy drugiej bramie.

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 07 września 2019, 13:34

Piotr Jeruszka pisze:Może na trasie Zajezdnia MPK (Źródlana) - Zajezdnia MPK (Niepodległości)? Przesiadka przy jednej bramie, szybko tramwajem (złączy się je "tyłkami", to będą dwukierunkowe) i myk, przesiadka przy drugiej bramie.
Piotr - DOBRE ! Ale chyba Cię któryś z forumowiczów "znielubi" - nie ma poczucia humoru ! ;)

Radek Fijałkowski
Członek CKMKM

Postautor: Radek Fijałkowski » 09 września 2019, 17:05

To forum za sprawą kilku osób schodzi coraz mocniej na psy. Wieczne niezadowolenie, wieczne żale, wieczne malkontenctwo. Teraz widzę wchodzimy na nowy poziom z*ebania umysłowego - dywagowanie KTO GDZIE I NA KOGO ZLECENIE PRACUJE? Radziłbym kilku osobą zażyć kubła zimnej wody na głowę, może to pomoże.

Andrzej Pionka

Postautor: Andrzej Pionka » 09 września 2019, 18:47

I uważasz, że nie ma na co narzekać?
1. Remont Al. Pokoju trwający od marca (ok. 2 km toru)
2. Dwa i pół miesiąca zamknięcia Al. Niepodległości w celu wymiany jednego! rozjazdu.
3. Okrojenie kursowania popularnych linii.

Serio jest super? Huta bankrutuje, a nikt nie rozważa nawet korekt kursowania linii w tamtym rejonie (serio jest potrzeba trzech linii autobusowych + jednej tramwajowej)?

Radek Fijałkowski
Członek CKMKM

Postautor: Radek Fijałkowski » 09 września 2019, 20:09

A może zamiast narzekać zza klawiatury warto było by się wziąć do roboty? Zrobiłeś coś w kierunku żeby było lepiej? Nie? No tak właśnie myślałem.

Są rzeczy na które się nie ma wpływu. Pretensje do wykonawcy remontu, a nie do organizatora, a tym bardziej operatora.

Andrzej Pionka

Postautor: Andrzej Pionka » 09 września 2019, 21:18

Radek Fijałkowski pisze:A może zamiast narzekać zza klawiatury warto było by się wziąć do roboty? Zrobiłeś coś w kierunku żeby było lepiej? Nie? No tak właśnie myślałem.

Przecież to jest rola tych, którzy pracują na odpowiednich stanowiskach i mają za to pensję! Ja jestem (okazjonalnym) klientem, któremu się nie podoba, że nie może w akceptowalnym czasie i częstotliwości przejechać z pracy do domu.

Piotr Jeruszka

Postautor: Piotr Jeruszka » 10 września 2019, 08:00

Pragnę zaprotestować w jednej kwestii:
Andrzej Pionka pisze:2. Dwa i pół miesiąca zamknięcia Al. Niepodległości w celu wymiany jednego! rozjazdu.

Ja kategorycznie jestem za przedłużeniem tego remontu, bo co się człowiek najeździ po zajezdni MPK, to jego. Nie wiadomo, kiedy będzie kolejna okazja. Czy istnieje możliwość zostawienia paru kursów przez zajezdnię nawet po zakończeniu remontu? ;)

Awatar użytkownika
Tomasz Rorat
Członek CKMKM

Postautor: Tomasz Rorat » 10 września 2019, 10:13

Piotrze jest szansa aby jeździć po zajezdni, wystarczy się zatrudnić w MPK ;)

Marian Cichur

Postautor: Marian Cichur » 10 września 2019, 12:38

Andrzej Pionka pisze:Serio jest super? Huta bankrutuje, a nikt nie rozważa nawet korekt kursowania linii w tamtym rejonie (serio jest potrzeba trzech linii autobusowych + jednej tramwajowej)?

Osobiście lobbowałbym za przekierowaniem linii 28 do węzła Raków PKP. Byłoby to szybkie połączenie Rakowa z Zawodziem, a linia 13 z Tysiąclecia w zupełności wystarczy na Kucelin.

Mirek Waga

Postautor: Mirek Waga » 11 września 2019, 09:23

Marian Cichur pisze:
Osobiście lobbowałbym za przekierowaniem linii 28 do węzła Raków PKP. Byłoby to szybkie połączenie Rakowa z Zawodziem, a linia 13 z Tysiąclecia w zupełności wystarczy na Kucelin.

W całości zgadzam się z propozycją kolegi Marcina, z jedną małą uwagą, że nie do Węzła Raków, a do Staionu Raków

Mirek Waga

Postautor: Mirek Waga » 17 września 2019, 14:26

W dniu 06,09,2019r pisałem że tramwaje miały jeździć od 16,09,2019 i jak się okazało to było mylna informacja, jak się okazuje przy takim tempie prac to i za miesiąc tramwaje nie wyjadą na trasę. Tak więc i informacja przekazane w jednym z wywiadów przez Pana rzecznika MPK też się nie potwierdzi.

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 17 września 2019, 17:44

Mirek Waga pisze:W dniu 06,09,2019r pisałem że tramwaje miały jeździć od 16,09,2019 i jak się okazało to było mylna informacja, jak się okazuje przy takim tempie prac to i za miesiąc tramwaje nie wyjadą na trasę. Tak więc i informacja przekazane w jednym z wywiadów przez Pana rzecznika MPK też się nie potwierdzi.
...wszystko to za sprawą awarii (zerwania przez koparkę sieci trakcyjnej przy wyjeździe z zajezdni oraz przez błędne postawienie słupa podtrzymującego sieć trakcyjną) - tak więc winę ponosi tylko i wyłącznie wykonawca remontu.

Andrzej Pionka

Postautor: Andrzej Pionka » 17 września 2019, 18:18

A jest jakiś termin zakończenia prac wzdłuż Al. Pokoju?

Mirek Waga

Postautor: Mirek Waga » 17 września 2019, 18:29

Andrzej Pionka pisze:A jest jakiś termin zakończenia prac wzdłuż Al. Pokoju?

Przepraszam, ale prawidłowe pytanie powinno brzmieć;
- ,,Kiedy minął termin zakończenia prac wzdłuż Al. Pokoju"?

Mirek Waga

Postautor: Mirek Waga » 17 września 2019, 18:34

Piotr Radoliński pisze:
Mirek Waga pisze:W dniu 06,09,2019r pisałem że tramwaje miały jeździć od 16,09,2019 i jak się okazało to było mylna informacja, jak się okazuje przy takim tempie prac to i za miesiąc tramwaje nie wyjadą na trasę. Tak więc i informacja przekazane w jednym z wywiadów przez Pana rzecznika MPK też się nie potwierdzi.
...wszystko to za sprawą awarii (zerwania przez koparkę sieci trakcyjnej przy wyjeździe z zajezdni oraz przez błędne postawienie słupa podtrzymującego sieć trakcyjną) - tak więc winę ponosi tylko i wyłącznie wykonawca remontu.

Tak na dobrą sprawę to przecież pasażera takie sprawy nie interesują, on płaci i chce być szybko i sprawie przewieziony o celu.

Wróć do „Organizacja i realizacja komunikacji”