Akcja "Naciśnij ciepły guzik"

Tematy związane z zagadnieniami organizacji transportu ludności - dotyczy Częstochowy, b. woj. częstochowskiego.
Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:
Status: Offline

Akcja "Naciśnij ciepły guzik"

Postautor: Dominik Wójcik » 16 września 2010, 21:02

Z racji tego, że na polu działania CKMKM, a więc komunikacji, włączyłem CKMKM (odpowiem za to ewentualnie za rok przy wewnętrznych wyborach) w akcję[center]Naciśnij "Ciepły guzik"[/center]Polegać ona będzie na:
- zamieszczeniu czytelnych piktogramów na drzwiach
- zamieszczeniu ulotek na pojazdach
- rozdawaniu ulotek na węzłach komunikacyjnych

Potrzebuję chętnych do kolportażu. Niedużej ilości, bo wydanej nakładem gospodarczym MPK.

Celem akcji jest nauczenie pasażerów korzystania z przycisku otwierania drzwi zimą. Będąc dzisiaj w MPK ustaliliśmy trójstronnie, że w ciepłe dni kierowcy będą otwierać sami wszystkie drzwi celem przewietrzenia wozu. Zimą będą to robić pasażerowie celem rozsądnego gospodarowania ciepłem.

Podobną akcję postulował niegdyś Wiktor S.

Akcja współorganizowana wspólnie przez
MPK w Częstochowie sp. z o.o.
Stowarzyszenie LOKALNI
Częstochowski Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej

Szkoła nie przeszkadza, mogę wystawić stosowne zaświadczenie, jeśli ktoś z młodszych tutaj forumowiczów potrzebuje do szkoły do oceny, dyplomu, czy wyróżnienia "Primus Inter Pares"

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 16 września 2010, 21:20

Dominik Wójcik pisze:Szkoła nie przeszkadza, mogę wystawić stosowne zaświadczenie

za chiny nie mogę sobie przypomniec komu ja kiedys wystawialem. Domyślam się, ale....
Odp do klubowiczów na mailu :)

Awatar użytkownika
Konrad Machura
Kontaktowanie:

Postautor: Konrad Machura » 16 września 2010, 22:33

A do pracy zwolnienie

Awatar użytkownika
Krzysiek Ociepa
Kontaktowanie:

Postautor: Krzysiek Ociepa » 16 września 2010, 23:22

Dominik Wójcik pisze:Celem akcji jest nauczenie pasażerów korzystania z przycisku otwierania drzwi zimą. Będąc dzisiaj w MPK ustaliliśmy trójstronnie, że w ciepłe dni kierowcy będą otwierać sami wszystkie drzwi celem przewietrzenia wozu. Zimą będą to robić pasażerowie celem rozsądnego gospodarowania ciepłem.

A czy tak będzie we wszystkich autobusach (i tramwajach), czy tylko w najnowszych Mercedesach?

Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:

Postautor: Dominik Wójcik » 16 września 2010, 23:51

Chodzi o mercedesy. Każdy wóz - teraz każdy niemal inny - zostanie odpowiednio oznakowany, żeby nie robić z ludzi balona

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 17 września 2010, 00:20

Na zasadzie "chcesz poFlirtować, to naciśnij guzik i jedź 6:15, jak nie to 6:20". Jaki piękny sposób na rozładowanie tłoku

Awatar użytkownika
Szymon Kryczka
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Szymon Kryczka » 17 września 2010, 11:06

Mercedesy nie od dziś jeżdżą po Częstochowie, nie od dziś trzeba sobie guziczek wcisnąć - a ludzie i tak się nie mogą nauczyć.

Czy to w lato, czy to w zimę, drzwi powinni otwierać sobie sami pasażerowie. Naklejki na każdych drzwiach nie dają rady, a śladowe ulotki mają pomóc? Ciężko to widzę :)

Tomasz Sałata

Postautor: Tomasz Sałata » 17 września 2010, 11:47

Mnie zastanawia jedna rzecz. Fotokomórki są powoli zaklejane ponieważ kierowcy nie mogą sobie dać rady z zamkaniem drzwi... Czyli na zimę będą musiały być choć trochę odklejone aby mogły kogoś ''wyczuć''

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 17 września 2010, 12:31

Głputi zwyczaj stania młodzieży na stopniach. To było dobre 20 lat temu

Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:

Postautor: Dominik Wójcik » 17 września 2010, 12:45

Myszon pisze:Mercedesy nie od dziś jeżdżą po Częstochowie, nie od dziś trzeba sobie guziczek wcisnąć - a ludzie i tak się nie mogą nauczyć.
Jest sygnał od kierowców, że pasażerowie atakują ich.
Myszon pisze:Czy to w lato, czy to w zimę, drzwi powinni otwierać sobie sami pasażerowie. Naklejki na każdych drzwiach nie dają rady, a śladowe ulotki mają pomóc? Ciężko to widzę :)
W lato wietrzenie, a w zimę - pasażer wg potrzeby. Naklejki na drzwiach w obecnej formie, to nieporozumienie. Powinny być hasłowo, 3 słowa maksimum - i tak będzie.
Tomasz Sałata pisze:Fotokomórki są powoli zaklejane ponieważ kierowcy nie mogą sobie dać rady z zamkaniem drzwi...
Są otępiane - wyjaśnili mi to w MPK wczoraj. Pole widzenia zostało zwężone do ok. 30cm, czyli schematycznie - jednego schodka.

Tomasz Sałata

Postautor: Tomasz Sałata » 17 września 2010, 12:48

Dominik Wójcik pisze:Są otępiane - wyjaśnili mi to w MPK wczoraj. Pole widzenia zostało zwężone do ok. 30cm, czyli schematycznie - jednego schodka.

Dokładnie tak. Choć ostatnio w wozie #138 były zaklejone całe czarną taśmą izolacyjną i nie ''widziały'' nikogo. Sami z kierowcą sprawdzaliśmy.
Dominik Wójcik pisze:Jest sygnał od kierowców, że pasażerowie atakują ich.

Dokładnie...

Awatar użytkownika
Szymon Kryczka
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Szymon Kryczka » 17 września 2010, 15:10

Dominik Wójcik pisze:Myszon napisał/a:
Mercedesy nie od dziś jeżdżą po Częstochowie, nie od dziś trzeba sobie guziczek wcisnąć - a ludzie i tak się nie mogą nauczyć.
Jest sygnał od kierowców, że pasażerowie atakują ich.

Ja to rozumiem, sam ostatnio uczestniczyłem w podobnym wydarzeniu, tylko nie chodziło o drzwi, a o wypadek (pijana pasażerka zasnęła i spadła podczas zakrętu - głowa rozbita a kierowca zdenerwowany bo to nie pierwszy raz, kiedy ma z tą pasażerką problem) porozmawiałem z kierowcom i sam mówił, że gdy wyrzuca osoby nietrzeźwe, bezdomne, które sprawiają/mogą sprawiać problem, to pasażerowie się burzą, że tak się ludzi nie traktuje.

Otóż to jest chore! I jacy pasażerowie? Emeryci z darmowymi przejazdami? Młodzież dostosowuje się w mgnieniu oka, dojrzali ludzie do lat 40/50 też uczą się raz dwa. To cała akcja dla Emerytów z darmowymi przejazdami?

Gdyby polityka MPK w informowaniu pasażerów o takich nowinkach była bardziej trafna i konkretna (o czym piszesz Dominiku niżej) to kierowcy mieli by spokojniejsze życie, a my żylibyśmy w cywilizowanym mieście, gdzie komunikacja działa sprawie. Brakuje chyba w MPK osób z odpowiednim podejściem.

Dominik Wójcik pisze:Myszon napisał/a:
Czy to w lato, czy to w zimę, drzwi powinni otwierać sobie sami pasażerowie. Naklejki na każdych drzwiach nie dają rady, a śladowe ulotki mają pomóc? Ciężko to widzę :)
W lato wietrzenie, a w zimę - pasażer wg potrzeby. Naklejki na drzwiach w obecnej formie, to nieporozumienie. Powinny być hasłowo, 3 słowa maksimum - i tak będzie.

Krótki konkret i o to chodzi. Dalej nie rozumiem wietrzenia autobusu. Wg. Pana Marandy to autobusy XXII wieku, a klimy nie mamy, dalej się wietrzy autobusy dla ochłody...

Autobus z klimą otwierany na kliknięcie guziczka, i mamy akcję w lecie "naciśnij zimny guzik", a zimą "naciśnij ciepły guzik".

Jedyny plus akcji to krótkie i rzeczowe napisy, po za tym jest to guzik warte. Jeżeli MPK nie będzie konsekwentne i będzie zmieniało podejście do klienta w jednej sprawie parę razy, to takie akcji będą guzik warte.

P.S. Współczuje kierowcą, że mają odczynienia z trudnymi ludźmi nie nadążającymi za techniką. Współczuję też pasażerom, którzy bronią bezdomnych i pijanych w autobusach przed kierowcą który chce ich usunąć.

Trochę wyszedłem ponad to co chciałem powiedzieć, ale nie żałuję :)

Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:

Postautor: Dominik Wójcik » 17 września 2010, 22:43

Myszon pisze:To cała akcja dla Emerytów z darmowymi przejazdami?
Niekoniecznie. Widziałem wielu młodych i "średnich" ludzi, którzy czaili się na ten przycisk, niczym na bułkę, którą mieliby ukraść, a i tak na końcu polecieli do II drzwi. Trzeba ich ośmielić.
Myszon pisze:Trochę wyszedłem ponad to co chciałem powiedzieć, ale nie żałuję :)
Nie szkodzi.

Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:

Postautor: Dominik Wójcik » 18 września 2010, 12:51

Kolejni chętni. Mam kilka zgłoszeń na mailu.

Tomasz Sałata

Postautor: Tomasz Sałata » 18 września 2010, 14:54

Dominik Wójcik pisze:Niekoniecznie. Widziałem wielu młodych i "średnich" ludzi, którzy czaili się na ten przycisk, niczym na bułkę, którą mieliby ukraść, a i tak na końcu polecieli do II drzwi. Trzeba ich ośmielić.

Racja. Tak jakby się bali nacisnąć... :P

Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:

Postautor: Dominik Wójcik » 19 września 2010, 00:10

Bo to jakaś nowość. Dotychczas jedynym przyciskiem obok drzwi było otwieranie awaryjne obstawione zakazami pod rygorem kar finansowych. To jest uwarunkowane.

Awatar użytkownika
Sebastian Wróbel

Postautor: Sebastian Wróbel » 19 września 2010, 10:04

No ale po co w przegubowych citaro dodatkowe standardowe guziki "STOP" przy trzecich i czwartych drzwiach, skoro są tam kasety z przyciskiem??
ps. I czy kiedykolwiek zdejmą fotokomórki? to jest dopiero utrapienie.

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

Postautor: Michał Grzegorczyk » 19 września 2010, 10:40

Dominik Wójcik pisze:Dotychczas jedynym przyciskiem obok drzwi było otwieranie awaryjne obstawione zakazami pod rygorem kar finansowych. To jest uwarunkowane.

Bardziej problem w tym, że ludzie nie umieją czytać i zrozumieć informacji dość szybko by sobie te drzwi otworzyć.

Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:

Postautor: Dominik Wójcik » 19 września 2010, 12:22

Sbrother pisze:ps. I czy kiedykolwiek zdejmą fotokomórki? to jest dopiero utrapienie.
Nie, a napisałem dlaczego w artykule: http://ckmkm.inds.pl Jedynie ich widzialność jest ograniczona.
Garro pisze:Bardziej problem w tym, że ludzie nie umieją czytać i zrozumieć informacji dość szybko by sobie te drzwi otworzyć.
Nie Garro. Sęk w uwarunkowaniu. To zostało przez pół wieku tak głęboko zakorzenione, że teraz trzeba będzie około 5-6 lat, żeby ludzie się przestawili.

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 19 września 2010, 12:29

Dominik Wójcik pisze:To zostało przez pół wieku tak głęboko zakorzenione

Ale zostało. Bardziej ufam kierującego pojazdem niż tym automatom. Gdyby nie zwykła ludzka reakcja, to kiedyś w Lublińcu pewnie by mi pociąg odjechał. Nie marginalizujmy roli kierowyc/motorniczego/maszynisty do tego, że ma prowadzić. Te nowoczesne wynalazki mogą być pułapką. Fotokomórki nie są doskonałe.

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

Postautor: Michał Grzegorczyk » 19 września 2010, 13:45

Dominik Wójcik pisze:Nie Garro. Sęk w uwarunkowaniu. To zostało przez pół wieku tak głęboko zakorzenione, że teraz trzeba będzie około 5-6 lat, żeby ludzie się przestawili.

Może i racja, ludzie w autobusie naciskają przyciski żądania otwarcie drzwi nie patrząc na diodę pokazującą czy ktoś już to wcześniej zrobił. Podobnie na zewnątrz wrocławskich tramwajów też są przyciski takie jak w nowych mercach i też są naciskane niezależnie czy potrzeba czy nie. Ale przyznaj, że ludzie mają też problemy z rozumieniem tekstu.

Tomasz Sałata

Postautor: Tomasz Sałata » 19 września 2010, 14:46

Janusz Karlikowski pisze: Fotokomórki nie są doskonałe.

Dokładnie. Fotokomórek być nie powinno...

Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:

Postautor: Dominik Wójcik » 19 września 2010, 22:53

Garro pisze:Ale przyznaj, że ludzie mają też problemy z rozumieniem tekstu.
To się nazywa "analfabetyzm funkcjonalny"
Tomasz Sałata pisze:Fotokomórek być nie powinno...
Dlaczego?

Awatar użytkownika
Sebastian Wróbel

Postautor: Sebastian Wróbel » 19 września 2010, 22:56

Dominik Wójcik pisze:Dlaczego?

Bo są denerwujące. Nie pełnią żadnej pozytywnej funkcji. A jak jest duży tłok w autobusie, no to nie pojedziem dalej. :P

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

Postautor: Michał Grzegorczyk » 19 września 2010, 23:30

Sbrother pisze:Bo są denerwujące. Nie pełnią żadnej pozytywnej funkcji. A jak jest duży tłok w autobusie, no to nie pojedziem dalej. :P

Nie pomyślałeś, że to zdejmuje z kierowcy odpowiedzialność za ew. przytrzaśnięcie. Widziałem je parę razy, głównie w starych autobusach i tramwajach, bo nowe się otwierają jeśli coś przygniotą. Mimo wszystko takie przytrzaśnięcie nie jest przyjemne, a kierowcy mogą mieć czasem problem z obserwacją ostatnich drzwi i to ma przed nimi zabezpieczyć.

Awatar użytkownika
Sebastian Wróbel

Postautor: Sebastian Wróbel » 20 września 2010, 06:45

Garro pisze:Nie pomyślałeś, że to zdejmuje z kierowcy odpowiedzialność za ew. przytrzaśnięcie.

Przytrzaśnięcia zdarzają się rzadko. W końcu kierowcy są szkoleni, aby takich sytuacji nie było. Masz rację, że fotokomórki zabezpieczają przed ew. przytrzaśnięciem, ale coś za coś:
w zamian jak staniesz za blisko, to fotokomórka nie pozwoli drzwi zamknąć i są przez niepotrzebne kłótnie między kierowcą a pasażerami.

Awatar użytkownika
Szymon Kryczka
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Szymon Kryczka » 20 września 2010, 09:35

Otwieranie drzwi guzikiem (niezależnie od pory roku)
Fotokomórka zamykająca drzwi
Monitoring w autobusach i tramwajach
Klimatyzacja w autobusach

Tego wszystkiego brakuje nam w Częstochowskim MPK - z tym, że kolejność zupełnie inna...

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

Postautor: Michał Grzegorczyk » 20 września 2010, 10:11

Nie jestem pewien gdzie to widziałem, ale chyba gdzieś w Niemczech. Przy ostatnich drzwiach tramwaju była zamontowana kamera. Może to jest rozwiązanie?

Awatar użytkownika
Dominik Wójcik
Kontaktowanie:

Postautor: Dominik Wójcik » 20 września 2010, 11:04

Sbrother pisze:Przytrzaśnięcia zdarzają się rzadko. W końcu kierowcy są szkoleni, aby takich sytuacji nie było
Ludzi-bałwanów nikt nie szkoli, a potrafią się zakleszczyć w drzwiach bez autopowrotu. Wiele takich widziałem. Najbardziej rozbawił mnie chłop ok.35 lat, a darł się jak baba, że drzwi w Jelczu mu nogę ucinają...
Sbrother pisze:w zamian jak staniesz za blisko, to fotokomórka nie pozwoli drzwi zamknąć i są przez niepotrzebne kłótnie między kierowcą a pasażerami.
A nie zauważyłeś, że ok.70% pasażerów, to ludzie, którzy po wejściu do autobusu zostają przy drzwiach? Efekt: wnętrze lekko napełnione, a przy drzwiach tłok, że drzwi się nie zamykają.

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 20 września 2010, 11:40

Widziałem jakoś miesiąc temu jak parka zakochanych weszła do Citaro G i sobie stanęli w uścisku miłosnym opierając się o drzwi, które oczywiście się nie zamykały. A kierowca coś wyzywał na elektronikę .....

Bartosz N.

Postautor: Bartosz N. » 20 września 2010, 12:49

usunięty

Awatar użytkownika
Szymon Kryczka
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: Szymon Kryczka » 20 września 2010, 13:11

Garro pisze:Nie jestem pewien gdzie to widziałem, ale chyba gdzieś w Niemczech. Przy ostatnich drzwiach tramwaju była zamontowana kamera. Może to jest rozwiązanie?

I po co ta kamera? Mi chodzi o monitoring, aby poprawić bezpieczeństwo a komunikacji, wyeliminować element bezdomnych ogrzewających się zimą w autobusach itd.

Janusz Karlikowski pisze:Widziałem jakoś miesiąc temu jak parka zakochanych weszła do Citaro G i sobie stanęli w uścisku miłosnym opierając się o drzwi, które oczywiście się nie zamykały. A kierowca coś wyzywał na elektronikę .....

Jeżeli kierowca nie zna autobusu którym jeździ, to jak mają być uświadomieni pasażerowie?

A nie zauważyłeś, że ok.70% pasażerów, to ludzie, którzy po wejściu do autobusu zostają przy drzwiach? Efekt: wnętrze lekko napełnione, a przy drzwiach tłok, że drzwi się nie zamykają.

To nie tylko problem Częstochowy - plakaty przed drzwiami ze strzałkami w lewo/prawo z napisem typu: "Sprawdź czy nie ma tam miejsca dla Ciebie" - mogą pomóc, a podczas godzin szczytu wywołać salwę śmiechu :)

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 20 września 2010, 13:16

Myszon pisze:Sprawdź czy nie ma tam miejsca dla Ciebie

Jechalem dziś #59 z Broniewskiego. Począwszy od tego przystanku ludzie patrzyli na wolne "miejscówki" za drugimi drzwiami, ale zajmowali te położone tylko tuż obok. Te w głębi pozostawały puste - nawet podwójne.
I tu wychodzi inny problem: aby autobusy miały układ siedzeń, drzwi itp dopasowany do potrzeb komunikacyjnych danego miasta. To zupełnie tak jak jazda pociągiem, jeśli wiem że może być dużo ludzi to wolę wszelkie odmiany kibla czyli EN, ED itd niż wagon z przedziałami, gdzie przejście do toalety to często "łażenie po ludziach i ich betach"

ropax

Postautor: ropax » 20 września 2010, 14:43

Bartosz N. pisze:Właśnie i to jest śmieszne. Cały autobus wolny, a oni stoją przy drzwiach lub w przejściu, kiedy sporo miejsc jest wolnych. Robią tylko sztuczny tłok i zamieszanie.

bo pod drzwiami fajnie sie jedzie,jedna z lepszych miejscówek po tyle(wysokim tyle120M) co nie znaczy że popieram,staram sie nie ale w solarisachu10 nie ma wyjścia...

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

Postautor: Michał Grzegorczyk » 20 września 2010, 14:58

Myszon pisze:
Garro pisze:Nie jestem pewien gdzie to widziałem, ale chyba gdzieś w Niemczech. Przy ostatnich drzwiach tramwaju była zamontowana kamera. Może to jest rozwiązanie?

I po co ta kamera? Mi chodzi o monitoring, aby poprawić bezpieczeństwo a komunikacji, wyeliminować element bezdomnych ogrzewających się zimą w autobusach itd.

A mi o kompromis między czasem zawodną fotokomórką i zamykaniem drzwi przez kierowcę na ślepo. Monitoring swoją drogą.

Tomasz Sałata

Postautor: Tomasz Sałata » 20 września 2010, 15:20

Dominik Wójcik pisze:Dlaczego?

Nie uważam tego za podstawe. Jest to denerwujące. Kierowcy wolą zamykać drzwi sami. Większe zaufanie mam do kierowcy niż do tego wynalazku... Nie wiem co w tej fotokomórce jest dobrego... Przy naprawdę dużym tłoku drzwi się nie zamkną... I nie mówię tu o sztucznym tłoku jaki robią głównie młodzi pasażerowie.. Jak dla mnie jest to całkowicie nie potrzebne...
Dominik Wójcik pisze: nie zauważyłeś, że ok.70% pasażerów, to ludzie, którzy po wejściu do autobusu zostają przy drzwiach? Efekt: wnętrze lekko napełnione, a przy drzwiach tłok, że drzwi się nie zamykają.

Coż... Bezmózgowcy... Na takich nie ma rady...

Awatar użytkownika
Sebastian Wróbel

Postautor: Sebastian Wróbel » 20 września 2010, 15:56

Tomasz Sałata pisze:Jest to denerwujące.

Święta racja. Takie samo mam zdanie i koniec.
Tomasz Sałata pisze:Kierowcy wolą zamykać drzwi sami. Większe zaufanie mam do kierowcy niż do tego wynalazku... Nie wiem co w tej fotokomórce jest dobrego... Przy naprawdę dużym tłoku drzwi się nie zamkną... I nie mówię tu o sztucznym tłoku jaki robią głównie młodzi pasażerowie.. Jak dla mnie jest to całkowicie nie potrzebne...

To samo miałem na myśli, ale chyba nie wszyscy to zrozumieli. FOTOKOMÓRKI SĄ ZBĘDNE!!

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 20 września 2010, 16:00

Dobrze, że przy każdorazowym otwarciu/zamknięciu drzwi przy użyciu fotokomórki i przycisków nie wydają one tak chorych dźwięków co w Krakowie. Bo na prawdę myślałem, że zwariuje tydzień temu na odcinku Bronowice - Karmelicka :-D

Awatar użytkownika
Sebastian Wróbel

Postautor: Sebastian Wróbel » 20 września 2010, 16:00

Dominik Wójcik pisze:nie zauważyłeś, że ok.70% pasażerów, to ludzie, którzy po wejściu do autobusu zostają przy drzwiach? Efekt: wnętrze lekko napełnione, a przy drzwiach tłok, że drzwi się nie zamykają.

Owszem, to częste przypadki, ale ja mówię o prawdziwym tłoku (np. w godzinie szczytu na 12).

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 20 września 2010, 16:03

Janusz Karlikowski pisze:na odcinku Bronowice - Karmelicka

...dobrze , że nie pokonywałeś dystansu Bronowice - Wzgórza Krzesławickie linią 4...bo wtedy juz byś musiał zaliczyć szpital im. dr. Babińskiego w dzilenicy Kobierzyn (odpowiednik naszego Lublińca) :D

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 20 września 2010, 16:06

4 jechałem ale od Wzgórz do Ronda Czyżyńskiego, dalej 50

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 20 września 2010, 16:25

Janusz Karlikowski pisze:4 jechałem ale od Wzgórz do Ronda Czyżyńskiego, dalej 50

Mistrzu ! Do Ronda Czyżyńskiego ??? I co - niby tam 50 złapałeś ? Oj taki bajer to na Gójec (jak mawiają warszawiaki) - chyba chodziło Ci o Rondo Mogilskie ? :P
Ja mogę nie znać tras w Czewie ale Kraków... :D

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 20 września 2010, 16:30

Tak, o Mogilskie

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 20 września 2010, 16:37

Janusz Karlikowski pisze:Tak, o Mogilskie

Złośliwy jestem - co Janusz ?? ;)
A w temacie "guzików" - Kraków preferuje tę (tą) metode już kilka lat i wszyscy o tym "wią" (jak mawia Piotr Bałtroczyk) i nie trzeba ich uczyć...każdy autobus i tramwaj (stary czy nowy) ma taki "guzik" ! :D

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 20 września 2010, 16:44

Jak wiesz "moim" miastem jest Wrocław i tam od wielu, wielu lat funkcjonują przyciski w tramwajach. Nigdy mi to nie przeszkadzało. Kontrowersyjny chyba tu jest temat fotokomórek, ile mają czekać na brak ruchu itp. Wydaje mi się, że w krakowskich używkach czas ten jest za krótki co powoduje, że drzwi otwierają się zamykają i na większym przystanku nawet tak kilka razy w tą i tamtą.
Poza tym najbezpieczniej jednak jest wtedy kiedy prowadzący pojazd upewni się, że może zamknąć drzwi.
Piotr Radoliński pisze:Złośliwy jestem - co Janusz

Ale ja już chyba w tym roku nie będę w Krakowie, to spoko. Zresztą moja rodzinka mieszka na Lesisku, więc to spory kawałek od centrum i siłą rzeczy lepiej znam chyba Nową Hutę jak centrum.
Tu np byłem pierwszy raz:
http://ifotos.pl/img/DSCF0010z_srppee.JPG

inż. Wiktor Sołtysiak
Członek CKMKM
Kontaktowanie:

Postautor: inż. Wiktor Sołtysiak » 20 września 2010, 16:54

Tomasz Sałata pisze:Nie uważam tego za podstawe. Jest to denerwujące. Kierowcy wolą zamykać drzwi sami. Większe zaufanie mam do kierowcy niż do tego wynalazku... Nie wiem co w tej fotokomórce jest dobrego... Przy naprawdę dużym tłoku drzwi się nie zamkną... I nie mówię tu o sztucznym tłoku jaki robią głównie młodzi pasażerowie.. Jak dla mnie jest to całkowicie nie potrzebne...

Tacy młodzi jesteście a macie pogląd jak staruszkowie (po co to , komu, na co itp.).

Dodam, że w Poznaniu większość tramwajów nie wspominając już o autubusach mają fotokomórke w drzwiach i nie ma z tym najmniejszedgo problemu. Tramwaje i autobusy napchane a nie widze jakoś żeby kierujący nie mógł zamknąć drzwi. Ot, trzeba to zrozumieć i zoabczyć jakie to dobre a nie krytykować. Beton.

Awatar użytkownika
Sebastian Wróbel

Postautor: Sebastian Wróbel » 20 września 2010, 17:13

Wiktor S pisze:Dodam, że w Poznaniu większość tramwajów nie wspominając już o autubusach mają fotokomórke w drzwiach i nie ma z tym najmniejszedgo problemu. Tramwaje i autobusy napchane a nie widze jakoś żeby kierujący nie mógł zamknąć drzwi.

Może fotokomórki Poznańskie mają ograniczone do granic możliwości pole widzenia lub są uszkodzone?! :P
Wiktor S pisze:Ot, trzeba to zrozumieć i zoabczyć jakie to dobre

Tu akurat przesadziłeś.

Awatar użytkownika
Michał Grzegorczyk

Postautor: Michał Grzegorczyk » 20 września 2010, 17:15

Piotr Radoliński pisze:Kraków preferuje tę (tą) metode już kilka lat

Zdecydowanie .

Janusz Karlikowski pisze:Jak wiesz "moim" miastem jest Wrocław i tam od wielu, wielu lat funkcjonują przyciski w tramwajach. Nigdy mi to nie przeszkadzało.

Mnie też nie przeszkadza, choć przyznam, że jak pierwszy raz stałem na przystanku we Wrocławiu, to mnie to lekko ździwiło.

Awatar użytkownika
Piotr Radoliński
Członek CKMKM

Postautor: Piotr Radoliński » 20 września 2010, 17:17

Garro pisze:Zdecydowanie .

..dzięki za wsparcie polonistyczne ! :-D

Awatar użytkownika
Janusz Karlikowski
Kontaktowanie:

Postautor: Janusz Karlikowski » 20 września 2010, 17:18

Wiktor S pisze:Ot, trzeba to zrozumieć i zoabczyć jakie to dobre a nie krytykować. Beton.

Może i beton. Ale nie musisz tak ostro. Pragnę zauważyć, że w wielu innych krajach całkowita obsługa drzwi spoczywa w rękach prowadzącego i jakoś to działa. A myślę, że naszym pasażerom nowinki nie sa potrzebne, tylko sensowny rozkład jazdy, logoczne objazdy w razie potrzeby, taryfa przesiadkowa itd itd
A my tu o fotokomórkach... Dobre do ściemniania. Byle tylko zamydlić ludziom oczy, co to dobrego dla nich się nie robi. Czy ktoś pytał przeciętnego pasażera Kowalskiego czy on chce takie wynalazki ?? Nie. Takie uszczęśliwianie na siłę. A wystarczy, że kierowca nie włączy ogrzewania zimą i dupa. Tak samo będzie zimno ;)

Wróć do „Organizacja i realizacja komunikacji”