WROCŁAW

Tematy związane z zagadnieniem organizacji transportu ludności (systemy, zarządzanie, itp).
Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk
Status: Offline

WROCŁAW

Postautor: Michał Grzegorczyk » 13 kwietnia 2015, 23:02

Tak, było to mocno krytykowane, a wszystkie kłopoty z przeprowadzką są spowodowane tym, że styropian w drugiej zajezdni robi sobie muzeum swojej wspaniałości. A MPK z rozbrajającą szczerością przyznaje, że biorą podwykonawcę, bo inaczej nie pomieszczą autobusów w jednej zajezdni. Tzn. i tak się nie pomieszczą i część będzie parkować na parkingu "jakoś to będzie". Natomiast naprawy i bieżące utrzymanie w Polsce wszędzie leżą, bo większość decydentów woli używać nowy sprzęt aż do poważnej awarii, kiedy zaczyna się panika. W imię "oszczędności".

Awatar użytkownika
Wojciech Liberda
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

WROCŁAW

Postautor: Wojciech Liberda » 14 kwietnia 2015, 05:31

Michał Grzegorczyk pisze:Tak, było to mocno krytykowane, a wszystkie kłopoty z przeprowadzką są spowodowane tym, że styropian w drugiej zajezdni robi sobie muzeum swojej wspaniałości. A MPK z rozbrajającą szczerością przyznaje, że biorą podwykonawcę, bo inaczej nie pomieszczą autobusów w jednej zajezdni. Tzn. i tak się nie pomieszczą i część będzie parkować na parkingu "jakoś to będzie". Natomiast naprawy i bieżące utrzymanie w Polsce wszędzie leżą, bo większość decydentów woli używać nowy sprzęt aż do poważnej awarii, kiedy zaczyna się panika. W imię "oszczędności".

Niektórzy uczą się na błędach... martwi mnie tylko, że kolejną zajezdnię tramwajową przenieśli. Będzie to samo co z autobusami... Nie rozumiem jak można 322 autobusy w ruchu "wsadzić do jednej zajezdni. Samo tankowanie tylu pojazdów to wyzwanie, a co dopiero mycie czy naprawy bieżące. Ot co Wrocław już od wielu lat stacza się w komunikacyjną przepaść. Prezydent i jego świta nie rozumieją pewnych mechanizmów. Teraz przyjdą Pesy i zobaczymy gdzie je będą stacjonować...

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

WROCŁAW

Postautor: Michał Grzegorczyk » 15 kwietnia 2015, 12:01

Dokładnie, zastanawiam się, jak chcą to prowadzić, szczególnie że podobno autobusów w zajezdni jest więcej niż przewiduje jej projekt... Natomiast z tramwajami jest tak, że sprzedawali/sprzedają ostatnio trochę najstarszych, bo przyszły Skody. Proponowałem w mejlu, żeby nie sprzedawać, bo są sprawne, ale żeby zwiększyć częstotliwość, bo jest tłok. Usłyszałem, że nie można zwiększyć częstotliwości, bo to by oznaczało, że trzeba zabrać czasu na skrzyżowaniach kierowcom...

Awatar użytkownika
Wojciech Liberda
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

WROCŁAW

Postautor: Wojciech Liberda » 15 kwietnia 2015, 12:14

Michał Grzegorczyk pisze:Dokładnie, zastanawiam się, jak chcą to prowadzić, szczególnie że podobno autobusów w zajezdni jest więcej niż przewiduje jej projekt... Natomiast z tramwajami jest tak, że sprzedawali/sprzedają ostatnio trochę najstarszych, bo przyszły Skody. Proponowałem w mejlu, żeby nie sprzedawać, bo są sprawne, ale żeby zwiększyć częstotliwość, bo jest tłok. Usłyszałem, że nie można zwiększyć częstotliwości, bo to by oznaczało, że trzeba zabrać czasu na skrzyżowaniach kierowcom...

Not o do TVN24 z takimi tekstami :)

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

WROCŁAW

Postautor: Janusz Karlikowski » 16 kwietnia 2015, 20:00

Strach się bać. Wybieram się w czerwcu do Wrocka, ale chyba z autobusów skorzystam. Bo oglądając te filmiki na FB, to torowiska macie w stanie rozkładu

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

WROCŁAW

Postautor: Michał Grzegorczyk » 17 kwietnia 2015, 08:57

Poza kilkoma nowymi fragmentami, które nie zdążyły się zniszczyć.

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

WROCŁAW

Postautor: Michał Grzegorczyk » 06 maja 2015, 14:30

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

WROCŁAW

Postautor: Piotr Radoliński » 09 maja 2015, 19:36

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

WROCŁAW

Postautor: Michał Grzegorczyk » 18 maja 2015, 14:11

Wschodnią obwodnicę uratuje estakada? Projektowanie dróg, jak w latach 1960-tych, zamiast drogi przez wieś estakada. Wszyscy narzekają na korki, a o tramwaju nikt nawet nie myśli...

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

WROCŁAW

Postautor: Michał Grzegorczyk » 18 maja 2015, 22:35

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

WROCŁAW

Postautor: Michał Grzegorczyk » 19 maja 2015, 20:55

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

WROCŁAW

Postautor: Janusz Karlikowski » 05 czerwca 2015, 17:03

Dziś transport autobusowy w centrum sparaliżowany przez paradę "Wrocław dla wszystkich". A tramwajami jeździ się tragicznie - czasem co 20 - 50 metrów czerwone światło. I czas przejazdu w rozkładzie między 2 przystankami obok siebie to czasem 4 minuty. Szok !!

Awatar użytkownika
Wojciech Liberda
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

WROCŁAW

Postautor: Wojciech Liberda » 05 czerwca 2015, 17:44

Janusz Karlikowski pisze:Dziś transport autobusowy w centrum sparaliżowany przez paradę "Wrocław dla wszystkich". A tramwajami jeździ się tragicznie - czasem co 20 - 50 metrów czerwone światło. I czas przejazdu w rozkładzie między 2 przystankami obok siebie to czasem 4 minuty. Szok !!

A Ty u nas narzekasz...

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

WROCŁAW

Postautor: Janusz Karlikowski » 05 czerwca 2015, 20:12

Oj, na nasze to wcale ostatnio nie narzekam. Czas przejazdu jest nawet ok.
Ale tu mnie jeszcze zastanawia bardzo mała liczba niskich na 6 i 7s. Kiedyś prawie każdy. Za to w tramwajach jest zdecydowanie luźnej jak u nas, ale dziś to nie jest zwykły piątek, więc może to dlatego. Mam nadzieje, że jutro uda mi się do zabytkowego wejść :P

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

WROCŁAW

Postautor: Janusz Karlikowski » 07 czerwca 2015, 14:08

W trzy dni długiego weekendu (poza piątkiem) kursuje linia specjalna T2 spod Opery do ZOO. Frekwencja dość słaba, ale powodem może być brak rozkładów jazdy na przystankach i tylko info, że od 12 do 22 co 20 minut. Nie ma też poza netem info o dokładnej trasie. Taborowo jedna Skoda i podwójne zmodernizowane 105-ki.
Na linii turystycznej także tłumów nie ma, a trasa i tabor fajny.

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

WROCŁAW

Postautor: Janusz Karlikowski » 07 czerwca 2015, 21:22

Zabytkowy "Mikołaj":
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

i znana już od dawna "Enusia":
Obrazek

Na koniec liniowa 0P:
Obrazek

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

WROCŁAW

Postautor: Janusz Karlikowski » 07 czerwca 2015, 23:31

A to podwykonawca MPK m.in. na linii 144:
Obrazek

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

WROCŁAW

Postautor: Michał Grzegorczyk » 08 czerwca 2015, 22:38

Janusz Karlikowski pisze:Ale tu mnie jeszcze zastanawia bardzo mała liczba niskich na 6 i 7s. Kiedyś prawie każdy.
Okres ochronny UE się skończył i już mogą jeździć na wszystkich liniach, więc znajdziesz Skody np. na liniach 3, 5, 8, 14, 23, 24 ;)

Janusz Karlikowski pisze:A to podwykonawca MPK m.in. na linii 144:
Obrazek
To autobus MPK, powystawowy w kolorze srebrnym, żeby nie stracić gwarancji na powłokę ;) Podwykonawca ITS Michalczewski sprowadzi MAN-y Lion City oraz 9-metrowe Solarisy.

Świetna wiadomość :-D Legnicka we Wrocławiu zazieleni się od drzew?

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

WROCŁAW

Postautor: Michał Grzegorczyk » 12 czerwca 2015, 23:51

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

WROCŁAW

Postautor: Piotr Radoliński » 18 czerwca 2015, 18:47

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

WROCŁAW

Postautor: Michał Grzegorczyk » 29 czerwca 2015, 18:03

Awatar użytkownika
Wojciech Liberda
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

WROCŁAW

Postautor: Wojciech Liberda » 11 lipca 2015, 11:20

Remont stodwójki dofinansowany!

to teraz czas na nas i naszą doczepkę

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

WROCŁAW

Postautor: Piotr Radoliński » 16 sierpnia 2015, 13:55

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

WROCŁAW

Postautor: Piotr Radoliński » 21 sierpnia 2015, 18:11

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Re: WROCŁAW

Postautor: Janusz Karlikowski » 11 września 2015, 16:12

Kilka fotek z Wrocławia (10-09-2015):
Obrazek
Obrazek
Zmiana trasy linii 7 z powodu awarii wodociągowej przy Drobnera i Dubois

Obrazek
Obrazek
Pętla Poświętne

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

Postautor: Michał Grzegorczyk » 13 września 2015, 16:13

I Twisty na linii 23 tak bardzo potrzebne, prawie jak na 1, 14, 15 i 24 ;) Ciekawe jest wysłanie ich na linię 33, bo Skody i tak nie mogą jeździć po innych trasach niż 3x. Czyżby dużo awarii?

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 13 września 2015, 18:59

Była awaria wodociągowa w okolicy Drobnera/Dubois. A Twistów nie widziałem na innej linii jak 23 :(

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

Postautor: Michał Grzegorczyk » 16 września 2015, 17:43

Jeszcze jeżdżą na 33, tak 1/3 obsługi linii.

Awatar użytkownika
Wojciech Liberda
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Wojciech Liberda » 11 października 2015, 08:25

Awatar użytkownika
Wojciech Liberda
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Wojciech Liberda » 15 października 2015, 18:30

Awatar użytkownika
Wojciech Liberda
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Wojciech Liberda » 19 listopada 2015, 08:28

Wrocławskie klimaty :)

Wrocławskie Twsity... okiem Wojciecha Liberdy http://czgk.pl/categories.phpit?cat_id=4817

Ogólnie jestem pozytywnie zaskoczony. Tak i Twistem jak i torowiskami we Wrocławiu. Twist z Wrocławia ma trochę inną przestrzeń z przodu tzn. http://czgk.pl/details.php?image_id=21792 brak jest siedzenia i tych rurek z szybą co powoduje, że jest tam bardzo dużo miejsca, dodatkowo zainstalowano tu mały biletomat. W środku jest bardzo miło, ponieważ laminaty są delikatnie szare ze wstawkami granatowymi z ledami o kolorze niebieskim. Jeździ szybko zwinnie, ładnie hamuje i wydaje mi się, że idealnie pasuje na wrocławskie torowiska. Jeździłem Skodami i mogę napisać, jedno... trochę się chowa do Twista, może jest szersza ale za to odgłosy jakie wydaje.... nieraz przerażają. Na plus wyremontowane torowiska w centrum, przejazd przez zwrotnice i krzyżaki bije na głowę KRAKÓW (przypomnę, że obecnie jeździ się tam 3-5 km/h). Kultura motorniczych daje wiele do myślenia... 4 przypadki skandaliczne (podpadające pod naganne, 2 pozytywne bo nie było problemu mimo zamknięcia drzwi zabrać panią dobiegającą, a jeden motorniczy na skrzyżowaniu krzyczał do kierowców puszek... cytat: "gdzie się pchacie pedały" a działo się to na skrzyżowaniu z 3 pasami w każdym kierunku z wyłączoną sygnalizacją! Ale są to skrajne przypadki i nie wpływają na dobrą komunikację tramwajową. Oczywiście dobrze, że byłem już na dworcu bo tramwaje stanęły na godzinę gdzieś w centrum (czytane z FB).
Dworzec Wrocław Główny, po remoncie wygląda wyśmienicie. Jest tam 6 peronów z jednym zejściem zwykłym i jedno ze schodami ruchomymi, które były na drugim końcu peronu (tam gdzie akurat ludzi nie było) ale za plus można dodać, że są ruchome powiedzmy to schody ale tylko dla bagaży! Co wiele osób chętnie wykorzystywało. Pociągów co nie miara, po pół godzinie się spociłem latając między peronami focąc przeróżne składy. Ludzi jeździ dużo, w niektórych składach "Impuls" brakowało miejsc siedzących. Ogólnie Wrocław bardzo mi się podoba... no oprócz dużych korków, ruch samochodowy przeraża.

Do Wrocławia pojechałem "Barbakanem" o 9.10. Bilet kupiony w kasie na Stradomiu. Wsiadło ze 40 ludzi, a w wagonie nie było miejsc siedzących. Co świadczy, że akurat to połączenie z Przemyśla do Szczecina ma duże obłożenie w relacji Kraków - Wrocław. Dodatkowo w Lublińcu do mojego wagonu bezprzedziałowego wsiadło 7-8 ludzi. Rozmawiałem z miłą studentką, która jeździ na studia do Wrocławia (mieszka w Katowicach, rodzice ją dowożą samochodem), a siedziała koło mnie że to najszybsze połączenie, a w piątek wraca bardzo dużo osób i z związku z tym stoją bo nie ma miejsca. To samo się tyczy EIP "Pendolino" w piątek nie ma miejsc.
Z Wrocławia wracałem ostatnim EIP o 18.45 po tej godzinie nic bezpośredniego do Częstochowy nie ma. Więc chciałem być wcześniej, żeby się nie spóźnić (2h ;))
Podróż Pendolino.. no cóż za tą cenę dostałem darmowy soczek Tymbarka, znany nie jednemu miłośnikowi, do wyboru była kawa, herbata, woda mineralna. Ponieważ kupowałem bilet w kasie (bardzo miła pani za każdym razem wytłuszczała na bilecie informacje o wagonie i miejscu w wagonie) dostałem miejsca od zewnątrz czyli mogłem sobie co najmniej popatrzyć w sufit, no ale nie ma co narzekać. Nie mniej jednak miąłem wrażenie, że tym pojazdem lekko rzucało, a myślałem że będzie inaczej. Nie ma co narzekać, było w środku jasno, za zewnątrz ciemno przez co nie widziałem nawet gdzie jestem, ale załoga za każdym razem przypominała przed stacją gdzie się znajdujemy.
Cena biletu na "Barbakam to taniomiastowy 39,90, na pendolino też promocja 59 :/
Ogólnie polecam :)

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 30 grudnia 2015, 13:00

Cztery fotki z Wrocka poniżej.
Jechałem wczoraj w obie strony IC Matejko. W tamtą stronę przyjechał na -4 do celu, a po drodze nie jechał szybciej jak 123 km/h. Powrot tym samym pociągiem i tu już na odcinku do Opola nawet 146 km/h. Jednak czas przejazdu dłuższy, bo pociąg jedzie dość wolno z Opola do Pawonkowa, a tam ma planowy postój na mijance (przepuszcza Pendolino). Przyjazd na Stradom planowo. Jednak jedna rzecz mi się nie podobała. O ile na początku w pociągu było ciepło, tak potem niektórym było za ciepło, co skutkowało przestawieniem klimatyzacji w taki sposób, że zrobiło się autentycznie zimno. Później już były tylko dyskusje z kierownikiem, który stwierdził, że dogodzić nikomu nie można. Współczuję tym, którzy w nocy pojadą do Przemyśla w wychłodzonym pociągu (głównie na życzenie pewnego "gorącego" młodzieńca z Opola, który biegał w podkoszulku po wagonie i było mu stale za gorąco). Moim zdaniem: klimatyzacji zimą nie powinno się używać w ogóle lub tylko w trybie ogrzewania - tak jest w hotelach...
Co do wrocławskich tramwajów, to niestety czas przejazdu w różnych relacjach jest bardzo długi, a tramwaje się masowo opóźniają. "Głupieje" także system elektroniczny, bo co chwilę potrafi zmieniać czas przyjazdu na dany przystanek, co więcej zmienia kolejność przyjazdu składów, a jest to niemożliwe, bo np. tramwaje 3, 10 i 33 jadą z tego samego kierunku od ul. Lotniczej do centrum :shock:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Andrzej Pionka

Postautor: Andrzej Pionka » 30 grudnia 2015, 16:29

Ostatnio system wariuje ;)

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

Postautor: Michał Grzegorczyk » 30 grudnia 2015, 18:41

Widzę, że pierwsze zdjęcie z okolic mojej pracy ;) Weź mi nawet nie mów o ludziach, którym wiecznie gorąco, bo mam to w pracy. Mróz za oknem, a niektórzy siedzą cały dzień przy otwartym oknie w cienkiej bluzce i gadają, że im gorąco... Czasy przejazdu są długie, bo zielona fala przysługuje tylko niektórym liniom, a i nie zawsze działa. Reszta tramwajów stoi na światłach, gdzie się da, nieraz i minutę albo półtorej. Ostatnio ogłosili, że będzie zielona fala na skrzyżowaniu Powstańców/Szczęśliwa. I faktycznie była... jeden dzień! A teraz znowu jest fala czerwona.

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 30 grudnia 2015, 18:43

To jest fala trzech mleczno-białych, poziomych kuleczek/światełek (jak kto woli) :)

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 01 lutego 2016, 19:39

Andrzej Pionka

Postautor: Andrzej Pionka » 01 lutego 2016, 20:10

Wina jest zarówno po stronie miasta, jak i samego Protramu, który od lat nie skonstruował nic nowego. Dzisiaj już raczej nikt po nim płakać nie będzie.

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

Postautor: Michał Grzegorczyk » 06 lutego 2016, 16:50

Miasto mogłoby się najwyżej skusić na same zakłady jako zaplecze techniczne do remontów, ale to raczej wątpliwe, skoro wcześniej pozbyto się ich tworząc Protram. Co do samych tramwajów to faktycznie przegubowego 205WrAs to naprawdę wygodna i pojemna konstrukcja, ale nowe Twisty też są dobre i nie mają tych wszystkich wad, które doprowadzają do nerwicy w Skodach.

Awatar użytkownika
Wojciech Liberda
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Wojciech Liberda » 12 lutego 2016, 04:56

Wrocław: Będą nowe tramwaje moderus. MPK zamówi kolejne wagony

MPK zamówi kolejne wagony

Awatar użytkownika
Wojciech Liberda
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Wojciech Liberda » 12 lutego 2016, 05:08

Andrzej Pionka

Postautor: Andrzej Pionka » 12 lutego 2016, 08:45

Niestety tatuś oprócz gadania i pisania gdzie popadnie nie jest w stanie nic zrobić...

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

Re: Infrastruktura drogowa - Częstochowa i region 2014-20

Postautor: Michał Grzegorczyk » 25 lutego 2016, 20:36

We Wrocławiu powstanie ogromny wiadukt - wiadukty nie takie drogie, budujmy je śmielej.

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

Postautor: Michał Grzegorczyk » 30 marca 2016, 19:51

Jedziesz rowerem albo tramwajem? Dostaniesz bilet do Hydropolis - nagrody takie sobie, ale krok w dobrą stronę

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 16 sierpnia 2016, 18:33

Foto z mojej ostatniej wizyty, na początek MPK (i to co podlega miastu):
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

A na koniec coś z Bus Marco Polo Wratislavia 1992, czyli firmy obsługującej gminę Kobierzyce:
Obrazek
Obrazek

Wróć do „Systemy transportowe - organizacja komunikacji, infrastruktura”